Drugi Cud nad Wisłą

Rozwadowski_plakat

Teoretycznie wreszcie wszystko jest w porządku. Mamy święto radosne, zwycięskie, w pięknych okolicznościach przyrody i z elementem religijnym.

 

W tak sympatycznym kontekście nie rażą już nawet ani uparte zaprzeczanie pewnym historycznym oczywistościom, ani pomieszanie pojęć (w rodzaju co to Bitwa Warszawska, a co cała operacja warszawsko-puławska i kto czym dowodził itp.). Czepiając się detali – niektórzy piłsudczycy, z bólem uznając że źródło historyczne to jednak jest pewien argument przeciw ideologii – godzą się na „kompromis”. Brzmieć miałby on „Rozwadowski  coś tam wymyślił, ale  Piłsudski najpierw poprawił, potem zadecydował, a ostatecznie genialnie wykonał!”. No, czyli per saldo to „wicie rozumicie, macie tam kwiatek, ale jasne czyj jest wieniec!”. Niestety, inne kłamstwo nadal pozostaje kłamstwem.

 

Polacy wygrali w historii wiele bitew. Mniej chyba mieli wygranych kampanii, a w każdym razie dzisiejsze, infantylne podejście, mylące starcia armii z pojedynkami – każe nam zapominać, że celem bitew nie jest generalnie ani ocalenie, ani odparcie wroga. Naród, zwłaszcza o naszym potencjale – powinien szczególnie rozumieć lekcję napoleońską, że dążyć należy do zniszczenia przeciwnika, wyłączenia możliwości dalszej prowadzenia przez niego wojny.

 

Plan Rozwadowskiego zakładał płytki, szybki kontratak spod Garwolina, pozwalający na efektywne okrążenie bolszewików związanych bojem w Bitwie Warszawskiej. Jak wiadomo niedoszły lekarz będący wówczas Naczelnym Wodzem WP targany był sprzecznymi emocjami, które jak zawsze rządziły jego decyzjami. Z jednej strony nie wierzył w utrzymanie Warszawy, z drugiej nie rozumiał i nie ufał pracy sztabowej, z trzeciej nie słuchał raportów i nie chciał dopasowywać do bieżącej sytuacji. Rację mieli strategicznie Rozwadowski, a taktycznie  Haller, który operacyjnie popędzał Sikorskiego  nad Wisłą i Wkrą. Ta trójka wygrała Bitwę Warszawką.

 

Cała operacja warszawsko-puławska nie dała jednak spodziewanego efektu. Armie bolszewickie nie zostały zniszczone. Nie udało się to nawet w pełni nad Niemnem, kiedy Piłsudski znowu zmienił plan Rozwadowskiego. Ostatecznie wojna była wygrana, ale nie tak, jak być mogła. Cieszmy się jednak ze zwycięstwa, choć trochę to radość w polskim stylu, na znanej zasadzie „dobrze, że coś zrobili”…

 

Pomińmy to jednak .W końcu i tak dobrze, że chociaż z grubsza tzw. ogół wie kiedy to było, choć już z kim się biliśmy („no jak z kim, z Ruskimi!”) to się tłumaczy kapkę mylnie. Dla wyższej racji – patriotyzmu i szacunku dla armii, można już nawet machnąć ręką na oczywisty utylitaryzm parad wojskowych, mających (śmieszną w istocie) agresywnością na obce zamówienie – pokryć faktyczny fatalny stan Sił Zbrojnych RP.

 

Nie, ogół niech świętuje. Wygraliśmy, odzyskaliśmy niepodległość, udowodniliśmy następnie, że nie wiemy co z nią robić – nieważne. Istotniejsze z politycznego punktu widzenia jest pytanie, które muszą zadawać mający ambicje wpływania na życie polityczne Polski. Brzmi ono:  dlaczego 15. sierpnia mieliśmy bolszewików pod Warszawą?

 

Oczywiście, odrzućmy od razu infantylne odpowiedzi, że „komuniści już tacy są”, albo że „to Ruskie były, czyli jeszcze gorzej”. Nie, prawdziwa jest odpowiedź najprostsza –  bolszewicy byli nad Wisłą, bo my poszliśmy nad Dniepr.  Nie chcieliśmy uczestniczyć w pokonaniu  Lenina, nie umieliśmy się z nim dogadać – więc naraziliśmy na szwank nasze bezpieczeństwo, samo istnienie świeżo odzyskanego państwa, a docelowo może i przetrwanie narodu – dla ukraińskiej mrzonki. Dla wskazanych przez loże przywódców w Kijowie – musieliśmy się bić pod Warszawą.

 

Ponieważ teraz nasi rządzący – oczywiście w farsownej formie – znów powtarzają ten sam błąd, nasuwa się pytanie drugie – czy kiedy znowu skończy się to nieszczęściem, to czy te paradne czołgi wystarczą na drugi Cud nad Wisłą? Bo tym razem, to już naprawdę musiałby być cud.

 

Konrad Rękas

za:http://chart.neon24.pl/post/124933,drugi-cud-nad-wisla

 

10 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

10 responses to “Drugi Cud nad Wisłą

 1. Pingback: Drugi Cud nad Wisłą | Pekok Antylichwiarz

 2. PAWEL

  Panowie super artykuł , ale tutaj jak pejsów fantazja was poniosła :
  Panowie to zdanie to jakaś parodia :
  „Nie chcieliśmy uczestniczyć w pokonaniu Lenina, nie umieliśmy się z nim dogadać – więc naraziliśmy na szwank nasze bezpieczeństwo, samo istnienie świeżo odzyskanego państwa, a docelowo może i przetrwanie narodu – dla ukraińskiej mrzonki. Dla wskazanych przez loże przywódców w Kijowie – musieliśmy się bić pod Warszawą.”
  1.NIE CHODZIŁO MOŻE O ROZSZEŻENIE REWOLUCJI NA CAŁĄ EUROPĘ? , STĄD ARMIA CZERWONA TAM SIE ZNALAZŁA GDZIE SIĘ ZNALAZŁA W SIERPNIU ?
  PROSZE NAPISAĆ W JAKI SPOSÓB MOZNA SIĘ BYŁO DOGADAĆ Z LENINEM ?
  CHYBA W TAKI ,ŻE PREMIEREM ZOSTAŁBY MARCHLEWSKI A PREZYDENTEM CZERWONA CIPKA RÓŻA . POWIEDZMY COS W STYLU BIERUTA , ALE SPORO LAT PÓZNIEJ . WTEDY Z LENINEM PEWNIE BY NAM SIĘ SUPER ŻYŁO .
  OSTATNIE ZDANIA TEGO ARTYKUŁU – BREDNIA .

  Polubienie

 3. Proszę o opinię w sprawie pana Pajaka .

  Mam pytanie do pana Jangryko może pan Kosiur odpowie . Proszę o odpowiedz :
  Bardzo proszę o wytłumaczenie co się dzieje z panem Pajakiem . słyszałem , ale nie wiem czy to prawda . Podobno zaczął wychwalać PIS . Szkoda , bo mam jego ksiązki . mozna prosic o opinie , bo nie za bardzo rozumiem .

  Polubienie

  • Zawsze należy szukać źródła informacji….

   Jest taka zasada….. nikt z ludzi nie jest mesjaszem….Nie należy ślepo podążać za człowiekiem gdyż człowiek może okazać się zmienny….

   Pan Pająk przekazał wiele prawdy historycznej…Jest świetnym znawcą masonerii…Również mam jego książki… Np uważa że Kaczyńscy to zatwardziali fani terrorysty Piłsudzkiego..szkodządzący Polsce…Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. pan Pająk stwierdził że w momencie kiedy J. Kaczyński wróci do władzy to stanie się hamulcowym w Polsce i nie dopuści do samodzielnego rozwoju tego kraju..

   Ot i stało się…..Mamy rok 2015 .. Będziemy mieli politykę Piłsudzkiego ‚między morze’…a to dzisiaj oznacza jedno…- jest to sygnał dla żydo-ameryki !…-‚jesteśmy gotowi rozpętać wojnę z Rosją i wystawić ołtarz krwi Polaków..’

   Myślę, że na temat PIS-u pan Pająk chyba tak szybko zdania nie zmienił…
   Ale jeżeli teraz duchy wołają, że wypowiedział się inaczej…to należy sprawdzić źródło..
   Dla mnie problemem u H. Pająka jest jego wiara w katolicki kościół ‚przedsoborowy’…

   Ja osobiście takiego podziału na kościół ‚przed – czy po’- nie uznaję…
   To jest ten sam kościół z tym że teraz już jawnie – judaistyczny…a przedtem ukryty…

   Też do końca nie jest mi jasny jego ‚kierunek na _ – Rosję..’.

   Ale czas pokaże…Być może pan Pająk do tego co mamy dziś zajmie stanowisko…

   Jeżeli ktoś mówi prosto i kąkretnie nazywając sprawy po imieniu – to jest wiarygodny…A jeżeli ktoś ‚kluczy’…to ma ‚dwie twarze’..- takie moje motto..
   Musi pan sam ocenić wiarygodnść pana Pająka…analzując treść…

   Polubienie

   • kempes

    zgadzam sie z jangryko. dla mnie u pajaka to tez problem. poza tym on wierzy w maryje. i ja tez nie uznaje podzialu na kosciol przed i po … soborowy. historia kosciola tego przed jest tez pokretna. pajak ujawnil wiele rzeczy ale.. od niego nie dowiemy sie np. o.. marozji ,papiezu janie XII ,formozie itd. a poza tym… maryja taka czy siaka.. przed czy posoborowa . to.. polska wyglada jak wyglada i.. nie dziala to wszystko i tyle.

    Polubienie

 4. cdn@gazeta.pl

  jego zmiany poglądów . 2 pogrzeby jeden wstyd całkiem dobra pozycja czy piąty rozbiór .

  Polubienie

 5. Re: cdn…
  Prosze cos konkretniejszego n/t H.Pajaka…i jego pogladow, ktore w „ciekawy” sposob ulegaja „modyfikacji”… na „polityczne” potrzeby w „czyje imie” i w imie czego????…
  Prosze o konsensus jesli to jest mozliwe…
  ================
  jasiek z toronto
  http://polskawalczaca.com

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.