Sankcje wobec Rosji mogą być gwoździem do trumny dla Międzynarodowego Żyda

Putin

           „Dlaczego Putin (jeszcze) nie upadnie”

Czytając komentarze analityków i polityków – sprowokowane wydarzeniami ostatnich dni na rynkach finansowych Rosji – wieszczących początek kryzysu w państwie Putina, muszę przyznać, że nie podzielam tego „optymizmu”. Dlaczego?

Kłopoty Rosji na rynkach finansowych zaczęły się gdzieś na przełomie lutego i marca tego roku, kiedy grunt pod nogami Janukowycza zajął się ogniem konkretnie, i do Putina dotarło, że jego człowiek w Kijowie właśnie stracił władzę, a Ukraina nieubłaganie wyrwała się z orbity rosyjskich wpływów. Wtedy właśnie pułkownik KGB poczuł wiatr historii, który postanowił wykorzystać, „odgryzając” Ukrainie Krym, na którym od lat stacjonuje rosyjska flota czarnomorska oraz około półtora miliona Rosjan.

Putin, jako wybitny strateg, musiał zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Przewidywał sankcje Zachodu, ale nie uważał ich za groźne, ponieważ to Zachód od Rosji jest energetycznie uzależniony, a nie Rosja od Zachodu. Rosja na Zachód niczego innego poza energetykami nie eksportuje, natomiast dużo importuje, szczególnie żywności, więc Rosja ma kolejnego asa w rękawie w postaci sankcji na europejską żywność w przypadku, kiedy UE będzie zbyt głośno protestować, czy wprowadzać jakiekolwiek restrykcje polityczne czy ekonomiczne. Wszak to państwa UE od lat zabiegały o otwarcie potężnego rynku rosyjskiego na europejską żywność, a nie odwrotnie. Ale Putin musiał sobie zdawać sprawę również z tego, że Rosja nie jest gotowa na całkowite zamknięcie eksportu z UE, ponieważ jej własna gospodarka, posiadająca najwięcej żyznych gleb nie tylko w Europie, ale także na świecie, nie jest w stanie wyprodukować żywności na tyle, aby zaspokoić potrzeby własnych obywateli.

Putin podjął jednak tę ryzykowną grę. Oderwał Krym od Ukrainy, a Unia wprowadziła sankcje, głównie polityczne. Putin uderzył więc drugi raz – wprowadził sankcje na żywność z UE i innych krajów, które otwarcie przyłączyły się do chóru krytyków aneksji Krymu. Świat nie mógł sobie pozwolić, aby z dnia na dzień odciąć się od rosyjskich dostaw gazu i ropy (co Putin przewidział), więc ich zdolność na oddziaływanie na rosyjską gospodarkę poprzez sankcje handlowe jest ograniczona, choć przygotowania do wyparcia Gazpromu i zastąpienia go energetykami z Bliskiego Wschodu przyspieszyły. Putin jednak liczy na to, że czas uleczy rany, cała sprawa rozejdzie się po kościach, a świat zapomni o całej sprawie i wszystko wróci do normy. Nie wróci. Przynajmniej nie szybko.

Podstawą rosyjskiego budżetu są wpływy ze sprzedaży ropy i gazu, które lekkomyślnie natura ulokowała właśnie na rosyjskiej ziemi. W czasie kiedy Rosja zajęła Krym ceny ropy na rynkach światowych wahały się na poziomie 110 USD za baryłkę, natomiast za każdego dolara płacono średnio 35 rubli. Ceny ropy od tego czasu spadły o 45% ze 110 na 60 USD, natomiast cena USD wzrosła o 100% z 35 na 70 rubli, a euro z 45 do 90 rubli. Wielu analityków rynku uważa, że stojący na energetykach budżet rosyjski nie wytrzyma tak drastycznego spadku cen ropy i wcześniej czy później się załamie. Ale tak być nie musi. Co prawda cena ropy spadła o prawie 50%, ale kurs waluty, za którą jest sprzedawana wzrósł dwukrotnie, co praktycznie tę różnicę zniwelowało. Zakładając bowiem ten sam poziom sprzedaży ropy co przed kryzysem krymskim, Rosja za sprzedaż ropy otrzyma tyle samo rubli. Dolarów czy euro otrzyma oczywiście mniej, ale sprzeda je za podwójną – w stosunku do tej sprzed kryzysu – cenę. Ma to wiec znaczenie neutralne.

8240adf59be65c359a87cfecd1418bbb

Wielu obserwatorów cieszy się, że rubel „poszedł na dno”, że doszło do załamania jego kursu. Ale czy aby na pewno, z punktu widzenia przeciwników Putina, to dobra informacja? Niekoniecznie. Pierwszy powód to ten, że osłabienie rosyjskiej waluty ratuje rosyjski budżet, ponieważ niweluje spadek cen ropy. Po drugie produkty rosyjskie, jakiekolwiek by nie były, stają się dwukrotnie tańsze dla zagranicy, a rosyjski eksport staje się bardziej konkurencyjny. To jest właśnie zaleta posiadania własnej waluty i własnego banku centralnego, czego często nie doceniają zwolennicy wejścia Polski do strefy euro. Reasumując – w interesie Rosji jest osłabienie rubla, gdyż powoduje to zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego przemysłu.

Sławomir Grabiashttp://www.salon24.pl/

 

z16126206aawladimir-putin-i-plonacy-bialy-dom

ilustracje: redakacja WPS

*                    *                    *

Eksperci: zbliżamy się do końca spadków cen na stacjach

2014.12.19

Cena baryłki ropy osiągnęła już poziom krytyczny – wyjaśnia prezes zarządu Grupy Lotos. – Sięgnie dna, jeśli cena baryłki spadnie do 50 dolarów. Cena ropy naftowej, gdy jest na ustabilizowanym poziomie, wynosi ok. 100 dolarów za baryłkę. Obecna cena ropy, dla wydobywających ją koncernów, jest mało atrakcyjna do pozyskiwania tego surowca z trudnych złóż, zlokalizowanych na dnie morza, pod biegunem albo z piasków. To są koszty na poziomie 90 dolarów za baryłkę. Obecna sytuacja nie daje szans, by kontynuować te projekty.

Pod koniec roku cena za baryłkę ropy powinna wzrosnąć, a z opóźnieniem zareaguje na to rynek.

Wiele zależy od cen ropy i kursu dolara. Spodziewam się, że na koniec roku cena ropy osiągnie poziom 80-90 dolarów za baryłkę.

za: http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Eksperci-zblizamy-sie-do-konca-spadkow-cen-na-stacjach,wid,17120063,wiadomosc.html?ticaid=11406d&_ticrsn=5

2 Komentarze

Filed under Bez kategorii

2 responses to “Sankcje wobec Rosji mogą być gwoździem do trumny dla Międzynarodowego Żyda

 1. Waldemar P. Bartosik

  Podzielam w całości tezy felietonu. Czy też jestem w błędzie ???

  Polubienie

 2. Re: Artykul..
  Jesli Chiny zarzadaja od USRaela zaplaty w zlocie, jak to zrobila Rosja wobec jewRopejskiego Zachodu, to „cienko” to widze dla miedzynarodowego spekulacyjnego zyda…ktory juz niczego nie wskora z pozlacanym wolframem…
  Ponadto: W jaki sposob spekulacyjny zydowski dolar moglby zagrozic Rosji czy Chinom jesli w tych krajach jest niewymienialny (zostal wyrzucony na smietnik)????.
  ==================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. jewRopo..masz zloto, to masz gaz i rope z Rosji, a jak nie masz zlota to jedz duzo fasoli i grochu…:)))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.