3 lipca Republika Białoruś obchodziła Dzień Niepodległości

IMG_7356-mUroczystości Dnia Niepodległości Republiki Białoruś otworzył Ambasador Białorusi w Polsce Aleksandr Averyanov. Święto państwowe 3 lipca zostało ustanowione w roku 1996 z inicjatywy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. W gronie zaproszonych byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej.

Ekscelencje, szanowni Państwo, przyjaciele!

Witam wszystkich serdecznie na naszej uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Republiki Białoruś. Chciałbym podkreślić, że w tym roku obchodzimy Siedemdziesiąta Rocznicę zakończenia Drugiej Wojny Światowej i zwycięstwa nad Hitleryzmem.
Korzystając z tej okazji, uprzejmie proszę obecnych na tej sali weteranów i kombatantów przyjąć wyrazy wdzięczności i uznania, a także życzenia długich lat zdrowia. Zawsze będziemy pamiętali o waszym ogromnym wkładzie w nasze wspólne zwycięstwo.
My, Białorusini, szanujemy swoją historię. W przeszłości długo byliśmy w cieniu dużych narodów. Teraz przeżywamy proces, który nasi sąsiedzi w większości mają już za sobą. Od zaledwie dwudziestu paru lat żyjemy we własnym niezależnym państwie, ale już dobrze uświadomiliśmy, że najwyższą i najcenniejszą wartością jest nasza niepodległość.
Żeby lepiej zrozumieć białoruskie pojmowanie istoty niepodległości, przytoczę słowa Prezydenta mojego kraju Aleksandra Łukaszenki: «Chcemy żyć na swoim kawałku ziemi i cieszyć się suwerennością».

Szanowni Państwo,

Z wielkim smutkiem i zaniepokojeniem patrzymy na to, co się dzieje na Wschodzie Ukrainy. Niestety, tragiczne wydarzenia w tym bliskim i bratnim dla Białorusinów kraju pokazują, iż nawet w naszym regionie, jak dotąd uważanym za spokojny i stabilny, może dojść do konfliktu zbrojnego. Mamy nadzieję, iż zawarte w tym roku w Mińsku porozumienia staną się fundamentem dla trwałego pokoju.

Czcigodni goście,

Z satysfakcją chciałbym odnotować utrzymanie pozytywnej dynamiki w rozwoju stosunków pomiędzy Mińskiem a Warszawą. Powyższe stwarza przesłanki, by z optymizmem patrzyć w przyszłość i mieć nadzieje, iż intensywność i jakość kontaktów białorusko-polskich nie będzie uzależniona od składającej się koniunktury politycznej. Jestem głęboko przekonany, iż jedyną słuszną metodą na długotrwałe przyjazne relacje jest ich kształtowanie na zasadach zaufania, wzajemnego szacunku i dobrosąsiedztwa.
Chciałbym, korzystając z okazji, podziękować ustępującemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Bronisławowi Komorowskiemu oraz jego współpracownikom za owocną współpracę, a także pogratulować Panu Andrzejowi Dudzie wyboru na urząd prezydencki, i, życząc mu powodzenia i wielu sukcesów, wyrazić nadzieję na kontynuację naszego współdziałania.
Nie mogę również nie podziękować przyjaciołom Białoruskiej Ambasady i naszym sponsorom, bez pomocy których organizacja dzisiejszego Święta byłaby bardzo trudna.

Drodzy przyjaciele!

Proponuje wznieść toast za rozwój i umocnienie współpracy białorusko-polskiej, za pomyślność dla narodów naszych krajów, za pokój i stabilność w naszym wspólnym domu – Europie!
Dziękuje za uwagę!

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Bez kategorii

4 responses to “3 lipca Republika Białoruś obchodziła Dzień Niepodległości

 1. Czy nie można pisać nazwisk słowiańskich w dosłownym brzmieniu.
  Czytam i wychodzi mi nazwisko jakby ormiańskie, lub jeszcze bardziej
  egzotyczne. 🙂

  Polubienie

  • Przepraszamy za błąd.
   Dziękuję za zwrócenie uwagi. Podaliśmy błędny zapis nazwiska za polskimi mediami.
   Błąd jest już naprawiony. Nazwisko ambasadora RB podajemy zgodnie za stroną ambasady RB: Aleksandr Averyanovhttp://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/

   Przyznam, że nie wiem, dlaczego w oficjalnych zapisach nie stosuje się polskiego zapisu pokrywającego się z fonetycznym brzmieniem nazwisk zwłaszcza słowiańskich – nazwisko ambasadora zapisane byłoby nastepująco: Aleksandr Awierianow.

   Polubienie

 2. Aleksandr Awierianow.
  Jasno, prosto i czytelnie, a zwłaszcza, „polskiego zapisu pokrywającego się z fonetycznym brzmieniem nazwisk zwłaszcza słowiańskich”.
  Nam Polakom, niepotrzebna transkrypcja z angielskiego…

  Polubienie

 3. Jakkk

  Zaczelo sie!
  Trwaja walki z policja pod parlamentem w Atenach!!! Posly sie tak wystraszyly ze ponoc nici z akceptacji planow ratunkowych Grecji!!!! OBY !!!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s