Wyrok za Szwejka

WysokNie wolno o Żydach (ani nikim innym) pisać per „bezczelne są te k…y i zuchwałe”, ale roszczenia majątkowe zgłaszane wobec Polski mogą i powinny być powszechnie uznane za nieuzasadnione.

 

Stwierdził tak sędzia Andrzej Woźniak wydając sprawę w trwającym od siedmiu lat procesie Grzegorza Wysoka, lubelskiego narodowca oskarżonego o nawoływanie do waśni na tle antysemickim oraz znieważenie Żydów. Pomimo uznania za winnego w tym ostatnim punkcie – oskarżony nie poniesie kary, w związku z warunkowym umorzeniem na rok. Zwolniono go też z kosztów postępowania.

 

Gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego”.

 

Wysok, redaktor i wydawca „Biuletynu Narodowego”, w stanie wojennym internowany, odznaczony krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2008 r. w swoim czasopiśmie, jak i w blogu internowanym opublikował szereg artykułów, które zwróciły uwagę m.in. ówczesnego radnego Platformy Obywatelskiej,  Pawła Bryłowskiego oraz „Gazety Wyborczej”, które zwróciły uwagę na wątki uznane za antysemickie, zawiadamiając przy tym prokuraturę. Poszło m.in. o mające już blisko 100 lat i wyniki badań prof.  Feliksa Konecznego  nad historią cywilizacji, wypowiedzi twórcy ruchu pan-europejskiego hrabiego  Coudenhove-Kalergiego, który… chwalił i dawał Żydów za przykład innym nacjom. Wysok wspomniał też, że red.  Stanisław Michalkiewicz  prześmiewczo nazwał „Gazetę Wyborczą” „żydowską gazetą dla Polaków”, a pracownik tejże „Gazety…”, red.  Michał Cichy sam przytoczył żydowskie życiorysy kierownictwa swojej redakcji. Przede wszystkim zaś skojarzył pamiętny cytat z „Przygód Dobrego Wojaka Szwejka”  Jarosława Haska  – „Bezczelne są te k…y i zuchwałe” – ze skalą roszczeń „przedsiębiorstwa Holocaust”.

 

W ogóle dużo jest na świecie takich rzeczy, których robić nie wolno, ale można. Najważniejsze to żeby spróbować, czy zakazanej rzeczy zrobić nie można”.

 

Sąd nie bardzo wiedząc co zrobić z taką formą krytykowania krytyki prasowej pierwotnie nawet odesłał akt oskarżenia. Pod naciskiem GW sprawa ostatecznie jednak sprawa trafiła na wokandę, przy czym jej ewenementem był faktyczny brak aktu oskarżenia, w którym wprost wskazano by czym konkretnie, jakim sformułowaniami i kogo dokładnie Wysok miał znieważyć. W tej sytuacji sąd stanął przed żmudnym zadaniem słuchania kolejnych świadków, w tym lubelskich radnych i postaci takich prof.  Ryszard Bender, czy wspomniany red. Michalkiewicz. Przed oblicze Temidy nie udało się jedynie doprowadzić szefa NOP-u,  Adama Gmurczyka  (pomimo wezwania przez obronę – nie udało się bowiem przez blisko 2 lata ustalić jego miejsca pobytu).

 

Tak oskarżenie, jak i obrona posiłkowały się opiniami biegłych. Z jednej strony znanych żydofili, dra hab.  Konrada Zielińskiego  i prof.  Ryszarda Tokarskiego, z drugiej dra  Artura Mamcarz-Plisieckiego z KUL-u, językoznawcy i prasoznawcy z KUL. Właśnie te dwie ostatnie opinie okazały się kluczowe dla czwartkowego wyroku. Sędzia Woźniak stwierdził, że tylko cytat ze Szwejka wypełnia dyspozycję znieważenia i to odnosząc się do Żydów jako całego narodu, a nie tylko do działań określonych środowisk żydowskich, na co wskazywał dr Mamcarz-Plisiecki. Jednocześnie jednak w uzasadnieniu ustnym sędzia podkreślił, że bezdyskusyjne jest działanie oskarżonego pobudek patriotycznych, zaś same roszczenia powszechnie należy uznawać za nieuzasadnione. – W najbardziej nawet ostrej polemice nie można jednakużywać słów jednoznacznie obraźliwych i inwektyw – podkreślił sędzia Woźniak.

 

Z decyzją o ewentualnym zaskarżeniu wyroku Wysok wstrzymuje się do otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku. Swoich opinii jednak nie zmienia. – To są wrogowie Polski! – mówił w pierwszym komentarzu o Światowym Kongresie Żydów wciąż domagającym miliardowych odszkodowań od państwa polskiego za majątek utracony m.in. w wyniku Holocaustu przez… obywateli polskiej narodowości żydowskiej. Zapewne można się też spodziewać apelacji ze strony prokuratury.

 

Chrystus Pan też był niewinny i też go ukrzyżowali. Nigdy nikomu nie zależało na jakimś tam niewinnym człowieku”.

 

Warto było czekać 7 lat, żeby z ust sędziego wyrokującego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej usłyszeć, że „roszczenia żydowskie są niezasadne”. Nie można jednak w żaden sposób zgodzić się z sentencją, która uznaje winę Wysoka za to, co powiedział… Szwejk. W ogóle całe oskarżenie lubelskiego narodowca to kuriozum, wciąż bowiem nie ma na szczęście w Polsce „przestępstwa antysemityzmu”, cokolwiek by na ten temat nie uważała GW. Postępowanie dowiodło tylko zacietrzewienia i słabego warsztatu naukowego szabsegojów poumieszczanych czy to w głównych partiach politycznych, czy na uniwersytetach. Dość wspomnień, że za „obraźliwe dla Żydów” uznano np. przywołanie znanego określenia rywalizacji frakcji partyjnych jako walki „Chamów z Żydami” (sic!). Idąc typ tropem już wkrótce pewnie w jednym zdaniu nie będzie można np. użyć słowa „brzydki”, czy „brzydki”, jeśli obok będzie coś o Żydach. Następnym krokiem będzie pewnie zamieszczenie listy cytatów, których pod żadnym pozorem używać nie wolno.

 

Cóż, przeżyjemy i to, bo w końcu „jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było”.

 

Konrad Rękas

za:http://chart.neon24.pl/post/126456,wyrok-za-szwejka

1 komentarz

Filed under Bez kategorii

One response to “Wyrok za Szwejka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s