Plaga firm windykacyjnych i komorników

skapiec-u-iext8609497Co trzeci pracujący Polak ma na głowie komornika. Roczna liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła dwukrotnie i przewyższa ilość ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w analogicznym okresie.

 

Plaga firm windykacyjnych i komorników

Z danych Ministerstwo Sprawiedliwości wynika że, w 2008 roku w Polsce działało 661 komorników. Dzisiaj jest ich około 1340 plus 1200 asesorów i ponad 1000 aplikantów. Tendencja jest wzrastająca,jak szacuje dla portalu Bankier.pl Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej. Na to nakłada się lawinowa ekspansja na Polskę zagranicznych firm windykacyjnych a już istniejące, jak np. Kruk zasilane są miliardowymi, niespłaconymi przez Polaków należnościami od największego polskiego banku PKO BP, na 12-15% procent ich wartości.
KRUK S.A. akcjonariusze
Komornicze żniwa
Ten stan rzeczy powoduje, że rośnie w Polsce liczba spraw wpływających do kancelarii komorniczych. Obecnie na jednego komornika przypada średnio ponad 350 spraw w miesiącu.
„Kiedy przed kilkoma laty do kancelarii komorniczych wpływało łącznie niecałe 2.000.000 spraw rocznie, obecnie jest ich nawet 3 razy więcej. W całym 2014 roku do komorników wpłynęło łącznie 5.607.163 spraw egzekucyjnych. Średni wpływ do komornika, który statystycznie współpracuje z jednym asesorem, jednym aplikantem i kilkoma pracownikami administracyjnymi, to ok. 350 spraw w miesiącu”. Źródło: Bankier.pl
Lata
Liczba komorników
Wpływ spraw
Średnie miesięczne obciążenie komornika wpływem spraw
2008
661
1.912.792
241,1
2009
789
2.503.442
264,4
2010
885
3.205.032
301.8
2011
1012
4.224.918
347,9
2012
1084
5.049.992
388,2
2013
1295*
5,150.000*
330,0*
2014
1334*
5.607.163*
350,0*
Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej, * – dane szacunkowe
Rachityczne działania Parlamentu
Jak donosi portal se.pl – Nadchodzą znaczące zmiany dla tysięcy seniorów! Do Sejmu trafiła właśnie ustawa, której celem jest ich ochrona przed komornikami. Do tej pory zabierali oni lwią część świadczeń przysługujących emerytom, często nie pozostawiając wystarczających środków na godne życie. Teraz będą musieli zostawić minimalną emeryturę!
– Niejednokrotnie stykałam się z emerytami, którzy wpadali w pętlę zadłużenia, a komornicy nie mieli dla nich żadnej litości. Zostawiali ich prawie bez pieniędzy. (…) Chciałam uregulować to już w poprzedniej kadencji, ale mój projekt nie spotkał się z zainteresowaniem. Teraz mam pełne poparcie – mówi (…) Barbara Bartuś  z PiS.
Zgodnie z jej pomysłem w większości przypadków wolna od egzekucji komorniczej byłaby kwota najniższej emerytury na rękę, czyli obecnie około 750 zł miesięcznie. Nie dotyczyłoby to jednak tych seniorów, którzy m.in. zalegają z alimentami czy pobrali nienależne im świadczenia. Tymczasem obecnie emeryt może być zostawiony zaledwie z 364 zł na przeżycie miesiąca!
Jeśli ustawa wejdzie w życie, skorzysta na niej kilkaset tysięcy starszych osób. Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów figuruje około 165 tys. seniorów dłużników, z długami przekraczającymi 1,2 miliarda zł. Daje to średnio ponad 7 tys. zł na każdego z nich.
 
Potrzebne radykalne zmiany
 
Przy liczbie egzekucji komorniczych blisko 6 mln, na ok. 16 min zatrudnionych, co trzeci pracujący Polak ma na głowie komornika. Roczna liczba samobójstw z powodów ekonomicznych wzrosła dwukrotnie i przewyższa ilość ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w analogicznym okresie.  Tu trzeba radykalnych zmian.
 
1.   Całkowity zakaz handlu długami jako zasada ustrojowa.
 
Handel długami i działalność prywatnych firm windykacyjnych powinna zostać zakazana. Zdelegalizowana powinna zostać również prywatna działalność pożyczkowa (parabanki). Prawo do windykacji powinno zostać w wyłącznej gestii państwa.
2.   Upaństwowienie zawodu komornika.
 
Komornicy powinni zostać etatowymi pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości (nie mogą podlegać Sądom, które gwarantują im praktyczną bezkarność) bez prawa do pobierania prowizji od windykowanych kwot (oprócz pensji powinni pobierać jedynie opłaty za czynności). Komornik ma egzekwować, nie rabować.
 (Z DWUNASTU POSTULATÓW  Ruchu na rzecz Powszechnego Oddłużenia Polaków POP)
WED
Reklamy

5 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

5 responses to “Plaga firm windykacyjnych i komorników

 1. Dokładnie tak! Dziś mamy państwo grabieżcze.

  Polubienie

 2. Pingback: Plaga firm windykacyjnych i komorników | Pekok Antylichwiarz

 3. wart

  K…wa. Przeniosłem się do pko bp bo chciałem w 30 % być patriotą?-na to wychodzi. Teraz albo spółdzielczy bank albo dołek pod sosną. Ważne! Uważać na postępujący dobrobyt i nie skryć kasy na trasie projektu kolejnej obwodnicy lub ekspresówki. Pocztowy prawdopodobnież chcą sprzedać niemcom, zatem…. Radosnych Świąt dla wszyskich mających choć krzte instynktu samozachowawczo-myśleniowego

  Polubienie

 4. Zorientowany

  Co za pierdoły wypisujecie. Jak zwykle o spłodzenie artykułu pokusił się ktoś kto nie ma elementarnej wiedzy w temacie. Komornik nie łupi biednego emeryta bo tak mu się podoba, i na kwoty jakie mu się podoba, a jedynie w granicach prawa, czyli w proporcjach które mu narzucili panowie posłowie , a więc zgodnie z obowiązującymi przepisami. I nie ma żadnej dowolności co do zmniejszenia czy też pominięcia ustalonych przez ustawodawcę kosztów. A biedny emeryt nie zawsze jest zadłużony w tym okrutnym banku który nieludzko upomina się o swoje (należne mu) pieniądze, ale często u osób indywidualnych, u szwagra, u byłego partnera handlowego, u sasiada. Wierzyciele (to ci którzy pożyczaja komuś pieniądze a później chcą je odzyskać – informacja dla niezorientowanych co artykuły pisza) mają wsadzić zęby w parapet i nie upominać się o własne pieniądze bo ktoś kto od nich pożyczył nie ma z czego oddać? A kogoś obchodzi za co żyje czy prowadzi biznes taki wierzyciel? On za chwile dzięki dłużników sam stanie się dłużnikiem. Wąskie postrzeganie świata u osób, które w necie ferment przeciw komornikom sieją. Moze oni nie są najlepsi ale cieszmy się póki są bo oni (w znacznej większości ) działają zgodnie z przepisami i cwaniaków dłużnikowi tak naprawdę niewiele zrobią. Bo biedny, bo najniższa zarabia, bo rzeczy w domu do dziadka należą. I inne takie pitu pitu. Dłużnicy są cwani. Ale jak komornikow zlikwiduje to nagle egzekucja i u takich będzie bardzo skuteczna bo przyjdzie pan Henio z bejsbolem i się kasiorka znajdzie u każdego cwaniaka. A fakt ze xo trzciny Polak ma na głowie komornika nie wynika w winy komornika tylko takie państwa jakie mamy. Nie stać przeciętnego człowieka (emeryta rownez) na życie w tym kraju wiec pożycza. A oddać nie ma z czego. Ale nie należy teraz karać tych którzy te pieniadze pozyczali i winić ich za to ze chcą je odzyskać. Póki co na szczęście za pomocą komornika nie pana Henia.

  Polubienie

  • Ale jakbyś zauważył można być człowiekiem albo kurwą. A wśród komorników, asesorów i ich pomocników prawie same kurwy, mendy a nie ludzi widzę. Wręcz widziałbym w tym działanie na szkodę narodu. Oczywiście z pomocą prawa (przeciw narodowi) i sądów (do tej pory sędziowie nie przeszli weryfikacji/lustracji) a wielu z nich to po prostu wrogowie narodu polskiego.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s