Dziady – Zaduszki

zaduszkiW Polsce wszystko zaczęło się od Dziadów – przedchrześcijańskiego zwyczaju ludowego kultywowanego przez Słowian i Bałtów.

 

Zasadniczym celem tych obrzędów było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności.

 
dziadyDziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosenne święto zmarłych przypadało w okolicach 2 V (wedle faz księżyca). Jesienią Dziady obchodzono w noc z 31 X na 1 XI, którą zwano także Nocą Zaduszkową. Była ona jednocześnie przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (wedle faz księżyca).

Obrzędy z okazji Dziadów odbywały się za czasów chrześcijańskich w miejscach związanych archetypowo (a często również i lokalizacyjnie) z dawnymi ośrodkami kultu – na wzgórzach, wzniesieniach, pod świętymi drzewami, w miejscach uważanych za święte (czasem rzeczywiście przy kaplicach, które często były budowane na dawnych miejscach kultu pogańskiego). Z racji swojego charakteru Dziady często odbywały się również przy grobach przodków, na cmentarzyskach. Mickiewiczowskie nawiązania do terminów takich jak „czyściec” i „zbawienie” są natomiast wynikiem nałożenia i przemieszania prastarych zwyczajów żywych od wieków wśród ludu oraz narzuconego chrześcijaństwa.

Chrześcijaństwo wypowiedziało wojnę starym zwyczajom. W związku z jego ekspansją lokalne, miejscowe zwyczaje tzw. pogańskiego pochodzenia, były sukcesywnie zakazywane, a ludzie, którzy z nich nie rezygnowali, musieli liczyć się z groźbą poważnych konsekwencji. Stare wierzenia i zwyczaje były jednak bardzo silne – trudno je wykorzenić przemocą. Kościół postąpił zatem pragmatycznie. To, czego nie udało się wyprzeć nawet surowymi zakazami, zaadaptował lub zastąpił znanymi dziś formami obrzędów – współczesnym odpowiednikiem Dziadów są Zaduszki. Podobnie jak wiele innych chrześcijańskich świąt, i te także opierają się na zaadaptowanych, pogańskich zwyczajach, odzianych w nowe dekoracje.

za: http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/1283-dziady-zaduszki-czyli-nasze-polskie-halloween

 

27 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

27 responses to “Dziady – Zaduszki

 1. Toronto

  Cytat z artykulu: „Chrześcijaństwo wypowiedziało wojnę starym zwyczajom.”

  Pytanie:
  Co to za debil napisal ?

  Polubienie

  • Debilem to sam jesteś i tym pytaniem to udowodniłeś, katolicki niedouku i nadjordański krzyżowcu.
   Swoją drogą gdyby zabrać wam te pogańskie zwyczaje, tradycje, które nie zdążyliście zniszczyć, a które zagarnęliście i które wciąż opluwacie to z waszej religii zostałby najwyżej Joszue, Miriam, rytualny kanibalizm i trochę judaizmu.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Konrad

    Ha, ha, ha … Przemex, gratulacje! Myślę, że nawet w moich najbardziej twórczych momentach nie byłbym w stanie w równie dewastacyjny sposób zareagować na ten głupawy komentarz z/od Toronto.

    Jak wiemy, „pióro jest potężniejsze od miecza” („The pen is mightier than the sword.”) I właśnie Twoje pióro takie jest.

    Należy bardzo uważać na Polonię amerykańsko-kanadyjską. Myślę, że na Polonię z innych krajów też, ale ja znam dobrze tylko amerykańsko-kanadyjską.

    Jeżeli polakatolik w Polsce jest przerażającym przygłupem, to polonijny polakatolik z reguły jest podwójnie przerażającym przygłupem. Z dala od tych infantylnych staruchów i bab, fanatycznie pro-katolickich i pro-PISowskich, mówiących stęchłą polszczyzną, zabrudzoną ponadto pretensjonalnym pseudo-akcentem amerykańskim. Te polonijne polakatoliki po 30-40 latach życia w USA/Kanadzie ani dobrze po polsku ani dobrze po angielsku nie mówią. Ale najgorsze jest to, że to polonijne „katolactfo” zatrzymało się na poziomie intelektualnym takim, na jakim wyjechało z Polski kilka dekad temu. Pozostały te same mózgi i móżdżki, już nie do naprawy.

    Są wyjątki, ale … bardzo mało. Ja, osobiście, znam tylko kilka takich takich wyjątków.

    Polubione przez 1 osoba

   • Toronto

    re: przemex – lewacki gownojadzie i kapusciany glabie,
    Chrzescjanstwo nic nikomu nie wypowiedzialo, bo jest religia milosci do drugiego czlowieka, a wiara w Jezusa Chrystusa – Boga nie jest przymusem, ale wyborem, imbecylu do potegi n-tej.

    Polubienie

   • Toronto

    re: Konrad,
    Przeczytaj sobie moja odpowiedz do „przemex”, bo to ciebie tez dotyczy, kapusciany glabie i papugo, poniewaz powtarzasz te same idiotyzmy, ktore wyszly spod klawiatury lewackiego gownojada „przemex”.

    Polubienie

   • „bo jest religia miłości do drugiego człowieka” – tą miłość widać z twoich wpisów katolicki imbecylu i nadjordański krzyżowcu, idź może walczyć z islamistami na Bliskim Wschodzie, tam przydałbyś się bardziej, skoro jesteś taki odważny i pełen nienawiści, bo tu na nikim wrażenia nie zrobisz. Ewentualnie zatrudnij się jako bojownik Państwa Islamskiego, przyjmą cię tam z chęcią i radością, a potrzebują takich religijnych troglodytów, jaskiniowców z maczetą w ręku, wypełnionych po brzegi miłością do swoich ofiar, z uśmiechem na twarzy ucinającym głowy „niewiernym” z okrzykiem „Allach Akbar” w ustach!
    „a wiara w Jezusa Chrystusa – Boga nie jest przymusem, ale wyborem” – powiedz to milionom ofiar tej „religii miłości”, zakatowanych, zatorturowanych na śmierć, spalonych na stosie, wymordowanych w niezliczonych wojnach i pogomach, powiedz to wreszcie katolicka kreaturo tysiącom pogan, mieszkańców Australii, Ameryki Północnej i Południowej czy Afryki lub Azji których pobożni chrześcijanie posłali do piachu tylko dlatego że nie mieli zamiaru wierzyć w bajki i wymysły, stworzone przed dwoma tysiącami lat przez niepiśmiennych żydowskich pastuchów.

    Polubione przez 1 osoba

   • chum

    pRZEMEXIE DO KOGO PISZESZ . PRZECIEZ ON NIE WIE KIM BYŁ Hernán Cortés

    Polubienie

 2. Chum

  Człowieku z Kanady napiszę ci jeszcze raz dokładnie . Nie pluj jadem , nie wyzywaj ludzi , bo naprawdę pan Kosiur długo tego pewnie nie będzie tolerował .
  Zrozum , że nadejdzie kiedyś taki dzień kiedy za swój jad przetestujesz to urządzenie w piekle :

  Potem pograsz sobie w pokerka z tymi diabłami :

  a na końcu bĘdzie cię czekało spotkanie z tm panem :

  Chcesz tego uniknąć plujko katolicka z Kanady . Popraw się .!!!!!.
  W TYM MIEJSCU SKŁADAM RÓWNIEŻ HOŁD BOLESŁAWOWI ŚMIAŁEMU .

  Polubione przez 1 osoba

  • Toronto

   re: Chum,
   Pomoz swoim lewackim towarzyszom odpowiedziec na 23 pytania o Putinie – vide strona:
   https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/10/30/firmy-ochroniarskie-w-iiirp-czy-reaktywacja-zydowskiego-bejtaru/

   Polubienie

   • Płacz dalej, bo żadnej odpowiedzi na te twoje „pytania” nie będzie, odpowiedzi mogę udzielić tylko ludziom którzy mają jakieś pojęcie i zachowują się jak należy a nie krzyżowcom i misjonarzom nadjordańskiej psychozy, amerykańskiego imperializmu i żydowskiego kapitalizmu, zaślepionych wściekłym antykomunizmem i rusofobią, wynikającą z waszych irracjonalnych kompleksów na punkcie wielkości i potęgi Rosji, na którą to potęgę i wielkość Rosjanie własną krwią zapracowali! A Polacy, również mieli swoją szansę, ale jej nie wykorzystali, bo woleli zabezpieczać interesy Watykanu, katolickiej odmiany nadjordańskiej dżumy duchowej niż patrzeć budowy potęgi i wielkości Rzeczypospolitej. To wasz fanatyzm, nieposzanowanie praw innowierców, dążenie do supremacji i dominacji w państwie, doprowadziło do osłabienia i destabilizacji wewnętrznej, wielonarodowej, wieloreligijnej Rzeczypospolitej, co w konsekwencji doprowadziło ją do upadku. A państwa ościenne pożywiły się na jej trupie wzmacniając tym samym własną pozycję. Ale katodebile twojego pokroju tego nie widzą, bo wy jesteście nieskazitelni, święci, przepełnieni miłością, bez jakiejkolwiek winy a wszyscy wokół to bezbożnicy, ateiści, poganie, masoni, komuchy, ruskie, żydy i szwaby, wszyscy wokół są winni wszystkiemu, tylko nie wy, pójdziecie z butami prosto do nieba, jeszcze takimi obsranymi i wypełnionymi słomą, tacy jesteście święci!

    Polubione przez 1 osoba

   • chum

    Człowieku coś się przypier z tymi pytaniami . Idż na Niezależną , do Rydza będziesz miał odpowiedz w minutę .
    Oni pójdą do nieba Przemexie? , ale chyba takiego :

    Witam cie Przemex i miło cię czytać , ale nie wydaje ci się , że jednak tolerancja religijna była jaka taka np Arianie , póżniej wygnani . Jakiś tam zalążek tolerancji religinej chyba był . Dzieki Przemex za wpis.

    Polubione przez 1 osoba

   • Chum
    Tolerancja religijna była jako taka dopóki katolicy z podpuszczenia Jezuitów i Watykanu nie zainicjowali kontrreformacji i nie rozpoczęli wojny o dominację i supremację katolicyzmu w państwie co niekoniecznie podobało się prawosławnym Rusinom, Litwinom, czy protestantom.
    Popatrz co zrobiła konfederacja barska, zdemolowała kraj w obronie interesów żydo-katolicyzmu, tylko dlatego że Rosja wymusiła na Rzeczypospolitej równouprawnienie innowierców, które to równouprawnienie w konsekwencji mogłoby by się Polsce przysłużyć. Zażegano by w ten sposób wojny międzywyznaniowe, jedną z podstawowych przyczyn upadku państwa, ale katolacy woleli zniszczyć Polskę w imię irracjonalnych bzdur niż zgodzić się na równe prawa „niewiernych”, tacy to są „patryjoci” z krzyżem i różańcem w ręku!

    Polubione przez 1 osoba

   • chum

    Przemexie dzięki piękne za wpis . Stary ze mnie juz facet , ale twoje wpisy dodaja mi sił . Bardzo mnie cieszą , bo są faktami i cudnie wczoraj zadałeś sierpa temu Kanadyjczykowi . Wielki szacunek , ale wczoraj juz ci Konrad gratulował .

    Polubienie

 3. Konrad

  Re: Toronto

  Witaj „katolicki niedouku i nadjordański krzyżowcu”. Trudno się nie zgodzić z tym trafnym opisem Ciebie przez Przemexa.

  Tym wpisem kończę z Toba i z Twoimi wpisami. Powód jest bardzo prosty: Zycie jest za krótkie, żeby czytać wydalenia nicości intelektualnej nazywającej się „Toronto.” Dokładnie tak samo jak w przypadku lichego piwa: Zycie jest za krótkie żeby pić liche piwo (np. amerykańskie).

  Posłuchaj co Ci powiem dziś: nie pisz. Po prostu: nie pisz więcej. Idź sobie. Take a hike. Get lost. Fuck off. Nikt tu Ciebie nie kocha.

  Ja już nie będę czytał żadnego postu od „Toronto,” aka AssHole. Zrobiłem tak, np. z „Franzem”, a teraz zrobię to samo z Toba. Ah boooo! … I nie ma Toronto-AssHola. Znikł !!! To takie łatwe.

  A teraz wracam wreszcie do mojej Zielonej Ekotopii, gdzie nie ma żadnych Torontów, Franzów i innych takich. I gdzie życie jest ciagle piękne.

  Myślę, że Redakcja WPS też ma już dość lawiny jadu wylewanego przez Toronto-AssHola. Czas wkroczyć do akcji. W koncu to nie jego portal.

  Polubione przez 1 osoba

 4. chum

  mnie ciekawi jak długo WPS będzie tolerował tego chama z Kanady o kilku nickach min. Toronto.

  Polubienie

  • Jak długo nie zostaną przekroczone zasady kultury, nie blokujemy takich Komentatorów (Toronto vel autobahn, mars itp. klony), ponieważ ich opinie:

   a) wskazują na zainteresowanie naszym portalem żydo-reżimowej agentury, co świadczy o popularności (szczerze: bardzo skromnej, ale jak widać po zainteresowaniu agentury, rosnącej) narodowego portalu;
   b) dają impuls do racjonalnej, logicznej, kontrargumentacji lub do intelektualnej zabawy z wrogami Narodu i Państwa Polskiego, w której ich poziom argumentacji stawia ich na pozycji przegranej;
   c) odwiedzającym ten portal pozwalają poznać fałsze, którymi posługuje się żydo-reżimowa agentura, żydo-media i takaż sama oświata.

   Polubienie

 5. chum

  Panie Dariuszu dziekuję za odpowiedz . Wszystko jasne w temacie .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s