Jak Zachód oszwabił Grecję

Grecja

O finansowej inwazji na Grecję mówi w poniższym filmie – wideo prof. Michael Hudson.

 

Profesor Michael Hudsonhttp://michael-hudson.com/  – jest ekonomistą na Uniwersytecie Missouri w Kansas City. Pracę rozpoczął na Wall Street w Chase Manhattan, gdzie był ekonomista doradzającym międzynarodowym bankom, jak głęboko można zadłużyć rządy, głównie krajów Ameryki Łacińskiej.

 

Jak Zachód oszwabił Grecję - 15.07.2016.

Prof. Michael Hudson

Jest prezesem Instytutu badania długoterminowych trendów w gospodarce i członkiem – założycielem Konferencji antycznych gospodarek Bliskiego Wschodu. Doradzał wielu rządom w sprawie zadłużenia zagranicznego, między innymi rządowi Łotwy.

Rozmowa z 22 maja 2016:

https://www.youtube.com/watch?v=cUNZfVbzdOs

Sharmini Peries: Grecki kryzys gospodarczy nie został zażegnany (…). Aby go przedyskutować połączyliśmy się z Michaelem Hudsonem, profesorem ekonomii z Uniwersytetu Missouri, Kansas City. Jego ostatnia książka nosi tytuł: „Zabić żywiciela, jak finansowi pasożyci i dług niszczą globalną gospodarkę”http://michael-hudson.com/2015/09/killing-the-host-the-book/  – Dziękujemy za wizytę, Michael!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nalega na przedstawienie spójnego planu poradzenia sobie z greckim długiem, oczekują kreatywności od pożyczkodawców w kontekście rozważanego umorzenia długów. Powiedz nam proszę o propozycji Funduszu i o reakcji pożyczkodawców.

Michael Hudson: Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zadeklarował, że nie obniży greckiego długu o złamanego grosza. Dług pozostanie na miejscu nietknięty. Problemem jest sposób ewidencjonowania długów w bilansach wśród europejskich banków centralnych. Jeśli grecki dług wobec MFW zostałby umorzony, wtedy niemieckie czy francuskie banki, które były uratowane, poniosą straty (ze względu na odpisy obniżające wartość długu z powodu prawdopodobnej niewypłacalności kredytobiorcy – przypis TC), a one odmawiają zapłaty złamanego grosza.

MFW nie złożył żadnej nowej propozycji, powtórzył tylko to, co powiedział rok temu bez zmiany ani jednego słowa. Fundusz powiedział: dług jest niezmieniony, ale obciążymy was oprocentowaniem w wysokości 1,5% i odroczymy spłatę długu o 25 lat. Macie więc moratorium na spłatę długu, nie musicie spłacać odsetek przez 25 lat i wysokość odsetek jest minimalna. Jest tylko jeden haczyk. Musicie obniżyć emerytury, wprowadzić program oszczędnościowy, sprywatyzować zadania realizowane przez sektor publiczny, musicie skurczyć swoją gospodarkę mniej więcej o 1-2% rocznie. Oprocentowanie długu 1,5% ma za zadanie wyssać z gospodarki cały dodatkowy dochód, który by się tam pojawił. Każdy dodatkowy dochód, który by się pojawił w greckiej gospodarce przez następnych 25 lat ma być zapłacony do niemieckich banków.

Oczywiście wiemy, że tego nie można zrobić, wiemy, że jeśli obniżycie emerytury, to gospodarka się skurczy, wiemy, że pracownicy strajkują, wiemy, że ludzie muszą emigrować, ale mamy wyjście awaryjne! Możecie sprzedać swoje porty, swoją ziemię, przedsiębiorstwa infrastruktury publicznej, koleje, porty morskie. Wszystko, co macie, możecie sprzedać Niemcom, i jak będziecie goli i bosi, to poprosimy, abyście wyjechali z kraju, bo będziemy już waszymi właścicielami.

To właśnie mówi Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To nie jest kreatywne, tylko bardzo brutalne i dlatego Grecy strajkują.

 

Jak Zachód oszwabił Grecję - 15.07.2016.

 

Sharmini Peries: Dlaczego kredytodawcy reagują w taki właśnie sposób?

Michael Hudson: Dlatego że oni używają finansów międzynarodowych jako nowego narzędzia wojny! W Europie jest wojna, ale ta wojna nie jest już prowadzona środkami militarnymi. Teraz zamiast wojska używają finansów. Używają finansów i mówią: możemy przejąć wasz kraj, możemy pozbawić was pracy, nie musimy was zabijać, sami wyjedziecie, jak zabierzemy wasze emerytury i wszystkie wasze pieniądze. Tam ma miejsce grabież ziemi dokładnie tak, jakby Grecję najechały obce wojska i przejęły porty, wyspy czy inne nieruchomości. To jest wojna!

Sharmini Peries: Prasa międzynarodowa donosi, że poniedziałkowe spotkanie ministrów finansów było sukcesem. Premier Cipras i minister finansów wyszli z tego spotkania z uśmiechami na twarzach. Dlaczego?

Michael Hudson: Bo się sprzedali! Zawsze musisz się uśmiechać przed kamerą. Wszyscy oczekują takiego zachowania. Musisz się uśmiechać, tak jakbyś rzeczywiście obronił interesy swojego elektoratu. Pan Obama zawsze się uśmiecha, kiedy ustępuje interesom Wall Street. Te uśmiechy nie wieszczą nic dobrego dla Greków i Grecy doskonale o tym wiedzą, co wynika z ich reakcji.

Sharmini Peres: Te reformy podatkowe i emerytalne, które teraz Grecy muszą zaakceptować, co one oznaczają dla społeczeństwa?

Michael Hudson: One oznaczają coś przeciwnego do tego, co kiedyś znaczyło słowo„reformy”. Sto lat temu termin „reformy” oznaczało zwykle więcej władzy dla rządu, większy nacisk na wzrost gospodarczy, więcej równości i mniej wyzysku w gospodarce. W dzisiejszym świecie, w świecie orwellowskiej nowomowy termin„reformy” oznacza likwidację reform, wprowadzonych w Grecji po II wojnie światowej, zmiecenie systemu emerytalnego, opodatkowania i likwidację samego rządu. To stopniowe wprowadzanie neofeudalizmu, to przeciwieństwo tego co kiedyś nazywało się „reformami”.

Sharmini Reries: Co więc mówi lewicowa partia SYRIZA sprawująca rządy?

Michael Hudson: Minister finansów Janis Warufakis uczestniczył w Twoim programie, on złoży dymisję, zamiast wprowadzać w Grecji nowy program oszczędnościowy. SYRIZA zrozumiała, że toczy się wojna, oni liczyli na wsparcie innych partii lewicowych we Francji, Hiszpanii, Portugalii. W Europie toczy się wojna klasowa pomiędzy dłużnikami a wierzycielami i wszystko, co teraz można zrobić to zdemaskować hipokryzję Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jeśli mówimy o Grecji, to warto zaprezentować naprawdę niewypłacalną gospodarkę Ukrainy, zarządzaną przez kleptokratów. Fundusz zamierza uratować Ukrainę, mówiąc że oni nie muszą spłacić zadłużenia wobec Rosji, bo amerykański rząd nie lubi Rosji, powinni tylko sprzedać swoją ziemie George Sorosowi i innym ludziom, których lubi amerykański rząd.

Spójrz na te podwójne standardy stosowane wobec greckiego i ukraińskiego rządu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy stał się narzędziem nowej zimnej wojny, a wszystko, co Grecy i SYRIZA mogą zrobić, to pokazać, jak jest to podłe i że jest to polityka skrajnie prawicowa i finansowa wojna.

Sharmini Peries: Na koniec, Michael, jaki wybór ma grecki rząd?

Michael Hudson: Pan Cipras mówi, że nie ma wyboru. Jedynie mogą się poddać. Spór obecnie nie jest nawet pomiędzy Funduszem Walutowym a Grecją czy pomiędzy Niemcami czy Europą a Grecją. Obecnie spór istnieje pomiędzy Funduszem a Niemcami, czy Fundusz może złamać swoje reguły i udzielić pożyczki krajowi, który nie jest w stanie spłacić pożyczki. Personel Funduszu anonimowo przyznaje, że Grecja nie jest w stanie spłacić udzielonych pożyczek, ponieważ narzucone przez Fundusz warunki powodują kurczenie się greckiej gospodarki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy deklaruje, że naruszy swoje reguły, pożyczy Grecji pieniądze, bo tak nakazują Stany Zjednoczone, a Grecja musi zapłacić. Jeśli Hiszpanie powstaną i zaczną płacić emerytury, jeśli Francuzi czy Włosi powstaną i będą płacić pracownikom, to zmieciemy ich gospodarki, ich związki zawodowe z powierzchni, tak jak to zrobiliśmy w Grecji. Grecja to pokazówka podobna do tej, którą naziści przeprowadzili w 1937 roku w Guernice, https://pl.wikipedia.org/wiki/Bombardowanie_Guerniki  – To jest Guernica w wykonaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tak potraktowani zostaną pracownicy w Europie, jeśli nie złożą broni (…).

Przetłumaczył: Tomasz Cukiernik

za:http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132691,jak-zachod-oszwabil-grecje-15-07-2016

 

Reklamy

3 Komentarze

Filed under Bez kategorii

3 responses to “Jak Zachód oszwabił Grecję

 1. hubalblog

  Dzisiaj Grecja, jutro Polska

  Polubienie

 2. zydozerca

  a po drodze Francja i Włochy-
  we Włoszech banki wiszą na krawędzi bankructwa a kraj zalewają przybysze z Afryki
  we Francji żydowskie cwele Hollande z Vallsem, przyrośnięte do koryta/15% poparcia w sondażach/ przeforsowały na siłę, plując narodowi w twarz, zmianę prawa pracy/z 35 do 48 godz,tygodniowo +inne restrykcje/mimo nieustannych protestów i zamieszek prowadzących do wojny domowej;
  aby przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 3 miesiące,podczas szczytowania NATO w Warszawie uzgodnili z „górą” scenariusz kolejnych operacji fałszywej flagi ,które stały się tradycją w tym państwie policyjnym /false flag ops industry/;
  na szczęście Francuzi to nie durne i tchórzliwe Polactwo i nie poddadzą się reżimowi bez walki – oby jak najszybciej doprowadzili do dymisji i aresztowania pod zarzutem ludobójstwa,zdrady,korupcji … tych skompromitowanych łajdaków i obsadzili rząd członkami partii Mariny Lepen a na prezydenta wybrali jej ojca.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s