BRICS i SOW w Ufie: obecny cały świat poza Zachodem

UFA_BRICSDla światowych gospodarek nadeszła chwila. Gdy Europa drży z lęku i niepewności o Grecję i o strefę €UE, światowe centrum gospodarcze coraz bardziej przemieszcza się na Wschód.

Rosyjskie miasto Ufa przyjmuje szczyt krajów BRICS i SOW. Putin prowadzi BRICS w kierunku nowego ładu gospodarczego — uważa Tiberio Graziani, prezes Instytutu Badań Geopolitycznych i Nauk Humanitarnych (IsAG), redaktor naczelny czasopisma „Geopolitica”.

„Tworzony jest Bank Rozwoju krajów BRICS, jest to moment historyczny. Fakt, że w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego w Europie w związku z Grecją został stworzony ten bank, mający na celu rozwój projektów infrastrukturalnych, rzeczywiście ma wymiar historyczny. Banki infrastruktur dają impuls gospodarkom wszystkich krajów, które w nich uczestniczą, w tym przypadku gospodarkom krajów BRICS. Istnieje także chiński Bank Rozwoju. Obecny szczyt BRICS pod przewodnictwem Rosji ma duże znaczenie także z punktu widzenia geopolityki: wiadomo, że sankcje stanowiły próbę zapędzenia Rosji w kąt, lecz to się nie udało”.Jednoczesne przeprowadzenie w Ufie szczytów BRICS i SOW świadczy o utracie roli Zachodu jako centrum świata zarówno w sferze gospodarki, jak i geopolityki. Wracając do tematu Grecji, można przypuścić, że od tej pory państwa, borykające się z trudnościami gospodarczymi, będą pokładać nadzieje w tych nowych zjednoczeniach geoekonomicznych. Obiektywnie centrum z Zachodu coraz bardziej przemieszcza się na Wschód, trzeba brać to pod uwagę. Prawdopodobnie najbardziej narażone pod względem gospodarczym państwa bezpośrednio lub pośrednio dołączą do tych struktur”.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150708/644822.html#ixzz3fJPeqvJ6

MSZ ChRL: Chiny są gotowe zainwestować we wszystkie branże rosyjskiej gospodarki

Chiny są gotowe zainwestować we wszystkie branże rosyjskiej gospodarki, ponieważ obserwują przyspieszenie jej wzrostu – oświadczył na briefingu dyrektor departamentu Europy i Azji Środkowej MSZ Chin Gui Qingyu
„Oprócz infrastruktury i budowy dostępnych mieszkań strony rozpatrują także zaawansowane technologie jako potencjalny kierunek współpracy… Jednym słowem, Rosja przyspiesza swój rozwój gospodarczy, strona chińska jest gotowa zainwestować we wszystkie branże rosyjskiej gospodarki, aby osiągnąć wspólny rozwój i obopólne zyski” — powiedział.Władimir Putin i Xi Jinping na spotkaniu w Ufie porozumieli się w sprawie podjęcia konkretnych działań w celu udzielenia pomocy finansowej, w tym w zakresie realizacji dużych wspólnych projektów na trasie wschodniej i zachodniej — dodał Qingyu.

Reklamy

7 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

7 responses to “BRICS i SOW w Ufie: obecny cały świat poza Zachodem

 1. Zmiana punkut ciężkości

  A więc Chiny Ludowe, tak przesuwa się punkt ciężkości, patrz ” przesuwania się tzw. „gospodarczego środka ciężkości” w przeciągu wieków”

  Polubienie

 2. Franz

  Władimir Putin wygłosił przemówienie o napięciach z mniejszościami w Rosji. Powiedział:
  „Każdy przedstawiciel mniejszości, pochodzący z dowolnego miejsca na świecie, jeżeli chce żyć i pracować w Rosji, powinien mówić po rosyjsku, i przestrzegać rosyjskiego prawa. Jeśli muzułmanin woli prawo szarijatu, to radzimy mu, aby przeniósł się do tych krajów, gdzie szarijat obowiązuje. Rosja nie potrzebuje mniejszości muzułmańskich. To te mniejszości potrzebują Rosji aby je chroniła, ale my nie będziemy tworzyć specjalnych przywilejów, ani zmieniać naszych praw zgodnie z ich życzeniami. Mogą sobie krzyczeć głośno o „dyskryminacji”. Nie będziemy tolerować braku szacunku dla naszej rosyjskiej kultury. Takie samobójstwo kulturowe ma miejsce w Ameryce, Anglii, Holandii i Francji, i muzułmanie przechwycą władzę w tych krajach. Jeśli my mamy przetrwać jako naród, to Rosja nie pójdzie tą drogą. Rosyjskiego prawa i tradycji nie da się pogodzić z brakiem kultury i prymitywnymi zwyczajami szarijatu. A jeśli nasz szanowny ustawodawca (Duma) uważa, że należy stworzyć nowe prawa, musi przede wszystkim mieć na uwadze interes Rosji i pamiętać, że mniejszości muzułmańskie nie są rosyjskie.’’
  Słowa prezydenta Putina posłowie do Dumy przyjęli owacją na stojąco.

  Polubienie

 3. paziem

  Porozumienie operacyjne o warunkach wzajemnego wsparcia w ramach puli rezerw walutowych podpisały we wtorek Banki Centralne Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Łączny rozmiar puli to 100 miliardów dolarów. Pula będzie „mini-MFW” dla państw członkowskich BRICS uważa minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siluanow.

  Celem funkcjonowania puli jest wzajemne udostępnienie przez banki centralne państw BRICS środków finansowych w dolarach amerykańskich w razie pojawienia się problemów z płynnością dolarową.
  „To jest swojego rodzaju „mini-MFW” dla państw członkowskich BRICS. W razie, jeśli któreś z państw będzie miało problemy z równowagą płacową, jakieś niezaplanowane odpływy kapitału, czy obniżenie bieżącego salda, to będą mogły skorzystać z tej puli. Pula operatywnie zareaguje, przekazując środki walutowe dla wsparcia równowagi płacowej. To doskonały instrument do stworzenia stabilności walutowej systemów naszych państw, do poparcia kursu rubla w razie wahań na rynkach finansowych” – powiedział Siluanow dla telewizji „Rossija-24”
  Mówiąc o banku BRICS, którego początek działalności ogłoszono dwa dni temu, Siluanow zauważył, że jego celem będzie rozwój gospodarki i infrastruktury państw grupy.

  „Kapitał banku BRICS to 100 miliardów dolarów amerykańskich, opłacony kapitał to 10 miliardów. Te pieniądze będą inwestowane w rozwój gospodarki i infrastruktury, co pozwoli stymulować tempo wzrostu ekonomicznego naszych państw” – podkreślił szef Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20150709/648779.html#ixzz3fPFMef7q

  Polubienie

 4. paziem

  Rosja i Chiny, rozwijając Szanghajską Organizację Współpracy, stale zmniejszają wpływ Stanów Zjednoczonych w Środkowej Azji. Ponadto, w organizacji jest ukształtowany blok wojskowy, który może służyć jako przeciwwaga dla NATO, pisze The Financial Times.

  Rosja i Chiny zamierzają przyspieszyć rozwój Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW), a wzmocniona SOW będzie wpływać na sytuację nie tylko w Azji Środkowej, ale i daleko poza jej granicami, pisze The Financial Times.
  SOW udało się rozwiązać spory terytorialne pomiędzy swoimi państwami członkowskimi, jednak do tej pory nie odgrywała ona kluczowej roli w rozwoju ekonomicznej współpracy w regionie. Teraz członkowie organizacji, między innymi Rosja i Chiny, zamierzają to zmienić. Oczekuje się, że w ramach szczytu SOW, który odbędzie się w tym tygodniu, zatwierdzone zostaną wnioski o przystąpienie Indii i Pakistanu, a Moskwa ma nadzieję, że do organizacji przyłączy się również Iran, po tym, jak zniesione zostaną sankcje antyirackie, głosi artykuł.

  Niewykluczone, że umocnienie więzi odbędzie się również w sferze wojennej. Większość państw członkowskich SOW wchodzi w Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), którą stworzyła Rosja. W ten sposób SOW jest strukturą blokową, która może stać się oponentem NATO. Na tle konfliktu z Zachodem, Rosja liczy na to, że jeśli Chiny otrzymają większą rolę w omówieniu problemów eurazjatyckiego bezpieczeństwa na szczeblu globalnym, to będą mogły przesunąć dźwignię wpływów, pisze The Financial Times.
  „Liderzy Rosji i Chin nie mówią o stworzeniu sojuszu i nasze państwa oświadczają, że współpraca nie będzie miała wpływu na świat zewnętrzny. Ale to niemożliwe. Znajdujemy się pod strategicznym naciskiem ze strony Stanów Zjednoczonych. Dopóki zachowana jest hegemonia Stanów Zjednoczonych, nasze stosunki będą rozwijać się w tym kierunku” – cytuje opinię dziekana Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, Janya Syuetuna.

  Z kolei dyrektor Moskiewskiego Centrum Carnegie Dmitrij Trenin uważa, że „quasi-sojusz między Moskwą i Pekinem doprowadzi do wykluczenia Stanów Zjednoczonych z regionu”. USA będą zmuszone do patrzenia z oddali na to, co dzieje się w Eurazji, informuje The Financial Times.
  Zdaniem pisma, Moskwa z ostrożnością spogląda na tempo ekonomicznego rozwoju Pekinu, jego roli jako głównego partnera handlowego i inwestora dla wielu eurazjatyckich państw, jednak nie zamierza ona wycofywać swojego wpływu. Jak zauważa The Financial Times, interesy Chin i Rosji nie zawsze są zgodne, jednak Federacja Rosyjska nie zamierza się poddawać. Rosja rozwija swój projekt w regionie – Eurazjatycką Unię Gospodarczą, a Chiny skoncentrowane są na swoim projekcie – Nowym Szlaku Jedwabnym. SOW ze swoimi stabilnymi instytucjami może stać się platformą dla zjednoczenia integracyjnych wysiłków obu państw, pisze The Financial Times powołując się na rosyjskich ekspertów ds. polityki międzynarodowej.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20150708/644153.html#ixzz3fQQArP74

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s