Aktualna polityka zagraniczna Rosji-wywiad Władimira Sołowiowa z prezydentem Władimirem Putinem

PutinwywiadPrezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rosyjska polityka zagraniczna jest pokojowa bez jakiegokolwiek wyolbrzymiania, Rosja nie potrzebuje nowych terytoriów i nie ma potrzeby konfrontacji z kimkolwiek.

— Polityka zagraniczna Rosji jest pokojowa bez jakiegokolwiek wyolbrzymiania. Jeśli spojrzymy na mapę polityczną świata, to nie jest trudno zobaczyć, co przedstawia sobą Rosja. Stanie się wtedy oczywiste, że nie potrzebujemy obcych terytoriów, ani cudzych bogactw naturalnych. Mamy wszystkiego pod dostatkiem, jesteśmy samodzielnym krajem, nie mamy potrzeby walczenia i wchodzenia w konflikty z kimkolwiek – powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji „Rossija 1”.

Ponadto Putin podkreślił, że Rosja nie chce odbudowywać imperium, ale najważniejsza jest obrona niepodległości i suwerenności.

— Nie mamy potrzeby odbudowywania imperium, odradzania Związku Radzieckiego, ale powinniśmy bronić swojej niepodległości i suwerenności, rosyjskość. Oczywiście, robiliśmy i będziemy to robić w przyszłości – podkreślił rosyjski prezydent.

Jego zdaniem Rosja wykazała się dobrą wolą pozwalając byłym republikom Związku Radzieckiego na ogłoszenie niepodległości. Putin podkreślił, że odbyło się to bezkonfliktowo.

— To była wspólna decyzja. A wśród tej ogólnej decyzji najważniejsza była decyzja samej Rosji – zaznaczył rosyjski prezydenta.
Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20151011/1198018.html#ixzz3oGTchpdi

Jak powiedział Władimir Putin, nie jest jasne, dlaczego Stany Zjednoczone odmówiły Rosji podzielenia się danymi na temat celów ugrupowania  terrorystycznego Państwo Islamskie w Syrii. – Powiedzieliśmy, dajcie nam cele. Odmówili. Powiedzieli: na takim poziomie nie będziemy współpracować. Nie wiadomo dlaczego, jeśli rzeczywiście lepiej wiedzą i chcą walczyć z terroryzmem – powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji „Rossija 1”.

Prezydent Rosji wyraził nadzieję, że zachodnie kraje jeszcze przyłączą się do operacji rosyjskich sił powietrznych w Syrii, którą zatwierdził syryjski rząd.

— Najprościej byłoby przyłączyć się do naszych wysiłków i w ten sposób zalegalizować swoje własne działania na terytorium Syrii, bo jeśli my posiadamy mandat oficjalnych władz, to najprościej jest przyłączyć się do nas i działać w ramach tego mandatu. Ale, niestety, na razie nie porozumieliśmy się w tej sprawie z naszymi partnerami i kolegami. Jednak nie tracimy nadziei na to, że można to zrobić – powiedział Putin.
Władimir Putin dodał, że Amerykanie przedstawili Rosji swoje wnioski i propozycje co do walki z terrorystami w Syrii i wysłali swoją ofertę do Pentagonu. – Nasi specjaliści otrzymali wnioski i propozycje od strony amerykańskiej, nakreślili swoją wizję współpracy i wysłali ją do Pentagonu – wyjaśnił rosyjski prezydent.

Komentując operację rosyjskich sił powietrznych w Syrii, Putin podkreślił, że zanim ją rozpoczęto 11 krajów już uczestniczyło w nalotach w Syrii. W związku z tym Rosja wcześniej poinformowała swoich partnerów o przygotowywanej w Syrii operacji. Rosja działa w ramach prawa międzynarodowego na wniosek syryjskich władz. – Zrobiliśmy to (poinformowaliśmy – przyp. red.). Z dobrej woli,  kierując się konsekwencją i chęcią pokazania, że jesteśmy otwarci na współpracę – wyjaśnił.

Putin opowiedział również o działaniach poprzedzających operację w Syrii. – Przeprowadzaliśmy prace przygotowawcze, które polegały na tym, że skoncentrowaliśmy w odpowiednim miejscu i w określonym czasie środki, siły i zapasy. Długo przeprowadzaliśmy rekonesans, a specjaliści ze Sztabu Generalnego w koordynacji z partnerami utworzyli centrum informacyjne w Bagdadzie – zaznaczył rosyjski prezydent.

Ponadto Putin wykluczył możliwość wykorzystania rosyjskich sił lądowych w operacji w Syrii. Dodał, że termin zakończenia rosyjskiej operacji w tym kraju będzie zależał od przebiegu ofensywy syryjskiej armii.

– Nie możemy wziąć na siebie zbędnych zobowiązań i nigdy tego nie robiliśmy. Na samym początku powiedziałem, że aktywna faza naszej pracy w Syrii będzie ograniczona ofensywą syryjskiej armii – wyjaśnił rosyjski prezydent.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20151011/1198502.html#ixzz3oGYXguIK

Pełna treść wywiadu niżej:

 

 

Reklamy

5 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

5 responses to “Aktualna polityka zagraniczna Rosji-wywiad Władimira Sołowiowa z prezydentem Władimirem Putinem

  1. Chum

    Wieki człowiek to i ma osiągnięcia . Nikt jednak wiecznie nie żyje i powinien namaścić swojego następcę , bo ja naprawdę się boję , że pejsy nie zrezygnują z zagarnięcia tego kraju , a tam jest co kraść – 1000 X więcej niż u nas było w 89 roku .

    Polubienie

  2. Pingback: Aktualna polityka zagraniczna Rosji-wywiad Władimira Sołowiowa z prezydentem Władimirem Putinem | Pekok Antylichwiarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s