250 rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego

oginski12 października 2015r. w Hotelu Polonia w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcona 250 rocznicy urodzin Michała K. Ogińskiego.

Uroczystości zorganizowała ambasada Republiki Białorusi.

Michał Kleofas Ogiński, z Retowa, książę (ur.7.10.1765r. w Guzowie, zm. 15.10.1833r. we Florencji) – polski kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, podskarbi wielki litewski (1793–1795), miecznik wielki litewski, od 1789 roku, senator rosyjski, członek konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej 1793, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej (na Litwie w 1794), konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, także mason oraz kawaler maltański.

Komponował polonezy fortepianowe, romanse, pieśni, kadryle, menueta, walce. Skomponował także nigdy nie wystawiona operę. Najbardziej znanym jego utworem jest polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”. M.K.Ogiński prawdopodobnie był także kompozytorem melodii polskiego hymnu.

Od 2008 roku w Iwoniczu-Zdroju odbywa się festiwal jego imienia.

________________________________

Na uroczystości w hotelu Polonia obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia WPS, m.in. autor poniższych zdjęć, Andrzej Skorski.

091

099Wśród zaproszonych gości ambasadorowie z małżonkami, (od lewej) Federacji Rosyjskiej, Siergiej Andriejew oraz Republiki Białorusi  Aleksander Awiarianau

094

098

095

093

__________________________________

Reklamy

11 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

11 responses to “250 rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego

 1. Może już czas wrócić ‚do Polski’ za wschodnią granicę z tej ‚zachodniej’ niewolniczej tułaczki…

  Polubienie

 2. Konrad

  „Człowiek renesansu”: pisarz, kompozytor, polityk, żołnierz … Niezwykły Polak. Zwróćmy uwagę, kto zorganizował tę imprezę w Hotelu „Polonia”: Zapatrzeni w Zachód, Polacy w większości nie zauważają przyjaznych gestów ze Wschodu. (Innym przykładem może być odsłonięcie pomnika Mickiewicza w kalingradzkim obwodzie rosyjskim z inicjatywy Natalii Szumiłowej, pracownicy Zielenogradskiej Biblioteki.)

  Kwestia kto skomponował nasz hymn jest niestety trudna do rozstrzygniecia, choć z reguły „uznaje się”, że nie był to jednak Ogiński. Oto kilka wypowiedzi z netu:

  1. Muzyka hymnu to „przyjęta melodia ludowa (autorstwo muzyki długo mylnie przypisywano Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu). Marsz był dostosowany do melodii ludowego mazura podlaskiego.”

  2. „Niektórzy domniemywali, że autorem może być znany współczesny kompozytor Michał Kleofas Ogiński. Na niego wskazywały jego własne pamiętniki w których pisał on o marszu jaki napisał do Legionów. Jednak publicyści i historycy międzywojenni zaczęli zastanawiać się czym właściwie różni się mazurek od marszu. Powątpiewania rozwiał muzykolog Aleksander Poliński, który sprawę wyjaśniał w następujący sposób: „Jeszcze Polska jest ujęta w formę typowego mazura, nie zaś marsza. Żadnemu …muzykowi nie przyszłoby na myśl nazywać tego mazura marszem, uczynić by to mógł jedynie dyletant.”

  3. (Wikipedia): „Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) jest nieznany. Początkowo sądzono, że melodię tę skomponował książę Michał Kleofas Ogiński (twórca słynnego poloneza – Pożegnanie ojczyzny), potem materiały archiwalne temu zaprzeczyły i do dziś najczęściej autorzy śpiewników i prac naukowych podają określenie „melodia ludowa” (a niektórzy dodają do tego asekuracyjny znak zapytania).”

  Ale w innym artykule, Wikipedia mówi:

  „Dotychczas uważano, że melodia hymnu narodowego Polski do słów Wybickiego była wzięta z pieśni ludowej z Podlasia, a autorstwo melodii Ogińskiego wynika z nieporozumienia, bowiem Ogiński w 1797 r. posłał generałowi Dąbrowskiemu podobnie nazwany utwór Marsz dla Legionów. Jednakże ostatnio prowadzone badania historyczne przez jednego z potomków księcia Ogińskiego (Andrzeja Załuskiego) próbują wykazać, że to Ogiński był autorem melodii hymnu”.

  Kolejny dobry i potrzebny artykul WPS.

  Polubienie

 3. Chum

  PODZIĘKOWANIA DLA MĄDRYCH POLAKÓW.
  Przepraszam , że nie w temacie , ale sprawa jest jak wiadomo gorąca :
  Podsumowując pejsaty cyrk należy napisać i zauważyć ważne rzeczy :
  1. Kalkstein o godz 21 . 00 musiał dostać orgazmu i to niejednego z tak ogromnej radości , no bo jak on inaczej biedaczysko może dostać tego wspaniałego uczucia :
  1. Baby niet .
  2. Gołej kobity pewnie w swoim życiu nie widział .
  3. Watykan podobno zabrania ipsacji ( samogwałtu ) .
  To gdzie Kalkstein może dostać potężne orgazmy? – tylko w polityce po tak pięknym sukcesie wyborczym .
  Po drugie gdybym był klechą to wczoraj o 21 .00 bym wypił co najmniej dwa krymskie szampany z radości , a jakbym był ojcem Rydzem to ze trzy takie szampaniki . Są pyszne polecam . Wszak za Ryżego ptasiego mleka im nie brakło , to teraz za Kalksteina to ptasie mleko będzie do potęgi trzeciej .
  Cała ta hucpa wyborcza , Kalksteiny , Kopacze , śpiewaki z czerwonym nosem , Petru , Ozjasze napiszę krótko :
  DU KANNST MICH MAL AM ARSCH LECKEN .
  WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH POLAKÓW , KTÓRZY OLALI TO CIEPŁYM MOCZEM I WOLELI ZOSTAĆ W DOMU , ABY NP OGLĄDAĆ EGONA OLSENA . LEPSZE TO NIŻ PEJSATY CYRK .
  POZDRAWIAM.

  Polubienie

 4. Chum

  Jedyna cudowna wiadomość dla mnie . Oj będzie się działo :
  LIROY ZOSTAŁ POSŁEM !!!!!
  Po prostu cudnie .
  LIROYU TAKA PROŚBA SERDECZNA OD TWOJEGO FANA :
  JAK KTÓREGOŚ PIĘKNEGO DNIA KTOŚ W TYM KNESEJMIE MOCNO CIĘ WKUR.. ZAŚPIEWAJ TEN UTWÓR;

  Polubienie

 5. Chum

  kUŻWA JAJCA CORAZ WIĘKSZE .

  Polubienie

 6. paziem

  Nie mogę oprzeć się pokusie rozbujania sztywniaków z PiSu. Oj, co to się będzie działo, jak prezes Jarosław poprosi panią premier Szydło do tańca :))))

  Panu „Chumowi”, Komentatorowi z portalu wiernipolsce1.wordpress.com dziękuję za inspirację.

  więcej: http://wps.neon24.pl/post/126927,liroy-zostal-poslem

  Polubienie

 7. Chum

  Dziękuje panie dr . Moja wiedza to może 1% pańskiej wiedzy czy pana Przemexa bądż pana Konrada , ale jak już tu pisałem ze mnie to kabareciarz i jajcarz w jednym i chce tu trochę humoru wprowadzić i zwyczajnie robię sobie jaja z debili . Jeżeli chodzi o PIS to wolałbym być gejem niż należeć do PIS- dy . Pozdrawiam .

  Polubienie

 8. Chum

  Jeżeli chodzi o LIROYA to pewnie facet i porządny i pewnie o życiu wie sporo , ale czy to jest materiał na posła ? chyba , że w Knesejmie . To jest artysta pieniążków mu pewnie nie brak . Warto za immunitet , 15 tysięcy PLN miesięcznie , biuro poselskie czy ładną pupcie jako szefową jego biura mówiącą do artysty panie pośle patrzeć na te ryje przez 4 lata ? . Jakiemuś dzieciakowi od Petru się nie dziwię .On by za to swoją matkę sprzedał .

  Polubienie

 9. Chum

  Jeżeli wchodzą jeszcze na forum WPS ludzie chcący się jeszcze dowiedzieć ciekawych rzeczy to zapraszam na poczytanie wpisów pana Premex i antyjude . Naprawdę warto . O tym w PEJS TV się nie dowiesz.
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/10/24/rezimowe-szachy-wyborcze-jak-warcaby/#comments

  Polubienie

 10. Ach! ‚Te” nazwiska ormiańskie..tzn.białoruskie.No bo patrzcie Państwo,
  Rosyjskie – jak należy Andriejew – białoruskie Awiariananu i być może
  przepisałem ‚z błędem”…
  Kiedyś poruszałem problem transkrypcji…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s