Rosyjskie media o budowie gazociągu przez terytorium Polski

OtmanskiNa ten temat wypowiedział się szef polskiego MSZ – Witold Waszczykowski w wywiadzie dla niemieckiego tabloida Bild

„Chcielibyśmy, aby w przyszłości gazociągi z Rosji do Europy Zachodniej przechodziły również przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Byłoby to dowodem solidarności i partnerstwa UE z krajami Centralnej i Wschodniej Europy”, — powiedział Minister Spraw Zagranicznych Polski.

Plany dotyczące poprowadzenia gazociągu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej już były. Zatem, dlaczego nie zostały one wcielone w życie, przypomina nam wiodący ekspert Europejskiego Związku Przemysłu Ropy i Gazu – Rustam Таnkajew.

Rustam Таnkajew – wiodący ekspert Europejskiego Związku Przemysłu Ropy i Gazu
„Pod względem technicznym to dawno temu wszystko zostało uzasadnione. Funkcjonuje projekt o nazwie: „Jamał-Europa Zachodnia-2”. Jak wiadomo, projekt gazociągu „Jamał-Europa Zachodnia”, który powstał już po rozpadzie Związku Radzieckiego, zakłada powstanie co najmniej dwówch nitek, a może nawet trzech. Jednak po tym, jak powstała pierwsza, okazało się, że z tego systemu gazociągów korzystają zarówno Polacy, jak i Białorusini w celu politycznego nacisku na Rosję.
Mniej więcej to samo obserwujemy z Ukrainą i dlatego budowa drugiej nitki została odłożona, a zamiast niej z czasem powstał „Potok Północny”.
Polacy zawsze byli bardzo zawodnymi partnerami. Na początku skusili Rosję pewnymi projektami, a potem wykorzystywali te projekty w sposób absolutnie nieekonomiczny. W związku z tym nie sądzę, że Gazprom się zgodzi, chociaż w tym jest bardzo poważny ekonomiczny podtekst, ponieważ gazociąg z już istniejącym projektem powstałym na lądzie jest o wiele tańszy, niż „Potok Północny-2”. W związku z tym, oczywiście, i dla Gazpromu, i dla Europy jest to bardziej opłacalne, bo tak czy inaczej, cena budowy obowiązkowo będzie zawarta w cenie gazu. Właśnie dlatego budowa drugiej nitki gazociągu „Jamał-Europa Zachodnia” doprowadziłaby do tego, że ceny gazu rosyjskiego byłyby niższe na rynku europejskim”.

Warszawa wcześniej wielokrotnie wyrażała niezadowolenie odnośnie planów Niemiec z budową gazociągu „Potok Północny-2”, który nie uwzględnia Polski. Prezydent Andrzej Duda tak mówił w grudniu: „drugi gazociąg „Potok Północny” szkodzi nie tylko polskim interesom, ale też pogłębia nasze uzależnienie od Rosji”. Ostatnie wypowiedzi z Warszawy komentuje Dyrektor Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie – Tomasz Оmański.

Tomasz Omański – Dyrektor Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie

„Jak widać polski rząd liczy na bardzo krótką pamięć przywódców państw Europy, a także Rosji. O ile mi wiadomo, sporo lat temu szefostwo Federacji Rosyjskiej proponowało nam budowę jakiejś nowej nitki gazociągu „Jamał”, ale wówczas przez rząd Polski, w tym także przez Jarosława Kaczyńskiego ta kwestia została odrzucona. Zrobiono skandal, że za wszelką cenę ten gazociąg powinien być poprowadzony przez Ukrainę, aby, broń Boże, nie ucierpieli nasi ukraińscy bracia. Wydaje mi się, że teraz te oczekiwania i wypowiedzi, aby gazociąg przebiegał przez terytorium Polski — to wszystko pozostaje w sferze złudnych nadziei”.

Wcześniej Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Węgry, Rumunia i Słowacja wysłały do Brukseli wspólny krytyczny list dotyczący budowy „Potoku Północnego-2”. Wskazywali oni, że projekt gazociągu może zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu i jednocześnie osłabić bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że projekt „Potok Północny-2” zakłada budowę dwóch nitek gazociągu od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie po wybrzeże Niemiec.

http://www.bfm.ru/news/312206?quoteId=6338

za:http://polska-kaliningrad.neon24.pl/post/128646,rosyjskie-media-o-budowie-gazociagu-przez-terytorium-polski

Reklamy

13 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

13 responses to “Rosyjskie media o budowie gazociągu przez terytorium Polski

 1. klimek

  Te zalgane gnoje i smiecie z PIS chyba sobie bezczelnie i bandycko kpa z ludzi ! Rosja nam proponowala i to dwukrotnie ! Za drugim razem bydlo z PIS wykazalo bandycka bute zadajccwrecz przebiegu gazociagu prze Ukraine ! Rosjanie musieliby upasc na glowe zeby wejsc w intersem z bydlakami z PIS ! Pisze ostro bo tak brakl slow na bezczeln sc tego syjoniastycZnego bydla z PIS !

  Polubienie

  • Jeb....Henryka Ptasznika

   mrówka z PIS szczekająca na potężne państwo . Takie Waszczykowskie z takiego szczekania żyją w luksusach , więc czemu tu się dziwić . niech wąchają śmierdzącą dupę Obamy i ultramasona Kerryego do tego się świetnie nadają . Szczekająca jamniki a prezydent Rosji olewa durniów z PIS czy PO i to jest świetna postawa , bo niby kto się przejmuje zapchlonym jamnikiem ? . Nikt .

   Polubienie

 2. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż niezależnie od rządzącej w Polsce żydowskiej opcji, PO lub PiS, czy innych, rzeczywista polityka w tym gospodarcza jest identyczna i wyznaczana przez Waszyngton, o czym poniżej.

  Żydów gazowe wojny z Rosją – walczą i płacą Polacyhttps://rzeczpospolitapolska.wordpress.com/2015/11/27/zydow-gazowe-wojny-z-rosja-walcza-i-placa-polacy/

  Polubienie

 3. Dokładnie – płacą Polacy według języka korporacji – Tubylcy…
  Przykład https://youtu.be/eKr8bx-FUK8— ‚chochlik w komputerze’Energii?
  Przedewszystkim ustawiczny wzrost zysku..

  Polubienie

 4. Kogo reprezentuje Merkel?

  Polubienie

 5. O co chodzi z kryzysem emigracyjnym..

  Pis kontynuuje politykę Tuska/Merkel

  Polubienie

 6. paziem

  Gazociąg Północny-2: konflikt interesów

  Niemcy po raz kolejny potwierdziły zainteresowanie projektem Gazociągu Północnego-2. Stanowisko Angeli Merkel w wywiadzie dla niemieckiej prasy powtórzył wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel – podkreślił periodyk Wiesti.

  Podkreślił, że projekt może być korzystny pod względem gospodarczym nie tylko dla Niemiec, lecz również dla Francji i innych państw członkowskich UE, lecz jego realizacja wymaga spełnienia „warunków politycznych”. Ostatnie zastrzeżenie zostało najprawdopodobniej zrobione aby pokazać, że Niemcy dbają o bezpieczeństwo energetyczne swoich państw, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

  A przecież właśnie państwa Europy Wschodniej próbują przeszkodzić w rozpoczęciu realizacji Gazociągu Północnego-2. Najgłośniej słychać Polskę oraz oczywiście Ukrainę. Kijów świetnie zdaję sobie sprawę z tego, że wraz ze statusem państwa tranzytowego straci ponad 2 mld dolarów. Zresztą Moskwa i Niemcy dobrze wiedzą, że trudno sobie wyobrazić bardziej niepewnego partnera — podkreślają Wiesti.

  Oburzone są także Włochy. Dodajmy, że kwestia rozbudowy Gazociągu Północnego-2 została poruszona na szczycie UE przez premiera Włoch Matteo Renzi. Według niego, jest dziwne, że rok po głośnym zamknięciu Gazociągu Południowego na niekorzyść Bułgarii i niektórych włoskich spółek, kwestia Gazociągu Północnego-2 została poruszona „w absolutnej ciszy”. Co powie UE tym razem?

  Włochy i Bułgaria nie rozumieją, dlaczego Gazociąg Południowy według norm UE jest niemożliwy, a prowadzący do Niemiec Gazociąg Północny-2 — owszem.

  Na temat Gazociągu Północnego wypowiedział się Władimir Putin. „Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują tego same Niemcy, które zrezygnowały z energetyki atomowej i wrócić do niej już nie będą mogły. Rosja ma dużą ilość tego surowca — czystego ekologicznie, potrzebnego i jesteśmy gotowi go dostarczać. Poza tym Niemcy staną się ogólnoeuropejskim hubem” — powiedział prezydent.

  Można przypuścić, że siły politycznej Niemiec wystarczy do przeforsowania swoich interesów.

  Projekt Gazociągu Północnego-2 przewiduje budowę dwóch nitek morskiego gazociągu o łącznej mocy 55 mld m3 gazu w skali roku z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Do Gazpromu w ramach nowej spółki będzie należało 51%, do niemieckich E.ON i BASF/Wintershall, angielsko-holenderskiej Shell i austriackiej OMV — po 10%, a do francuskiej ENGIE — 9%.

  za: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20151221/1694496/Gazociag-Polnocny-Niemcy-Rosja.html

  Ukraina wiążę budowę Gazociągu Północnego 2 z zaufaniem UE

  Budowa Gazociągu Północnego 2 będzie związana z zaufaniem Europy do tranzytu przez Ukrainę, nie można dopuścić do realizacji tego projektu – oznajmił na antenie ukraińskiego Piątego Kanału szef Naftohazu Ukrainy Andrij Kobolew.

  „Słusznie jest mówić o niestandardowym trójkącie gazowym Rosja-Ukraina-UE. Obecnie toczy się gra o to, kto pierwszy nie utrzyma. Z naszej strony ważne jest przestrzeganie europejskich zasad, które wdrażamy w ramach reformy rynku gazowego. Im bardziej jesteśmy podobni do europejskiego rynku gazu, tym mniej szans ma Rosja, by przekonać Europę do rezygnacji z ukraińskiego tranzytu i przestawienia się na tranzyt przez Gazociąg Północny” — cytuje słowa Kobolewa portal lenta.ru.

  Jednocześnie szef Naftohazu przyznał, że uruchomienie pierwszej nitki Gazociągu Północnego gwałtownie zmniejszyło tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, w związku z czym „nie można dopuścić do uruchomienia drugiej nitki”.

  Mówiąc o perspektywach kupna rosyjskiego gazu, Kobolew oznajmił, że ta decyzja będzie zależeć od korzystnej oferty Gazpromu. „Ideologia ostatniego spotkania była komercyjna. Na spotkaniu poinformowaliśmy Rosję, jakich warunków potrzebujemy do dalszego kupna gazu, ponieważ teraz i w grudniu nie importowaliśmy go. Strona rosyjska obecnie omawia decyzję w sprawie Ukrainy. Dla nas decyzja odnośnie kupna gazu będzie absolutnie komercyjna. Jeśli nasze warunki pasują, to owszem, jeśli nie — będziemy kupować w innym miejscu” — powiedział.

  W grudniu 2015 roku premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oznajmił, że budowa Gazociągu Północnego 2 jest sprzeczna z interesami UE i musi zostać zawieszona. Według niego, rurociąg pozostawia Ukrainę, Polskę i Słowację „bez wielu miliardów zysków” a także uzależnia Europę od Gazpromu.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20160105/1785936/Ukraina-Gazociag-Polnocny-UE.html#ixzz3wOJhSfVB

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s