Armia jednorazowego użytku?

Wywiad z generałem armii III RP, armii, która zmieściłaby się na stadionie narodowym w Warszawie.

Gen. Piotr Makarewicz – generał dywizji, w latach 2001-2006 dyrektor Departamentu Kontroli MON, w 2006 r. przeniesiony do rezerwy

Czy Polska jest w stanie się obronić? Dzisiaj?

– Zacznijmy od tego, że nie widzę większych zagrożeń dla Polski. Uważam, że histeria wojenna, która została rozpętana, jest nie na miejscu. Tłumaczę to sobie tak, że trzeba usprawiedliwić w jakiś sposób te olbrzymie wydatki, które są i będą ponoszone na sprzęt i uzbrojenie. Przy czym mam na ten temat swoje zdanie. Gdyby jednak faktycznie jakieś zagrożenie się pojawiło – to uważam, że nie jesteśmy w stanie się obronić.

Po roku 2008 nastąpiła tzw. profesjonalizacja.

– Przeprowadzono ją w taki sposób, że całkowicie zniszczono system mobilizacyjny wojska polskiego. Mało tego, odcięto nasze siły zbrojne od dopływu świeżo wyszkolonych rezerw. Dorzućmy jeszcze brak szkoleń, brak jakichkolwiek, nawet niewielkich, ćwiczeń mobilizacyjnych przez ostatnie siedem lat. I wszystko legło. To pierwszy czynnik, który zmienił na gorsze stan naszej armii.

A pozostałe?

– Jako drugi czynnik wymieniłbym przeprowadzoną restrukturyzację logistycznego zabezpieczenia sił zbrojnych. Obecna reforma w zasadzie doprowadziła do tego, że nasze trzy dywizje i kilka samodzielnych brygad w wojskach lądowych stały się całkowicie niesamodzielne logistycznie. Wszystko jest w składnicach, w innej organizacji, wszystko trzeba pobierać ze składów odległych czasami o kilkaset kilometrów. A są to setki, jeśli nie tysiące ton różnego rodzaju środków bojowych i materiałowych. Wyobraźmy sobie teraz czas konfliktu zbrojnego, ataków przeciwnika…

Dywizje nie mogą ruszyć się z miejsca, bo nie dojedzie do nich amunicja, zaopatrzenie itd. Linie komunikacyjne atakuje się jako jedne z pierwszych.

– Nie będę tego rozwijał. Za to dodam trzeci czynnik, który osłabił w ostatnim czasie naszą zdolność obronną – to reforma systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi.

Ta, którą wymyślił gen. Koziej.

– Ta reforma złamała podstawową zasadę, która przyświecała mi przez całe życie w siłach zbrojnych – szkolisz, dowodzisz, odpowiadasz. W tej chwili kto inny szkoli, kto inny dowodzi, a kto odpowiada – nie wiadomo. Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych wcale nim nie jest, ponieważ nie dowodzi całością sił zbrojnych w czasie wojny, tylko wydzielonymi siłami i środkami. To wszystko rozmywa odpowiedzialność.

Dlaczego?

– Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: jest wojna i przegrywamy ten bój. Naczelny dowódca mówi więc: nie mogę wygrać, skoro dowódca generalny, który cały czas działa równolegle, dostarcza mi tak słabo wyszkolone i przygotowane siły. A dowódca generalny odpowiada: chwileczkę, ja zrobiłem wszystko, co trzeba, dobrze wyszkoliłem wojsko, nieudolny jest naczelny dowódca, który nie umie tych sił użyć w odpowiedni sposób. Już widzę tę dyskusję i rozmycie odpowiedzialności! A to prowadzi do klęski.

Mamy trzy elementy, które spowodowały wielką zmianę sytuacji w siłach zbrojnych po 2008 r.

– A najgorsze jest to, że nie wiemy, do czego nasze siły zbrojne są w tej chwili zdolne. Zlikwidowano najwyższą formę sprawdzianu, jaką była inspekcja sił zbrojnych. Wcześniej minister zarządzał inspekcję i dana jednostka, oddział lub związek taktyczny zdawały przed nim egzamin. Tego już od wielu lat się nie robi, niczego się nie sprawdza. Nikt więc nie ma wiedzy na temat faktycznej zdolności bojowej naszych sił zbrojnych.

Cały tekst dostępny w E-KIOSK i EPRASA

Robert Walenciak
http://www.tygodnikprzeglad.pl/

za: https://marucha.wordpress.com/2015/08/11/armia-jednorazowego-uzytku/

 

 

Reklamy

5 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

5 responses to “Armia jednorazowego użytku?

 1. Mamy wojnę z Rosją – na wschodniej flance żołnierze polscy bohatersko odpierją ataki Rosjan…Wprowadzono nowe systemy, które.inteligentnie niszczą posterunki Rosjan…W tym wspiera nas armia amerykańska, która zainstalowała najnowszy sprzęt…Armia amerykańska zgodnie z regulaminem NATO…nie pozostawia nas samych z groźnym przeciwnikiem…Premier Polski ogłasza zagrożenie armią rosyjską i wzywa do kobilizacji na każdym polu……Gazeta wyborcza, TVN, Polsat, TV Republika, TVP…dokładnie informują nas co dzieje się na linii frontu – flanki wschodniej…Komorowski zmobilizował Ruską Budę…i wszyscy stawiają zaciekły opór wojskom rosyjskim…. Duda opierniczył NATO i wszyscy jak jeden mąż stawili się szeregiem na flankę wschodnią…

  W Gołdapi Rosjanie wycięli las, dla swoich czołgów… Nasze wojsko na czele z generałem POLKO przewidziawszy ten manewr ustawiło najnowocześniejszy system izraelskich rakiet….
  Rząd rozważa możliwość mobilizacji….

  A teraz…Oglągałem wywiad z czeską piosenkarką – Gabi Gold..
  I powiedziała…nie wiedziałam, że Polska prowadzi wojnę z Rosją…
  Zobaczyłam wasze meda … i jestem przerażona….

  Polubienie

  • QWERT

   Jangryko jakie czołgi, jaka armia, jakie wycinanie lasu, i co, amerykanie nam pomagają ? Rosjanie chcą pokoju ! Federacja Rosyjska jest przeraźliwie atakowana na wszelkich możliwych płaszczyznach, a mimo to nie dale się sprowokować ! Ale gdyby Twoje marzenia Jangryko, miały się spełnić to nie będzie żadnych czołgów ! tylko dwie salwy !
   POLACY WALCZCIE Z RUSOFOBIĄ , WALCZCIE Z PODŻEGACZAMI WOJENNYMI, WALCZCIE Z KŁAMCAMI KTÓRZY WAMI MANIPULUJĄ !

   Polubienie

   • Nie wiem czy mnie zrozumiałeś…To była ironia z mojej strony…zamierzona przesada….poprostu słuchając polsko-żydowskich mediów – taki obraz się wyłania….
    Pokazałem karykaturę żydo-polskiej armii…

    Polubienie

 2. Dopóki Wisła płynie-Polska nie zaginie – mało brakuje…pozostało 50 cm. do zaginięcia…I jeszcze….ta ostatnia niedziela……

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s