Żydzi, M.F.Rakowski, A.Michnik: „pan Poręba w Polsce filmu nie zrobi”

Poręba_pomnik

W minioną sobotę, 7 listopada 2015 r. członkowie zarządu stowarzyszenia WPS zostali zaproszeni na uroczystość poświęcenia pomnika zmarłego w styczniu 2014 roku reżysera Bohdana Poręby. Po ceremonii miałem sposobność krótko wypowiedzieć się na temat p. Bohdana Poręby.

Zabranie przeze mnie głosu było podyktowane m.in. faktem, że p. Bohdan był wiceprezesem Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej, odpowiedzialnym za sprawy ideologii i kultury. Uważałem zatem za swój obowiązek podkreślić w tym kontekście pewną cechę osobowości B.Poręby, którą, nie znajdując lepszego określenia, nazwałem Jego instynktem historycznym. Sobotnia uroczystość nie była stosownym miejscem, aby ten temat rozwijać dlatego pozwolę sobie teraz nieco uzupełnić moją wypowiedź.

Nazwana przeze mnie instynktem historycznym cecha osobowości p. Bohdana wyrażała się zarówno w podejmowanych tematach jego dzieł filmowych, jak również w aktywności politycznej.

Takie filmy jak „Hubal„, „Jarosław Dąbrowski„, „Polonia Restituta„, ale również telewizyjne spektakle teatralne: ” Rzecz listopadowa” i „Tajny więzień stanu„, czy wczesne dzieło „Gniewko, syn rybaka” dotyczą istotnych, przełomowych często wydarzeń z historii Polski. Co ciekawe B.Poręba przedstawiał te ważne wydarzenia nie jako bezimienne, monumentalne freski historyczne, ale zawsze jako wydarzenia, za którymi stoją konkretni ludzie, dokonujący konkretnych wyborów nie tylko politycznych, ale i moralnych, i którzy ponosząc odpowiedzialność muszą znosić ich ciężar – także osobisty.

W wywiadzie dla miesięcznika Film z 1985 r. podkreślał, że interesuje go „walka dobra ze złem, a nie zgoda na zło”, a narodowe zaangażowanie kinematografii uważa za wartość najwyższą.

Poświęciłem życie odkłamywaniu historii Polski. Ktoś napisał nawet, że ja walczę swoimi filmami o amnestię dla naszej historii – tak reżyser podsumował swoją twórczość w wywiadzie z 2008 roku.

Największą ceną jaką zapłacił za dokonywane przez siebie wybory polityczne i moralne było uporczywe przemilczanie osoby p. Bohdana Poręby przez media i kierowników resortu kultury w okresie tzw. III RP. Ponoć demokratycznej ojczyzny Polaków, dbającej o tradycję patriotyczną, tożsamość narodu polskiego, dziedzictwo narodowe, tożsamość i narodowe dziedzictwo kulturalne, które to wartości wpisała w swoją konstytucję, w artykułach 5 i 6.

Wspomnianemu instynktowi historycznemu w życiu publicznym p. Bohdan Poręba dawał dowód własnymi wyborami politycznymi. Tak stało się w roku 1969, kiedy w atmosferze oczyszczania szeregów rządzącej partii PZPR z syjonistów i poparcia dla narodowego, polskiego nurtu w partii B.Poręba wstąpił do PZPR. Dzięki temu miał nie tylko dostęp do wielu dokumentów inną drogą mu niedostępnych, ale mógł wyreżyserować najważniejsze filmy w swoim dorobku, na trwale wpisane do historii polskiej kinematografii i polskiej kultury.

Z podobnym instynktem historycznym potrafił odczytać wielkie niebezpieczeństwo kryjące się w działaniach KOR-u i jego wpływach na środowisko robotnicze i intelektualistów w Polsce po roku 1976. Dlatego współtworzył w 1981 r. powstałe Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald, w którym spotkali się reprezentanci wielu kierunków ideowych od socjalistów, do narodowców, ale reprezentujący naczelną, ponadpartyjną zasadę prymatu polskiej racji stanu i interesu politycznego narodu i państwa polskiego. Środowisko ZP Grunwald, jako jedno z niewielu przewidywało i przepowiadało katastrofalne dla Polski następstwa rządów syjonistycznych w Polsce opakowanych w kostium pro demokratyczny i pro pracowniczych haseł KOR-u. Magdalenka i Okrągły Stół był tego zwieńczeniem, a zarazem otwarciem drogi dla bezkarnej grabieży Polski i niszczenia polskiego dziedzictwa narodowego i tożsamości kulturowej.

Moje osobiste spotkanie z p. B.Porębą w roku 2002/2003 w inicjatywach antyunijnych, m.in. w stowarzyszeniu NIE DLA UE, było już logiczną konsekwencja wcześniejszych wyborów politycznych p. Bohdana i moich. Nie można oczywiście przy tym zapomnieć, że B.Poręba niemal od powstania Samoobrony towarzyszył temu środowisku i pozostawał w kontakcie z A.Lepperem. Spłaceniem tego honorowego „długu” było zapewne to, że to A.Lepper jako jedyny wsparł finansowo wystawienie spektaklu teatralnego „Zmartwychwstania” w Sali Kongresowej w Warszawie.

Nie zdziwiło mnie także to, iż jesienią 2009r., w momencie podpisania przez prezydenta zdrajcę, Lecha Kaczyńskiego, Traktatu Lizbońskiego, kiedy podjęliśmy w gronie współpracowników portalu Wierni Polsce Suwerennej decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej, właśnie p. Bohdan Poręba był obecny na zebraniu założycielskim, i że to jemu jednogłośnie zebrani powierzyli funkcję wiceprezesa z kompetencjami odpowiadania za sprawy ideologiczne i sprawy kultury narodowej.

Pan Bohdan Poręba był życzliwym i krytycznym recenzentem także pierwszych realizacji studia filmowo-telewizyjnego WPS PRODUCTION. M.in. we współpracy z nim miał powstać film o położeniu mniejszości polskiej na dawnych Kresach, tzn. na Białorusi, na Litwie i na Ukrainie. Ostatecznie bez jego udziału powstał reportaż „Polacy na Białorusi”, ale pozostaje w archiwach wiele materiałów, które czekają na dokończenie planów filmowych. Jeśli się one zrealizują, to na pewno film o Polakach na Wschodzie będzie zadedykowany p. Bohdanowi Porębie.

On sam, któremu nie udało się zrealizować wielkich planów, nakręcenia filmów o Katyniu. o odsieczy wiedeńskiej, o Jedwabnem – niech spoczywa w spokoju.

Chwała wielkiemu Polakowi! Chwała kresowemu rycerzowi polskiej kultury!

PZ

 

 

82 Komentarze

Filed under Bez kategorii

82 responses to “Żydzi, M.F.Rakowski, A.Michnik: „pan Poręba w Polsce filmu nie zrobi”

 1. Antysyjonista YETI ze stalowymi jajami . Bat na syjonistów.

  LUBIAL SIĘ ZABAWIĆ TWÓJ IDOL – KOBIETY – WINO I ŚPIEW . PRZECIEŻ MAM MOŻNYCH SPONSORÓW ŻYD SYJONISTA . ZA OPLUWANIE PUTINA – SUPER AUTO , KOBITKI I WYGODY .NIC TYLKO BZYKAĆ CAŁE ŻYCIE . UWIERZYŁEŚ GŁUPIA TĘPA ŁEPETYNA , ZE GO SIEPACZE PUTINA ZABILI . JESTEŚ DEBIL DO KWADRATU PODOBNIE JAK CI TWOI HISTORYCY KRETYNI .

  Polubienie

 2. YETI ANTYSYJONISTA

  LUBIAL SIĘ ZABAWIĆ TWÓJ IDOL – KOBIETY – WINO I ŚPIEW . PRZECIEŻ MAM MOŻNYCH SPONSORÓW ŻYD SYJONISTA . ZA OPLUWANIE PUTINA – SUPER AUTO , KOBITKI I WYGODY .NIC TYLKO BZYKAĆ CAŁE ŻYCIE . UWIERZYŁEŚ GŁUPIA TĘPA ŁEPETYNA , ZE GO SIEPACZE PUTINA ZABILI . JESTEŚ DEBIL DO KWADRATU PODOBNIE JAK CI TWOI HISTORYCY KRETYNI .

  Polubienie

 3. paziem

  Autostrado do żydowskiego nieba, Czekoladowy Marsie i zagubiony w Toronto i jak tam się zwiesz jeszcze maniakalny nudziarzu,

  przypominam tobie jełopie, że poziom twoich komentarzy dobry jest dla słuchaczy Radia Maryja i innych temu podobnych „platform informacyjnych”. Tutaj wyłącznie przynudzasz i niczego nie wnosisz oprócz twojej żydowskiej nostalgii za Polin. Nie dla psa kiełbasa choć już gryziecie ją myśląc, że jest do skonsumowania, ale pamiętaj niedoszła ofiaro umysłowego holocaustu, że jak mawiał śp.trener Górski „dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe”, a gra jest bardzo prosta, albo wy albo My, ale zaręczam ci, że ten mecz nie jest dla was do wygrania, choć tak pięknie się dla was zaczęło , ale źle się skończy i to bez dogrywki.
  Swoje „historyczno-biograficzne rewelacje” publikuj w Gazecie Wyborczej, albo czymś stosownym do sracza- zależnie od dostępności papieru i kultury użytkownika.
  Adios głąbie ze zgąbczonym mózgiem od fast foodowego żarcia.

  Polubienie

 4. paziem

  Podziwiam cierpliwość E.Maciejczyka, że udziela miejsca tobie na suwerennosc.com, jedyne wytłumaczenie jakie znajduję, to że dobrze jest mieć treningową gruchę do walenia w pysk, a ty się do tego nadajesz, bo jak by cię nie walnąć to wracasz do punktu wyjścia jak wańka wstańka. Musisz zarobić na święta, że tak się zaktywizowałeś? Kup sobie indyka albo co tam koszernego uważasz i nie zawracaj głowy poważnym ludziom z tego portalu.

  Ale jak do ciebie inaczej nie dociera, to powiem tak jak lubisz najbardziej :paszoł won bladź!

  Polubienie

  • Antysyjonista YETI ze stalowymi jajami . Bat na syjonistów.

   Zasrany cholerny kutasie kanadyjski . W tył zwrot od pana dr Ziemińskiego zapluty kanadyjski gnoju . Nie wiem dlaczego WPS takim kutasom bana jeszcze nie dał .

   Polubienie

  • Antysyjonista YETI ze stalowymi jajami . Bat na syjonistów.

   Panie dr jak ktoś pisze na Berdyczów na tamtym forum to czy E. Maciejczykowi to przeszkadza ? Olał faceta moczem i tyle , albo nawet nie wie ,że jakiś syjonista mu się tam forum uczepił .

   Polubienie

 5. Re: „mars”…
  Przeginasz…
  Jest bezczelnoscia talmudyczna uwlaczac czlowiekowi Gajowemu (M.Wiechowskiemu), za to, ze za twoje chamstwo w „Gajowce” (srajac mu na jego witryne i na niego samego) wyrzucil cie na „zbity pysk”…
  Przypomne tylko ze to wlasnie M.Wiechowski prowadzil strone internetowa pt: „Ciemnogrod” i przez ponad 20 lat od kiedy mialem okazje wymieniac poglady z p. M.Wiechowskim (nawet bardzo kontrowersyjne, a dotyczace kwestii finansowych i ekonomicznych) nie zdarzylo sie, aby ktorys z nas posuwal sie do jakicholwiek niegrzecznosci ad persona.

  I to wlasnie „Marucha” (M.Wiechowski, ktorego bardzo szanuje) pilnuje, aby na jego witrynie nie dochodzilo do chamskiej wymiany pogladow czy upatrywan politycznych.
  A wiec ma konkretny dorobek medialny i jak na razie jest najpopularniejsza witryna polsko-jezyczna do ktorej zagladaja dziesiatki tysiecy osob (wejsc) w ciagu doby.

  I dla przypomnienia:
  Jeszcze nigdy nie prowadzilem jakiegokolwiek „dzienniczka czy raportu” do ktorego raczyles mnie „przypasowac” lub dopasowac w/g swojego pogladu…
  ========================
  jasiek z toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Beda cie „marsie” wszedzie wyrzucac na „zbity pysk”, bez znaczenia w jaka sie ubierzesz „skore”…

  Polubienie

 6. Antysyjonista YETI ze stalowymi jajami . Bat na syjonistów.

  Yeti zna was piepszonych syjonistów . Gdy nie macie agrumentów to jak zwykłe hasło wasze ” bełkot komuszy i kłamca ” . To są hasła wasz i waszych obsranych historyków . Szkoda mi czasu na ciebie syjonisto . Idz gdzie indziej zarabiał na chleb . Z niezależnej jak mówił Piotr Marek tej cię wyjebali skarbnico mądrości , bo zle pisaleś o ich zmarłym Papie .
  Mój prezent dla ciebie i tych twoich historyków . Tutaj ich mam .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s