Generał na czas wojny

genTomaszycki

Czyżby ostatnie ćwiczenia NATO w Polsce, to próba generalna?

 

 

Hector , czy może Ben Hur ?

genTomaszycki2

Prezydent wyznaczył kandydata na Naczelnego Dowódcę SZ

22 czerwca br. prezydent Bronisław Komorowski wskazał gen. Marka Tomaszyckiego do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych w czasie wojny. – Pozwoli to na przygotowywanie się w czasie pokoju do dowodzenia Siłami Zbrojnymi w warunkach kryzysu wojennego – mówił prezydent.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in.szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej,  szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, a także dowódcy wojskowi, dowódcy służb i przedstawiciele rządu.

– Nie ma nic skuteczniejszego dla zapewnienia bezpieczeństwa i zapewnienia pokoju, jak możliwość pokazania, że nie jest się bezsilnym, bezbronnym. Dlatego liczę, że także dzisiejsze decyzje będą sprzyjały konsolidacji całego systemu, wykraczając zdecydowanie poza obszar Sił Zbrojnych – powiedział prezydent podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Przypomniał, że jest to „element wykonania nowej regulacji ustawowej, która ma być częścią działania na rzecz wzmocnienia odporności Polski, która znalazła się – jak cały nasz region – w sytuacji zwiększonego zagrożenia, poczucia większej niestabilności”.

– Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, jak ważne jest w niespokojnych czasach zapewnienie siłom zbrojnym i całemu systemowi bezpieczeństwa i obronności państwa maksymalnej stabilności, także maksymalnej konsolidacji systemu dowodzenia, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie kryzysu, czy w czasie kryzysu wojennego. Stąd decyzja o nowej regulacji ustawowej i stąd decyzja o mianowaniu gen. Tomaszyckiego na kandydata do tego stanowiska – przekonywał Bronisław Komorowski.

– Za tymi decyzjami kryje się zobowiązanie do przygotowywania się w warunkach pokoju do rzeczywistego dowodzenia siłami zbrojnymi w warunkach kryzysu wojennego – dodał.

Gen. Tomaszycki podziękował za zaufanie, którym go obdarzono, co – jak podkreślił – jest najwyższym wyrazem uznania dla żołnierza. Podziękował swoim podwładnym, którzy „pracowali na to, by mógł godnie wykonywać swoje zadania”.

Podkreślił, że stanowisko, na które go wskazano, nakłada potężne obowiązki dla kandydata, jednocześnie ułatwiając współdziałanie ze wszystkimi uczestnikami systemu obronnego.

Życzył też sobie oraz wszystkim obecnym, aby nigdy nie zdarzyło się, że trzeba powołać tego kandydata.

Możliwość wskazania kandydata na to stanowisko to jedna ze zmian związanych z reformą kierowania armią.

1 kwietnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony i kilku innych ustaw, która określa ramy czasowe „czasu wojny” oraz kompetencje i zadania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i kandydata do tej funkcji, a także kompetencje innych organów odpowiedzialnych za polityczno-strategiczne kierowanie obroną państwa.

Naczelny dowódca ma przejmować dowodzenie w czasie wojny i podlegać wtedy bezpośrednio prezydentowi kierującemu obroną państwa wspólnie z rządem. Naczelny dowódca nie przejmowałby dowodzenia całymi siłami zbrojnymi, lecz tylko częścią wyznaczoną do udziału w operacji obronnej. Pozostałe zadania armii, niezwiązane bezpośrednio z operacją obronną, np. szkolnictwo wojskowe, pozostawałyby w gestii MON także w czasie wojny..

Za: http://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/6861,Prezydent-wyznaczyl-kandydata-na-Naczelnego-Dowodce-SZ.html

 

Marek Ziemowit Tomaszycki (ur. 28 stycznia 1958 w Napiwodzie) – generał broni[1] Wojska Polskiego.

Marek Tomaszycki ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1981), Akademię Obrony Narodowej (1995), kurs operacyjno-taktyczny integracji z NATO w Akademii Obrony Narodowej (1999), podyplomowe studia operacyjno-strategiczne na tej samej uczelni (2003) oraz Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w Stanach Zjednoczonych.

Służbę wojskową rozpoczął w 1981 jako dowódca plutonu piechoty w 32 Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu. W późniejszych latach służył również w 8 Brygadzie Zmechanizowanej i Dowództwie 8 Dywizji Ochrony Wybrzeża. W latach 1996–1999 pełnił funkcję szefa szkolenia – zastępcy dowódcy 36 Brygady Pancernej, a w latach 1999–2001 piastował stanowisko dowódcy 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W ciągu kolejnych dwóch lat był szefem oddziału Rozpoznania i WRE w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego. Następnie, od lipca 2003 do lutego 2004 pełnił funkcję szefa Oddziału Szkolenia PKW Irak. Po zakończeniu misji wrócił na poprzednio zajmowane stanowisko.

W latach 2004-2005 dowodził 6 Brygadą Kawalerii Pancernej. W 2006 został dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W tym samym roku został awansowany na stopień generała brygady[2]. W marcu 2007 poleciał ze swoimi żołnierzami do Afganistanu, gdzie do listopada 2007 był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W listopadzie 2007 został mianowany na stopień generała dywizji[3]. Generał Tomaszycki przestał pełnić obowiązki dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej 8 stycznia 2008 roku[4]. Na początku 2008 został przeniesiony do rezerwy kadrowej MON przez ministra Bogdana Klicha – do czasu wyjaśnienia okoliczności związanych z prowadzonym przez prokuraturę wojskową śledztwem dotyczącym incydentu w Nangar Khel[5]. W kwietniu 2008 Tomaszycki został przywrócony do czynnej służby, zostając Szefem Zarządu Szkolenia P–7 Sztabu Generalnego WP, na które wyznaczył go poprzedni minister Aleksander Szczygło[6]. 9 lipca 2009 został dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie[7]. W 2011 został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia Wojsk Lądowych. 23 kwietnia 2013 Prezydent RP Bronisław Komorowski wyznaczył go z dniem 20 maja 2013 na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych[8]. 1 sierpnia 2013 został awansowany do stopnia generała broni[1].

17 grudnia 2013 roku w Belwederze Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył mu akt zwolnienia ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych i jednocześnie akt mianowania z dniem 1 stycznia 2014 roku na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych[9][10][11].

22 czerwca 2015 roku, na wniosek premier Ewy Kopacz, Prezydent RP Bronisław Komorowski wyznaczył generała broni Tomaszyckiego na kandydata, który w czasie wojny obejmie stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych[12].

Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Tomaszycki

 

Reklamy

11 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

11 responses to “Generał na czas wojny

 1. Re: Artykul…
  Od zawsze zydostwo „wycigalo gorace wegle” rekami skloconych i oglupionych gojow… A malo jest polskich „lemingow” do takich „frontowych operacji???”…
  =====================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jak sie Polacy „wychyla” isc na wojne za zydowskie „ynteresa”, to obawiam sie, ze niejeden bedzie przeklinal dzien wlasnych urodzin…

  Polubione przez 1 osoba

 2. andrzej

  Głupiego bydła, które będzie ginąć w imię żydowskich interesów wcale mi nie żal.
  Niech sobie polityczne marionetki i służące im trepostwo sami idą ze swoimi żonami i dziećmi walczyć.
  Mają przecież o co: pensje po 25.000 – 100.000 brutto, darmowe mieszkania, wczasy w ośrodkach rządowych i wojskowych, darmowa opieka zdrowotna i dużo innych przywilejów.
  Zwykły Polak, który ma trochę oleju w głowie widzi, że nie ma czego tu bronić, a co dopiero iść i walczyć.
  W razie czego, to stanę po rosyjskiej stronie w walce z durnym polactfem.
  Rosja nie jest wrogiem. Rosja daje jeszcze nadzieję na wyzwolenie Polski z pod syjonistycznej okupacji.

  Polubione przez 1 osoba

  • Obserwator

   Tym „glupim bydlem” bedzie nie kto inny ale wszyscy Polacy plci meskiej do 60 roku zycia, mogacy tylko ruszac nogami.
   Powszechna mobilizacja z wezwaniem do stawienia sie w jednostce w ciagu 4h.
   Radze zwrocic uwage na to, kto jest w naszych sluzbach mundurowych, glownie policji – ogromny odsetek (szczegolnie w dowodztwie) stanowia ukraincy z ojca czy dziada. To wlasnie ci ludzie tak ochoczo pacyfikuja Polakow np. na Marszu Niepodleglosci. Juz oni sie postaraja, zeby kazdy napotkany chlopak trafil do jednostki…
   Ci z pensjami 25-100 tys od dawna beda z rodzinkami siedziec bezpiecznie w bunkrach np. gdzies w Belgii.

   Polubienie

 3. Krzysztof

  Taak, właściwy człowiek na właściwym miejscu. W obecnym stanie polskiej Armii nietrudno będzie generałowi bronic dziedzictwa stron ojczystych.
  http://photo.bikestats.eu/zdjecie/pelne/220479/zapomniana-stacyjka-napiwoda-blisko-nidzicy

  Polubienie

 4. andrzej

  Re Krzysztof:

  Znam tę stacyjkę jeszcze z wyjazdów wakacyjnych w tamtą okolicę na przełomie lat 60/70 XX w.
  Napiwoda leży na trasie kolejowej Nidzica – Szczytno, do dziś pamiętam wszystkie przystanki, a także rozkład jazdy pociągów pasażerskich tamtej trasy.

  Polubienie

  • Krzysztof

   Dla mnie to miejsce jest i wiele bliższe. Przez kilkanaście lat tędy codziennie przejeżdżałem do pracy. A generał, który ponoć uwielbia wędkowanie również to zauważył. Od Napiwody tylko rzut kamieniem do ośrodka wypoczynkowego MON nad jez. Omulew.

   Polubienie

   • Omulew..przypominają mi się ćwiczenia taktyczne o takim właśnie
    kryptonimie w latach siedemdziesiątych. Muszaki,Wielbark,Jegarzewo,
    lotnisko i zrzutowisko Szymany… 🙂

    Polubienie

 5. Re: Artykul..
  Wyglada na to, ze zydowskie k…rwy znalazly „jeleni” do podgryzania rosyjskiego niedzwiedzia…
  NIECH ZADEN POLAK NIE WAZY SIE UCZESTNICZYC W ZYDOWSKIM „GESZEFCIE” SKIEROWANYM PRZECIWKO ROSJI !!!!.
  NIECH NIKOMU DO GLOWY (zadnemu lemingowi do LBA) NIE PRZYJDZIE, BY WOJOWAC Z ROSJANAMI !!!…
  =======================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  Polubione przez 1 osoba

 6. Pingback: Łotwa – Kolejna wojna zastępcza? | PrzemexBlog

 7. jak zdobyć followersów na instagramie zapytaj

  I go to see every day some blogs and blogs to read
  articles or reviews, but this web site presents quality based content.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s