„Przewrót majowy – geneza, przebieg, konsekwencje”

Polska-polityka (1)

ZAPROSZENIE NA DEBATĘ

z prof. Krzysztofem Kawalcem na temat:

„Przewrót majowy przebieg i konsekwencje”

 

Polska-polityka (1)

ZAPRASZA NA DEBATĘ

z prof. Krzysztofem Kawalcem na temat:

„Przewrót majowy przebieg i konsekwencje”

Debata odbędzie się w Domu Polonii  (sala Zielona)

w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 64 w dniu

12.05.2016r. godz 18:00

Prof. Krzysztof Kawalec jest wykładowcą na Uniwersytecie

Wrocławskim i Pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej

WSTĘP WOLNY

Nagrania wideo: yotube.com: kanał Jedność Narodu

Zaproszenie-foto-male (2)

Polecamy przy okazji:

Roman Dmowski. Biografia – Krzysztof Kawalec
 Roman Dmowski należał do najwybitniejszych polskich postaci pierwszej połowy XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Józefem Piłsudskim, co sprawiło, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Jest to jednak miejsce szczególne, podzielone bez reszty między obozy zwalczających się zawzięcie wielbicieli oraz namiętnych krytyków Dmowskiego. Książka profesora Krzysztofa Kawalca odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne emocje.

Zwolennikom polskiego ruchu narodowego i obrońcom dobrego imienia narodowej Demokracji polecamy także wzięcie aktywnego udziału w :

 

Spotkaniu w z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne” w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Pamięć przewrotu majowego – dyskusja w 90 rocznicę wydarzenia.

► 12 maja 2016 r. (czwartek)

► godz. 14:30

► siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Gdańska 13

Przewrót majowy to jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii II Rzeczypospolitej. Wydarzenie to było brutalną kulminacją długiej rywalizacji dwóch zwaśnionych obozów – narodowych demokratów na czele z ich ideologiem i niekwestionowanym liderem Romanem Dmowskim i piłsudczyków w większości będącymi wcześniej działaczami Polskiej Partii Socjalistycznej, którym przewodził marszałek Józef Piłsudski. Spór ten swoimi korzeniami sięga głęboko w ćwierćwiecze poprzedzające odzyskanie niepodległości. Już na przełomie XIX i XX wieku Roman Dmowski i Józef Piłsudski przedstawiali wzajemnie się wykluczające i konkurujące polityczne projekty wskrzeszenia a potem odbudowania suwerennego państwa polskiego. Historycy różnią się w ocenach politycznych konsekwencji zamachu z 12 maja 1926 r. Jedni twierdzą, że był on końcem demokracji w Polsce, drudzy – przeciwnie – że dzięki przewrotowi system demokratyczny co prawda w kadłubowej formie, ale jednak przetrwał. A przede wszystkim zastąpił niszczące kraj „sejmowładztwo”, pewnym  „uporządkowaniem”, które nakreśliło priorytety, wartości i działania służące interesom państwa. Jeszcze inni badacze przyznając, że po zamachu majowym mamy do czynienia z kresem parlamentaryzmu i narodzinami specyficznego systemu rządów autorytarnych – to sam zamach był nieuchronny a nawet korzystny zważywszy na niesprzyjającą koniunkturę geopolityczną. Tymczasem przewrót majowy w odrodzonej po 1989 r. III RP, wciąż nie jest przedmiotem pogłębionej refleksji i dyskusji historycznej. Jak zatem pamiętać to wydarzenie? Czy można je zestawić z innym dramatycznym momentem w historii Polski czyli stanem wojennym, który w 1981 r. wprowadził gen. Wojciech Jaruzelski? Czy Polska świadomość historyczna powinna zmierzyć się z zagadnieniem „wojny domowej”? Czy obecna ostra polaryzacja społeczno-polityczna, która trawi Polskę nie jest najlepszą rekomendacją dla takiej dyskusji?

Rozmawiać będą:

► prof. Tomasz Nałęcz (historyk, publicysta, doradca prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego w latach 2010–2015)

► Krzysztof Dudek (dyrektor Narodowego Centrum Kultury w latach 2007–2016)

Prowadzi dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Patronat medialny:

TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio ŁÓDŹ, Gazeta Wyborcza, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska

Reklamy

26 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

26 responses to “„Przewrót majowy – geneza, przebieg, konsekwencje”

 1. korczma

  No to historycy pierwsza klasa :
  1.Nałęcz co to miał niezłą fuchę u bula czy bóla?
  Twierdzi , że A. Hitler to skrajna prawica . Brednia totalna .
  Następny Dudek – ciągle na TV i TVP Historia pierdo…. swoje bzdety .
  Trzeci nie wypowiadam się nie znam .
  Moje podsumowanie :
  Idzcie w piz……. z taką debatą .

  Polubienie

  • korczma

   Jeszcze Roszkowskiego , Paczkowskiego brak . Byłby komplet . Jeżeli będzie debata WPS np z D. Kosiurem , Ziemińskim wtedy chętnie posłucham .

   Polubienie

 2. korczma

  Na koniec : Takie debaty to są codziennie na TV Historia i zaproszeń nie trzeba .

  Polubienie

 3. korczma

  Jeżeli ktoś chce posłuchać historii PRL to tylko w TV Historia . Szechter pali fajkę obok niego jakiś jego kumpel i wspominają jak to bohatersko z PRL walczyli i jaki np Breżniew to był kut…. Polecam . Zaproszeń nie trzeba . Wystarczy puszka za 100pln , aby to oglądać albo kablówka lub dekoder .

  Polubienie

 4. Aneta

  Zgadzam się z panem Korczmą , ale na pana miejscu tak bardzo nie ładuj w naszych starszych braci , bo możesz pan sobie problemów narobić . W dodatku jak czytałam w innym wątku łatwo wróg pana prowokuje ,a im o to chodzi .

  Polubienie

 5. korczma

  Dziś żydowładza oddaje hołd niejakiemu Piłsudzkiemu . Natomiast moja osoba dziś oddaje hołd wszystkim ofiarom , które zginęły w tym zbrodniczym zamachu .

  Polubienie

 6. czytelnik

  Korczma moderujesz ten portal ?

  Polubienie

  • korczma

   Zgadza się czytelniku dzieł Lenina i Mao . Żydzi mnie wynajęli i płacą 20 pln od wpisu a zwłaszcza niejaki Rockefeler . Możesz sobie pogratulować . Rozwiązałeś zagadkę i twoja nagroda:

   Polubienie

 7. czytelnik

  „Korczma”, a ten twoj nick to polski wyraz/slowo ?
  Co on oznacza ,mozesz przetlunaczyc na jezyk polski ?
  Podobasz mi sie jak ta na obrazku (chyba panienka) ale brzydki wpis na nim,dla gimnazjalistow w sam raz.

  Polubienie

 8. czytelnik

  Faktycznie ,zgadza sie to moderator ,juz dziala.

  Polubienie

 9. kojak

  Pilsudski byl bandyta, gnojem ,bydlakiem i prymitywem ! Zydowstwo go lansuje bo ten gnoj Pilsudski byl zydofoilem i sprowadzil okol miliona tzw z Zydow Litwakow ! Wywolal przewrot majowy, zginelo ponad 400 Polakow ! I to gnojom ktorzy wielbia bandyte Pilsudskiego nie przeszkadza a Jaruzelskiego by z grobu wykopali za 9 gornikow ! Byl bandyta rabujacym z bronia w reku pociagi !!! Nie wiadomo iuzilu panstw ta kurwa Pilsudski byl konfidentem ! Wieciej niz prawdopodobne ze z polecnie tej kurwy Pilsudskiego zostal wykonczony general Rozwadowski ! W cywilizowanych krajach taka kurwa jakl Pilsudski powinien za taki czyn zawisnac na szubienicy ! cdn ..

  Polubienie

 10. paziem

  Wziąłem udział w spotkaniu na podstawie zaproszenia wreczonego mi przez p. dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowej. Oto lapidarna recenzja spotkania:

  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dodał(a) nowe zdjęcia (2).
  23 godz. ·
  Przypominamy, że dziś (12 maja) w siedzibie na Gdańskiej dwa doniosłe wydarzenia:
  1. otwarcie wystawy „II Rzeczpospolita w karykaturze”
  2. spotkanie z prof. Tomaszem Nałęczem w ramach cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”
  /// wystawa godz. 13:00
  /// spotkanie godz. 14:30
  Udostępnij, przyjdź, zobacz, posłuchaj Emotikon smile

  Paweł Ziemiński: Jestem rozczarowany stroną organizacyjną i koncepcją spotkania. Jest absurdem i lekceważeniem uczestników spotkania, którzy poświęcili swój czas, aby nie mogli zadać pytań prelegentom i uczestniczyć w dyskusji. Tym samym spotkanie, które miało w zamiarze ( a może się mylę ?) służyć demitologizacji Zamachu Majowego – utrwaliło mity.

  więcej: https://www.facebook.com/Muzeum-Tradycji-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi-292544137448732/

  Polubienie

  • good why pay sutty

   Red. Rękas odbrązawia zamach stanu roku 1926 w okolicznościowym tekście „Fałsze majowe” (polecam również komentarze):
   http://www.prawica.net/4278

   Polubienie

   • Tak całkiem przy okazji widać niesamowite podobieństwo rządów sanacji do rządów układu magdalenki i okrągłego stołu w Polsce, widać mocodawcy tych rządów byli i są nadal ci sami. Efektem obecnych żydo-rządów, o ile Polacy nie pójdą po rozum do głowy, będzie katastrofa podobna do tej z września 1939 roku.

    Polubienie

  • korczma

   Panie dr mi się jednak wydaje ,że przez chwilę uwierzył pan w tą bajeczkę niestety :

   Polubienie

  • Uczestniczenie w ustawianych przez agentów żydoo-reżimu dyskusjach mających za zadanie jedynie utrwalać mity i szerzyć propagandę to błąd, chyba że się chce wykazać że takie dyskusje są rzeczywiście ustawiane…

   Polubienie

  • paziem

   Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Spieszymy wyjaśnić, że nikt z nas nie miał intencji kogokolwiek urazić czy lekceważyć. Zarówno Pan Profesor Nałęcz jak i Pan Krzysztof Dudek mieli bardzo napięty harmonogram wizyty w Łodzi. Stąd też, nad czym i my jako organizatorzy ubolewamy, musieliśmy skrócić nasze spotkanie. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań by ponownie zaprosić do nas wspomnianych gości i wówczas dokończyć dyskusję Emotikon smile
   Lubię to! · Odpowiedz · 6 godz.
   Paweł Ziemiński
   Paweł Ziemiński Znając plan dnia prelegentów należało zatem inaczej prowadzić spotkanie.
   Lubię to! · Odpowiedz · 5 godz.
   Paweł Ziemiński
   Paweł Ziemiński A przy okazji zapytam: czemu to kwiaty złożone z okazji 71 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami pod Pomnikiem na Radogoszczu, zniknęły tak szybko spod obelisku i spod tablicy od strony ul. Zgierskiej? Czy pamięć o tym Zwycięstwie i wyzwoleńczej Armii Czerwonej oraz I II Armii Wojska Polskiego ma ulegać zatarciu w świadomości mieszkańców Łodzi i Polaków w ogóle, ulegając wymogom aktualnej poprawności politycznej i trendom reinterpretacji historii ?!
   Lubię to! · Odpowiedz · 4 godz.
   Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
   Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi To już pytanie nie do nas, a do zarządcy terenu, czyli UMŁ
   Lubię to! · Odpowiedz · 50 min
   Paweł Ziemiński
   Paweł Ziemiński Rozumiem, że Wy z UMŁ nie macie żadnych kontaktów, ani wpływu na nic :)))) nawet na poszanowanie pamięci ofiar :(((( i pamięci bohaterstwa żołnierzy rosyjskich i polskich.
   Lubię to! · Odpowiedz · 4 min
   Paweł Ziemiński
   Paweł Ziemiński A ponoć ten plac nazywa się Placem Pamięci Narodowej ?!
   Lubię to! · Odpowiedz · Przed chwilą

   za:https://www.facebook.com/Muzeum-Tradycji-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi-292544137448732/

   Polubienie

   • korczma

    Panie dr odpowiedz pan szczerze nie lepiej pójść na piwo , albo na kolację z żoną niż wchodzić w dyskusję przecież wie pan dobrze z kim . Chce się pan kopać z koniem ?

    Polubienie

 11. paziem

  Bajeczki z „Mchu i paproci ” są perełkami czeskiej filozofii codzienności i tak ulubionego przeze mnie czeskiego poczucia humoru. Dziękuję zatem za …jagodowa ucztę. Ad rem: ja chodząc od czasu do czasu na takie „prelekcję” spodziewam się zawsze najgorszego, a nie najlepszego. To pozwala mi nie lizać powidełek przez szybkę. Nie zwalnia to jednak od obowiązku bycia i prostowania kłamstw u źródeł Taki to nasz niewdzięczny polski obowiazek jeśli chcemy edukować otumanionych i nie poddawać się syjonistycznej dezinformacji.

  I dlatego zapraszam do „jaskini lwa” na:

  Siódme spotkanie z cyklu pod hasłem „Zderzenie Kultur” – w każdy poniedziałek 0 18:00 w klubokawiarni 6. dzielnica (Piotrkowska 102, Łódź).

  ZDERZENIE KULTUR to cykl spotkań organizowanych przez Magazyn Liberté! w klubokawiarni 6. dzielnica.

  Rozmowy z zaproszonymi gośćmi dotykają tematu przemian kulturowych współczesnego świata z rozmaitych perspektyw – w skali globalnej, regionalnej i lokalnej, w ujęciu geograficznym, społecznym i antropologicznym.

  Część dyskusyjna każdego spotkanie zostanie nagrana i opublikowana na stronie internetowej Liberté! na blogu zderzeniekultur.liberte.pl. Przewidujemy również dodatkowy czas na pytania od publiczności.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w każdy poniedziałek o godzinie 18:00 – WSTĘP WOLNY.

  za:http://zderzeniekultur.liberte.pl/zderzenie-kultur-duma-i-uprzedzenie-czyli-dyskretny-urok-prawicy/

  Polubienie

 12. APA

  Zyd z Zydem zawsze sie dogada ,gorzej z mieszancami .

  Polubienie

 13. ja

  pilsudski chyba miał zone zydowke. proszę się upewnić w google

  Polubienie

 14. Franz

  Coś może napawającego dumą pokażmy:

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s