Matka Boska Rzeszowska kontra Armia Czerwona

Rzeszów_pomnik

Trwa krucjata przeciwko pomnikom upamiętniającym pokonanie wojsk III Rzeszy. Tym razem w Rzeszowie zapaleni antykomuniści zamierzają usunąć z krajobrazu miasta dwa monumenty: pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej i pomnik Czynu Rewolucyjnego.
Inicjatorem akcji jest Włodzimier Nowak z Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Stalinowskich. Do Rady Miasta Rzeszowa wpłynęło już pismo z żądaniem usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który znajduje się na placu Ofiar Getta, oraz Pomnika Czynu Rewolucyjnego, będącego jednym z symboli miasta z uwagi na ciekawą konstrukcję architektoniczną.

Do pomysłu sceptycznie odnoszą się zarówno lokalne władze, jak i mieszkańcy stolicy Podkarpacia.

Sprawę skomentował przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec.

— Moja ocena działań Armii Czerwonej nie jest jednoznaczna. Niewątpliwie wyzwoliła nas z ciężkiej opresji, ale poddała trochę mniejszej. Czy to wystarczający powód do tego, żeby jej okazywać wdzięczność, nie wiem. W relacjach międzyludzkich próbowałbym oceniać intencje. Tu jest trudniej, bo o ile intencje Stalina, który od początku zamierzał Polskę zniewolić, były zbrodnicze, o tyle jego żołnierze rzeczywiście mogli myśleć wyłącznie o pokonaniu faszyzmu. Decyzję w tej sprawie musi podjąć rada miasta. Zanim sprawa trafi na obrady, list przekażę wszystkim radnym, aby mogli się z nim zapoznać — powiedział portalowi Nowiny24.

Dec zaznaczył, że nie jest do końca przekonany co do konieczności usuwania monumentu z Placu Getta. Bardziej zdecydowany jest w sprawie pomnika Czynu Rewolucyjnego. W tej kwestii mówi jednym głosem z antykomunistycznymi radykałami.

— Czczenie czynu rewolucyjnego jest nieporozumieniem. Mimo to ja bym pomnika nie burzył, bo wpisał się on w krajobraz miasta. Już dawno mówiłem, że lepiej byłoby wykorzystać go do nauki historii. Obok można przygotować stałą wystawę obrazującą efekty rewolucji, nie tylko tej. Pokazującą, jakie pociągnęły one za sobą ofiary, co przyniosły. Mogłaby powstać w ten sposób ciekawa lekcja historii na świeżym powietrzu — uważa samorządowiec.

Żarliwi dekomunizatorzy nie zamierzają jednak zostawiać na miejscu usuniętych pomników pustych cokołów. Według Włodzimierza Nowaka najlepszym zastępstwem dla czynu rewolucyjnego byłaby figura Matki Boskiej Rzeszowskiej.

Problem w tym, że właścicielami działki są ojcowie z zakonu bernardynów, którzy w przeszłości deklarowali, że pomnika burzyć nie zamierzają. Przeciwna jest również część miejskich władz.

— Prezydent wielokrotnie podkreślał, że jego zdaniem pomników nie należy likwidować, bo to ślady historii. Nie zmienimy jej poprzez burzenie symboli — mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Nie wiadomo też, czy pomysł zyska aprobatę większości radnych.

Sytuacja w Rzeszowie wpisuje się w pejzaż obsesji kreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Prezes tej instytucji zapowiedział, że w najbliższych latach z przestrzeni polskich miast znikną wszystkie „symbole dominacji systemu komunistycznego nad Polską”. Do Sejmu wpłynął już projekt ustawy zakładający wydanie nakazu zmiany nazw ulic oraz likwidacji pamiątkowych tablic i pomników, również tych, które symbolizują wspólne zwycięstwo wojsk radzieckich i polskich nad hitlerowskim okupantem.

Piotr Nowak, polski publicysta, gazeta internetowa Strajk.eu
Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20160417/2557450/Matka-Boska-zamiast-symbolu-Zwyciestwa-nad-nazizmem-Piotr-Nowak.html#ixzz46LZn3gor

Rzecznik burmistrza miasta oznajmił, że Rzeszów został wyzwolony przez Armię Czerwoną i demontażem pomników historii nie da się zmienić.

Administracja Rzeszowa odmówiła poparcia inicjatywy Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich dotyczącej demontażu radzieckiego pomnika w mieście — poinformowało Polskie Centrum Kultury w Kaliningradzie, powołując się na rzecznika burmistrza Rzeszowa Macieja Chłodnickiego.

Pomników nie trzeba demontować. Tym, że zdemontujemy pomnik, historii nie zmienimy… Kto wyzwolił Rzeszów? Armia Czerwona. Jest to fakt historyczny. Oczywiście, to co się wydarzyło później, jest już inną sprawą. Fakt pozostaje faktem, Armia Czerwona nas wyzwoliła. Zginęły miliony młodych ludzi, którzy zupełnie nie interesowali się polityką — powiedział Chłodnicki.

Wyniki niedawnego sondażu mieszkańców Rzeszowa pokazały, że około 90% z nich nie może sobie wyobrazić, żeby Pomnik Rewolucji zniknął z krajobrazu miasta.

Wcześniej prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński poinformował o planach usunięcia ponad 500 pomników wdzięczności armii radzieckiej. Plany instytutu dotyczą pomników, ustanowionych w miejscach publicznych.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20160419/2590293/Rzeszow-wladze-demontaz-pomnikow.html#ixzz46LaanLxG

 

Жешув: Снесут ли памятники Революционного Действия и Благодарности Красной Армии? Мэрия против

Демонтажа памятников требует Европейский Центр Преследования Коммунистических и Фашистских Преступников. Мэрия не собирается поддерживать эту инициативу. Напомним, что дискуссия о советских памятниках в Польше взорвалась в очередной раз после заявления президента IPN, который объявил о ликвидации советских памятников в Польше.

– Памятники не надо сносить. Тем, что снесем памятник, историю не изменим, – говорит Мачьей Хлодницки, пресс-секретарь президента города Жешув.

Тема вернулась из-за Владимира Новака, активиста партии „ПиС” и директора подкарпатского отделения Европейского Центра Преследования Коммунистических и Фашистских Преступников. Об организации, которую Новак представляет, собака с хромой лапой в Жешуве не слышала, но, когда появилась идея сноса известного во всей Польше памятника, Новак попал в заголовки местных газет, Новак в письме к главе городского совета Андрею Дека ничего, однако, не упомянул о том, что, по его мнению, необходимо снести также памятник Революционного Действия. Но на вопрос по этому делу от журналиста сказал, что и этот памятник следует сравнять с землей, а на его месте поставить памятник… Пресвятой Богородицы.

Новак стал объектом насмешек интернет-пользователей Жешува, которые обвиняют его в том, что историю интерпретирует так, как ему это подходит. Впрочем, в мэрии также идея Новака рассматривается в категории научной фантастики, особенно потому, что с недавнего опроса, проведенного среди жителей города Жешув показывает, что до 90 процентов из них не может себе представить, чтобы памятник Революционному Подвигу исчез из ландшафта города Жешув.

– Кто освободил Жешув? – риторически спрашивает Мачей Хлодницки, говоря еще о памятнике Благодарности Красной Армии. – Красная Армия. Это исторический факт. Конечно, что потом произошло, это совсем другое дело. Но факт есть факт, Красная Армия нас освободила. Погибли миллионы молодых людей, которые совершенно политикой не интересовались, – говорит пресс-секретарь президента города Жешув.

za:http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/6574-zheshuv-snesut-li-pamyatniki-revolyutsionnogo-dejstviya-i-blagodarnosti-krasnoj-armii-meriya-protiv

 

Zobacz także: http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/rzeszow-wyburza-pomniki-czynu-rewolucyjnego-i-wdziecznosci-armii-czerwonej/yxkqh2

 

Reklamy

50 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

50 responses to “Matka Boska Rzeszowska kontra Armia Czerwona

 1. Korczma

  Niedawno byłem na ślubie znajomej .
  Nawet dodatkowe opłaty wyciągnęli od niej za jakieś dodatkowe ozdóbki w Kościele np kwiatuszki i inne podobne dodatki . Żeby było śmieszniej ona myślała ,że to za FREE Trzeba było jej minę zobaczyć po zapłaceniu sukienkowemu kasy za te dodateczki .
  Jeszcze raz cennik . Mała wieś : Dane najnowsze od moich znajomych , którzy korzystali z usług:
  Pogrzeb – 700 – 800 zniżka 100 bezrobotni .
  Msza za zmarłego co Bóg da , ale minimum 60 PLN.
  O innych opłatach nie pisze . Szkoda czasu .

  Polubienie

  • Korczma

   Moja babcia zamawiała niedawno msze za mojego dziadka . Oto rozmowa
   „To ile proszę księdza ” .
   Tyle ile pani może , ale ludzie minimum dają 60 pln . Zagrywka psychologiczna klasa światowa . Babcia dała minimum .

   Polubienie

 2. Korczma

  Wem ,że temat był kiedyś na WPS , ale może jakiś spec wypowie się na temat wyglądu tego Koscioła , bo naprawdę nie rozumiem o co tu chodzi . Może Opolczyk coś napisze . Wygląd tej budowli po prostu odstrasza jak się dłuzej popatrzy i pomyśli .
  http://www.mbkp.zamojskolubaczowska.pl/

  Polubione przez 1 osoba

 3. Metro

  Chcą zniszczyć Wielką Cipkę? Łobuzy.

  To jest ten sam typ przedstawienia jaki narzucają żydobanderowcy w Kijowie. „Zwycięstwem demokracji” jest zmiana nazwy zapory na Dnieprze (im. Lenina) czy likwidacja nazwy ulicy „Moskiewska” w Kijowie.

  To oznacza że PiSlamiści już nic więcej nie mają do zaproponowania, tak jak ich zbrodniczy koledzy w Małorosji.

  Moim zdaniem warto obserwować poczynania PiSlamistów w Polsce razem z działalnością żydobanderowców w Małorosji. Z punktu widzenia Nowego Jorku czy TelAvivu to jest ten sam region i zapewne ten sam albo zbliżony plan działania.

  Polubienie

  • Korczma

   Oczywiście trzeba PIS – de obserwować jak ktoś ma zdrowie , aby co pięć minut wysłuchiwać pierdo… Singera o złej Rosji .
   Póki co juz od 1 stycznia wszyscy będziemy musieli płacić żydomediom za to gówno , które serwują .
   Abonament wliczony w prąd . Na razie się zastanawiają ile gojom debilom przypiepszyć może 15 pln opłaty może 12 pln , a skończy się na 20pln . I wszyscy za to kures…. będziemy płacić . Lisa zamienili na Pospieszalskiego i tyle dobrej zmiany .

   Polubienie

   • Korczma

    Tylko koni żal

    Polubienie

   • Korczma

    i na koniec dla mnie to jeden hu…. czy to Lis prowadzi jakieś gówno w TVPEJS czy Pospieszalski . To jest jeden hu……..

    Polubienie

   • z netu

    to je dobre heheheh

    Polubienie

   • Korczma, a co myślałeś że 500 złotych to za darmo dadzą? 😉 Dać może i żydostwo czasem daje ale z drugiej kieszeni wyciągną drugie tyle i przeciętny Polak wyjdzie na zero jeżeli nie na straty. Niestety naiwni ludzie wolą myśleć że się im coś polepszyło. Nic się nie polepszyło, wpadło im parę groszy do kabzy, ale te parę groszy żydo-reżim wyciśnie z nich innymi metodami, taką „opłatą audiowizualną” choćby. A uzasadnią to tak że peło „rozkradło”(tak jakby pisdzielcy nie kradli) więc teraz szukają kasy ale tak się składa że nie w swoich kieszeniach a w naszych…

    Polubienie

 4. Metro

  Swoją drogą warto pamiętać że żyjemy w kraju, w którym zniszczono wiele zabytków historii. Chyba najbardziej spektakularnym jest zburzenie soboru świętego Aleksandra Newskiego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, chyba na miejscu hotelu Victoria W Warszawie i w wielu innych miastach zburzono dużo cerkwi w ramach walki o „niepodległość”. Taki kraj, tak niewiele się zmieniło.

  Polubione przez 1 osoba

  • Szczypiorowicz

   Akurat jeśli chodzi o Warszawę, to prym w niszczeniu zabytków historii wiodą chyba uczestnicy wycieczki krajoznawczej do Polski naszych zachodnich sąsiadów przed przewodnictwem niejakiego Adolfa H. (wczoraj miał, zdaje się, imieniny) lat 1939-1945.

   Polubienie

 5. Maciąg Julian

  Nie wolno burzyć pomników przeszłości ,bo to cenna materialna historia .Należy tylko wmurować tablicę z komentarzem prawdy historycznej jako momento morii dla narodu , aby podobna sytuacja sięnie wydarzyła. Można dodatkowo postawić pomnik ,którego wyrazem może być wynik walki ztym reżimem itp.Jeswtem z Kolbuszoweji teraz w Warszawie poram się z podobnymi problemami.

  Polubienie

 6. partyzant

  Zdjęcie z weteranem

  Administracja miasta Makiejewka, oraz Ruch Społeczny Doniecka Republika prowadzi akcję „Zdjęcie z weteranem”. Jak zapewniają organizatorzy „dla celów patriotycznej edukacji młodego pokolenia”

  Foto:

  Polubienie

 7. partyzant

  Zdjęcie z weteranem

  Administracja miasta Makiejewka, oraz Ruch Społeczny Doniecka Republika prowadzi akcję „Zdjęcie z weteranem”. Jak zapewniają organizatorzy „dla celów patriotycznej edukacji młodego pokolenia”

  Foto:

  Polubienie

 8. Maciąg Julian

  Papież nazwał obecny pęd cywilizacyjny na oślep ,cywilizasją śmierci i tylko Kościół wg. swojej nauki może tą cywilisację naprawić , ale wierni powinni się włączyć i Kościołowi pomóc ,gdyż hierarchowie na skutek hedonizmu trochę się zagubili.Kościół pobiera opłaty na utrzymanie kościoła.Niestety została zerwana bliższa więż z wiernymi i to należy odbudować.

  Polubienie

  • korczma

   Ile Tusk płacił Kosciołowi na rok napisz w euro to za mało ? Jeszcze opłaty za wszystko na majbachy musi starczyć co nie ?

   Polubione przez 1 osoba

   • korczma

    Blizsza wież z wiernymi jest wtedy jak chodzą radni z listami gdzie wierny wpisuje się ile daje na remont Koscioła i się podpisuje . Pogoniłem to tałatajstwo a jak jeszcze raz przyjdą poszczuje psem.

    Polubione przez 1 osoba

   • Nam nie trzeba bliższej więzi z imperialistyczną, totalitarną, anachroniczną, globalistyczną instytucją i kosmopolityczną religią, rodem z nad Jordanu, przyniesioną do Polski via Rzym, wpędzającą mężczyzn w alkoholizm a kobiety w dewocję, zbudowaną na krwi ludzkiej i stosach trupów. To tałatajstwo należy przegonić z naszych ziem raz na zawsze!

    Polubione przez 1 osoba

 9. partyzant

  Władze Rzeszowa sprzeciwiają się demontowaniu radzieckich pomników

  Władze Rzeszowa sprzeciwiły się inicjatywie Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich dotyczącej demontażu pomników Armii Czerwonej. Powyższą informację przytoczyło Polskie Centrum Kultury w rosyjskim Kaliningradzie, powołując się na sekretarza prasowego burmistrza Rzeszowa, Macieja Chłodnickiego.

  „Pomników nie trzeba demontować. Tym, że zniesiemy pomnik historii nie zmienimy… Kto wyzwolił Rzeszów? Armia Czerwona. To fakt historyczny. Oczywiście to co nastąpiło później to już inna historia, ale fakt to fakt, Armia Czerwona nas wyzwoliła. Zginęły miliony młodych ludzi, którzy nie interesowali się polityką” – powiedział Chłodnicki.

  Słowa Chłodnickiego spotkały się ze sporym odzewem w rosyjskich mediach. Rosyjscy internauci wychwalają go za zdrowy rozsądek i przeciwstawienie się naciskom władz. W Rosji wciąż funkcjonuje swego rodzaju mit o tzw. „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” i wyzwalaniu „uciskanych przez faszystów bratnich republik”. Oto dwa komentarze, które zdobyły największa ilość polubień na facebookowym profilu agencji RIA Novosti:

  „Dziękuję wszystkim Polakom, którzy jeszcze pamiętają, że rosyjscy żołnierze przynieśli im życie, przelali krew w walce dobra ze złem !” – pisze Wiktorija Patrakowa.

  „Ukłon Wam Polacy i podziękowania za światłą pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę – naszych dziadków!” – pisze Tatiana Kaputina.

  Wcześniej prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, poinformował opinię publiczną o tym, że polski rząd zadecydował w tym roku o demontażu ponad 500 „małych form architektonicznych”, które zostały wzniesione na znak wdzięczności Związkowi Radzieckiemu. Po demontażu konstrukcje mają trafić do muzeów.

  http://pikio.pl/wladze-rzeszowa-nie-chca-demontowac-radzieckich-pomnikow/

  Polubienie

 10. partyzant

  Jeśli zechcecie zrozumieć co kieruje rządzącymi nami, nie próbujcie analizy. Patrzcie na nich jak na sektę. Sektę z własnym guru, apostołami, męczennikami, kapłanami i wiernymi. Co kieruje tymi ostatnimi? To co w każdej sekcie – potrzeba wiary w „coś” i przynależności do „czegoś”.
  Może to być efekt prania mózgów, wyrachowania bądź zaburzeń psychicznych.

  –> http://sptnkne.ws/baBg

  Polubione przez 1 osoba

 11. WielkaC

  „Problem w tym, że właścicielami działki są ojcowie z zakonu bernardynów, którzy w przeszłości deklarowali, że pomnika burzyć nie zamierzają. Przeciwna jest również część miejskich władz.”
  Było tak że chcieli zburzyć pomnik a miasto protestowało.

  Polubienie

 12. APA

  Na jaki jeszcze sposb mozna sklocic Polki i Polakow ?
  Oto jest pytanie –
  czy to jest polskosc w Polsce czy zydowskie dzialanie ???

  Rodacy RZESZOWIACY !
  „Kazcie sobie zagrac,tylko sie nie dajcie za czupryny targac !”.
  Maciag od Kolbuszowej znasz to i moze tanczyles ?

  Dzis Zydzi nie tylko na Podkarpaciu prym wioda ale w calej Polsce ,
  dlatego nalezy im ten „prym obalic” a nie pomniki za podatnikow pieniadze i ciezka prace na szmula postawione wyzwolicielom,ktorzy przelewali krew na szmuloszwabskiej wojnie w latach 1939-1945 .
  A Matki Boski Rzeszowskiej nie pragnijcie starczy juz wszelkich matek „boskich” ,SZANUJCIE MATKE ZIEMIE POLSKA ,ktora chce wam SZMUL zabrac .
  Juz was nawet tak ZYD i JEGO SPOLKA „zagadal”,ze po wszystko do zyda idziecie , to co wasze mu oddaliscie nawet ostatnia krowe,konia i wieprzka .ktore jeszcze za ojcow i dziadkow byli na rzeszowskiej wsi a dzis obory i stodoly wam sie po nich wala , nawet na pamiec po przodkach nie chce sie wam naprawic i gospodarki odnowic – WSTYDZCIE SIE TAKIM BYTOWANIEM pod caly czas zydowska wladza ,obecnie pis-dzielcow !

  chlop po liceum (LO 18) kolbuszowskim obecnie w zazydzonym USA

  Polubienie

  • Na jaki? Zacytuję komentarz do innej wypowiedzi:

   „To ty nie wiesz Kojak ,że Zydek Zydka popiera” – Oczywiście, że popiera, dlatego wy żydzi z takim oddaniem popieracie żyda Kosiura przebranego, podobnie jak wy żydki, za 100 procentowego Słowianina.

   A w tym portalu, z tego co czytam was, to praktycznie piszą tylko sami żydowscy przebierańcy. Wnioskuję, że prawdziwych Słowian zablokowaliście bojąc się, ze ujawnią o was prawdę, wy żydowska V kolumno wiecznie ryjąca, judząca i skłócająca Polaków po to by bezczelny żyd bezkarnie nadal doił ogłupianych Polaków.

   Polubienie

 13. APA

  Cytat : „popieracie zyda Kosiura przebranego, …..” .
  Co to za „zadra01” ?
  Ludku bozy ,bo chyba nie ewolucyjny od malpy skad masz takie wiadomosci ,ktore nam tu „trollujesz” ???
  No i jeszcze to :
  kogo dzis uwazasz za prawdziwych Slowian ,podaj nam kilka nazwisk ,w tym mozesz podac swoje.
  Prawdziwych Polakow nie da sie oglupic ale mieszancow napewno !
  Ciekawy nick „zadra01” sobie dobrales – w Polsce mieszkasz czy po za nia , polskie nazwisko posiadasz ?
  Nie badz tchorzem nie posilkuj sie innych wypowiedziami,pisz od siebie i bierz odpowiedzialnosc na siebie !
  Pan Kosiur w niczym nie przypomina „zydka” ale bardzo dobrze zna sie
  na ZYDACH i ich potomnych mieszanej krwi.

  Polubienie

 14. gniewko syn rybaka

  zadra01 to zapewne funkcjonariusz watykański oddelegowany do pracy na słowiańskich forach

  Polubienie

 15. Maciąg Julian

  Niszczenie pomników to arogancja i barbarzyństwo.Można ich przenieść i dać odpowiedni komentarz o zbrodniczej polityce póżniejszych polsko -rosyjskich komunistów , zresztą nie zawsze zbrodniarzy z premedytacją. Natomiast należy się hołd 250 tysięcy synom rosyjskich matek ,którzy zgięli na polskiej ziemi w walce na śmierć i życie. z ludobójczą germanią.

  Polubienie

 16. Jeszcze raz protestuję przeciw burzeniu pomników armii radzieckiej,choćby z tego powodu ,że zginęlo na polskiej ziemi ok 250000 synow jakichś radzieckich matek .Najgorsze ,że pomniki chcą burzyć ci co ich stawiali ,a póżniej okradli Polskę.

  Polubienie

  • Fredo

   Czemu się pan dziwi ? Tak właśnie poznasz żyda i szabasgoja . Oni każdemu będą służyć aby mieć jakieś korzyści w mamonie .
   Przypominam słowa Berele Lewartowa po śmierci Stalina :
   ” wodzu jak ja bez ciebie będę dalej żył tutaj „.
   To są takie pluskwy .Do każdej ściany się przyczepią aby śmierdziała kasą. .

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s