Ludobójstwo w Polsce: „Nie, nie, ty nie wiesz, co to za ludzie”

Wołyń

73 lata temu zaczęła się Zbrodnia Wołyńska

Pare dni temu, 9 lutego, Polska obchodziła tragiczną rocznicę — początek rzezi wołyńskiej. To właśnie tego dnia, 73 lata temu, bandyckie potomstwo, które określa siebie „Ukraińską armią powstańczą”, napadło na pierwszą polską wieś Parośl (to dzisiejszy obwód rówieński na Ukrainie).

.

Rzeź_wołyńska_(Mural,_ul._Młynarska_34_w_Warszawie)_02fot. Mural, ul. Młynarska 34 w Warszawie

Brutalnie zamordowano 173 spokojnych Polaków, w tym 43 dzieci. Od tego masowego morderstwa zaczęła się Zbrodnia Wołyńska (Волынское преступление) – jak oficjalnie podaje Warszawa – ludobójstwo swojego narodu. Ukraińscy bojownicy, na czele z Grigorijem Pierigijniakom pseudonim Baszka, wkroczyli do Parośla jako radzieccy partyzanci prosząc mieszkańców o jedzenie. Gdy się najedli i napili, Ukraińcy zaczęli gwałcić polskie dziewczyny, a potem zabijać. Świadectwa tych wydarzeń, zebrane przez polskich historyków, są przerażające.

.
Na przykład, dwóm nastolatkom banderowcy obcięli nogi i ręce, rozkroili żołądki i rany posypali solą, zostawiając na śmierć półżywych w polu. Roczne dziecko przybili bagnetem do deski stołu wpychając mu w usteczka ogryzek kiszonego ogórka… Dziewczynom przed śmiercią obcinali piersi, uszy, a mężczyznom genitalia.
Zdjęcia strasznych mordów UPA na Wołyniu można znaleźć w Internecie tylko ze znakiem „18+” i z dopiskiem „Dla osób o słabych nerwach nie wskazane!”.
Banderowca Pierigijniaka zlikwidowali sami Niemcy dwa tygodnie po okrucieństwach jakie miały miejsce w Paroślu. Wtedy sotnia UPA podjęła próbę ataku na garnizon niemiecki w Wysocku. Obecnie w tej wsi pod Rownem Baszce postawiono pomnik na znak pamięci „sotnikowi odważnemu”, a na małej ojczyźnie — Starym Ugrinowie w Iwano-Frankowskim obwodzie — jego nazwiskiem nazwana jest ulica. Pomników upamiętniających ofiary banderowców na terytorium Ukrainy Państwo nie znajdą. W czasach sowieckich, w miejscowości Wielki Lubień pod Lwowem stał monument poświęcony 5-letniemu Romie Тarawskomu, zamordowanemu przez banderowców w 1951 roku. Dziś tej rzeźby nie ma.

.
W rzezi wołyńskiej udział brali nie tylko młodzi Ukraińcy, ale też Ukrainki. „Dziewczyny” czekały, kiedy zostanie wybita rodzina, a następnie szły na dziedziniec na tzw. „przywłaszczenie”. Zabierały one ubrania zabitych, zapasy żywności, porywały bydło. Podpalano domostwa. I tak dom za domem.

.

wolyn1„Żołnierze” Ukraińskiej Powstańczej Armii nie oszczędzali przecież nikogo

Z rzezi wołyńskiej cudem ocalał Mirosław Hermaszewski — przyszły pierwszy i jedyny polski kosmonauta. Bandyci UPA spalili dom, w którym mieszkała rodzina 2-letniego Mirosława, i bagnetami uśmiercili jego dziadka. Matka Mirka z noworodkiem na rękach pobiegła do lasu. Zaczęli do niej strzelać i wtedy upuściła syna, a następnie nieprzytomna upadła sama. Dopiero rankiem następnego dnia znaleźli chłopczyka na śniegu w polu, otoczonego trupami. Zawiniątko przynieśli do wioski myśląc, że dziecko zamarzło, ale w cieple Mirosław nagle otworzył oczy. Po 35 latach Hermaszewski odbędzie lot w kosmos trwający siedem dni. Obecnie Generał Brygady w stanie spoczynku żyje i mieszka w Warszawie.

.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego ludność polska nie uciekła z terenu swojej miejscowości? Przecież od lutego do lipca, kiedy „ukraińsko-powstańcze” bestie utopiły we krwi jednocześnie 150 polskich wsi, minęło wystarczająco dużo czasu, nawet w przypadku braku połączenia telefonicznego. Młodzieńcy na rumakach mogli w ciągu tygodnia rozesłać wiadomość o barbarzyństwie Ukraińców na Wołyniu.

.
I w tym, wszystko na to wskazuje, jest pośrednia wina polskich polityków „na wygnaniu”, o której w samej Polsce nie ma zwyczaju się mówić. Rzecz w tym, że rząd polski z Londynu nakazał rodakom, mieszkającym na granicy polsko-ukraińskiej, nie oddawać „swojego terytorium”, a siedzieć i czekać na pomoc od Armii Krajowej (taki cyniczny stosunek do swego narodu nie wydaje się być dziwnym, jeśli się wie, że londyński rząd poświęcił całą Warszawę, oddając ją na całkowite zniszczenie w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Co mówić dopiero o wsiach na Wołyniu). I, oczywiście, ludzi trzymało gospodarstwo.
Dokładnej liczby ofiar rzezi wołyńskiej dziś nikt nie pozna. Polscy historycy operują cyfrą 36.750 osób, o których w dokumentach jest napisane, że zginęli z rąk banderowców. Jednak na tej samej ziemi i w tym samym czasie — w latach 1943-1944 — potwierdzono śmierć Polaków, według różnych danych, w liczbie od 13.500 do 23.000 z niewyjaśnionymi okolicznościami przyczyn zgonu.

.

10511292_1509832529245832_6551495548879598305_n

Dziś Wołyń nie jest tak daleko, jak się wydaje. W Kaliningradzie mieszka Dyrektor Polsko-Rosyjskiego Centrum Kultury – Tomasz Оmański, którego babcia z dziadkiem mogli uciec od banderowców na Wołyniu.
„Babcia opowiadała, jak w nocy wybiegali w pole i ukrywali się w zbożu przed banderowcami. Miała dwadzieścia lat, jej mąż — mój dziadek — był niewiele starszy. Służył w oddziale samoobrony, ale co to była ta samoobrona? Oni nawet broni nie mieli, byli na służbie we wsi, i gdy zbliżało się niebezpieczeństwo, to po prostu budzili mieszkańców, aby ci uciekali w pole. Banderowców początkowo zaopatrzyli w broń Niemcy. Potem, kiedy UPA wymknęła się spod kontroli, i zaczęła napadać na Wołyń i na swoich wczorajszych gospodarzy, to sami Niemcy zaczęli wydawać broń oddziałom samoobrony, aby odeprzeć te bestie”, — opowiedział autorowi tych linijek Omański.

.
Szef Polsko-Rosyjskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie przypomniał jedną historię babci:
„W czasach Polski Ludowej takiej narodowości jak „Ukrainiec”, nikt nie znał. W ogóle, nikt z Polaków nie rozróżniał Ukrainy, Białorusi, nawet RFSRR. Był Związek Radziecki i ludzie radzieccy. Ale ja pamiętam, że kiedy babcia jeździła do Kanady do swojego brata, który po wojnie przeniósł się do Londynu, a następnie wyjechał do Ameryki Północnej, to po powrocie ze smutkiem powiedziała mi — „W Kanadzie jest bardzo dużo Ukraińców”. Miałem osiem lat i zapytałem: „Babciu, i co z tego, że dużo Ukraińców?”. A ona odpowiedziała: „Nie, nie, ty nie rozumiesz, co to za ludzie…”

.

I ostatnia historia rodziny Omańskich:
„Mojego dziadka rodzona siostra wyszła za mąż za Ukraińca. Kiedy dziadek z rodziną, zostawiając dobytek, przenieśli się do większej wioski, na którą banderowcy nie napadali, zawołał do siebie siostrę. Ona jednak odmówiła mówiąc: „jestem żoną Ukraińca, kto mnie skrzywdzi. Banderowcy zabili i ją, i jej męża, swojego – Ukraińca…”

.

Przykładowo, temu tematowi poświęcony jest polski film fabularny pt. „Wołyń”, który, jak się oczekuje, wejdzie na ekrany 7 października 2016 roku. Znany polski reżyser Wojciech Smarzowski przedstawia hstorię o tragicznych losach polskiej dziewczyny, w której zakochuje się banderowiec. Reżyser nie „bawi się” z widzem, nazywając rzeź wołyńską — ludobójstwem (przypomnijmy, że oficjalnie Warszawa „pogrywając” z Kijowem, ukrywa to określenie pod słowną „łuską” w postaci przyjętego przez Sejm sformułowaniu „etniczna czystka z oznakami ludobójstwa”). Na samej Ukrainie fotografowane obrazy przyjęto, jak oczekiwano, agresywnie. Na przykład, ukraińska pisarka Oksana Zabużko, apropos, pochodząca z Łucka na Wołyniu, nazywała taśmę „prawdziwą szkołą nienawiści”.

źródło:

http://regnum.ru/news/polit/2071606.html

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrzemyśl, lata 2010. Maszerują kombatanci UPA

Reklamy

20 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

20 responses to “Ludobójstwo w Polsce: „Nie, nie, ty nie wiesz, co to za ludzie”

 1. ave-amico

  i moja babcia uciekała przed banderowcami i opowiadała co robili.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. Jeb... henryka ptasznika

  Przepraszam ,ze nie na temat .
  Panie Dariuszu kolejny przykład kabareciarstwa tego kraju rządzonego przez pejsy .
  DRUKOWANE BO TEO JEST KAWKA BĄDŻ BENNY HILL EWENTUALNIE EGON OLSEN ”
  JAKAŚ KONITA PODOBNO MIAŁA FURĘ MATERIAŁÓW NA BOLKA = KAPUSTKĘ I CHCIAŁA TO ODSPZREDAĆ ZA CIEŻKĄ KASĘ . PEWNIE KTOŚ BY KUPIŁ ZA GRANICY ZA WAGON PEJSATYCH ZIELONYCH , ALE KOBIECINKA CHYBA POŁMÓZG POSZŁA Z TYM DO IPN I CHCIAŁA PIENIĄŻKI !!!!!!!!!!!!
  ABY TO NIE JEST ŻONKA KISZCZAKA? . TEGO CO TO RAZEM Z JARUZELEM , LEWARTOWEM I MAZOWIECKIM GRA SOBIE W ROZBIERANEGO POKERKA W PIEKLE ?
  TEN KRAJ TO KABARET :

  OFIARY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ – SPOCZYWAJCIE W POKOJU .

  Polubione przez 1 osoba

 3. Jeb... henryka ptasznika

  Może napiszę wspomnienia mojej babci . Zbrodnia dokonana w południowo – wschodniej Polsce . Świadkiem moja babcia – wtedy jeszcze 10 letnie dziecko :
  ” DO MIASTA WJECHALI JACYŚ LUDZIE NA KONIACH . STARSI MÓWILI , ŻE TO KOZACY . W MIEŚCIE ZDENERWOWAŁ ICH PŁACZĄCY NIEMOWLAK NA WÓZKU . PODESZLI DO MATKI Z DZIECKIEM ZABRALI JEJ DZIECKO WYRWALI GŁÓWKĘ I GRALI JĄ NA ULICY W PIŁKĘ NOŻNĄ „.
  JAKĄ TRAUMĘ MUSIAŁA PRZEZYĆ MOJA BABCIA WIDZĄC TO WTEDY JAKO 10 LETNI BACHOR .
  BYLI TO KOZACY ALE ZBRODNIA RÓWNIEŻ POTWORNA . GDY MOJA BABCIA MI TO OPOWIADAŁA ZAWSZE PŁAKAŁA .

  Polubienie

 4. Jeb... henryka ptasznika

  DODAM JESZCZE ,ŻE JAKO DZIECKO MOJA BABCIA ZAUWAŻYŁA , ŻE LUBIĄ SIĘ Z NIEMCAMI . CZUŁE PRZYWITANIA , KLEPANIE PO PLECACH , DOTYCZYŁO TO ZWŁASZCZA TZW TRUPICH GŁÓWEK JAK NAZYWALI DZIECI WIADOMO KOGO .
  ŻEBY BYŁO ŚMIESZNIEJ ŻYCIE MOJEJ BABCI URATOWAŁ ŻOLNIERZ WEHRMACHTU , KTÓRY JAK WSPOMINA MOJA BABCIA MIAŁ TZW ŻOŁNIERZA DO USŁUGIWANIA , ORDYNANS ? FRANCUZA .
  JAK URATOWAŁ TEN WEHRMACHTOWIEC ZYCIE BABCI ? :
  PO PROSTU ZABRONIŁ JEJ SPOŻYWANIA POKARMÓW , KTÓRE NIEMCY WCZEŚNIEJ ZATRULI TYFUSEM , JAK WSPOMINA MOJA BABCIA UMARŁO WTEDY WIELU LUDZI , KTO MIAŁ SZCZĘSCIE JAKOŚ Z TEGO WYSZEDŁ , ALE CAŁKOWICIE STRACIŁ WŁOSY.

  Polubienie

 5. Jeb... henryka ptasznika

  jAK TE POKARMY SPOŻYWALI POLACY?
  PROSTE
  UKAZYWAŁO SIĘ OGŁOSZENIE ,ŻE MOŻNA SOBIE WZIĄŚĆ ATRAKCYJNE PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE TUTAJ I TUTAJ I TAKIEJ GODZINIE . LUDZIE BRALI OCHOCZO POTEM UMIERALI BO WSZYSTKO BYŁO ZATRUTE TYFUSEM PRZEZ SZWABÓW.

  Polubienie

 6. Jurek

  „to sami Niemcy zaczęli wydawać broń oddziałom samoobrony, aby odeprzeć te bestie”, — opowiedział autorowi tych linijek Omański.”

  Mocno to naciągane. Wręcz niemożliwe. Teraz to sobie można objawiać wszelkie nieprawdopodobne historyjki.

  Leon Żur napisał kilka książek o Wołyniu. W jednej z nich pisał o oddziałach samobrony tzw. , Istriebitelnych Batalionach, zaopatrywanych w broń przez Rosjan. Rosjanie udzielali Polakom również informacji wywiadowczych o możliwych atakach.
  W oddziałach tych był mój Ojciec, utrzymujący kontakt z Panem Leonem w trakcie pisania książek. Dlatego tematyka Wołynia jest mi znana z ust bezpośrednich świadków. Ani razu nie słyszałem w rozmowach ani nie wyczytałem w książkach o pomagających Niemcach. Natomiast świadkowie twierdzą , że tuż przed atakami banderowców, Niemcy dosłownie zniknęli. Niemiecka aktywność była natomiast widoczna na kilka miesięcy wcześniej i objawiała się rozstrzeliwaniem rodzin żydowskich. We wsi w której mieszkał mój Tata, przyjechali Niemcy i zabili jedyną rodzinę żydowską ( 6-cio osobową ) żyjącą na skraju wsi.

  Polubione przez 1 osoba

 7. nina

  –ŚWIADEK HISTORII -moja rodzina !. Banderowcy mordowali Ukraińców i Polaków . W domach gdzie stacjonowali Niemcy ! mordów nie było . W kościołach, w koszach świecono sznury na Polaków . Dziadka przed zamordowaniem ostrzegł sąsiad Ukrainiec. Polka wskazała moją mamę jako swoją córkę / wywóz na roboty do Niemiec / córka stała obok !!. Polka o // znamienitym // nazwisku mieszka w W-wie robi za patriotkę.
  Z rodziny Czarneckich na Wołyniu zarezano 37 ? osób , były chrzciny,rodzina zjechała się na uroczystość. Ukraińcom nie wolno było w woj Tarnopolskim kupować ziemi . WIELKI GŁÓD, na który Ukrainę skazał Piłsudski / zdrada Petruli / oddanie Ukrainy BOLSZEWIKOM .Historyczna rola Polski jako przedmurza chrześcijaństwa / polityka/ itd itp. ZŁOŻYŁY się na // sukces ,posłuch // dla bandery .
  Hasło REZAT LACHIV było patriotycznym obowiązkiem.[ OTWERY MARŁOM , MARŁOMU budiem robyty szczoś żywomu ] tak LUDY pamiętają o swoich krzywdach. OKO za OKO…………….HUTU i TUTSI / abp Hozer/

  Ps. miesiąca zabrakło by , na opisanie wszystkich historii, które opowiadano mi . Niedopowiedzenie ?! towarzyszyło wszystkim opisom LUDOBÓJSTWA Polaków .Czego nie dopowiedzieli nam dziadkowie , rodzice , Kresowiacy ??.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Jagienka

  Wielokrotnie się zastanawiałam i ciągle się zastanawiam, skąd się wzięła ta nienawiść Ukraińców do Polaków. Takie rzeczy nie rodzą się z niczego. Najwyższą cenę w postaci cierpień i utraty życia ponieśli jak zwykle niewinni Polacy.

  Moją pasją jest kolekcjonowanie książek, rzadkich publikacji i czasopism . W kolekcji posiadam „The Communist International” (Międzynarodowy Komunista) z października, 1939 roku, Nr 10 – wydane w USA – czerwona okłada, czarny druk, cena 15 centów. Wewnątrz artykuł napisany przez S. Dzerzhinskaya (najprawdopodobniej żonę Feliksa Dzierżyńskiego, Sofię Dzierżyńską) pod tytułem „The Bankruptcy of Imperialist Poland”. (Bankructwo Imperialistycznej Polski). Jak można się domyślać, nic pozytywnego na temat II Rzeczypospolitej w tym długim artykule nie znalazłam. Wielu Polaków zaraz się oburzy i powie, że przecież były to komunistyczne kłamstwa napisane przez żonę „krwawego rzeźnika” i posługiwanie się tego rodzaju tekstem źródłowym to po prostu skandal. Może i racja, nie twierdzę, że tekst ów został napisany obiektywnie, ale znalazłam w nim interesujące dane ekonomiczne z tamtych czasów, które pokazują trochę inny obraz Polski jak ten przedstawiany przez źródła sanacyjne i ich współczesnych spadkobierców w III Rzeczpospolitej.

  Strona 1079, pierwszy akapit od góry – od słów:” Western Ukraine and West Byelo-Russia…”
  „Zachodnia Ukraina i zachodnia Białoruś służyły dla polskiej klasy rządzącej jako źródło surowców (ropy naftowej, drewna) i jako rynki zbytu dla wyprodukowanych w zachodniej i centralnej Polsce wyrobów „(przypomina to obecne stosunki gospodarcze Polski z Niemcami ).” Polski rząd eksploatował te tereny z surowców naturalnych i przeciwdziałał rozwinięciu lokalnego przemysłu. Wyzysk robotników na tych terenach był gorszy jak w Polsce. Srednie zarobki w województwie wileńskim, na Polesiu i Nowogródku wynosiły tylko 56 procent, 45 procent, i 35 procent zarobków województwa warszawskiego. Płace robotników rolnych na tych terenach stanowiły tylko 24.7 procent płacy robotników rolnych na terenie Polski.

  Podupadłe, małe, gospodarstwa chłopskie stanowiły około 80 procent wszystkich gospodarstw na Zachodniej Ukrainie i Zachodniej Białorusi. Jednocześnie znajdowały się tutaj największe majątki polskich książąt i hrabiów: Sapiechów, Zamojskich, Potockich, Radziwiłłów, Czartoryskich, którzy posiadali setki tysięcy akrów ziemi (1 akr = 0,40468564224 hektara)
  Polska klasa rządząca prowadziła politykę kolonizacyjną poprzez sprowadzanie tzw. „kolonistów”, to znaczy przez rozdawnie wielkich połaci ziemi swoim oficerom, podoficerom i żołnierzom.”

  Strona 1078, od słów:”Sixteen thousand Polish landowners..”
  „Szesnaście tysięcy polskich właścicieli ziemskich zagrabiło 45 procent powierzchni polskiej ziemi; 2000 z najbardziej bogatych polskich obszarników, każdy posiadający 1000 i więcej hektarów, kontrolowało jedną piątą Polski, zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy. Według danych cenzusu z roku 1927, 44 procent wszystkich gospodarstw chłopskich w Polsce nie posiadało konia, a 14 procent również nie posiadało krowy.”

  Jest tego wiele – dotyczy podatków, biedy, wysokiego bezrobocia-przetłumaczenie wszystkiego nie miałoby sensu. Przez kilka lat po zakupie „The Communist International” nie byłam w stanie odnieść się do tych rewelacji w sposób pozbawiony negatywnych emocji. Teraz mogę i zaczęłam patrzeć inaczej na przeszłe czasy – inaczej to znaczy nie po sienkiewiczowsku. A gdyby były w tym tekście tylko półprawdy, to jednak i tak to wiele tłumaczy, jak przerażające swoim ogromem zło zrodziło się z innego zła, o którym rzadko się wspomina.

  Polubione przez 1 osoba

 9. jeb,henryka ptasznika

  Tak dla przypomnienia kto dziś w Polsce rzadzi i , że 40 % Pacanowa głosuje na tego typa . Prosze napisać przez ile on lat swojego życia pracował poza Knesejem , aby zarobić na chleb . Uniwerek jak długo ?

  Polubienie

 10. jeb,henryka ptasznika

  W tym miejscu jeszcze raz gorące podziękowania za pomysłowe wypierd… Bandery w powietrze przez ZSRR ukrytego przez USA w Monachium . Bracia Rosjanie pięknie załatwiliście tą świnię . Brawa za pomysł i wykonanie . Po prostu majstersztyk .

  Polubienie

 11. jeb,henryka ptasznika

  I widzimy kochanego Czarneckiego . Wczesniej właził w dupę A. Lepperowi . Teraz zmienił pracodawcę .

  Polubienie

 12. Polak stary

  Nie ma wybaczenia dla zadnych morderstw !
  Moze wiec warto zastanowic sie nad MILOSIERDZIEM LUDZKIM ,tak wpajanym nam POLAKOM przez religie i wiare ?
  Czy bandytyzm zasluguje na milosierdzie ???
  Niczym sobie odpowiemy na te pytania zastanowmy sie nad tym kto zamieszkiwal kiedys i dzis tereny ,ktore sa w granicach panstwa zwanego UKRAINA .
  Osobiscie uwazam jako stary Polak ,ze LUDZIE zamieszkajacy Ukraine podczas mordow na ludnosci polskiej wowczas a dzis roznia sie ,tym bardziej,ze sa juz po nich potomni mieszanej krwi .
  O czym nasi wrogowie dobrze o tym wiedza .

  KTO LUDZIOM CIAGLE MIESZA KREW ?
  I to na calym swiecie .
  Czy ci mieszancy to aby nie doswiadczenia naukowe i powstale z nich CYBORGI ???

  Polubienie

 13. Pingback: Ludobójstwo w Polsce: „Nie, nie, ty nie wiesz, co to za ludzie” – komp13

 14. nina

  –APEL –https://zrzutka.pl/enra9t

  Polubienie

 15. Pani Jagienka zastanawia się „skąd się wzięła ta nienawiść Ukraińców do Polaków”.
  Uświadamiam: z Diabła.
  Tak samo można sobie zadać pytanie: „Skąd u żydów wzięła się ta nienawiść do Jezusa Chrystusa ?”
  Logika Polaków zbyt często jest niewolnicza. Nawet jak ich mordują – będą szukać własnej winy. Niepojęta jest skala tego niewolnictwa umysłowego.

  Polubienie

 16. Polak stary

  Niewolnictwo umyslowe bierze sie z NIESWIADOMOSCI i podparte jest milosierdziem pomieszanym z naiwnoscia .
  Zydzi to swietnie wykorzystuja.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s