21. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

JasnaGóra_KresowiacyOdnotowując wczorajszą pielgrzymkę Kresowian na Jasną Górę warto pamiętać o oficjalnym stanowisku hierarchii KK w Polsce popierającej majdaniarski przewrót w Kijowie.

PZ

21. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbędzie się w niedzielę, 5 lipca na Jasnej Górze.

Do Kresowian, Sympatyków Ruchu Kresowego i Przyjaciół Kresów; Członków Organizacji Kresowych i Patriotycznych w kraju i za granicą.

Drodzy Przyjaciele!

W imieniu organizacji kresowych zrzeszonych w Światowym Kongresie Kresowian zapraszam na XXI Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian, które odbędą się w dniu 5 lipca 2015 r. na Jasnej Górze.

Organizowane od 21 lat Jasnogórskie Zjazdy Kresowian gromadzą każdorazowo rzesze Polaków z kraju i spoza jego granic; Rodaków, których łączy troska o losy Rzeczypospolitej. W 2009 roku XV Zjazd i Pielgrzymka Kresowian odbywały się pod dostojnym Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Mając w pamięci tamten akt szczególnego zainteresowania sprawami Kresowian z prośbą o Honorowy Patronat nad tegorocznym Zjazdem zwróciliśmy się do Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy, jako kontynuatora dzieła śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Udział w tegorocznym Zjeździe zapowiedzieli m.in. Jan Cytowski, prezes Rady Polonii Świata, przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych, przedstawiciele organizacji polskich z Ukrainy i Litwy, polonijnych z USA i Kanady. Tegoroczny Zjazd i Pielgrzymka są dla nas w dwójnasób szczególne. 70 lat temu na Konferencji w Jałcie, zdradzeni przez najbliższych sojuszników zostaliśmy pozbawieni suwerenności i poddani sowieckiej okupacji. Z terenów bezprawnie przyłączonych do tzw. sowieckich republik Ukrainy, Białorusi i Litwy wypędzono miliony Polaków, a ci, którzy tam pozostali – zostali poddani komunistycznemu terrorowi. Na terenach Wschodniej Małopolski – stali się ofiarami ludobójstwa dokonanego przez zbrodnicze watahy ukraińskich nacjonalistów.

Pamiętając o tamtych wydarzeniach, w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych łączymy się dziś w trosce o losy naszego Kraju i przyszłość Narodu. Wypędzeni i ich potomkowie chcą świadomie zaangażować się w proces przemian zachodzących w Polsce, ale przed podjęciem wyborczych decyzji oczekują od przedstawicieli partii jasnego stanowiska w kwestiach polskiej polityki wschodniej i sprawach Polaków pozostałych za obecną granica państwa. Stąd pomysł debaty podczas Kresowego Forum w II części Zjazdu. Stwierdzam, że budzi nasz wielki niepokój ciche przyzwolenie władz Rzeczypospolitej na dyskryminujące Polaków, łamiące prawa człowieka i normy europejskie – działania państwa litewskiego, a także milcząca aprobata dla honorowania przez obecne władze Ukrainy zbrodniarzy i ludobójców spod znaku UPA. Wierzę, że w obliczu nadchodzących wyborów do Sejmu i Senatu partie polityczne zechcą stawić czoła powyższym problemom. Liczymy na udział w naszej debacie przedstawicieli wszystkich liczących się partii i ugrupowań. A nade wszystko – liczymy na Was; na obecność Waszych dzieci i wnuków, na radosne spotkanie Kresowej Rodziny u stóp Matki Najświętszej i wspólną modlitwę, która doda nam wszystkim sił do wspólnego działania dla dobra Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

Jasna Góra czeka na nas. Bądźmy silni jednością i wiarą!

W imieniu Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian

Jan Skalski,
prezes Światowego Kongresu Kresowian
przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych

*

PROGRAM
9.30 – Msza św. za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie; homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski – Kaplica Matki Bożej

70 rocznica wypędzenia z Kresów Wsch. II RP – Aula O. A. Kordeckiego:
11.00 – Wejście pocztów sztandarowych. Powitanie Gości.
Światełko Pamięci – chwila wspomnień o ludziach Kresów.

Wypędzeni – to MY. Wystąpienie Jana Skalskiego – prezesa Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczącego Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych.

Wystąpienie Jana Cytowskiego – prezesa Rady Polonii Świata

Wystąpienia przedstawicieli organizacji polskich z Litwy i Ukrainy.

Wręczenie nagród Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP.

12.00 – 13.30 – Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, partii politycznych oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata.

Tematyka: Pomoc Polakom na Kresach. Edukacji patriotyczna młodych Polaków. Tworzenie szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach. Wypracowanie skutecznych sposobów działania, struktur i zasad współpracy mających na celu zobligowanie do współuczestnictwa w przywracaniu pamięci o Kresach ludzi młodych, a organów władzy państwowej do szerokiego i wszechstronnego wsparcia tych działań; walka z zakłamywaniem historii szczególnie dot. drugiej wojny światowej; troska o upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych; sprawa powołania Muzeum Kresów.

Kresowianie wobec wyborów do Sejmu i Senatu RP
Debata: – Przedstawiciele partii politycznych przedstawią program swojego ugrupowania, dotyczący polskiej polityki wschodniej i polityki wobec polskich mniejszości narodowych oraz podsumują dotychczasową działalność swojej partii na rzecz spraw kresowych.

13.45 – Podjęcie uchwał.

14.00 – 15.00 „A myśmy szli i szli……”. Z Polski do Polski – Koncert Jasnogórski w wyk. chóru ECHO KRESÓW pod kier. A. Wołkowskiego
Gwiazda wieczoru: Maciej Wróblewski – „Zaszum nam, Polsko”.

16.00 – Marsz pokoleń kresowych. Ułożenie Krzyża Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA pod figurą Matki Bożej (przed szczytem). Apel poległych.

Informacje: Centrum Kresowe 41-902 Bytom ul. Moniuszki 13
Tel/fax:32-281-51-51; 507-169-825;
e-mail: kongreskresowian@vp.pl
Organizacje prosimy o przyjazd ze sztandarami!
Nie zapomnijmy o białych i czerwonych zniczach, z których ułożymy Krzyż Pamięci.
za:http://www.jasnagora.com/news.php?ID=9437

 

 

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s