Austria: druga tura wyborów prezydenckich nieważna

Austria

Wybory prezydenckie w Austrii zostaną powtórzone jesienią.

Czy Austria stawia pierwszy krok do wystąpienia z UE?

PZ

 

Trybunał Konstytucyjny Austrii uznał, że druga tura wyborów prezydenckich jest nieważna. W wyborach zwyciężył Alexander Van der Bellen związany z partią Zielonych, a prawicowa FPOe, której kandydat przegrał, zaskarżyła wynik. Wybory zostaną powtórzone.

 

Jak podaje na swoim Twitterze Bartosz T. Wieliński, austriacki szef MSW zapowiada, że powtórka drugiej tury wyborów odbędzie się na jesieni. Jak pisał wcześniej Wieliński, powtórka nie jest podyktowana obawami co do fałszerstw. – Trybunał uznał, że przy liczeniu głosów korespondencyjnych muszą być obecni mężowie zaufania – informuje dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”.

Wynik zaskarżony do TK

Austriacka Partia Wolności (FPOe) zaskarżyła w Trybunale Konstytucyjnym oficjalny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich, w której jej kandydat Norbert Hofer przegrał niewielką liczbą głosów z Alexandrem Van der Bellenem, informowano na początku czerwca.

Rzecznik Trybunału potwierdził, że wniosek w tej sprawie wraz z liczącym 150 stron dokumentacyjnym uzasadnieniem złożył przewodniczący FPOe Heinz-Christian Strache. W uzasadnieniu znajdują się częściowo znane i częściowo nieznane zarzuty dotyczące nieprawidłowości przede wszystkim w postępowaniu z kartami do głosowania – powiedział rzecznik.

Tegorocznym wyborom prezydenckim w Austrii towarzyszyły znaczne emocje polityczne. O ile niespodzianką nie było wyeliminowanie w pierwszej turze 24 kwietnia kandydatów obu współtworzących austriacki rząd partii „wielkiej koalicji” – socjaldemokratów i ludowców (chadeków) – to w odniesieniu do osoby Hofera sondaże przedwyborcze okazały się rażąco niewiarygodne.

Zieloni vs. prawicowa FPOe

Przed pierwszą turą prognozowano, że wygra ją startujący jako kandydat niezależny były przywódca austriackich Zielonych Van der Bellen, a kandydat prawicowo-populistycznej FPOe może się znaleźć nawet na trzecim miejscu, co zamknęłoby przed nim drogę do prezydentury. Tymczasem Hofer uzyskał 35,05 proc. głosów, a Van der Bellen tylko 21,34 proc.

Przed przeprowadzoną 22 maja drugą turą sondaże okazały się trafniejsze, wskazując na niewielką przewagę zwycięzcy pierwszej tury nad swym rywalem lub na równowagę między nimi.

Według oficjalnych wyników w drugiej turze Van der Bellen uzyskał 50,35 proc. głosów. Poparło go tylko niecałe 31 tys. wyborców więcej niż Hofera.

Strache uzasadnił zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego „niezliczoną liczbą nieprawidłowości i niedociągnięć”, które według niego wpłynęły na rezultat wyborów. – Nie jesteśmy kiepskimi przegrywającymi, chodzi tu o same podstawy demokracji, które muszą być zabezpieczone. Bez tych nieprawidłowości i niedociągnięć Hofer mógłby zostać prezydentem” – powiedział szef FPOe w środę na konferencji prasowej w Wiedniu.

Jak poinformował, Trybunał otrzymał trzy wnioski w tej sprawie – jeden od niego jako osoby upełnomocnionej, drugi od Hofera i trzeci od kogoś, kogo określił jako „wyborcę i obywatela”.

Według Strachego w 82 spośród łącznie 117 okręgów wyborczych zdarzały się takie nieprawidłowości jak zbyt wczesne sortowanie kart do głosowania, zbyt wczesne otwieranie kopert z kartami czy zbyt wczesne lub dokonywane przez osoby nieuprawnione liczenie głosów.

W innych okręgach wyborcom rozsyłano koperty na głosy w niewłaściwych kolorach, co mogło prowadzić do uznawania tych głosów za ważne bądź też nie – zaznaczył Strache, podsumowując, że naruszenia prawa wyborczego odnotowano w łącznie 94 okręgach i w odniesieniu do ponad 570 tys. kart od głosowania.

Dodał, że uzasadnienie wniosku wskazuje też na inne nadużycia, jak udział w wyborach osób bez austriackiego obywatelstwa i oddawanie głosu przez osoby w wieku poniżej 16 lat.

Zapytany, na ile realistyczne jest dla niego powtórzenie wyborów, Strache odparł: „Bardzo realistyczne, gdyż nad tak dramatyczną sytuacją nie można przejść do porządku dziennego”.

(br)

za:http://wiadomosci.onet.pl/swiat/austria-druga-tura-wyborow-prezydenckich-niewazna/scneld

Reklamy

5 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

5 responses to “Austria: druga tura wyborów prezydenckich nieważna

 1. Tyle zostało z auta Jörga Haidera, poprzednika Hofera na stanowisku szefa FPÖ(Haider był podobno pod wpływem alkoholu. Brak oficjalnego komunikatu policji w tej sprawie.)


  __________________________________
  Wejście partii Haidera do konserwatywnego rządu kanclerza Schüssela w roku 2000 było przyczyną zastosowania przez UE sankcji wobec Austrii – było to jedyne tego typu działanie w historii UE. 14 członków Unii zamroziło na osiem miesięcy stosunki z Austrią.
  __________________________________

  Norbert Hofer musi jeszcze dożyć do powtórzonej tury wyborów.

  Polubienie

 2. niby dlaczego Hofer miałby być lepszy od kandydata zielonych? Hofer bazuje na niechęci do imigrantów, a komu zależy na skłócaniu społeczeństw to chyba wiadomo..

  Polubienie

  • I właśnie to niedomówienie, które zastosował Pan w swoim komentarzu, leży u podłoża politycznej retoryki Hofera, który w obawie przed eliminacją z polityki (a może i spośród żywych -?) nie wypowiada się otwartym tekstem, tylko ucieka się do eufemizmów.

   Polubienie

 3. ja

  powtarzenie breksitu anglii i wyborow w austrii. to zydowskie aj waj.zydy musza zginac dla dobra kuli ziemskiej

  Polubienie

  • Tym wszystkim, którzy chcieliby zarzucić WPS tolerowanie „obrazoburczego antysemityzmu” (a za taki mogą poczytywać np. powyższy komentarz) pragnę przypomnieć hasła polskich wieszczów doby romantyzmu, pozostających pod przemożnym wpływem żydo-masonerii, a w przypadku A.Mickiewicza w grę wchodzi jeszcze jego żydowskie (po matce) pochodzenie:
   „Polska Chrystusem narodów” – A.Mickiewicz
   „Polska Winkelriedem narodów” – J.Słowacki

   Obydwa hasła wskazują Polakom drogę do wyzwolenia poprzez samozagładę.
   Nie przypadkiem nauka o poezji romantyzmu przypadała zawsze na okres intensywnego rozwoju intelektualnego młodzieży, a wiemy w czyich rękach znajdowała się (znajduje się nadal) oświata w Polsce.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s