Wizyta Ziółkowskiego: odejście od „paradygmatu zemsty”

pis
22 stycznia Moskwę odwiedzi wiceminister spraw zagranicznych Polski Marek Ziółkowski – ma się spotkać z rosyjskim kolegą Władimirem Titowem.

Ani o szczycie, ani o spotkaniu na „ministerskim” szczeblu mowy nie ma, a w czasie „pokoju” tego typu wizyta byłaby traktowana jako dyżurna i małoznacząca. Ale chodzi o to, że czasy w polsko-rosyjskich stosunkach wcale nie są pokojowe.

Stosunki pomiędzy Moskwą i Warszawą były w stanie swobodnego upadku, poczynając od pierwszych stadiów kijowskiego majdanu (popartego przez Warszawę i potępionego przez Moskwę). Polska strona poczynając od 2014 roku zredukowała wzajemne kontakty do minimum, odwołała wzajemny Rok Kultury w obu państwach. Rosja, choć nie odpowiadała atakami o takiej sile (rosyjskie Ministerstwo Kultury rok polskiej kultury w Rosji jednak przeprowadziło), to także zaostrzyła retorykę pod adresem Polski. A po zwycięstwie w Polsce na niedawnych wyborach partii Prawo i Sprawiedliwość, mała społeczność fanów polsko-rosyjskich związków zastygła w pełnym obaw wyczekiwaniu. Przecież nowy minister spraw zagranicznychWitold Waszczykowski jeszcze do swojej nominacji mówił, że rosyjskich obywateli należałoby „ukarać” za działania Moskwy na Ukrainie, pan minister nawet poddał w wątpliwość to, czy warto zapraszać do Unii Europejskiej rosyjskich studentów i sportowców.

Zresztą, w Rosji są ludzie, którzy tradycyjnie już są optymistyczni wobec „Polski Kaczyńskich”. Szef fundacji „Russkij Mir” Wiaczesław Nikonow jeszcze w czasie pierwszego sięgnięcia po władzę bliźniaków Kaczyńskich w 2005 roku zauważał, że „Jarosław Kaczyński nie musi udowadniać swojego patriotyzmu”, dlatego też stosunki mogą się poprawić.

W pierwszej kadencji PiS te nadzieje się nie sprawdziły: w latach 2005-2007 stosunki między obydwoma państwami były praktycznie zamrożone, nie doszło do ani jednej wizyty oficjalnej.

Oczywiste jest,że w zdarzających się coraz cześciej „okresach lodowcowych” w polsko-rosyjskich stosunkach winni są nie dyplomaci. Sam Marek Ziółkowski to doświadczony dyplomata, nie cechujący się rusofobskimi kompleksami. W każdym razie, podczas swojego przebywania na stanowisku ambasadora Polski na Ukrainie po 2000 roku Ziółkowski odwiedzał bez problemu jakoby „reakcyjny” rosyjskojęzyczny Donbas.

Ale polityka zagraniczna jakiegokolwiek państwa to jednak pochodna polityki krajowej, ideologii tych czy innych władz. Polską od 1989 roku włada praktycznie ten sam reżim, którego podstawą są działacze związku zawodowego Solidarność. Ideologię tych władz można sformułować krótko: „Precz z komuną!” O tym pisze polski publicysta Bronisław Łagowski w „Przeglądzie”.

W rozstawaniu z przeszłością nie byłoby nic złego, jeśli by emocjonalnym Polakom pod gęstym sosem „walki z komuną” „postsolidarnościowi” politycy nie podawali rzeczy o wiele groźniejszych i niesprawiedliwych. Oto jak one brzmią w rzeczywistości: „Precz z Rosją! Przeciwko Rosji – choćby z samym diabłem! Łap agentów Rosji w Polsce!”

Ta ideologia jest niszcząca nie tylko dla Rosji, ale i dla samej Polski. Zgodnie z hasłem „Przeciwko Rosji – choćby z samym diabłem!” Warszawa mocno związała się z władzami banderowskimi w Kijowie. Zajmując się poszukiwaniami agentów Rosji w polskim biznesie i polityce od lat 90-ych Polacy stworzyli atmosferę podejrzliwości i nietolerancji we własnej polityce, gdzie w dobrym tonie jest nazywać politycznych oponentów w Sejmie zwolennikami Putina.

W takiej sytuacji polskim dyplomatom bardzo trudno jest konstruktywnie pracować na rosyjskim odcinku. Łatwo paść ofiarą oskarżenia  o „zdradę narodową”. I ta sytuacja utrzymuje się i przy „liberałach” z PO, i przy „konserwatystach” z PiS.

Na szczęście, w rosyjskim MSZ panuje zrozumienie dla problemów polskich kolegów i staranie, aby wyjść im naprzeciw. Na przykład, rosyjski minister Ławrow do ostatka zachowywał dobre stosunki z byłym ministrem Radosławem Sikorskim, a Władimir Putin ze wszystkich sił starał się kolegować z były premierem Donaldem Tuskiem. Ale pełnego zaufania z „postsolidarnościowym” obozem z powodu jego ideologii być nie może.

Zatem klucz do polepszenia stosunków nie leży w Moskwie, jak lubi powtarzać minister Witold Waszczykowski. Kluczem jest zmiana „kursu na zemstę”, który obrała polska polityka poczynając od 1989 roku.

Jak pokazały liczne wydarzenia, ten kurs na zemstę jest nie tylko niebezpieczny, on jest wręcz zgubny.

Dmitrij Babicz, rosyjski publicysta, Moskwa.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20160117/1862913/ziowkowski-wizyta-polska-rosja.html#ixzz3xW6CYLi2

Podsekretarz Stanu ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa – Marek Ziółkowski

Marek Ziółkowski ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 r. jako konsul na Białorusi. Po przekształceniu w 1992 r. ówczesnego konsulatu w Mińsku w Ambasadę RP, pełnił do 1996 r. funkcję zastępcy szefa misji. W MSZ w latach 1997-2001 zajmował się problematyką państw Europy Wschodniej, jako zastępca dyrektora i dyrektor Departamentu Europy Wschodniej.

 

W maju 2001 r. został mianowany Ambasadorem RP w Kijowie, gdzie pełnił misję do 2005 r. Po powrocie do centrali MSZ, w latach 2006-2008 był zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa, a następnie dyrektorem Departamentu Współpracy Rozwojowej (2008-2011).

W czerwcu 2012 r.  Prezydent RP mianował Marka Ziółkowskiego ambasadorem RP w Kenii i 9 innych krajach Afryki Wschodniej oraz Stałym Przedstawicielem RP przy UNEP i UN Habitat.

 

Autor wielu publikacji na temat Białorusinów i Ukraińców w Polsce. W 2008 r. opublikował książkę „Projekt Ukraina”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia RP i ukraińskim Orderem Jarosława Mądrego V klasy.

 

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała nominację z dniem 22 grudnia 2015 r.

za:http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/kierownictwo/marek_ziolkowski/

19 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

19 responses to “Wizyta Ziółkowskiego: odejście od „paradygmatu zemsty”

 1. klimek

  Z budogami syjoniastow z USA sklonnch zrobic kazde łajdactwo Rosja nie ma sensu sie spotykac ! Te wsciekle psy łancuchowe z PIS wvosobie oblakanego cymbala Maciarewicza,Wszczkowskiego i innych prymitywow i chamow sa sklonne wykonac prawie kazdy bandycki wybryk ! Ostro,ale o tych smieciach inaczej nie da rady ! Dopuki te smiecie bedza rzadzic Polska absolutnie nie ma mowy o jakichkolwiek stosunkach z Rosja

  Polubienie

 2. osoba prywatna

  Albin Siwak „Syndrom gotowanej zaby” 2015 cz.01

  Albin Siwak „Syndrom gotowanej zaby” 2015 cz.02

  Polubienie

 3. Dlaczego Kaczyński i Duda – tak pewni siebie..?

  Polubienie

 4. Franz

  żyd Ozjasz Goldberg się wygadał???

  Polubienie

 5. je... Henryka ptasznika

  Od czasu do czasu czytuje to dziadostwo pejsate i wcześniej natrafiłem w niemieckim internecie , że wielka pani prof coś krytykuje Kalksteina , a tak go przecież chwaliła i kochała . Okazuje się ,że to prawda .
  Oj skończy się dobra prasa i zapraszanie do mediów wielkiej byłem oblubienicy PIS – dzielców .
  Może pan Dariusz skomentuje :
  http://niezalezna.pl/75253-prof-staniszkis-uderza-w-jaroslawa-kaczynskiego-w-niemieckiej-prasie

  Polubienie

 6. je... Henryka ptasznika

  Oto jeden z komentarzy jednego z PIS – dzielców:
  Wielu się pyta co się z nią stało? Jak co się stało – jej córka przecież jest w Nowoczesnej i z list tego łajna startowała do sejmu, ale się nie udało – tym razem, ale może liczą na nowe wybory wkrótce, więc łajnem sypią w TV. I wszystko jasne …..????
  Oj będzie teraz opluwanie pani prof . Stawiam ,że zaraz ja okrzykną ruskim agentem i że kasę bierze od Putina . U tych PIs- dzielców to normalne .

  Polubienie

 7. Carlos

  PIS to banda taka sama jak PO ale powolywanie sie na autorytet p. Staniszkis jest idiotyzmem . Ta pani juz sie gubi co ma mowic zeby zaistniec w mediach.

  Polubienie

  • Dokładnie, zostawić tą J.Staniczkis. Dziś się dowiedziałem, że inny apologeta L.Kaczyńskiego, oraz współpracownik WSKSiM Olgierd Łukaszewicz, był w spisie tych, co poparli kandydatów PO. To niezbity dowód na to, że polityka L.Kaczyńskiego jest ogniwem łączącym PO i PiS. Obydwie te partie chcę realizować jego testament.

   Polubienie

   • jeb ...Henryka Ptasznika

    Bo obydwie to Żydole jak się patrzy .
    Piotrze odp mi na 1 pytanie :
    Jeżeli to prawda to co mówił szef CBA – rzady PO za cały syf pod ambasadą jest odpowiedzialny ten od hu… dupa i kamieni kupa Sienkiewicz . Dlaczego jak sprawa wyszla na jaw śmiał się od ucha do ucha mimo ,że pisdzielce prawie juz obejmowali wladzę .
    Dobrze wiedział , że za to gówno co zrobił dostanie medal od Kalksteina i żadnych konsekwencji nie budiet . Zgadzasz się z tym.?
    Pejsy zrobili z tego kraju totalne krowie łajno , a ludzie tylko się z tego cieszą . Co za dziwny naród!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Polubienie

   • jeb ...Henryka Ptasznika

    Im bardziej na ten naród srasz tym bardziej dostaje on większego orgazmu z radości i czy może dziwić , że pejsy chcą sie tu urządzić . Po hu… im mieszkać w upale i użerać się z Arabami jak tu mają do dyspozycji kretynów , którzy im zapewniają cudowny byt .
    Gdy chcieli i prosili USA o kawałek Texasu , aby sobie tam państwo utworzyć Amerykanie pokazali fakolca ha ha ha .

    Polubienie

   • Na pewno tak jest, ale ja szczegółów dokładnych nie znam z tego względu, że nie mam żadnego dojścia do władz. Wiem na pewno, że za burdy pod ambasadą rosyjską stoją ich prowokatorzy. Przebierano tajniaków za demonstrantów i wykrzykiwano antyrosyjskie hasła. Ten motłoch podłażąc pod budynek Ambasady FR mógł doprowadzić do sprowokowania Rosjan do ataku i w konsekwencji doprowadzić do poważnego zgrzytu dyplomatycznego.

    A ludzie dziś jacy są. Jedni są debilami broniącymi demokracji, czyli interesów świty PO-lewicy, a drudzy bronią „patriotycznego” rządu popierającego prowadzenie Polski w łapy neokonserwatystów. Mam takich ludzi w rodzinie, a zamiast przybywać mądrzejących, straciłem parę osób kupionych płomienną gadką Jarka Kaczyńskiego w sobotę. Także ci co mają możliwości, sprzęt i narodowy program, apeluję do nagłośnienia tego, że PiS zniszczył i opluł LPR oraz „Samoobronę”, nie pozwolił im przeprowadzić reform, a dziś rzekomo wprowadza to, co sam blokował. Przecież kiedy Andrzej Lepper bojkotował hipermarkety, a LPR walczyła o narodowe postulaty, PiS, Jarek Kaczyński, i reszta dawnego PC obmacywała się z PO i przekrzykiwała kto bardziej „europejski”. To musi wyjść na jaw, bo inaczej będzie Polska stać na kłamstwie.

    Polubienie

   • jeb ...Henryka Ptasznika

    Dziękuję za odpowiedz . Przecież te obiecanki (dziś na niezależnej orgazmu dostają bo popchnięto do przodu 500PLN ) na dziecko oraz inne pierdołki pic na wodę i fotomontaż , aby grać dobrego wujka po rządach PO -m jebów z platformy a jak trzeba to pojedzie się do Herra i się z nim w Brukseli browarka strzeli ( Duda – Szydło ).
    To całe gówno PISdzielce tak się skończy jak wczorajszy mecz w ręczną , a tak pejsate dziennikarzyny piały , że mamy medal . Wczorajsze ich miny warte każdych pieniędzy . Pozdrawiam.

    Polubienie

   • jeb ...Henryka Ptasznika

    Wiem , że pan panie Piotrze dobrze chce , ale mówić prawdę o Kalksteinie jego polityce wobec Leppera , całuskach z Tuskiem można tłumaczyć ludziom mającym inteligencję większą od małpy z ZOO . Inaczej szkoda czasu , bo taki Kalksteinek kupi ich zwykłymi 500 PLN.

    Polubienie

 8. zydozerca

  WNIOSEK O ZORGANIZOWANIE W TRYBIE PRZYSPIESZONYM OGÓLNOKRAJOWEGO REFERENDUM WG ZMIENIONEJ BŁYSKAWICZNIE USTAWY,WPROWADZAJĄCEJ POSZERZONĄ LICZBĘ ZMIAN W KONSTYTUCJI :

  1/LIKWIDACJA ZBĘDNEGO URZĘDU PREZYDENTA RP Z KANCELARIĄ -OSZCZĘDNOŚĆ WYDATKÓW PRZEWYŻSZAJĄCYCH CO ROKU KOSZTY UTRZYMANIA MONARCHII BRYT.
  2/LIKWIDACJA SENATU
  3/OBCIĘCIE O POŁOWĘ LICZBY POSŁÓW I RADNYCH ORAZ ICH DIET/ RYCZAŁTÓW
  4/POWSZECHNA LUSTRACJA I ODŻYDZENIE MEDIÓW ORAZ POZOSTAŁYCH INSTYTUCJI NA CZELE Z WYMIAREM PARODII SPRAWIEDLIWOŚCI
  5/KONFISKATA MIENIA AFERZYSTÓW I ŻYDOWSKICH AGENTÓW /KOLABORANTÓW ORAZ SĘDZIÓW I PROKURWATORÓW
  6/BOJKOT UKRAINY I IZRAELA
  7/WYSTĄPIENIE Z UE ORAZ ZBRODNICZEGO NATO,SOJUSZ MILITARNY Z ROSJĄ I CHINAMI
  8/ZAKAZ FINANSOWANIA I PRZYJMOWANIA ARABSKICH IMIGRANTÓW-ZAMIAST TEGO SPROWADZENIE POLAKÓW Z TERENÓW BYŁEGO ZSRR
  9/ZAKAZ IMPORTU SKAŻONEJ ŻYWNOŚCI Z AZJI
  10/OSĄDZENIE ZDRAJCÓW I SIEWCÓW ANTYPOLSKIEJ/ANTYROSYJSKIEJ= ŻYDOWSKIEJ PROPAGANDY

  Polubienie

 9. jeb ...Henryka Ptasznika

  To się zaczyna . Wytrzymali kilka miesięcy bez zajmowania się pierdołami . pewnie jaja urwą temu dzieciakowi i jak na Piotra Marka wyślą z 5 razy ABW ha ha ha .
  Za pierwszej kadencji za obrażanie Kalksteina reagowali znacznie szybciej i wszyscy jego łapacze w Polsce łapali menela , który go obraził .
  Postęp jednak jakiś jest . Wytrzymali dłużej w łapaniu dzieciaków robiących sobie jaja z prezydenta .
  Chociaż za Bula podobne akcje mialy miejsce także .
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/magierowski-o-sprawie-internauty-prezydent-ani-kancelaria-nie-maja-wplywu-na/115jsw

  Polubienie

 10. jeb ...Henryka Ptasznika

  Wiadomo Ziobro szefuje i jakoś w dupę trzeba mu wchodzić . Żenada i syf.

  Polubienie

 11. jeb ...Henryka Ptasznika

  Na zakończenie coś ze sportu . Kolejny nadmuchiwany balonik pochodzenia pejsatego pęk . Wczoraj potworne lanie od Chorwatów i jak zwykle były nieusazasdnione nadzieje a wyszedł jak zwykle hu… dupa i kamieni kupa .
  Podobnie Radwańska zniszczona wczoraj na korcie ( 6: 0 , 6:4 ) .
  Propaganda sukcesu – pejsata propaganda tak się kończy , gdy nie ma podstaw do tego sukcesu .
  Tylko tych głupich 15 letnich dziewczyn żal , które po meczu płakały jakby się zaraz miał świat zawalić . Oj durny ogłupiony naród .

  Polubienie

 12. jeb ...Henryka Ptasznika

  Przegrać 23 do 37 to tak jakby Chorwaci grali z ludami , których odwiedza żydofil Cejrowski .

  Polubienie

 13. jeb henia ptasznika

  Panowie powiem szczerze , że z tych Żydków z Niezaleznej naprawdę mozna się zdrowo pośmiać i to z samego rana . Wódka tak nie ogłupia jak czytanie ich artykułów z drugiej strony jednak i bez piwa z beczki można sobie humor poprawić czytając takie jajca . skąd oni biorą czytelników ;
  no to panowie bo zgroza
  PUTIN NACHODZI !!!!!!!!!!!!!
  ARMIA PUTINA GOTOWA DO WOJNY !!!!!!!!!!!!!!!!
  IMPERIUM PUTINA KONTRAATAKUJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  YEDI PUTINA NADCHODZI
  A GDZIE KUŻWA
  A GDZIE MARK HAMILL ? JA SIĘ PYTAM . PUTIN ZŁA MOC GO KUPIŁA .
  CZYTAJĄC TO INTERNETOWE PIŚMIDŁO NIE TRZEBA NARKOTYKÓW , ABY MÓZG ZROBIŁ SIĘ JAK GĄBKA.
  http://niezalezna.pl/76042-armia-putina-w-stanie-najwyzszej-gotowosci-kreml-szykuje-inwazje

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.