Szczyt Rosja – ASEAN w Soczi

Rosja_ASEAN

W piątek, podczas szczytu Rosja-ASEAN w Soczi, wybrzmiały dwa ważne oświadczenia: postulat zbliżenia gospodarczego i wzmocnienia relacji handlowych.

Władimir Putin i liderzy szeregu krajów Azji Południowo-Wschodniej odbyli spotkanie z przedstawicielami świata biznesu i zebrali się na posiedzeniu plenarnym, żeby szczegółowo omówić konkretne projekty.

„Sądząc po wczorajszych rozmowach, wiele nas łączy na poziomie biznesu” — powiedział prezydent Władimir Putin podczas przemówienia.

„Chciałbym zauważyć, że obrót towarowy między Rosją i państwami ASEAN wyniósł w zeszłym roku 13,7 mld dol. To wynik dość skromny w porównaniu z innymi krajami regionu Azji i Pacyfiku. Dlatego musimy wspólnie pomyśleć nad tym, co możemy zrobić, żeby sprowadzić nasz dialog na drogę postępu.

Należy zauważyć, że realizacja wspólnych projektów pozwoliła nam nagromadzić niemałe doświadczenie. Tajlandzkie firmy na przykład inwestują w rosyjski sektor agroprzemysłowy, wietnamskie, w sektor wydobycia ropy i gazu, a firmy w Singapurze i Brunei, w sferę innowacji. Zaś rosyjski biznes inwestuje w wydobycie kopalin w Indonezji i Birmie, w technologie atomowe dla celów pokojowych we Wietnamie, w wysokie technologie w Malezji itd. Jestem pewien, że jesteśmy w stanie dać dodatkowy impuls współpracy między naszymi krajami”.

Jednym z tematów omawianych w Soczi było utworzenie strefy wolnego handlu między krajami Azji Południowo-Wschodniej i Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Zainteresowanie tym projektem wykazały Singapur, Tajlandia, Kambodża, Indonezja…”.

Podjęto też kwestię ułatwień wizowych z krajami ASEAN, co na pewno będzie dodatkowym bodźcem dla rozwoju turystyki. W związku z tym podniesiono też temat zwiększenia połączeń lotniczych między rosyjskimi regionami i krajami Azji Południowo-Wschodniej.

Zdaniem przewodniczącego banku WTB Andrieja Kostina, „liczy się też fakt, że do takiego szczytu doszło w Soczi, co zupełnie obala opinię Waszyngtonu, czy też Berlina, że Rosja znajduje się w izolacji”

„Do Soczi zjechali się liderzy, wielu biznesmenów. Wywiązał się ciekawy, merytoryczny dialog. Kwestie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej zajmują oczywiście pierwsze miejsce, choć podejmowane są też inne problemy, w sferze obrony i dwustronnych relacji w zakresie politycznym”.

Przed szczytem tzw. grupa wiodących działaczy, w której znaleźli się eksperci, uczeni, dyplomaci wszystkich krajów, przygotowała deklarację ze szczytu. Chodzi o obszerny dokument, obejmujący kwestie bezpieczeństwa, handlu i gospodarki. I jak przekazała dziennikarzom rosyjska delegacja, wspólna przyszłość Rosji i ASEAN napawa optymizmem.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/opinie/20160520/2886512/Soczi-szczyt-ASEAN.html#ixzz49EFGBbJC

 

 

7 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

7 responses to “Szczyt Rosja – ASEAN w Soczi

 1. Pingback: Szczyt Rosja – ASEAN w Soczi — WIERNI POLSCE SUWERENNEJ | Pekok Antylichwiarz

 2. Metro

  Ciekawe co z tego wyjdzie.
  Cały region Azji Południowo-Wschodniej jest zdominowany przez Wielkiego Szatana, Wietnam, Kambodża, Filipiny, Indonezja czy Tajlandia to trzeciorzędni wasale Pentagonu, tak na poziomie Polski. Malezja jest może drugorzędnym wasalem (wydobywa ropę na własny rachunek) a Singapur, jałowa a bardzo ludna wyspa na Równiku, jest nazywany „Małym Izraelem”. Wszystkie te państwa są podporządkowane interesom Pentagonu który w tamtym regionie tworzy konflikt terytorialny z Chinami o wyspy na Morzu Południowochińskim. Ciekawe tylko że Filipiny, Malezja czy Indonezja wszystkie mają pretensje o ten sam kawałek żyznego morza (węglowodory kopalne pod dnem) z Chinami a nie między sobą.
  Warto przypomnieć że na Borneo, w Sułtanacie Brunei, Wielki Szatan buduje jedną ze swoich największych baz wojskowych.
  Kraje te mają wiele wspólnych interesów. Istnieje taka koncepcja połączenia Filipin, Malezji i Indonezji. One w zasadzie się niewiele różnią, setki lat temu zdominowane zostały przez kulturę malajską i język malajski (tagalog to pochodna malajskiego) jest ich urzędowym językiem. Kraje te, jako osobne jednostki, to dziedzictwo kolonializmu. Filipiny były rządzone przez Hiszpanów a teraz Amerykanów, Indonezję rozkradali Holendrzy a Malezję Brytole. Głupie granice państw to właśnie dziedzictwo układów tych złodziei.
  Ciekawa jest także nieobecność w tym gronie Papui-Nowej Gwinei. Wschodnia część Papui (zachodnia należy do Indonezji) jest całkowicie podporządkowana Żydom z City of London, Singapuru i Sydney bez śladowej choćby autonomii. Papua jest ważna, znajduje się tam spora część tablicy Mendelejewa.
  Biznes w tamtym regionie świata jest zdominowany przez Chińczyków. Jak coś nie należy do państwa to jest ich własnością. Na szczycie oczywiście są starsi bracia rządzący finansami, jednak jedną z obrzydliwszych cech Chińczyków jest pełna internalizacja ideałów judeoanglosaskiego kapitalizmu.
  Uniwersalna reguła mówi że w miarę osłabiania imperium wasale próbują zdobywać coraz więcej niezależności. Być może z tym właśnie mamy do czynienia. Chiny Ludowe, ze względu na chińską diasporę, mają tam inną pozycję i mimo olbrzymiej przewagi gospodarczej, nie muszą się cieszyć sympatią. Z Rosją jest inaczej.

  Polubienie

 3. paziem

  Prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji prasowej podsumowującej szczyt Rosja –ASEAN zaprzeczył spekulacjom dziennikarzy, że jego spotkanie z premierem Japonii Shinzo Abe jest próbą „sprzedania Wysp Kurylskich po najwyższej cenie”.
  „Możemy dużo kupić, ale nic nie sprzedajemy” – powiedział prezydent. Dodał, że Rosja będzie rozmawiać ze wszystkimi partnerami, w tym z Japonią, m.in. na temat traktatu pokojowego, w ramach którego rozstrzygane są spory terytorialne. – Japonia jest naszym sąsiadem i udało się nam osiągnąć wysoki stopień wzajemnego zrozumienia – zaznaczył prezydent.
  6 maja Abe po spotkaniu z Putinem oświadczył, że zaoponował Moskwie nowy sposób rozwiązania problemu dotyczącego Wysp Kurylskich. Szef japońskiego rządu powiedział, że rosyjski przywódca zgodził się na uregulowanie sporu przy jego pomocy.
  We wrześniu 2015 roku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przed rozmowami z Tokio w sprawie traktatu pokojowego poinformował, że nie będą one dotyczyć Kuryli Południowych.
  Wyspy Kurylskie są przedmiotem wieloletniego sporu między Rosją a Japonią. Tokio rości sobie prawo do wysp Iturup, Kunaszyr i Szykotan oraz archipelagu Habomai, powołując się na dwustronny traktat o handlu i granicach z 1855 roku.
  Z kolei Moskwa twierdzi, że Kuryle Południowe stały się częścią Związku Radzieckiego po II wojnie światowej, a rosyjskie zwierzchnictwo nad nimi, mające międzynarodową podstawę prawną, nie może być kwestionowane

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polityka/20160521/2889221/puti-rosja-japonia-wyspy-kurylskie.html#ixzz49I5S5Qwn

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s