Cudzoziemcy w Polsce wydają coraz więcej

służba celnaW pierwszym półroczu 2015 roku cudzoziemcy wydali w Polsce 18,3 mld zł, w tym czasie przebywający za granicą Polacy 8,2 mld zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Było to odpowiednio o 5,4 proc i 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W samym tylko drugim kwartale 2015 roku cudzoziemcy wydali u nas około 9,9 mld zł, natomiast Polacy za granicą – 4,6 mld zł. To więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku odpowiednio o 3,8 proc i 6,7 proc. W stosunku do kwartału poprzedniego wydatki cudzoziemców były wyższe o 17,3 proc., a Polaków o 25,6 proc.

Średnio w drugim kwartale 2015 roku pojedynczy cudzoziemiec wydał w Polsce około 472 zł, natomiast Polak za granicą wydał 341 zł.

Najwięcej wydali w Polsce obcokrajowcy przekraczający granicę z Niemcami, bo aż 48,3 proc. ogółu wydatków cudzoziemców przekraczających granicę Polski w drugim kwartale 2015 roku. Na drugim miejscu znaleźli cię ci, którzy przekroczyli granicę z Ukrainą (17,4 proc.), Czechami (11,7 proc.), Słowacją (8,1 proc.), Białorusią (7,5 proc.), Litwą (5,1 proc.) Najmniej – bo 1,9 proc. wydali ci, którzy przyjechali do nas z Rosji.

„Szacunkowa wartość zakupionych w Polsce towarów i usług przez cudzoziemców przekraczających polski odcinek zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej w II kwartale 2015 roku ukształtowała się na poziomie 2,3 mld zł, natomiast wydatków poniesionych za granicą przez mieszkańców Polski przekraczających ten odcinek granicy – 199,9 mln zł.” – podkreślono w komunikacie Urzędu.

Za granicą Polacy najwięcej wydają w Niemczech

„Wydatki poniesione w Polsce przez cudzoziemców na zewnętrznej granicy UE w drugim kwartale 2015 roku były o 1,8 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku i 24,5 proc. wyższe w stosunku do poprzedniego kwartału. Z kolei wydatki poniesione przez mieszkańców Polski były o 1,7 proc. niższe w stosunku do drugiego kwartału 2014 roku i o 17,6 proc. wyższe aniżeli w pierwszym kwartale 2015 roku” – czytamy w komunikacie.

W przypadku Polaków, najwięcej wydali ci, którzy przekroczyli granicę z Niemcami (49 proc. ogółu wydatków Polaków przekraczających granicę Polski w drugim kwartale 2015 roku), następnie z Czechami – 29, 4 proc., Słowacją (11,4 proc.), Rosją (4,2 proc.), Litwą (3,6 proc.), Ukrainą (1,8 proc.). Najmniej wydali ci nasi rodacy, którzy przekroczyli w tym czasie granicę z Białorusią (0,6 proc.).

Na grafice przedstawiono wysokość wydatków osób przyjeżdżających do Polski z sąsiednich krajów i Polaków ta wyjeżdzających. Najwięcej wydali u nas przyjeżdżający z Niemiec i Ukrainy. Polacy wydali najwięcej wyjeżdżając do Niemiec i Czech.

Źródło: GUS

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/handel/ruch-graniczny-oraz-wydatki-cudzoziemcow-w-polsce-i-polakow-za-granica-w-ii-kwartale-2015-roku,13,6.html

GUS zbadał też, jakie towary cieszyły się największym powodzeniem na poszczególnych odcinkach granicy, zarówno wśród cudzoziemców, jak i Polaków. Jak napisali analitycy Urzędu, struktura wydatków związana jest między innymi ze sposobem podróżowania, celem podróży, długością pobytu, czy też opłacalnością dokonywania zakupów za granicą.

Cudzoziemcy ze wschodu najczęściej kupują materiały budowlane

Okazało się, że w drugim kwartale tego roku cudzoziemcy, przyjeżdżający z sąsiednich krajów EU, najwięcej, bo 84 proc przeznaczyli na zakup towarów nieżywnościowych. Na żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczyli 13 proc., a na pozostałe wydatki (usługi) 3 proc.

Największym zainteresowaniem cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania – stanowiły one około 27 proc. wydatków na towary nieżywnościowe. Na sprzęt RTV i AGD przyjeżdżający przeznaczyli około 15 proc. wydatków, na części i akcesoria do samochodów również 15 proc.

Z kolei Polacy, którzy w drugim kwartale przekraczali granicę zewnętrzną UE na odcinku z Ukrainą, Rosją i Białorusią, około 68 proc. swych wydatków przeznaczyli na zakup towarów nieżywnościowych. Kupowaliśmy tam głównie paliwa. Na usługi przeznaczyliśmy około 7 proc. wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe około 4 proc.

Analiza wskazuje, że w drugim kwartale 2015 roku najwięcej spośród naszych wschodnich sąsiadów wydali w Polsce obcokrajowcy przekraczający naszą granicę z Ukrainą. Było to prawie 1,5 mld zł, następnie z Białorusią – około 644 mln zł, a przekraczający odcinek granicy z Rosją – około 163,5 mln zł.

Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku wydatki cudzoziemców przekraczających granicę lądową z Ukrainą wzrosły o 10,5 proc. Spadły za to wydatki przekraczających granicę lądową z Białorusią i Rosją, odpowiednio o 9 proc. i 18,4 proc.

Niemcy, Czesi i Słowacy zostawiają u nas najwięcej pieniędzy

Jednak najwięcej wydały osoby przyjeżdzające do nas z Niemiec. Zostawili oni w Polsce w drugim kwartale aż 4,1 mld zł. Sporo, bo 1 mld zł wydali u nas Czesi, a Słowacy 695 mln zł.

Tymczasem Polacy przekraczający w drugim kwartale 2015 roku naszą zewnętrzną granicę UE najwięcej pieniędzy zostawili w Rosji (około 126 mln zł), następnie na Ukrainie (około 54 mln zł) i Białorusi (około 19 mln zł).

W porównaniu z II kwartałem 2014 roku wydatki Polaków przekraczających granicę lądową z Ukrainą były wyższe o 4,1 proc, natomiast  z Białorusią i Rosją spadły odpowiednio o 13,5 proc. i 2,1 proc. Jak zauważyli analitycy GUS, na spadek ten „zapewne” wpływ miała sytuacja międzynarodowa.

Najwięcej jednak wydali Polacy przekraczający granicę z Niemcami – 1,5 mld zł i Czechami – 884 mln.

GUS podał też, że II kwartale 2015 roku szacunkową liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 70,6 mln, z tego 42,9 mln dotyczyło cudzoziemców (60,8 proc. przekroczeń ogółem) oraz 27,7 mln Polaków (39,2 proc.). Około 76,9 proc.  to granica lądowa Polski z krajami Unii Europejskiej, 12 proc. zewnętrzna granicy lądowa UE, 10,4 proc. granica powietrzna  i 0,7 proc. morska.

Największy ruch był na odcinku z Niemcami (46,9 proc. ogółu przekroczeń lądowej granicy Polski w II kwartale 2015 roku), z Czechami – 23,9 proc., Słowacją  – 12,4 proc., Ukrainą – 7,8 proc., Litwą – 3,3 proc., Białorusią – 3,1 proc. Najmniejszy ruch był na granicy z Rosją – 2,6 proc..

Bliskość granicy sprzyja jej przekraczaniu

Badania przeprowadzone w drugim kwartale 2015 roku pokazują, że najczęściej granicę przekraczały osoby (dotyczy to zarówno Polaków jak i obcokrajowców) mieszkający do 50 km od granicy.

Było to 69,8 proc. cudzoziemców i 68,7 proc. Polaków, przy czym 53,3 proc. cudzoziemców i 55,7 proc. Polaków mieszkało w pasie do 30 km od granicy. Natomiast w odległości powyżej 100 km od granicy zamieszkiwało 22,2 proc. cudzoziemców i 21,3 proc. Polaków przekraczających lądową granicę Polski.

Przekraczający granicę (zarówno cudzoziemcy jak i Polacy) zakupy robią najchętniej tuż za nią. Tak postąpiło 78 proc. cudzoziemców i 65 proc. Polaków. Zdecydowana większość z nich (odpowiednio 66,5 proc. obcokrajowców i 57,2 proc. Polaków, sprawunki załatwiało w odległości mniejszej niż 30 km od granicy.

Źródło – redakcja ekonomiczna PAP

za:http://msp.gov.pl/pl/przeksztalcenia/serwis-gospodarczy/wiadomosci-gospodarcze/30714,Cudzoziemcy-w-Polsce-wydaja-coraz-wiecej.html

Reklamy

1 komentarz

Filed under Bez kategorii

One response to “Cudzoziemcy w Polsce wydają coraz więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s