Długa droga polskiej pomocy humanitarnej dla Ługańska

PomocHumanitarnaŁugańskOkoło 11 ton ładunku polskiej pomocy humanitarnej dostarczono do Ługańska na Donbasie. Radio Sputnik rozmawiało o tej akcji z jej koordynatorem panem Eugeniuszem Tkaczowem.

-W październiku 2015 roku nasza rozgłośnia informowała o przygotowywanej przez państwa pomocy humanitarnej dla Donbasu. Obecnie dowiedzieliśmy się, że dopiero 8 stycznia tego roku dotarł do Ługańska TIR z pomocą, zorganizowaną przez członków polskiego Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego. Prosimy o więcej szczegółów na temat tej akcji.

— Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że to była pierwsza akcja, to był pierwszy TIR z pomocą. Od listopada nie mogliśmy załatwić wszystkich formalności. Niestety musieliśmy się wstrzymać z transportem. Ładunek humanitarny był już przygotowany i dopiero pod koniec roku 2015 udało się nam go wysłać.

Nasza organizacja jest stowarzyszeniem cerkiewnym. Chciałbym podkreślić, że nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną. Działamy przy cerkwi, i z błogosławieństwa Metropolity Warszawskiego i Całej Polski była zorganizowana akcja pomocy dla mieszkańców  Ługańska i Doniecka.

-Kim są darczyńcy? Kto otrzymuje pomoc?

— Tę pomoc zawieźliśmy do magazynu Eparchii Ługańskiej. Mamy nadzieję, że wszystko będzie rozdawane ludziom rzeczywiście potrzebującym. Dla nas bardzo ważnym było przekazanie pomocy właśnie cerkwi. W ciężkich czasach, w kryzysowych stanach wojny, ludzie częściej zwracają się ku cerkwi. Dlatego my organizujemy tę pomoc konkretnie od cerkwi do cerkwi.

Co niedzielę zbieramy dary przy świątyni na warszawskiej Pradze albo na warszawskiej Woli. Tam stoi samochód i od ósmej rano do czternastej wolontariusze przyjmują pomoc humanitarną od wszystkich chętnych Polaków. Ludzie też przysyłają paczki na podany adres do Warszawy. Zbieramy dary z różnych regionów, bo Bractwo jest bardzo starym stowarzyszeniem, liczącym około 4000 członków i około 90 000 sympatyków. Pierwszy samochód już dotarł do Ługańska. Mniej więcej w połowie lutego drugi TIR planujemy wysłać do Doniecka.

-Jakie, więc, artykuły można przynosić na punkt zbiórki? Proszę podać linki, numery telefonów, gdzie ludzie mogliby uzyskać szczegółową informację o tej pomocy humanitarnej.

— Mamy stronę internetową www.bractwocim.pl. Jesteśmy też na Facebooku, wystarczy zapewne napisać w wyszukiwarce Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego. Ewentualnie można zadzwonić pod numer 693 808 607. Wszelkie informacje zostaną udzielone.

Jeśli zaś chodzi o to, co można przynosić. Otóż, osobiście jechałem z pierwszym ładunkiem, byłem konwojentem i rozmawiałem bezpośrednio na miejscu z ludźmi. Najważniejsza dla nich jest żywność. Nawet w mniejszym stopniu ubrania. Artykuły spożywcze są bardzo drogie, a pracy albo w ogóle nie ma, albo pensje są niskie. Żywność, czyli konserwy, mąka, kasze — jednym słowem, wszystko, co szybko się nie psuje. Zbieramy też pomoc finansową.

Informacja o numerze konta znajduje się na naszej stronie internetowej albo na Facebooku. Wysłanie takiego transportu do Ługańska lub Doniecka z Warszawy kosztuje około 4000 euro, to minimalna kwota. W pierwszym transporcie udało się zebrać większą ilość pieniędzy i mogliśmy zakupić dodatkowo 6 ton mąki i 200 kg. konserw mięsnych.

Szanowni Państwo!
Na zjeździe Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego ogłoszono i ustalono o rozpoczęciu ogólnopolskiej wspólnej akcji „Zbiórka pomocy humanitarnej dla Doniecka i Ługańska”. Teraz spora grupa ludzi chętnych pomoc ma znacznie prościej. Można dostarczać swoje dary do terenowego oddziału Bractwa św. Cyryla i Metodego, znajdującego się najbliżej swojego miejsca zamieszkania:

Białystok – tel. 698 985 777
Bielsk Podlaski – tel. 698 985 777

Zobacz więcej

„Czerwone kwadraciki na mapie - to są miejscowości, w których koła terenowe Bractwa prowadzą zbiórkę pomocy humanitarnej dla Donbasu.”
Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20160113/1830320/Polska-pomoc-Lugansk.html#ixzz3xEgjg0e9

Reklamy

1 komentarz

Filed under Bez kategorii

One response to “Długa droga polskiej pomocy humanitarnej dla Ługańska

  1. Pingback: Długa droga polskiej pomocy humanitarnej dla Ługańska | Pekok Antylichwiarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s