Rosjanie stawiają Polakom pomniki …

Rosjanie stawiają Polakom pomniki. A polskojęzyczne bydło z triumfującym wyrazem ryja burzy pomniki Rosjan. I do tego jeszcze jest przeświadczone o swej wyższości kulturowej i cywilizacyjnej nad „kacapami”.
Admin – „Gajowy Marucha

Rosja. Mickiewicz. Polska czekolada.

Dobiega końca okres letnich urlopów. Nadchodzi czas przeglądania fotografii i nagrań wideo z naszych wojaży, dzielenia się wrażeniami.

Zapewne wielu z nas spędziło urlop zagranicą. I podejrzewam, że gdy podczas podziwiania obcych widoków i zabytków, nagle dało się słyszeć polską mowę, mało kto z nas pozostawał obojętnym. Wówczas z ciekawością przyglądamy się rodakom, często nawiązujemy kontakt.

Podobnie było ze mną. Zelenogradsk. Obwód kaliningradzki. Rosja. 8 sierpnia. Spaceruję wzdłuż wybrzeża Bałtyku i nieoczekiwanie przez głośniki słyszę ojczystą mowę i nie po prostu język polski. Ktoś deklamuje wiersze: „Kocham cię Ojczyzno, kocham ponad wszystko. I twe pola żyzne, i twe rozlewiska. Kocham wschód słoneczka, ranny śpiew skowronka. Brzózki sukieneczkę, lasów twych skarbonkę…

Rzecz jasna, szybko idę w kierunku, z którego donosi się polska mowa. Myślę, że niewielu moich rodaków wie, że w październiku 1824 roku po drodze do Petersburga kilka dni przebywał w królewskim uzdrowisku Kranz (to historyczna nazwa Zelenogradska) Adam Mickiewicz. I Rosjanie postanowili upamiętnić to wydarzenie, odsłaniając pomnik naszego wieszcza.

Pomnik Adama Mickiewicza w Zielenogradsku, Rosja.

Dlaczego właśnie jego? Otóż, rok 2015 został ogłoszony w Rosji „Rokiem literatury” i bez wątpienia pomnik Mickiewicza jest trafnym przedsięwzięciem w ramach tej akcji.

Inne przyczyny i sam proces realizacji projektu przedstawiła pani Natalia Szumiłowa, główny pracownik biblioteki w Zelenogradsku, inicjator i kurator budowy pomnika Adama Mickiewicza na nadbałtyckiej ziemi: „Zapoznając się z twórczością Adama Mickiewicza, czytając wspomnienia o nim jego przyjaciół i bliskich, dochodzimy do wniosku, że to jest właśnie ten poeta, który jest powołany zjednoczyć, połączyć narody i dokonuje on tego słowem poezji i z wielką miłością”- wyjaśniła Natalia Szumiłowa.

Ta pełna energii kobieta opowiedziała, że jej dział w bibliotece zajmuje się krajoznawstwem, i przeglądając kolejne materiały, poświęcone znanym osobom, które odwiedzały Zelenogradsk, natrafiła w książce geografa i uczonego Georgija Mietelskiego pt.„Burszytnowy brzeg” na informację o pobycie Adama Mickiewicza. W procesie realizacji planu wzniesienia pomnika skontaktowano się ze specjalistami i entuzjastami z miejsc pobytu poety w Nowogródku i Wilnie. Mieszkańcy Zelenogradska uczestniczyli w zbiórce niezbędnych środków. Lwią część finansowania wziął na siebie młody przedsiębiorca z tego miasta Jewgienij Karawajew.

Tak ważne wydarzenie nie mogło odbyć się bez przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej [Ależ mogło, mogło… gajowego raczej dziwi, że przedstawiciele się pojawili – admin]. Konsul do spraw kultury i promocji w konsulacie RP w Kaliningradzie pan Ryszard Sosiński wyraził podziękowanie za tak piękny gest mieszkańców Zelenogradska. Opowiedział też o aktywnie rozwijającej się współpracy kulturalnej.

— Dla mnie jest to wyjątkowy dzień, ponieważ wzniesienie pomnika Mickiewicza w mieście, gdzie poeta przebywał w październiku 1824 roku przez tydzień, a to fakt mało znany, jest czymś zupełnie niesamowitym. Niewątpliwie to ogromna zasługa zarówno władz miejscowych, ministerstwa kultury, ale przede wszystkim ludzi, którzy wiele lat temu postawili sobie to jako cel. Gdy z nimi rozmawiałem, wydawało się to być nieprawdopodobne do zrealizowania. A jednak udało się! I to głównie dzięki pani Natalii Szumiłowej. To cieszy, że są tu tacy ludzie, również w Kaliningradzie, którym bardzo zależy na rozwoju przyjaźni między Polską i Rosją. A warto dodać, że realizujemy bardzo ożywiony program kulturalny. Wyrazem tego jest, na przykład, we wrześniu cały tydzień filmu polskiego. Zaprezentuję 12 filmów.

Konsul ds kultury i promocji w konsulacie RP w Kaliningradzie pan Ryszard Sosiński (trzeci z lewej).

Taki festiwal odbędzie się po raz ósmy. Zapraszane są nasze zespoły, nasze orkiestry. Po raz pierwszy w tym roku wystąpi orkiestra symfoniczna z Gdańska. Swoistym wydarzeniem będzie też przyjazd gwiazdy festiwalu „Jazz w filharmonii” Włodka Pawlika, zwycięzcy Grammy, wraz z jego trio. Również, mamy nadzieję, że wkrótce plac Mickiewicza w Kaliningradzie uświetni jeszcze jedno popiersie poety. To inicjatywa władz miejskich. Jeśli wszystko się powiedzie, pod koniec listopada w tym mieście pojawi się jeszcze jeden piękny polski akcent.

[Ci wszyscy wymienieni – filmowcy, zespoły, orkiesty, jazzmani z Polski – to oczywiście agenci Putina. Nieprawdaż, panie Sakiewicz, panie Kowal, panie Cysewski? – admin]

Słowa pana konsula Sosińskiego nie mogą nie cieszyć. To był udany dzień, chyba najciekawszy w czasie mojego urlopu. Na dodatek w sklepie spożywczym na moją prośbę o jakąś dobrą czekoladę polecono mi właśnie polską. Jadłam, więc, najlepszą czekoladę na świecie, z nieukrywaną dumą obserwowałam, jak spacerujący ludzie zatrzymują się koło pomnika Adama Mickiewicza w mieście, na pewno mało znanym Polakom, i przypomniały mi się słowa pani Natalii Szumiłowej: „Kultura nie zna granic. Jej powołaniem jest właśnie łączenie, jednoczenie narodów.”

Grażyna Garboś
http://pl.sputniknews.com

Zob. też: W obwodzie kaliningradzkim został odsłonięty pomnik Mickiewicza

za: https://marucha.wordpress.com/2015/08/20/rosja-mickiewicz-polska-czekolada/

 

Reklamy

3 Komentarze

Filed under Bez kategorii

3 responses to “Rosjanie stawiają Polakom pomniki …

 1. Pingback: Rosjanie stawiają Polakom pomniki … | Pekok Antylichwiarz

 2. Z wyprzedzeniem to napisalem, z’e,
  Patrioci Rosyjscy gdy dojda, do wlady
  sami poprosza, o usuniecie pomnika
  kto’ry przedstawia z’olnierzy
  co czekali gdy slowian
  Niemcy jak dinozauro’w
  ostatecznie wypalali.
  ——-
  …Pomnik…

  Pomnik czterech s’piacych
  przedstawia tych z’olnierzy
  co nad Wisla, spali gdy
  Hitlerowcy jak dinozauro’w
  Polskich Powstanco,w wypalali.

  Autor.Mr. Jan Tarwid. 2014

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s