Czy Tsipras przyjedzie do Ufy?

UFAW przyszłym tygodniu stolica rosyjskiej republiki Baszkirii, Ufa, będzie gościć szczyty BRICS i SOW. Oczekuje się 10 tysięcy gości: delegacji państw uczestniczących i państw obserwujących, przedstawicieli biznesu.

Do Ufy już napływają dziennikarze i tłumacze. Dla gości forum przygotowany został szeroki program, który zapozna ich z baszkirskim kolorytem narodowym.

Na szczyty SOW i BRICS do Ufy przybędą szefowie 9 państw. A także jeszcze około 10 tysięcy przedstawicieli elit biznesowych, urzędników, dziennikarzy i wolontariuszy.

Przygotowania do szczytu śledzą dziesiątki zagranicznych dziennikarzy. W ramach posiedzeń SOW planuje się omówienie strategii rozwoju państw uczestniczących na najbliższe 10 lat, a także decyzje w sprawie nowych członków organizacji. Do SOW planują dołączyć Indie i Pakistan (w tej chwili w skład SOW wchodzą Kazachstan, Chiny, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan).

Szczyt BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) zapowiada się nie mniej interesująco: na przykład oczekiwane jest uruchomienie nowego banku rozwoju. Większa część sumy na jego stworzenie ma zostać przekazana przez Chiny. Zagraniczni dziennikarze odnotowują ogromne zainteresowanie tym tematem.

Synchroniczne tłumaczenie posiedzeń i omówień politycznych oraz kwestii gospodarczych będzie prowadzone w Ufie w czterech językach: rosyjskim, angielskim, chińskim i mongolskim.

Ufa wita gości nowymi drogami, zielonymi parkami, nowoczesnymi hotelami i odnowionymi salami koncertowymi. Zmodernizowane zostało lotnisko w Ufie: zbudowano nowy terminal międzynarodowy i odnowiono pas startowy.W programie kulturalnym znalazły się i rosyjski balet, i wspaniałe baszkirskie tańce narodowe i chińska muzyka.W Ufie otwarto Wioskę Etniczną, w której można zaznajomić się z historią Baszkirii. Ogromne jurty z wojłoku rozmieszczono w samym centrum miasta, niedaleko Sali Kongresowej, gdzie będą odbywać się najważniejsze imprezy szczytu. Tutaj goście spróbują potraw kuchni baszkirskiej, przymierzą stroje narodowe oraz poznają historię rosyjskiego Przeduralu. W jednej z jurt można będzie poznać wszystkie narodowości, jakie zamieszkują Baszkortostan. To, — poza Baszkirami, — Rosjanie, Gruzini, Łotysze, Wietnamczycy, Tadżycy, Kazachowie i wiele innych narodowości, łącznie zamieszkuje ich tu ponad sto.


Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150706/630866.html#ixzz3f6xE1P00

Reklamy

3 Komentarze

Filed under Bez kategorii

3 responses to “Czy Tsipras przyjedzie do Ufy?

 1. paziem

  Szanghajska Organizacja Współpracy zyskuje coraz większą wagę i znaczenie, pracą organizacji interesuje się jeszcze 12 krajów – oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin.

  „Inne kraje także chciałyby umocnić swoje kontakty z naszą organizacją. Jest to zrozumiałe, ponieważ zdobywa coraz większą wagę, coraz większe znaczenie, gdyż skupiamy się na najważniejszych dla naszych krajów i regionu w ogólnym zarysie kwestiach” — powiedział Putin na spotkaniu z szefami MSZ Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
  Podkreślił on, że chodzi o kwestie bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, zagrożeniem narkotykowym, przestępczością zorganizowaną oraz kwestie, związane z rozwojem gospodarek krajowych.

  „Pracą Szanghajskiej Organizacji Współpracy interesują się nasi partnerzy z 12 krajów pomimo obecnych członków tej organizacji” — podkreślił prezydent.

  Putin przypomniał, że rozpatruje możliwość przyjęcia w skład SOW Indii i Pakistanu.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150603/466371.html#ixzz3f6yA5ZKw

  Trzech kredytodawców nie ma żadnej motywacji, aby udzielać realnej pomocy zadłużonej Grecji – pisze kanadyjski periodyk.

  BRICS może stać się dobrym wariantem dla Grecji w warunkach presji kredytodawców na kraj — pisze kanadyjski periodyk Global Research.

  Wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak w maju zaproponował Aleksisowi Tsiprasowi dołączenie do BRICS.

  Wówczas premier Grecji zainteresował się propozycją, ponieważ otworzyłoby to krajowi dostęp do Banku Rozwoju BRICS.

  „Cel banku polega na tym, aby położyć kres dominacji Zachodu na rynkach finansowych i zostać jedną z czołowych organizacji kredytowych. Prawdopodobnie Rosja i Chiny będą mogły udzielić Grecji wsparcia finansowego. Jednocześnie obecnie Ateny prowadzą rozmowy z innymi członkami BRICS na temat prawdopodobnego dołączenia kraju do organizacji, które będą kontynuowane w ramach szczytu w Ufie w dniach 9-10 lipca” — komentuje sytuację autor artykułu.

  Wiceminister obrony Grecji Kostas Isihos uważa,że jeśli na referendum w Grecji zostanie podjęta decyzja, by zgodzić się na zaproponowane warunki, Grecja zamieni się w kolonię gospodarczą Europy. Jednocześnie sami kredytodawcy nie mają żadnej motywacji do udzielenia zadłużonemu krajowi realnej pomocy, lecz chcą jedynie pogorszyć bez tego ciężką sytuację. „Kredytodawcy nie są zainteresowani restrukturyzacją długu ani ozdrowieniem greckiej gospodarki. Chcą spustoszyć kraj, pozbawiając go aktywów i zakładów” — uważa autor artykułu.

  Grecja prowadzi rozmowy z UE i MFW w sprawie uregulowania długu w wysokości ponad 240 mld euro, który pojawił się po uratowaniu greckiego budżetu przed bankructwem w latach 2010 i 2012. Prognozy kredytodawców odnośnie tego, że ostre cięcia pozwolą Grecji na spłacenie długów, nie ziściły się. Strona grecka 26 czerwca opuściła rozmowy z kredytodawcami na temat kolejnych cięć budżetowych.

  27 czerwca Eurogrupa stwierdziła, że rozmowy dobiegły końca, termin realizacji programu pomocy wygaśnie 30 czerwca i Atenom nie pozwoli się na odroczenie wypłat MFW w wysokości 1,6 mld euro, które miały zostać uregulowane do wtorku. Banki w Grecji od poniedziałku będą zamknięte co najmniej przez 6 dni roboczych.

  Wysokość długu publicznego Grecji

  Według danych Ministerstwa Finansów kraju, łączny dług Grecji według stanu na 1 kwietnia 2015 roku wynosi 312,7 mld euro.

  Znaczna część długu, 184 mld euro, pochodzi z Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej (EFSF — 131 mld euro) i rządów państw strefy euro, w tym także Niemiec, Francji, Estonii i Słowacji. Grecja jest także winna 27 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu i 21 mld euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150702/609075.html#ixzz3f6yW7hUc

  Polubienie

 2. paziem

  Greccy przywódcy polityczni nagle przerwali swoje spotkanie, by premier Aleksis Tsipras mógł porozmawiać telefonicznie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim. Według greckich źródeł rządowych, Tsipras rozmawiał też z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Od rana w Atenach toczą się rozmowy w związku z odrzuceniem przez Greków warunków międzynarodowej pomocy finansowej. Unia jest gotowa pracować z Grecją na temat nowego porozumienia, ale będą to trudne negocjacje. Tak twierdzi zarówno Komisja Europejska, jak i szef eurogrupy.

  Rozmowy czołowych greckich polityków zostały nagle przerwane w związku z telefoniczną rozmową premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa z prezydentem Francji Francois Hollandem. Z francuskim przywódcą rozmawiał też grecki prezydent Prokopis Pawlopulos. Do Aten dzwonił też prezydent Rosji Władimir Putin. Na razie nie wiadomo, jaką dokładnie propozycję złożył premierowi Grecji.

  Według Moskwy do rozmowy doszło z inicjatywy Aten. Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow oświadczył dziennikarzom, iż premier Cipras zapewnił prezydenta Putina, że Grecja będzie kontynuować dialog z kredytodawcami.
  Omówiono wyniki przeprowadzonego w Grecji referendum w sprawie warunków udzielenia Atenom przez zagranicznych kredytodawców pomocy finansowej, a także niektóre kwestie dalszego rozwoju współpracy rosyjsko-greckiej – głosi komunikat Kremla. Podkreślono, że prezydent Rosji wyraził poparcie dla narodu Grecji w przezwyciężaniu trudności stojących przed tym krajem.

  Kreml z uwagą obserwuje wydarzenia w Grecji. Jak powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, Rosja z szacunkiem odnosi się do wyniku greckiego referendum. Kremlowski urzędnik podkreślił bliskie związki historyczne Moskwy i Aten, a także współczesne kontakty gospodarcze. Życzymy naszym partnerom, aby jak najszybciej osiągnęli kompromis w rozmowach z kredytodawcami, co pozwoli im podejmować decyzje sprzyjające gospodarczej i socjalnej stabilności – cytują wypowiedź Dmitrija Pieskowa rosyjskie agencje.

  Rzecznik Kremla dodał, że na razie Moskwa nie rozważa udzielenia Grecji pomocy finansowej. Rosyjscy eksperci twierdzą, że takie wsparcie byłoby możliwe, gdyby Ateny otwarcie odcięły się od unijnej polityki sankcji wobec Rosji.
  Nieoficjalnie pojawiło się nazwisko nowego ministra finansów, który zastąpi Janisa Warufakisa. Nowym szefem resortu finansów zostanie prawdopodobnie Euklides Cakalotos.
  Grecję czekają ciężkie negocjacje

  Unia Europejska jest gotowa pracować z Grecją na temat nowego porozumienia, ale będą to trudne negocjacje. Tak twierdzi zarówno Komisja Europejska, jak i szef eurogrupy. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej po referendum, w którym Grecy odrzucili dotychczasowe warunki pomocy finansowej.

  Niemcy nadal chcą rozmawiać z Grecją, ale nie o nowym pakiecie pomocowym dla tego kraju. Poinformował o tym rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert: Rząd Niemiec przyjmuje do wiadomości ten wyraźny negatywny wynik referendum i go respektuje. Oczywiście pozostajemy gotowi do rozmów, ale wobec wczorajszej decyzji Greków, nie ma obecnie warunków do negocjacji na temat nowego programu pomocowego dla Grecji.

  Steffen Seibert dodał, że Niemcy nadal wyznają zasadę „pomoc za reformy”. Pytany o przyszłość Aten w strefie euro, rzecznik odpowiedział, że Grecja wciąż jest członkiem unii walutowej, a czy będzie tak nadal, zależy od postępowania greckich władz.

  Drzwi do porozumienia wciąż są otwarte, ale nikt nie ukrywa, że niedzielne głosowanie utrudniło dalsze rozmowy o pożyczce dla Grecji. Mówił o tym minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem, który przewodniczy spotkaniom eurogrupy. Jego zdaniem, greckie „NIE” oddaliło władzw w Atenach i wierzycieli do kompromisu, choć celem krajów eurolandu – jak mówił – wciąż pozostaje utrzymanie Grecji w strefie euro.

  W podobnym tonie wypowiadał się dziś wiceszef Komisji do spraw euro Valdis Dombrovskis. Zwycięstwo głosów na ‚NIE’ zwiększyło różnice między Grecją i innymi krajami strefy euro, nie ma łatwej drogi wyjścia z tego kryzysu – powiedział Dombrovskis.

  Otwarte wciąż pozostaje pytanie, czy Ateny wywalczą umorzenie części długu, na co dotychczas nie było zgody. O tym, jak przełamać impas w rozmowach i jak osiągnąć ewentualne porozumienie z Atenami, jutro będą rozmawiać w Brukseli ministrowie finansów eurolandu, a następnie – wieczorem przywódcy na specjalnym szczycie.

  za:http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nagle-zwroty-w-sprawie-grecji-putin,71,0,1849927.html

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s