Dobre zmiany – Belka szefem EBOR

Belka

Mafia w Polsce ma się dobrze, przestępcy, którzy odgrywają lub odgrywali kluczowe role w rozbiorach Polski awansują wyżej i wyżej przy poparciu lewych ,,patriotów”

Marek Belka szefem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju?
,,EBOR w rękach Marka Belki? Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka ma się ubiegać o fotel szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – dowiedział się „Puls Biznesu”.
Według gazety, kandydaturę Belki jest gotów poprzeć polski rząd. Zielone światło w tej sprawie miał dać prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. „Dla prezesa Kaczyńskiego w takich sprawach kluczowe jest to, że Polak może objąć tak ważne i prestiżowe stanowisko, oraz to, że tylko obecny prezes NBP daje nam jakiekolwiek szanse w tym wyścigu” – powiedział gazecie informator z kręgów rządowych. „Puls Biznes” dowiedział się też, że sam Belka wyraził gotowość kandydowania na szefa EBOR-u. Narodowy Bank Polski nie komentuje jednak sprawy.
Jak pisze „Puls Biznesu”, pomysłowi pomógł kalendarzowy zbieg okoliczności. „Na początku lipca wygasa czteroletnia kadencja Sumy Chakrabartiego, obecnego prezesa EBOR-u, a nieco ponad dwa tygodnie wcześniej misję szefa NBP zakończy Marek Belka”. Gazeta przypomina, że Belka uzyskał już poparcie rządu PiS, gdy w 2007 roku ubiegał się o fotel sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Przegrał jednak w głosowaniu z Meksykaninem Jose Angelem Gurrią. Teraz jego szanse są większe, gdyż nie trzeba szukać poparcia na świecie, a wystarczy porozumieć się w Unii Europejskiej – pisze „Puls Biznesu”.

Belka1
Przypominam, że Marek Belka, jako szef polityki gospodarczej Iraku, nadzorował wdrażanie mechanizmu, który uzależnił społeczeństwo irackie od długoterminowych kredytów udzielanych przez jeden bank, którego doradcą był on sam. Uzasadniał to „mniejszymi kosztami zakupu dóbr”. Oczywiście monopolistyczny charakter programu, jak za czasów „ropy za żywność” sprzyjał wybieraniu dostawców faworyzowanych przez rząd USA (Bechtel, Halliburton), niezależnie od ceny i jakości dostarczanych przez nich produktów.

Rząd tymczasowy Iraku, w którym zasiadał Marek Belka, (to szok, to obłęd, że taki szpieg został szefem NBP, a teraz ma zostać szefem EBOR, którego udziałowcem i to znacznym jest Polska) wprowadził podręcznikowe reformy neoliberalne, korzystając ze stanu szoku w jakim znajdowało się społeczeństwo irackie w wyniku napaści zbrodniczej NATO. A więc zmniejszono podatek dla firm z 40% do 15%, zezwolono zagranicznym firmom na zakup 100% wartości irackich firm, oraz zezwolono na wywóz 100% zysków zagranicę, bez opodatkowania i bez konieczności reinwestowania zysków w lokalną gospodarkę. Rząd tymczasowy pozostawił jednak ograniczenia wprowadzone przez rząd Saddama Husseina na działalność związków zawodowych i ograniczające możliwość prowadzenia sporów zbiorowych. To była klasyczna napaść zbrodniarzy w celu instalowania w Iraku ,,modelowej demokracji”, podobnie stosują to teraz w Syrii i na Upadłej. Kto będzie następny w kolejce?

Działalność JP Morgan nie ograniczała się rzecz jasna do Iraku. JP Morgan był stroną głośnych w 2008 r. transakcji opcyjnych, na których ucierpiało bardzo wielu eksporterów z Europy Wschodniej. Bank dostarczał produkt finansowy (czyli opcje walutowe) polskim bankom, które dalej oferowały go eksporterom. Następnie doszło do spekulacji złotówką m.in. przez: Goldman Sachs, J.P.Morgan i UniCredito. Spowodowało to duże straty wśród klientów banków, którzy zostali wcześniej namówieni do kupna opcji. JP Morgan dokonywało też w tym okresie manipulacji w swoich raportach o zagrożeniach dla złotego, by grać na kursie waluty. Szacuje się, że wysokość funduszów wyprowadzonych w ten sposób przez banki wynosiła od 50 do 150 miliardów złotych. We wszystkich tych instytucjach rolę doradców odgrywali ludzie powiązani z najwyższymi szczeblami polskiej polityki: Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz i właśnie Marek Belka.
Jak pisze PB, Belka ma poparcie J. Kaczynskiego, czyli rządu polskiego (oczywiście i rezydenta) w wyborach na prezesa EBOR-u. Pytanie dlaczego Pis popiera Belkę, byłego komunistę oraz swego czasu podejrzewanego o powiązania z WSI i SB.

Cabinet_of_Marek_Belka
Otóż, Belka wspólnie z ludżmi z otoczenia Kaczynskiego prywatyzowali PZU na rzecz BBG i Eureko. PZU ,,prywatyzowali” ludzie od Kwaśniewskiego i Kaczynskiego. Belka był doradcą prezesa BBG Kota oraz szefem RN BBG. Ten bank to klasyczne uwłaszczenie się czerwonej nomenklatury na polskim majątku. BBG mały prywatny bank założony za pieniądze polskich firm państwowych, przejął jeden z największych banków w Polsce Bank Gdański oraz Bank Łódzki. Transakcje przejęcia banku gdańskiego prowadziła jedna z firm prawniczych w której pracował obecny minister finansów Paweł Szałamacha. To on w ramach tej firmy opracował koncepcję przejęcia słonia przez mrówkę, tak wtedy głosił Jan Szewczyk obecny poseł PiS.

Po takich ,,przejęciach” BBG odegrał kluczową rolę w prywatyzacji PZU w wyniku którego skarb państwa stracił około 50 mld zł. Dobrze to jest udokumentowane w raporcie komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. BBG po zarobieniu na PZU ogromnych funduszy przemianował się na Bank Millenium.
Belka raczej powinien reszte życia spędzić za kratkami za szkody wyrządzone Polsce, ale w kraju mafii i służby obcym, złodziei ma jeszcze więcej zarabiać kosztem niewolników.

Z. Wrzodak
Poseł na Sejm IV i V kadencji

 

za:http://wrzodakz.neon24.pl/post/129874,dobre-zmiany-belka-szefem-ebor

Reklamy

12 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

12 responses to “Dobre zmiany – Belka szefem EBOR

 1. Reblogged this on Pekok Antylichwiarz and commented:
  „Belka ma poparcie J. Kaczynskiego, czyli rządu polskiego (oczywiście i rezydenta) w wyborach na prezesa EBOR-u. Pytanie dlaczego Pis popiera Belkę, byłego komunistę oraz swego czasu podejrzewanego o powiązania z WSI i SB. Otóż, Belka wspólnie z ludżmi z otoczenia Kaczynskiego prywatyzowali PZU na rzecz BBG i Eureko. PZU ,,prywatyzowali” ludzie od Kwaśniewskiego i Kaczynskiego. Belka był doradcą prezesa BBG Kota oraz szefem RN BBG. Ten bank to klasyczne uwłaszczenie się czerwonej nomenklatury na polskim majątku. BBG mały prywatny bank założony za pieniądze polskich firm państwowych, przejął jeden z największych banków w Polsce Bank Gdański oraz Bank Łódzki. Transakcje przejęcia banku gdańskiego prowadziła jedna z firm prawniczych w której pracował obecny minister finansów Paweł Szałamacha. To on w ramach tej firmy opracował koncepcję przejęcia słonia przez mrówkę, tak wtedy głosił Jan Szewczyk obecny poseł PiS.

  Po takich ,,przejęciach” BBG odegrał kluczową rolę w prywatyzacji PZU w wyniku którego skarb państwa stracił około 50 mld zł. Dobrze to jest udokumentowane w raporcie komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. BBG po zarobieniu na PZU ogromnych funduszy przemianował się na Bank Millenium.
  Belka raczej powinien reszte życia spędzić za kratkami za szkody wyrządzone Polsce, ale w kraju mafii i służby obcym, złodziei ma jeszcze więcej zarabiać kosztem niewolników.”

  Polubienie

 2. Pytania o Belkę

  Przygotował dla czł. KŚ d/s PZU – Z. Wrzodak w 2006 roku.

  Przesłuchanie Bogusława Kotta Prezesa czerwonego banku BBG obecnie Bank Millenium pytania te przygotowałem na potrzeby Komisji Śledczej ds. PZU S.A

  Kto jest i był członkiem w Radzie Nadzorczej BIG, BBG, Banku Millenium, chodzi mi o konkretne daty? Kto w miejsce M.Belki wszedł do R.N

  – Kto był założycielem Banku Inicjatyw Gospodarczych. Jakie podmioty gospodarcze tworzyły ten Bank, były to prywatne podmioty czy państwowe. Jak akcjonariat wyglądał na początku powstawania BBG
  – Jaką rolę odrywał w tworzeniu BBG Marek Belka doradca prezydenta A. Kwaśniewskiego?
  – Jaką rolę odgrywał w BBG pan poseł AWS-u minister Styczeń (były działacz SKL oraz PiS). Czy to prawda że, na pańskie polecenie p. Mirosław Styczeń dzwonił do pana Premiera Buzka o odwołanie z urzędu Ministra Skarbu Państwa p. A. Chronowskiego oraz p. G. Wieczerzaka prezesa PZU Życie.
  – Czy BIG inwestował w tzw. instytucję ubezpieczeniową POLISA?
  – Dlaczego prospekt emisyjny Banku Millenium nie przedstawia jego akcjonariuszy?
  – Czy prawdą jest, że akcjonariuszami Banku Millenium są A. Kwaśniewski oraz jego doradca tzw. kasjer Marek Belka, mając po 10% udziałów zarejestrowanych na Cyprze?
  – Czy rachunek bankowy w BIG miał Grzegorz Żemek, czy lokował w BIG swoje pieniądze?
  – Czy prawdą jest, że na kapitał założycielski wpłynęły pieniądze z FOZZ-u, a następnie zdeponowane w PKO S.A., jaka to kwota, czy BIG oddał te pieniądze Skarbowi Państwa?
  – Czy doradcą BBG była Kancelaria KNS?
  – Jaki był zysk BBG za 1999 r., 2000 r., 2001, 2002 r.?
  – PZU było największym depozytariuszem w BIG, a pozyskane środki lokował na wyższy procent w innych bankach, ile BIG BG zarobił na PZU S.A., ile było takich lokat?
  – Czy nie ma Pan wrażenia, że „czerwony” bank BIG powstał za pieniądze PZU po to, aby za kilka lat ten Bank przejął PZU?
  – Na przełomie listopada i grudnia 2000 r. Fundusz Skarbiec Kasa II ulokował 1 mld zł w BBG dokładnie tyle ile wynosiła rata za 10% akcji PZU. Czy były dokonywane jeszcze transakcje pomiędzy Kasą II a BBG-PZU z kwoty 2 mld 70 mln zł zdeponowanych w Skarbcu przez PZU S.A.?
  – Lokaty były tworzone przez ówczesnego prezesa PZU S.A. Pana Zdrzałkę, (były doradca prezesa PiS J. Kaczyńskiego) później wiceprezesa BCP, obecnie członka Zarządu Baku Millenium, a wcześniej wiceministra finansów, Pana zastępcy, czy nie widzi Pan tu zbieżności między Panem a PZU S.A?
  – Czy zna Pan historię przejęcia Łódzkiego Banku z 50-letnią tradycją przez dwuletni BIG?
  – Czy BIG mały nomenklaturowy Bank miał środki własne na przejęcie Banku Gdańskiego?
  – Czy BIG pożyczał pieniądze od Banku Gdańskiego na zakup tego Banku, jeżeli tak to czy oddał pieniądze?
  – Czy prawdą jest, ze prezes BBG Millenium jest członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych i członkiem Związku Banków Polskich?
  – Czy BIG BG ma oddział w Amsterdamie i czy ten oddział kupił akcje BBG za 30 mln euro i drugą emisje akcji na kwote 80 mln euro? Skąd oddział ten miał na to środki???
  – Czy Pan stał za depozytem PZU Życie na kwote 225 mln zł złożonym w Amerykańskim Funduszu Inwestycyjnym TDA, gdzie Radzie tego funduszu był M.Belka i syn Leszka Millera, na jaki procent był ten depozyt?
  – Jakiej wysokości wynagrodzenie Pan pobiera w Banku Millenium?
  – Czy na etapie prac nad wyceną PZU S.A. dokonywaną przez ABN Amro, miał Pan wgląd w proces wyceny lub czy Pan interesował się tą wyceną?
  – Czy wiedział Pan, że ABN Amro udziela kredytu Eureko w kwocie 87 mln euro na zakup akcji PZU S.A.?
  – Kto jest właścicielem ABN Amro – ……………?
  – Kto jest większościowym udziałowcem Eureko?
  – Czy zapoznał się Pan z wyceną PZU dokonaną przez ABN Amro, to na ile wyceniono rynek i logo PZU.

  – Ile było wycen PZU i na jaką kwotę?
  – Czy Pan Ekonomista zgadza się z tą wyceną dokonaną przez córkę spółkę ABN Amro, w której doradcą był pan M. Belka jednocześnie członek Rady Nadzorczej BBG
  – W swoich licznych wywiadach pan G. Wieczerzak skarzył się że pan mu groził, czy to prawda. To o czym Pan rozmawiał z G. Wieczerzakiem?
  – Czy spotykał się Pan z Jamrożym?

  – Z kim Pan się spotykał w sprawie sprzedaży PZU S.A. z AWS-u lub UW Kornasiewiczem, Balcerowiczem, Krzaklewskim, Kaszą.

  – Czy wie Pan gdzie się mieści siedziba Eureko, czyli adres ( w umowie jest skrytka pocztowa)?
  – Czy wiedział Pan, że Eureko nie ma środków własnych na zakup akcji PZU S.A.?
  – Czy zna pan opinie kancelarii Smoktunowicz – Falandysz? Dotyczącą braku środków własnych na zakup akcji PZU przez BBG
  – Czy znał Pan zeznania p. Jensena złożone przed Sądem Arbitrażowym w dn. 07.09.2004 r., który przyznał, że Eureko było zadłużone na 1 mld euro w chwili kupna akcji PZU – czyli świadomie łamali Polskie Prawo?
  – Dlaczego w projekcie ugody było zapisane, że pozostałe akcje PZU będą sprzedane w ofercie publicznej w części skierowane bezpośrednio tylko do Eureko i Banku Millenium, ponieważ oni o to zabiegali?
  – Czy wejście kapitałowe BBG w PZU było po to, aby przejąć sieć usług sprzedaży PZU?
  – Czy BBG Millenium prowadził interesy z biurem nieruchomości ROYAL Wilanów (kupili 20 ha ziemi, właścielką tego biura nieruchomości jest J. Kwaśniewska))? BBG nabył 20h ziemi na Wilanowie

  – Czy wie Pan kto nadzorował I etap prywatyzacji PZU. A. Kornasiewicz, obecnie prezes CAiB gdzie ten Bank nabył za śmieszną niską cenę trzy fundusze Inwestycyjne od PZU, strata PZU może sięgać 100 mln zł obecnie minister Socha (człowiek Belki) zaprasza CAiB do złożenia ofert na doradztwo przy prywatyzacji PZU? Jak pan głosował na WZA PZU.
  – Dlaczego Bank Millenium ma w Radzie Nadzorczej i Zarządzie PZU, swoich przedstawicieli skoro sprzedaliście swoje akcje?
  – Dlaczego Pan tolerował członków Zarządu PZU, którzy byli desygnowani przez Bank Millenium i są oskarżani o malwersacje finansowe? ( Kowalczewski)
  – Jak Pan sądzi dlaczego Konsorcjum Eureko – BBG wycofało pozew z Sadu skarżąc Skarb Państwa, czy Pan zna uzasadnienie pozwu i czego ono dotyczyło.
  – W dniu 14.01.2000 r. BBG próbował sprzedać dwie swoje spółki córki za blisko 300 mln zł, te spółki były zwykłymi firmami typu „krzak” Czy nie było tutaj próby wyłudzenia majątku PZU przez BBG.
  – BBG był udziałowcem funduszu Skarbiec II Kasa, komu BBG odsprzedał udziały w tym funduszu.???????
  – Kto brał udział w spotkaniu w dn. 12.10. 1999r. w MSP na którym to zapadła decyzja o znaczącym wpływie Eureko na PZU, czyli ponad 50% w Zarządzie i w Radzie Nadzorczej na rzecz Eureko.?????? Czy w tym spotkaniu brał udział M.Krzaklewski oraz pański kolega M.Kasza.
  – BBG wydał na zakup akcji PZU środków własnych do 60% czy powyżej np.: 63%
  – Ile Bank Millenium zarobił na czysto odprzedając akcje PZU na rzecz Eureko.??????
  – Czy pan Prezydent Kwaśniewski posługiwał się Kartą płatniczą w Irlandii, założoną w BBG? Jeżeli tak, to czy BBG miał wówczas oddział w Irlandii, Jeżeli nie to jaki Bank pośredniczył w przekazaniu gotówki dla A. Kwaśniewskiego do Irlandii???
  – Od kiedy istnieje PZU a od kiedy BBG Millenium.?????
  – Co ma wspólnego BBG z Ubezpieczeniami.????????
  – BBG udzielił swojej spółce córce Forinwest pożyczki w wysokości 340 mln. zł. Jakie zabezpieczenia miała ta spółka, Czy BBG nie złamał Prawa Bankowego.????? Bardzo ważne pytanie.??????????

  Wrzodak Z. 23.02.2016

  Polubienie

 3. ERROR 404 NSZ

  Pan Dariusz , wyłuszczył tyle , że zostało tylko spuentować ;
  „.. kurważ jego mać !!… Nie przepraszam. (raczej nigdy nie przeklinam , w gwoli ścisłości…)
  Ile można pluć w twarz Polakom ?!…Ile?!.

  Polubienie

 4. nina

  –art. dałam do przeczytania ! młodemu ,ambitnemu z dużego miasta, zapytałam i co ??. Odpowiedz ! a co my możemy ?!.

  Polubienie

 5. Kier

  Na obronę Belki napiszę że w aferze taśmowej powiedział o finansowaniu deficytu- Państwo polskie może zadłużać się u siebie!
  Ze strony WPS
  .https://www.youtube.com/watch?v=_pIJVUVz7EM&feature=youtu.be
  od 3 min

  Polubienie

 6. jeb... henryka ptasznika

  MY NARÓD BOLKOWY , KISZCZAKOWY , KOMUNOŻYDOWSKI I ANTYPOLSKI , RESORTOWY , UBECKI I PRONIEMIECKI BĘDZIEMY BRONIĆ STOŁKÓW , KASY I KORYTA I WTYKĘ NASZĄ WAŁĘSĘ LECHA .
  WSW – KOBRZYŃSKI .
  DLATEGO ORGANIZUJEMY ZA SPRAWĄ NASZEGO GURU PETRU – SWETRU MARSZ KOD W OBRONIE WSW – KOBRZYŃSKI SB – BOLEK .ZAPRASZAMY NA MARSZ KAŻDEGO .
  WEDŁUG NIEZALEZNYCH SONDAŻOWNI 80 % LUDZI UWAŻA ,ŻE WAŁĘSA – KOBRZYŃSKI TO BOLEK .

  Polubienie

  • jeb... henryka ptasznika

   Przyjadę na marsz z palą aby Bolkowi dupę sprać , wszak on kiedys chciał lać po dupskach robotnikow za protesty przeciw 67.

   Polubienie

 7. kojak

  Belka komunistycxzny ordynarny politruk pseudekonmiosta idacy na pasku miedzynarodowch syjonistycznych zlodzieji i bandtyw ! Skandal ze te gnoj zostal prezesem, NPP ! Kanaliai syjonistyczy łajdak Kaczynski na jego ewentalny wybor powiedaszil belkot ; Fachowic ! Rzeczywiscie fachowiec od kryminalnych szwindeli i geszeftow ! Zaraz po wyborze to udowodnil biorac ogromna pozyczke ! Ta pozyczki a to ordynrny kryminalny zydowski szwindel ! Polska placi pieniadze za pieniadze lezace w zdowskich bankach ! Bo …. one sa w ewentalnej dyspo\ycji dla Polski ! Trudno o wieksze skurwysynstwo ! Gnojowi Kaczy6nskiego to jakos nie przeszadza a nawet pasuje !

  Polubienie

 8. zydozerca

  niezależna.pl
  „Ritmo” i „Belch” w Narodowym Banku Polskim
  Dodano: 26.02.2012 [14:00]
  Sławomir Cytrycki, szef gabinetu szefa NBP Marka Belki, został zarejestrowany przez tajne służby PRL jako ich współpracownik pod ps. „Ritmo”. Z kolei jego obecny szef Marek Belka został zarejestrowany przez SB pod ps. „Belch” – pisała „Gazeta Polska” w październiku 2010 roku. Przypominamy obszerne fragmenty tego tekstu.

  Jedną z pierwszych decyzji kadrowych Marka Belki było zatrudnienie Sławomira Cytryckiego na stanowisku szefa swojego gabinetu. Informacja ta przeszła właściwie bez echa: powszechnie było wiadomo, jest to znany ekonomista, ekspert SLD, były minister skarbu, który złożył oświadczenie lustracyjne, że współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

  „Dla przyjaciół Sławomira Cytryckiego jego oświadczenie lustracyjne nie było szokiem, nikt się z tego powodu nie wykruszył. – Jeśli w jakimkolwiek kraju facet wyjeżdża do pracy w ONZ, to zawsze interesują się nim służby specjalne” – mówił „Polityce” w 2003 r. Krzysztof Rogala, dziennikarz TVP, przyjaciel Cytryckiego.
  W tym samym artykule („Sławek po Wiesławie”, „Polityka”, 18 stycznia 2003 r.) Sławomir Cytrycki stwierdził: „Zawsze postępowałem w życiu tak, żeby móc bez wstrętu patrzeć w lustro. I mogę”.

  Z Leningradu na salony

  Z dokumentów służb specjalnych PRL wynika, że Sławomir Cytrycki został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa, reprezentowaną przez mjr. Ryszarda Wrońskiego, inspektora X Wydziału Departamentu I MSW, w 1982 r. jako współpracownik o ps. „Ritmo” pod numerem 14584.

  „Jako wyróżniający się wynikami i zdolnościami uczeń »Ritmo« po maturze (czyli w 1968 r. – red.) został skierowany na studia ekonomiczne do Leningradu, w trakcie których był aktywnym działaczem SZSP. Po ukończeniu studiów Zarząd Główny SZSP powierzył mu funkcję kierownika Wydziału Zagranicznego i od tego czasu datują się jego kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa, konkretnie z Dep. III MSW. Wykorzystywany był do operacyjnego zabezpieczenia międzynarodowego ruchu akademickiego i działalności naszych organizacji studenckich i młodzieżowych na forum międzynarodowym. Realizował wówczas często trudne i odpowiedzialne zadania, z których wywiązywał się sumiennie i obowiązkowo. Z tych też względów w 1977 »Ritmo« w wieku 26 lat z rekomendacji Dep. III MSW został skierowany do pracy w Departamencie Współpracy z zagranicą MNSzWiT na stanowisko wicedyrektora. Pracując na tym stanowisku, nadzoruje współpracę naukową i stypendialną z krajami kapitalistycznymi i organizacjami międzynarodowymi. Nadal też wykonuje zdania zlecane mu przez Dep. III MSW, z których wywiązuje się w sposób obowiązkowy i odpowiedzialny, wykazując dużo zaangażowania, inwencji i absolutną lojalność” – czytamy w raporcie z pozyskania KO „Ritmo” z grudnia 1982 r.

  Według wspomnianego artykułu w „Polityce”, przeszłość Sławomira Cytryckiego wyglądała następująco:

  „Ówczesny szef SZSP Eugeniusz Mielcarek zaproponował mu etat w Komisji Zagranicznej Związku. – Nie miałem gdzie mieszkać, więc przez pewien czas waletowałem u kogo się dało – wspomina. – Potem dostałem jakieś zagrzybione mieszkanie na Jelonkach, w drewnianych domkach dla asystentów. – Komisja zagraniczna to było wtedy okno na świat, ten prawdziwy, kapitalistyczny – wspomina Krzysztof Rogala, który wtedy (lata 1976–1977) zaczynał karierę jako młody dziennikarz telewizyjny oddelegowany do obsługi ruchu młodzieżowego. Można było wyjechać na obóz studencki i zobaczyć, że ludzie na Zachodzie żyją niekoniecznie tak, jak pisały u nas gazety.

  – Do komisji zagranicznej trafiali więc najlepsi – potwierdza Eugeniusz Mielcarek, dziś konsul generalny w Petersburgu, wtedy szef SZSP. O Cytryckim mówi: otwarty, wesoły, towarzyski. Ale też solidny, można mu było powierzyć robotę”.

  Najpierw konsultant, później współpracownik

  Z dokumentów wywiadu PRL wynika, że ojciec Sławomira Cytryckiego, żołnierz walczący podczas II wojny światowej, wyemigrował na stałe do USA.

  „W 1968 roku »Ritmo« będąc jeszcze uczniem szkoły średniej, odwiedził brata [przyrodniego – red.] w USA, ale ich wzajemne stosunki z uwagi na różnicę wieku i poglądów nie przekształciły się w serdeczne. Przyrodni brat reprezentuje poglądy typowe dla emigracji wojennej, negatywne wobec dzisiejszej rzeczywistości, oparte na stereotypach myślenia itp. Będąc w czerwcu br. w Nowym Jorku »Ritmo« zatelefonował do brata i przeprowadził z nim grzecznościową rozmowę. W kilka dni później brat odwiedził go wraz z żoną, spędzili wieczór w restauracji. W trakcie spotkania »R« nie odnotował jakichś podejrzanych zainteresowań czy propozycji z jego strony” – napisał mjr SB Wroński.

  W czerwcu 1982 r. Eugeniusz Wyzner, jeden z zastępców sekretarza generalnego ONZ, zaproponował Cytryckiemu stanowisko sekretarza.

  „Tam poznał Grzegorza Woźniaka. – W czasie tych kilku lat Sławek dwukrotnie awansował w ONZ, co jest bardzo rzadko spotykane – tłumaczy Woźniak. Z pewnością mógłby zostać i robić karierę międzynarodową. Tak jak Wyzner, który do tej pory jest w ONZ” – czytamy w „Polityce” z 2003 r.

  Fakt ten został odnotowany przez Departament I MSW. „Początkowo z racji posiadania przyrodniego brata w USA »Ritmo« nie otrzymał naszej zgody na wyjazd. Dzięki jednak znakomitym opiniom i zaangażowaniu w sprawę tow. Wyznera i ministra Wiejacza został ostatecznie zakwalifikowany na to stanowisko” – czytamy w dokumentach służb specjalnych PRL.

  Mjr Wroński z Departamentu I MSW bezpośredni kontakt ze Sławomirem Cytryckim nawiązał 11 listopada 1882 r., jak wynika z akt – „za pośrednictwem kontaktującego go dotychczas oficera Wydz. III Dep. II MSW kpt. W. Bondara”.

  Z relacji mjr. Wrońskiego wynika, że odbywał wielogodzinne spotkania ze Sławomirem Cytryckim, m.in. w mieszkaniu kontaktowym o kryptonimie „Facjatka”. Były one poświęcone formalnemu pozyskaniu go do współpracy z SB, ponieważ wcześniej „Ritmo”, ze względu na przynależność do PZPR, był traktowany jako kontakt operacyjny – konsultant.

  „Na ostatnim spotkaniu 25.11. br. k.o. podpisał nazwiskiem i pseudonimem instrukcję wyjazdową, stanowiącą jednocześnie zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL” – napisał mjr Wroński.

  Jest to niezwykle istotny dokument, ponieważ niektórzy tajni współpracownicy służb specjalnych PRL tłumaczyli, że nie podpisali zobowiązania do współpracy, lecz jedynie deklarację wyjazdową. Stwierdzenie w wyżej cytowanym dokumencie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

  „Na uwagę zasługuje fakt, że k.o. wyraził zgodę na pełną agenturalną współpracę bez jakichkolwiek zastrzeżeń czy oporów, świadomie przyjmując na siebie wszystkie wynikające z tego obowiązki” – raportował swoim przełożonym mjr Wroński. Sławomir Cytrycki przeszedł zorganizowane przez SB odpowiednie przeszkolenie, podczas którego omówiono m.in. zasady konspiracji pracy wywiadowczej.

  Cenny współpracownik

  Z dokumentów I Departamentu MSW wynika, że funkcjonariusze SB wyrażali się o Sławomirze Cytryckim w samych superlatywach.

  „Za okres kontaktów z Dep. III MSW k.o. posiada znakomite opinie. Charakteryzowany jest jako osoba o dużej i rzetelnej wiedzy, inteligentna znakomicie zorientowana w problematyce społeczno-politycznej i międzynarodowej, o dużej kulturze osobistej, a zarazem bezpośrednia i wzbudzająca sympatię otoczenia. W charakterystykach podkreśla się również, że jest bardzo obowiązkowy, sumienny, lojalny i odpowiedzialny. Z własnych obserwacji, na tyle, na ile zdołałem poznać osobowość k.o. powyższa charakterystyka nie zawiera żadnej przesady” – podkreślał mjr Wroński.

  Dla SB było bardzo ważne to, że Sławomir Cytrycki z racji wcześniej zajmowanych stanowisk znał doskonale większość osób pracujących w placówkach PRL w USA i utrzymywał z nimi bliskie, serdeczne kontakty.

  „K.o. »Ritmo« jest osobą wyjątkowo predysponowaną do pracy wywiadowczej. Biorąc pod uwagę jego już spore doświadczenie operacyjne, winien być dla nas bardzo cenną jednostką. Śmiało można powiedzieć, iż należy i trzeba wymagać od niego takich efektów i jakości pracy jak od oficera kadrowego.(…) Z uwagi na uplasowanie źródła, jego predyspozycji i umiejętności celem prawidłowego wykorzystania go proponuję, aby bezpośredni kontakt z nim utrzymywał rezydent w N. Jorku »Roan«. Jest to tym bardziej uzasadnione, że znają się i są ze sobą w dobrych stosunkach. Mają też dobrą oficjalną legendę spotkań na terenie ONZ” – czytamy w dokumentach Departamentu I MSW, które wraz z zakończeniem sprawy trafiły do archiwum 28 marca 1990 r. W końcowym raporcie podkreślono, że okres współpracy ze Sławomirem Cytryckim podczas jego pobytu w USA (do 1987 roku) SB oceniła pozytywnie. Pod koniec lat 80. Cytrycki był doradcą premierów Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego.

  Kariera w III RP

  W 1989 r. po wyborze przez Sejm Wojciecha Jaruzelskiego, twórcy stanu wojennego na stanowisko prezydenta, Sławomir Cytrycki został wicedyrektorem jego gabinetu. Wtedy sporządził notatkę, która w książce pt. „Zmierzch dyktatury” – t. II przytacza historyk dr Antoni Dudek.

  „Nie udało się nam tak realizować odnowy, żeby wyprzedzać przeciwnika. (…) Przewidywaliśmy gorącą jesień. Wysunięta została oferta »okrągłego stołu«, która rozładowała napięcie. (…) W obecnym układzie mamy »pakiet kontrolny«. Jest nim Prezydent, kontrola nad armią i aparatem bezpieczeństwa, zachowanie ważnych tek w rządzie. Ale to są tylko bezpieczniki. Najważniejszą sprawą jest, z jednej strony, umocnienie koalicyjnej współpracy, z drugiej zaś umocnienie partii, która głęboko przeżyła tę porażkę i nie jest przygotowana do walki parlamentarnej. (…) Trzeba znaleźć rozwiązania, które tak sprawnie działają w kapitalizmie, nie gubiąc – w sensie sprawiedliwości społecznej – niczego z dorobku socjalizmu. Stwarza to wielkie pole do działania dla partii, która powinna być rzecznikiem tych wartości. Partia jest też gwarantem sojuszu z ZSRR, z NRD i z innymi krajami, będąc przez to ważnym czynnikiem bezpieczeństwa. Ale i na ten problem trzeba patrzyć szerzej. Partia nie ma monopolu na przyjaźń. Musi dbać o to, żeby być w awangardzie, ale nie może pozbawiać innych sił prawa do rozwijania stosunków i współpracy z ZSRR. Musimy zwalczać antysowietyzm, pozyskiwać dla współpracy z ZSRR wszystkie siły”.

  Gdy Wojciech Jaruzelski przestał być prezydentem, Sławomir Cytrycki trafił do biznesu. Pracował m.in. w Banku Handlowym – jak pisał tygodnik „Przegląd” – ściągnięty tam przez kolegę z URM i długoletniego prezesa BH, Cezarego Stypułkowskiego (zarejestrowanego przez SB jako TW Michał), gdzie był członkiem zarządu (w BH pracował też Andrzej Olechowski ,TW MUST). Za działalność w Banku Handlowym i za zasługi w rozwoju polskiej bankowości Cytrycki został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  W 2001 r. Sławomir Cytrucki przystąpił do stowarzyszenia „Ordynacka”. Rok później pracował u Marka Belki, wówczas wicepremiera i ministra finansów. Odszedł razem z nim w 2002 r. Rok później przez dwa miesiące był ministrem skarbu.

  „Wątpliwości budzi też fakt, że oto w gronie ministrów pojawia się kolejny, który w oświadczeniu lustracyjnym napisał: »współpracowałem«. Rola służb specjalnych, szczególnie Wojskowych Służb Informacyjnych, jest w obecnej rzeczywistości nieczytelna, ale nawet niezorientowana publika dostrzega, że mają one coraz większy wpływ na gospodarkę. Padają pytania, na które nie otrzymujemy odpowiedzi. Ogólne, czy starzy współpracownicy (funkcjonariusze?) WSI, aby na pewno pracują zgodnie z obecnym interesem kraju? I szczegółowe: jak odbije się na prywatyzacji choćby PZU SA fakt, że w jego obecnym zarządzie znajduje się kilku współpracowników WSI, a nowy minister także miał wcześniej do czynienia ze służbami specjalnymi?” – zastanawiała się „Polityka” w 2003 r., po nominacji Cytryckiego. Po dymisji ze stanowiska ministra skarbu pełnił on funkcję szefa Specjalnej Misji Dyplomatycznej w Waszyngtonie ds. kontaktów irackich. W maju 2004 r., po nominacji Marka Belki na funkcję premiera, Cytrycki został szefem jego gabinetu. Odszedł ze stanowiska po przegranych przez SLD wyborach w 2005 r.

  „Ritmo” podwładnym „Belcha”

  Sławomir Cytrycki od lat należy do najbliższych współpracowników Marka Belki, który podobnie jak Cytrycki został zarejestrowany przez SB, jako kontakt operacyjny o ps. „Belch”.

  Według dokumentów zgromadzonych przez rzecznika interesu publicznego Bogusława Nizieńskiego, „Belch” kontaktował się z co najmniej trzema oficerami wywiadu, dla których sporządził pięć sprawozdań. Marek Belka publicznie przyznał się jedynie do tego, że podpisał tzw. instrukcję wyjazdową przed podróżą na stypendium do USA w 1984 r. Jednocześnie podkreślił, że nigdy nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

  Oświadczenie lustracyjne Belka złożył w 2001 r. Już wtedy pojawiły się wątpliwości, że nie napisał prawdy. Sąd Lustracyjny przekazał sprawę do RIP. W trakcie postępowania rzecznik zbadał znajdującą się w IPN teczkę Belki. Zgromadził też dziesiątki dokumentów i przesłuchał wielu świadków. Także byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL.

  Ponieważ kadencja RIP Bogusława Nizieńskiego dobiegała końca, przekazał on sprawę Belki swemu następcy, sędziemu Włodzimierzowi Olszewskiemu. Sprawa została zakończona w kwietniu 2005 r. Rzecznik interesu publicznego uznał, iż nie zachodzą przesłanki do wystąpienia z wnioskiem do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Marka Belki i sprawa trafiła do archiwum.
  Autor:
  Dorota Kania
  Źródło:
  Gazeta Polska październik 2010
  TW MUST,BUYER,BELCH,OLEK,BOLEK,BUCHOLTZ,KALKSTEIN,….
  W D… NIE KOPNIĘCI WIECZNI REZYDENCI

  Polubienie

 9. ja

  belka spierd…j

  Polubienie

 10. zydozerca

  PIS odrzucił w pierwszym czytaniu projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł /jedna z obietnic wyborczych/
  ogłaszając przetarg na zakup samolotów dla VIPów.

  Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków. W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19500 Euro), Finlandia – 16100 Euro – około 67400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21000 zł! Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych! Kto jest najpazerniejszym narodem na świecie? Żydzi? No to zobaczmy jak wyglądają podatki u nich. W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa!
  Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięcy zł) rocznie.
  Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska, oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12 166 zł, Maroko 11 171zł, Indie 10 015 zł, POLSKA 3 091zł !!!!!
  Dlaczego Kambodża – najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska?

  Zestawienie zarobków według serwisu Bloomberg
  STAWKA WYNAGRODZENIA ZA 1 GODZ.PRACY
  1. Szwajcaria 181 zł
  2. Belgia 163 zł
  3. Szwecja 156 zł
  4. Dania 152 zł
  5. Australia 150 zł
  6. Niemcy 144 zł
  7. Finlandia 133 zł
  8. Austria 130 zł
  9. Francja 125 zł
  10. Holandia 124 zł
  11. Irlandia 120 zł
  12. Kanada 115 zł
  13. USA 112 zł
  14. Japonia 111 zł
  15. Włochy 107 zł
  16. Wielka Brytnia 98 zł
  17. Hiszpania 84 zł
  18. Nowa Zelandia 77 zł
  19. Singapur 76 zł
  20. Izrael 63 zł
  21. Grecja 61 zł
  22. Argentyna 59 zł
  23. Portugalia 38 zł
  24. Czechy 37 zł
  25. Słowacja 36 zł
  26. Brazylia 35 zł
  27. Estonia 32 zł
  28. Węgry 28 zł
  29. Polska 25 zł
  30. Filipiny 7 zł

  http://pieniadze.fakt.pl/zarobki-polakow-sa-zatrwazajaco-niskie
  Przebrała się miarka – złodzieje na parkan !!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s