Warufakis: Tsipras będzie wyklęty

WarufakisByły minister finansów poddał miażdżącej krytyce porozumienie, na które zgodził się przywódca SYRIZ-y. Jego zdaniem narzucone Atenom warunki oznaczają porażkę demokracji i triumf europejskiej oligarchii.

Warufakis z charakterystyczną dla siebie swadą i bezkompromisowością wypowiedział się na temat decyzji swojego niedawnego przełożonego. Na antenie australijskiego radia ABC przyznał, że do samego końca próbował odwieść Tsiprasa od pomysłu zaakceptowania żądań wierzycieli i szantażystów z Brukseli. Bezskutecznie.

Przypomnijmy, że premier podpisał w poniedziałek dokument, obligujący Grecję do przeprowadzenia drakońskich reform w duchu neoliberalnym. Chodzi m.in. o uproszczenie podatku VAT, oznaczające de facto podwyżkę uderzającą w zwykłych obywateli, zniesienie ulg podatkowych dla greckich wysp, obniżkę emerytur i płac w budżetówce oraz co najbardziej skandaliczne – przeprowadzenie programu masowej prywatyzacji, w którym licytacji greckiej własności publicznej będzie dokonywać Instytut na Rzecz Wzrostu z siedzibą w Luksemburgu. Oznacza to realne pozbawienie Grecji suwerenności gospodarczej. Wszystko w zamian za wart ok. 85 mld euro pakiet pożyczek.

– To jest polityka upokarzania. To nie ma nic wspólnego z ekonomią. I nie ma nic wspólnego z wyprowadzeniem Grecji z kryzysu. To nowy Traktat Wersalski i premier Cipras o tym wie. Wie, że zostanie przeklęty, jeśli go przeforsuje. I wie, że zostanie przeklęty, jeśli tego nie zrobi – grzmiał Varoufakis.

Według polityka mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w 1976 roku, kiedy w wyniku zbrojnego przewrotu władzę przejęła wojskowa junta. – Wówczas do zniszczenia demokracji zastosowano czołgi. Tym razem banki. Banki zostały wykorzystane przez obce mocarstwa do przejęcie kontroli nad rządem. Różnica jest taka, że teraz dochodzi do przejęcia całego majątku publicznego – analizował Warufakis, który dodał jeszcze „projekt europejskiej demokracji, zjednoczonej europejskiej unii demokratycznej, właśnie doznał wielkiej katastrofy”

Ekonomista przyznał też, że SYRIZa posiadała alternatywny plan na wypadek wystąpienia z eurozony – Jako odpowiedzialny rząd, wiedząc dobrze, że w ramach eurogrupy był bardzo istotny sojusz, którego celem było wyrzucenie nas ze strefy euro, musieliśmy przygotować różne możliwości. Musieliśmy mieć mały tajny zespół ludzi, który mógł stworzyć plan na wypadek, gdybyśmy byli zmuszeni opuścić unię walutową – powiedział były minister.

Wefług Warufakisa, SYRIZę czekają teraz trudne chwilę. Niepewny jest los premiera Alexisa Tsiprasa, który traci zaufanie kolejnych członków partii i niewykluczone jest jego odejście. Z drugiej strony każdy masowy wybuch społecznego niezadowolenie może poskutkować wzrostem poparcia dla skrajnej prawicy. – Siedząc w parlamencie muszę spoglądać na prawą stronę sali, gdzie jest 10 nazistów reprezentujących Złoty Świt. Jeśli nasza partia, Syriza, która dała tyle nadziei w Grecji… jeśli zdradzimy tę nadzieję i pochylimy głowy tej nowej formie postmodernistycznej okupacji, to nie widzę żadnego innego możliwego wyniku niż dalsze umocnienia Złotego Świtu – ostrzega Warufakis.

Za: http://strajk.eu/warufakis-tsipras-bedzie-wyklety/

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Bez kategorii

2 responses to “Warufakis: Tsipras będzie wyklęty

  1. dumka takaja

    Z wykleciem Ciprasa ma Warufakis w pelni racje. Prersja odpowiedzialnosci za chleb dla narodu jest olbrzymia ale ciecie powinno nastapic teraz
    (natychmiast drachma albo papiery dluzne), w celu powstrzymania agonii, przy wielu latach chudych. Wziecie ogona pod siebie porzez Ciprasa bedzie mialo w nastepstwie wywlaszczczona Grecje i Greka. Kto nastepny?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s