Czy rządy W.Putina to cud? Czy podobny cud możliwy jest dzisiaj w Polsce?

5b509bfa1d8e67c4aeb76e8ec9a6c637,0,0Poniższy tekst polecam tym wszystkim, którzy sądzą, że wyborczą kartką zlikwidują żydo-reżim IIIRP w wyborach organizowanych przez tenże żydo-reżim i jednocześnie zrzucą kolonizacyjne jarzmo Międzynarodowego Żyda, czyli USA.

Roman Dmowski pisał: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

Jednak tak długo jak myśl ta nie zostanie podjęta i nie będzie poważnie realizowana, Polska jako dobrze rządzone państwo Polaków pozostanie jedynie sferą marzeń. Żydo-reżim IIIRP wszelkimi środkami (z naszych podatków !!!) i sposobami przeciwdziała narodowej organizacji Polaków. Ale prawda ta ma także drugą stronę: nasze polskie wysiłki, nasza świadomość narodowa i polityczna, a w końcu nasze działania, są daleko niewystarczające wobec antynarodowych i antypaństwowych działań reżimu i sił go wspierających, np. polskiego Kościoła.

Dariusz Kosiur

__________________________________________________

 

Martwy Lew, czyli niedoszły pucz gen. Rochlina

za: http://chart.neon24.pl/post/124307,martwy-lew-czyli-niedoszly-pucz-gen-rochlina
Silna władza w Rosji przyszła wtedy – kiedy miały przyjść i taka, jaką być miała.Czy Familia  Jelcyna i układ oligarchiczny rządzący w latach 90-tych Rosją bronili się tak skutecznie, czy nasi słowiańscy sąsiedzi mieli po prostu pecha – a może pozycja „silnego człowieka Kremla” czekała (w różnych tego słowa znaczeniach) na właściwego człowieka? Trudno stwierdzić na pewno, w każdym razie zanim nadeszła era  Putina – co najmniej trzykrotnie Rosjanie byli już niemal pewni, że czas Smuty zostanie zakończony przez silną jednostkę.

O ile nawet w Polsce znane są i w miarę opisane dwa spośród tych przypadków: dramatyczne losy prezydenta rządzącego jednym budynkiem, czyli gen.  Aleksandra Ruckoja  oraz tragicznie zakończona kariera gen.  Aleksandra Liebiedzia  (litościwie pomińmy parodię, czyli próbę wylansowania na męża opatrznościowego kandydata zapadników, czyli gen.  Siergieja Stiepaszyna) – o tyle niewiele mówi się w naszym kraju o wydarzeniach, przypominanych właśnie przez rosyjskie media. 20. lipca 1998 r. miało dojść do aresztowania prezydenta Borysa Jelcyna i ustanowienia w Federacji dyktatury wojskowej pod kierunkiem generała-lejtnanta  Lwa Rochlina. Zanim jednak doszło do przewrotu – tym razem ponoć przygotowanego całkiem serio i z nadzieją powodzenia – dawny zdobywca Groznego i bohater Afganistanu, a w Dumie jeden z najbardziej zdecydowanych krytyków Familii – zginął zamordowany (wg wersji oficjalnej) przez… własną żonę.

 

Putin wszystkich przeczekał

 Kariera gen. Rochlina z jednej strony przypomina drogę do władzy W. Putina, z drugiej jednak sama w sobie stanowi odpowiedź czemu drugiemu z nich poszło zdecydowanie lepiej niż pierwszemu. Z jednej strony bowiem obaj „silni ludzie” stanowili część rosyjskiego systemu władzy lat 90-tych. Gen. Rochlin został deputowanym Dumy z ramienia pro-prezydenckiego Naszego Domu – Rosji w czasach, gdy W. Putin wspinał się po szczeblach administracji prezydenckiej – by ostatecznie wypłynąć na szersze wody akurat trzy tygodnie po śmierci generał, 5 dni po jego niedoszłym zamachu, stając na czele Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Spiskolodzy obciążający obecnego prezydenta winą za każdą niewyjaśnioną czy choćby tajemniczą zbrodnię przeszłości chętnie wiążą te dwa fakty, jednak dla historyka pozostają raczej symboliczną korelacją.

Ruckoj próbował odsunąć Jelcyna i oligarchów metodami konstytucyjnymi. Liebiedź wybrał entryzm, licząc na następstwo po prezydencie i życzliwość Zachodu – został jednak wyeliminowany, gdy przestał być potrzebny i zaczął zdradzać objawy zniecierpliwienia. Rochlin dokonał analizy ryzyka jak dowódca wojskowy i uznał, że pucz jest metodą gwarantującą maksimum efektów przy przy przyłożeniu optymalnej siły w wybranym miejscu – po czym ustaliwszy to wszystko zginął. Putin zaś wszystkich przeczekał – co wydaje się stanowić rys jego charakteru rzutujący nie tylko na politykę wewnętrzną, ale także na działania Moskwy w środowisku międzynarodowym.

 

Inżynieria systemów społecznych

Informacje o niedoszłym puczu znane są w Rosji choćby z wystąpień oskarżonej, nigdy w pełni nie oczyszczonej, ale też i nie całkiem obciążonej zarzutem morderstwa  Tamary Rochlinej. Przy okazji 17 rocznicy zajęto się jednak bliżej planami generała, przypominając m.in. świadectwa uczestników konspiracji z 1998 r. – jak płk.  Nikołaj Batałow (b. pierwszego zastępcy dowódcy 8 Korpusu Armijnego) czy wspomnienia i relacje członków stanowiącego zaplecze Rochlina Ruchu Poparcia Armii, Przemysłu Obronnego i Nauki Wojskowej (jak gen. Władysław Aczałow, b. dowódca Sił Powietrznych czy Władymir Kriuczkow, b. szef KGB). Zaplecze zamachu miał stanowić 8 Korpus Wołgogradzki, zwany przez gen. Rochlina pieszczotliwie „pierwszym czeczeńskim”. Spiskowcy liczyli też na Flotę Czarnomorską, riazańską Wyższą Szkołę Sił Powietrznych, sewastopolską brygadę piechoty morskiej, a nawet na przyjaciół w pułku kremlowskim, za pomocą którego miano aresztować prezydenta i członków Familii. Tym razem – by uniknąć losu poprzedników – gen. Rochlin miał też sobie zapewnić co najmniej neutralność jelcynowskich, a mocno już rozczarowanych Smutą dywizji tamańskiej i kantymirowskiej. Pogłoski, że „coś się szykuje” były tak jawne i głośne, że budziły nadzieje nawet w opozycyjnej kom-partii.

Gen. Rochlin działał jak wojskowy – ale w oparciu o „inżynieria systemów społecznych”, jak ten mechanizm analizy danych nazywał za Jenkinsem  dawny doradca generał, prof. Petr Chomiakow. Projekt zakładał wystąpienie militarne i opanowanie kluczowych węzłów jako finał operacji obejmującej narastające masowe protesty, kampanie informacyjne, szerokie wsparcie polityczne i akcje bezpośrednie. – Przeanalizowaliśmy przepływy handlowe do stolicy. W miastach wzdłuż tych tras powstawały silne, aktywne komitety strajkowe, które przed wystąpieniem armii miały za zadanie „spontanicznie” zablokować trasy dojazdowe, którymi do Moskwy dostarczane są towary, których brak może spowodować napięcia społeczne, jak na przykład… papierosy. Miało to potęgować napięcia społeczne i powszechne oczekiwanie na ich szybkie rozwiązanie – opowiadał prof. Chomiakow. W przygotowania miało być zaangażowane stołeczne merostwo, na czele z samym Jurijem Łużkowem. Były doradca mnożył detale, podawał kwoty, ilości żołnierzy biorących udział w operacji opanowanie moskiewskiej łączności, sugerował zaangażowanie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki – jednak większość tych danych jest już dziś nie do zweryfikowania, zwłaszcza w ponad rok po śmierci profesora, wcześniej ściganego przez obecne rosyjskie władze za aktywność w grupach skrajnie nacjonalistycznych i ostatecznie skazanego za działalność ekstremistyczną i antyimigrancką.

 Pierwotny termin puczu wyznaczony był rzekomo na 20. czerwca, generał jednak zdecydował się przesunąć go o miesiąc – czy to weryfikując informacje o przeciekach, czy też (zdaniem niektórych, licząc na przyłączenie się do spisku wysokich rangą funkcjonariuszy FSB i milicji). Oczekiwanie okazało się jednak zabójcze dla samego Rochlina.

Silny człowiek musi przyjść o właściwym czasie

 Tworzony przez niego Komitet Ocalenia Rosji nie przejął władzy, nie wprowadzono dyktatury wojskowej, mając – jak to w takich przypadkach się opowiada – stanowić tylko okres przejściowy do zwołania konstytuanty i „oddania władzy narodowi”. Nie doszło więc też do oczyszczenia Rosji z oligarchii i korupcji. Kryzys rządowy z lata 1998 r. zażegnano odsuwając zapadnika, nazywanego przez niedoszłych puczystów „chłopczykiem” albo „gońcem” Siegieja Kirijenkę, a do władzy wrócili przedstawiciele mniej liberalnego nurtu władzy – przejściowo Wiktor Czernomyrdin  Jewgienij Primakow. Nawet próbę przywrócenia ręcznego sterowania opcji zwanej w Rosji w przekąsem „prawicową” (czy z jeszcze większą pogardą „pro-demokratyczną”) osłonięto pozującym na Pinocheta  Stiepaszynem, nawet wizualnie będącym nawiązaniem, czy raczej parodią Rochlina i Liebiedzia. W sierpniu 1999 r. zaś, w 13 miesięcy po śmierci generała i przewrocie, którego nie było – premierem Rosji został Władymir Putin. Rosjanie, sami jeszcze o tym wtedy nie wiedząc – doczekali się wreszcie swojego „silnego człowieka na trudne czasy”. Takiego, jaki w tych akurat czasach był i jest możliwy i niezbędny.

 A gen. Rochlin? Cóż, z nieco pretensjonalnym nagrobkiem na moskiewskim cmentarzu Trojekurowskim dołączył do tej sporej grupy rosyjskich (a właściwie nie tylko rosyjskich, bo to akurat wspólna słowiańska cecha…) polityków, wojskowych i przywódców, którzy chcieli, mogli, wiedzieli – i prawie im się udało. Taki już los martwych Lwów.

 autor: Konrad Rękas

4 Komentarze

Filed under Bez kategorii

4 responses to “Czy rządy W.Putina to cud? Czy podobny cud możliwy jest dzisiaj w Polsce?

 1. „Przyjęcie i wprowadzenie w życie kilku ustaw w Rosji uniemożliwia fundacjom międzynarodowym skuteczne działanie i wspieranie zasługujących na to organizacji w tym kraju” – napisała organizacja MacArthur Foundation, która finansuje m.in. projekty w dziedzinie edukacji i praw człowieka.

  Amerykańska organizacja pozarządowa (NGO) MacArthur Foundation, która działała w Rosji przez ponad dwie dekady, oświadczyła dziś, że opuszcza ten kraj, którego władze wzięły się za zagraniczne grupy – pisze agencja Associated Press.
  Na czarnej liście Rady Federacji znalazły się poza siedmioma organizacjami z USA i trzema z Ukrainy, dwie polskie organizacje: Fundacja Edukacja dla Demokracji i Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne.

  za: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanska-ngo-macarthur-foundation-opuszcza-rosje/yddbg6#.Va-8z9atC0A.facebook

  Polubienie

 2. Sądzę że to dobry krok we właściwym kierunku, a tych „kroków” pozostało
  jeszcze do zrobienia całkiem sporo. Najważniejsze.
  – Nowa Konstytucja
  -Niezależny (od Wall Street) Centralny Bank Rosji
  -….

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s