Próby normalizacji stosunków polsko-białoruskich?

kupczyna_1Zawsze byliśmy i jesteśmy zdania, że kulturowa i historyczna bliskość Polski i Białorusi oraz interes gospodarczy obu krajów otwierają wiele możliwości współpracy na zasadach partnerstwa i dobrosąsiedztwa ku pożytkowi obu słowiańskich narodów i państw.

Chcielibyśmy widzieć w ostatnim ociepleniu stosunków polsko-białoruskich zapowiedź szczerej woli współpracy i usunięcia na trwałe wielu negatywnych praktyk z ostatniego 20 lecia kontaktów, których autorem była niemal w całości strona polska. Próby mieszania się polskich polityków i instytucji zarówno państwowych, jak i tzw. „organizacji pozarządowych” do wewnętrznych spraw Republiki Białoruś, to jest ten typ praktyki politycznej, który winien być raz na zawsze porzucony. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że polska polityka wschodnia po roku 1989 ani przez moment nie była i nie jest samodzielną polityką, której zasady i cele określane są przez krajowe, polskie ośrodki władzy. Dlatego ostrożni jesteśmy co do oceny intencji polskiej strony, które stoją za „ociepleniem stosunków”. Znana jest skrajnie rusofobiczna i proamerykańska orientacja wśród polityków PiS, w tym także orientacja ministra Witolda Waszczykowskiego. Jeśli owo ocieplenie ma za zadanie przygotowanie klimatu do „kolorowej rewolucji” na Białorusi, to zapewne polski MSZ idzie w złym,  i z góry skazanym na porażkę kierunku.

PZ

 

Wizyta Zastępcy Ministra Spraw Zagranicznych Białorusi A.Kupczynej w Polsce

 W dniach 19-21 lipca 2016 roku roboczą wizytę do Rzeczypospolitej Polskiej złożyła Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś Pani Alena Kupczyna.

W dniu 19 lipca odbyło się spotkanie Pani Aleny Kupczynej z Ministrem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Panem Witoldem Waszczykowskim. Poruszono kwestie dalszego rozwoju stosunków dwustronnych, dialogu pomiędzy Białorusią a Unią Europejską, tematy regionalne.

W dniu 20 lipca odbyła się kolejna runda konsultacji politycznych między ministerstwami spraw zagranicznych Republiki Białoruś i Rzeczypospolitej Polskiej.

Delegacji Białoruskiej przewodniczyła Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Pani Alena Kupczyna, Polskiej –  Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Ziółkowski.

Strony omówiły szereg zagadnień dwustronnych, w tym stan dialogu politycznego, rozwój współpracy gospodarczej, udoskonalenie bazy traktatowej, sytuację białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce i polskiej na Białorusi. W centrum uwagi były również tematy dialogu pomiędzy Białorusią a Unią Europejską, współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego w kontekście polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, kwestie bezpieczeństwa regionalnego.

W trakcie konsultacji przez zastępców ministrów spraw zagranicznych Białorusi i Polski zostało podpisane Porozumienie między Rządem Republiki Białoruś a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o współpracy w dziedzinie edukacji.

za:http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/ffe2acf715fcb8e4.html

 

Koncert „Białoruś wielonarodowa”

W dniu 22 lipca 2016 r. w teatrze Capitol w Warszawie odbył się koncert „Białoruś wielonarodowa”. Organizatorzy przedsięwzięcia – Centrum Kulturalne Białorusi w Warszawie, Stowarzyszenie współpracy „Polska-Wschód”, biuro Pełnomocnego do spraw religii i narodowości Białorusi.

Na scenie wystąpili Białorusini i przedstawicieli niektórych mniejszości narodowych zamieszkujących na Białorusi – Polacy, Ukraińcy, Ormianie, Azerbejdżańscy, Tatarzy, Kazachowie, Koreańczycy.  Goście koncertu mogli również zapoznać się z turystycznym oraz gospodarczym potencjałem Białorusi, obejrzeć wystawę-kiermasz wyrobów fabryki rzemiosła artystycznego „Skarbnitsa”.

Poprzez wielonarodowy program koncertu artyści chcieli przekazać główną ideę – na Białorusi różne mniejszości narodowe znaleźli swój dom, współistnieją w pokoju i przyjaźnią się bez względu na narodowość.

za:http://poland.mfa.gov.by/pl/embassy/news/c3e90cd7ec59f35d.html

 

Белорусы смогут поступать в польские вузы по отдельному конкурсу

Беларусь и Польша подписали соглашение о сотрудничестве в сфере образования. Оно предполагает обмен студентами и преподавателями на паритетных основах, а также стажировки за счет государства, рассказал министр образования Михаил Журавков в «Главном эфире» на «Беларусь 1».

— Есть прямые соглашения между университетами Польши и Беларуси. Соглашение же между нашими странами более четко регламентирует количество студентов и продолжительность их стажировок. Стажировка для 12 студентов будет длиться до пяти месяцев. Если количество студентов уменьшается, увеличится продолжительность их стажировки, — рассказал Михаил Журавков.

При этом министр отметил, что стажироваться студенты в Польше будут за государственный счет.

Кроме того, соглашение дает право белорусам и полякам поступать в университеты Польши и Беларуси на бесплатной основе. Студенты, которые подают документы на обучение, не участвуют в общем конкурсе выбранного ими учебного заведения. Их заявку рассмотрят, комиссия проведет собеседования на знания предмета и национального языка.

Количество мест для абитуриентов каждый год будет определяться на совместном заседании представителей министерств образования.

Помимо этого, до 20 студентов, которые обучаются на первой и второй ступени в Беларуси, смогут продолжить свое обучение в Польше и вернуться обратно.

Вопросы, связанные со стажировкой педагогов, будет решать специальная комиссия, куда войдут представители польской и белорусской сторон. Стажировки для преподавателей будут длиться до месяца. В группу будет набираться по 10−15 человек.

В соглашении также прописано, что стороны будут совершенствовать содержание школьных учебников истории.

— Между нашими странами существуют очень тесные исторические взаимосвязи, много переплетено событий, много исторических личностей даже трудно идентифицировать — белорусы они или поляки. Поэтому мы договорились, что историки, компетентные профессора будут вместе определять содержание определенных глав истории, чтобы корректно излагать исторические события. Ученые будут делиться документальными фактами, чтобы более корректно подать определенные исторические факты нашей совместной истории, — сказал Михаил Журавков.

Министр отметил, что это не первое международное соглашение в сфере образования, а «еще один хороший штрих в богатой международной деятельности нашей системы образования, чтобы повышать свой профессиональный уровень».Читать полностью: http://news.tut.by/society/505471.html

Zapisz

Zapisz

Zapisz

11 Komentarzy

Filed under Polityka

11 responses to “Próby normalizacji stosunków polsko-białoruskich?

 1. Nowak

  Syjoniście siwemu gołąbkowi z potężną nadwagą nie wierzę nawet na 1% . Żydostwo anglosaskie nigdy bezinteresownie nie zgodziło by się na całuski z Łukaszenką .
  Jednego natomiast nie pojmuje , a mianowicie dlaczego Łukaszenka a ściślej jego rząd tracą czas na ten wyreżyserowany cyrk . Nie wierzę , aby prezydent Białorusi uwierzył w raptowną miłość syjonistów do swojej osoby , którzy najchętniej by go ukatrupili . Według mnie Łukaszenka sprzed 7 – 8 lat był twardszy miał jaja i odwagę . Dziś jakby troszkę zgubił te walory co nie zmienia faktu , że to wybitny mąż stanu .

  Polubione przez 1 osoba

 2. janex

  Kiedy do biura partii Zmiana w Warszawie 18 maja włamali się funkcjonariusze ABW, skradli z jego pomieszczeń m.in. partyjne materiały propagandowe, ulotki, bannery, plakaty, transparenty, partyjne flagi, ale również i flagi Polski.

  Ostatni raz zabierano nam flagi naszego kraju podczas II wojny światowej i robili to równie smutni panowie w skórzanych płaszczach i tyrolskich kapelusikach

  […]Komparadorska „polska” elita specjalizująca się w miłości oralnej do Wielkiego Brata zza Oceanu, a będąca jedynie ekspozyturą amerykańskich interesów nad Wisłą, zadowoli się tłumaczeniem, że ostatnie dwa biało-czerwone paski symbolizują kraj, w którym Amerykanie umieścili swe wojska.[…]

  […]Serwilizm tej władzy nie ma precedensu. Nawet w czasach, gdy na naszej ziemi stacjonowały wojska radzieckie, takich uprawnień nie posiadały.

  Żołnierze radzieccy siedzieli głównie w koszarach w zachodnich województwach Polski i czy się komuś to podoba, czy nie, mimo że ich tu na dłuższy pobyt nikt nie zapraszał, to w pierwszych latach po wojnie były gwarantem przynależności zachodnich ziem do naszego kraju. Bez obecności tych wojsk Zachód bez najmniejszych wątpliwości odzyskałby te ziemie dla Niemiec.[…]
  http://sptnkne.ws/btPF

  Polubione przez 2 ludzi

 3. janex

  Tak na marginesie…
  Co byś powiedział, gdyby w Polsce było ponad 28 tysięcy funkcjonariuszy państwa rosyjskiego
  ( lub chińskiego ), posiadających ponad 10 tysięcy placówek równomiernie rozlokowanych na terytorium kraju?
  Co byś powiedział , gdyby ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy uczyło Twoje dzieci
  o historii i ideologii państwa rosyjskiego (lub chińskiego )?
  Pewnie bardziej dociekliwy spytałby, kto to finansuje?
  Może byłby zaskoczony odpowiedzią, że on i jego rodacy ?

  Tak jest w rzeczywistości…
  Z różnicą , że zamiast Rosji (Chin) taką strukturą włada państwo watykańskie…
  Jak tak , to co innego…mówi ponad trzydzieści milionów polskich watykańczyków.

  Dopóki ta gigantyczna część mieszkańców Polski nie będzie chciała własnego państwa,
  wszelka gadka o suwerenności jest bujaniem w obłokach.
  Ale to bujanie i tak jest zdrowsze dla psychiki , niż oszukiwanie rodaków.
  Na podstawie osobistych przeżyć.
  Zbigniew Jacniacki 26.07.2016 11:45:00

  ——————-
  Wiem, że Neon24 jest portalem polskich rzymskich katolików, ma , o ile dobrze pamiętam opiekuna duchownego,ks.Józefa Maja…
  Dlatego bez poradzenia sobie ze sprzecznością, której strukturze państwowej jesteśmy winni lojalność, nie będzie tego „RAZEM”, o którym wspomina Ryszard Opara.

  Ps.
  Dla jasności, Watykan w sumie tylko wykorzystuje i podtrzymuje naiwność polityczną naszych rodaków. Wiem, bo sam byłem taki naiwny.
  nadużycie link skomentuj
  Zbigniew Jacniacki

  http://ryszard.opara.neon24.pl/post/132872,polska-realia-wspolczesnosci-35-milionow-pokrzywdzonych

  Polubione przez 1 osoba

 4. hubalblog

  żydzi dzielą i skłócają narody słowiańskie. widać, że Słowiańska Siła, zjednoczona i niezależna od obcych wpływów jest dla nich ogromnym zagrożeniem.

  Polubienie

 5. janex

  Ukraina: projekt uznania polskiej okupacji Chełma, Przemyśla i Rzeszowa!

  Jeśli zostanie przyjęty, będzie stanowił podstawę do żądanie przez Kijów zwrotu tych przygranicznych terenów. Zakerzonie obejmuje ziemie od Białej Podlaskiej, przez okolice Chełma, Hrubieszowa, Przemyśla, aż po Bieszczady.

  Projekt zakłada też uznanie deportacji Ukraińców z tych terenów jako zbrodnię przeciwko ludzkości.
  http://prostozmostu.net/news/ukraina-powstaje-projekt-uznania-polskiej-okupacji-chelma-i-przemysla

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s