Rosja-Indie: Partnerstwo strategiczne

Rosja-Indie: Partnerstwo strategiczne

Indyjskie przedsiębiorstwa wejdą w rosyjskie projekty naftowo-gazowe w Arktyce. Takie porozumienie zostało osiągnięte podczas oficjalnej wizyty w Indiach prezydenta Rosji Władimira Putina. Dwa rosyjskie giganty energetyczne – Rosnieft i Gazprom – wraz z indyjskimi kolegami już przygotowują projekty opanowania szelfu arktycznego, a także zwiększenia dostaw gazu skroplonego. Ponadto Rosnieft zgodził się na dostarczanie do Indii 10 milionów ton ropy naftowej rocznie.

Jak oświadczył premier Indii Narendra Modi, „Rosja jest najbliższym przyjacielem Indii” i ich „preferowanym partnerem strategicznym”. Władimir Putin ze swej strony powiedział, że jest to „całkowicie precyzyjne sformułowanie oparte na obecnych i historycznych stosunkach dwustronnych”:

Pod koniec 2013 roku obrót handlowy wyniósł 10 miliardów dolarów, ale uważamy – i to jest oczywisty fakt – że jest to niewystarczające. Omówiliśmy szczegółowo praktyczne działania w celu dywersyfikacji dwustronnej wymiany handlowej oraz zwiększenia inwestycji. Zgodziliśmy się stymulować przedsiębiorstwa naszych krajów do ściślejszej współpracy. Aktywnego przejścia do stosowania walut krajowych we wzajemnych rozliczeniach. Nowe perspektywy dla współpracy rosyjsko-indyjskiej pojawią się po rozpoczęciu działalności od 1 stycznia 2015 roku przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą. Pan premier mówił o możliwości budowy szczególnych stosunków między Indiami a Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować konsultacje w sprawie zawarcia umowy o strefie wolnego handlu.

Indie są naprawdę zainteresowane aktywizacją dwustronnego handlu, zaznacza główny pracownik Moskiewskiego Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych, Andriej Wołodin:

To daje Indiom okazję do większej elastyczności w sferze handlu zagranicznego. Jest z tym związany możliwy postęp w naszym bardziej aktywnym udziale w międzynarodowym korytarzu transportowym „Północ-Południe”, na rozwój którego Indie od dawna nalegają. Tak więc z obecnej dość skomplikowanej i szybko zmieniającej się sytuacji międzynarodowej Indie próbują wyciągnąć maksimum korzyści i robią to bardzo dobrze.

Jedną z najbardziej znaczących umów podpisanych w czasie wizyty Władimira Putina w Indiach jest porozumienie o dostawach ropy. Rosnieft zamierza dostarczać Indiom 10 milionów ton ropy naftowej rocznie przez okres 10 lat. Jak oświadczył szef Rosnieftu Igor Sieczin, taka ilość dostaw sprawia, że ten kierunek staje się dla spółki strategicznym. Indie zużywają obecnie około 300 milionów ton ropy naftowej rocznie, a ich własna produkcja wynosi zaledwie 40 milionów ton.

Jednak rosyjsko-indyjskie energetyczne stosunki nie są zapełnione tylko ropą naftową, przypomniał Władimir Putin:

Z pomocą Rosji zgodnie z planem budowana jest elektrownia atomowa Kudankulam. Pierwszy blok energetyczny został oddany do użytku. W niedalekiej przyszłości planujemy rozpocząć budowę drugiego etapu instalacji. Właśnie podpisano fundamentalnie ważny dokument – strategiczną wizję wzmocnienia współpracy rosyjsko-indyjskiej w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej. Określa on plany budowy w Indiach ponad 20 elektrowni jądrowych, współpracę na rzecz budowy elektrowni jądrowych na rosyjskiej konstrukcji w krajach trzecich, wspólne wydobywanie naturalnego uranu, produkcję paliwa jądrowego, utylizację odpadów. Zatem zakłada się stworzenie podstaw do długofalowej, wzajemnie korzystnej współpracy w sferze atomowej. W tej dziedzinie przeszliśmy na inny poziom współpracy. To nie jest po prostu handel towarami i usługami czy nawet technologiami, jest to stworzenie nowej dziedziny dla Indii.

Przed podróżą Władimir Putin podkreślił, że trzeba stopniowo odchodzić od relacji „kup-sprzedaj”. Dlatego podstawowe porozumienia dotyczą wspólnych projektów produkcyjnych. Fundamentalnie ważna stała się tak zwana „umowa helikopterowa”. Indie będą produkować u siebie i eksportować popularne na świecie rosyjskie śmigłowce Mi-17 i Ka-226, przeznaczone zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. W Indiach zostanie zorganizowana również produkcja części do rosyjskiego sprzętu wojskowego, na które co roku Indie wydają 3 miliardy dolarów.

Współpraca z Rosją doskonale pasuje do koncepcji opracowanej przez obecnego indyjskiego premiera Modi, podkreśla prezes stowarzyszenia przedsiębiorców „Biznes Rosji” Aleksiej Repik:

Dużo uwagi poświęca się właśnie rozwojowi współdziałania B2B (formuła „biznes dla biznesu”). Premier Modi zaproponował program wzrostu gospodarczego „Make in India”. Są to korzystne warunki dla inwestorów i Rosji, rosyjscy inwestorzy już teraz mogą z nich korzystać, aby zawojować taki atrakcyjny rynek jak Indie. Jest to obecnie trzecia gospodarka Azji. Teraz będzie prowadzona systemowa praca dokładnie w interakcji B2B. Nasi indyjscy przyjaciele mówią, że u nas dobrze wychodzi przeprowadzanie mega-projektów, poważne zaległości są w zakresie przemysłu ciężkiego, zaangażowania biznesu na różnych poziomach. I nie tylko w handlu, ale także we wspólnych inwestycjach. Tutaj jest nad czym popracować i właśnie tutaj są duże nadzieje na rezultat.

W poszukiwaniu nowych partnerów biznesowych do Indii przyjechali również przedstawiciele Krymu. Szef republiki Siergiej Aksionow powiedział, że wśród priorytetowych obszarów współpracy jest turystyka. Wyraził on przekonanie, że indyjscy przedsiębiorcy są zainteresowani budową hoteli na terytorium republiki, a także tworzeniem ruchu turystycznego. Aksionow podkreślił, że ustawa o Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Krymie zapewni inwestorom, w tym z Indii, godne warunki pracy.


za: http://polish.ruvr.ru/2014_12_12/Rosja-Indie-Partnerstwo-strategiczne-6644/

 

 

1 komentarz

Filed under Bez kategorii

One response to “Rosja-Indie: Partnerstwo strategiczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.