Pokerowe ultimatum Putina

z18929621Q,Prezydenci-Putin-i-Obama-podczas-szczytu-ONZWczorajsze radykalne ultimatum prezydenta Putina pod adresem USA jest zaskakujące i ryzykowne. Na tle racjonalnych dotąd zachowań oraz ogólnie trzeźwej polityki zagranicznej Rosji oceniam je negatywnie. – Bogusław Jeznach

tekst za: http://jeznach.neon24.pl/

Decyzja o wstrzymaniu wykonywania rosyjsko-amerykańskiego porozumienia z 2000 roku o współpracy w utylizacji plutonu sygnalizuje gotowość do przyspieszenia oraz intensyfikacji prac nad własnym arsenałem jądrowym przez Rosję, a zatem zwiększa ryzyko wybuchu wojny o niewyobrażalnych dla świata następstwach. Tego jednak potępiać jeszcze nie można, bo broń jądrowa w ogóle służy jak dotąd wszystkim stronom (i oby tylko tak zostało zawsze) do wzajemnego straszenia się i mobilizowania opinii publicznej. Sama decyzja jest też zasadniczo dobrze uzasadniona. Kreml słusznie wskazuje na zagrożenie strategicznej stabilności w wyniku ciągu nieprzyjaznych działań USA wobec Rosji i niewypełniania przez Amerykę zobowiązań wynikających z porozumienia. Putin nie wyklucza zresztą możliwości powrotu Rosji do porozumienia, jednak stawia Amerykanom sześć bardzo twardych warunków:

(1) Muszą zredukować liczebność sił zbrojnych USA i infrastrukturę wojskową na terytoriach państw przyjętych do NATO po 1 września 2000 roku (Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia, Rumunia i Bułgaria) do poziomu sprzed wejścia w życie porozumienia.

(2)USA muszą anulować tzw. ustawę Magnitskiego z 2012 roku, którawprowadza indywidualne sankcje polityczne, w tym zakaz wjazdu do USA i zamrożenie kont bankowych, wobec rosyjskich funkcjonariuszy imiennie oskarżonych o udział w doprowadzeniu do śmierci w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, żydowskiego prawnika obsługującego amerykański fundusz Hermitage Capital.

(3)Muszą anulować antyrosyjską wymowę i konkretne fragmenty w przyjętej ustawie „o wsparciu wolności Ukrainy” z 2014 roku, która upoważnia rząd USA do udzielenia Ukrainie wsparcia politycznego, gospodarczego i wojskowego „dla obrony przed agresją ze strony Rosji”.

(4)Muszą anulować wszelkie sankcje –polityczne i finansowe – przeciwko osobom fizycznym i prawnym z Rosji z 2014 roku oskarżonym przez USA o wspieranie agresywnej polityki Kremla wobec Ukrainy.

(5)USA muszą zrekompensować Rosji straty poniesione w związku z nałożonymi na nią sankcjami, a także „wymuszonymi” rosyjskimi kontrsankcjami przeciw USA (może tu chodzić o kilkanaście do kilkudziesięciu miliardów dolarów).

(6)USA muszą przedstawić Rosji konkretny plan nieodwracalnej i weryfikowalnej utylizacji plutonu objętego omawianym porozumieniem.

 

Warunki postawione przez Rosję są zaskakujące. Są na tyle ogólnikowe, nierównej wagi, chaotyczne i niedopracowane, że robią wrażenie postawionych w pośpiechu i niepoważnie, bez głębszego związku ze sprawą utylizacji plutonu, a raczej po to, by sformułować listę rosyjskich pretensji pod adresem USA i podsumować w ten sposób bilans obu kadencji ustępującego prezydenta Obamy.

Warunki Kremla są jednak tak radykalne i daleko idące, że trudno przypuścić, aby Rosja liczyła na ich wykonanie tak jak są postawione, zwłaszcza przez ustępującą administrację. W rzeczywistości są one dla Ameryki niemożliwe do przyjęcia. Musiałoby to bowiem oznaczać w szczególności:

Ad (1) wycofanie się przez USA (i zapewne NATO) ze wszystkich decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu (w tym państw bałtyckich i Polski) podjętych od 2014 roku, w tym rezygnację z rotacyjnej obecności sił USA w Rumunii i Bułgarii, a także dezaktywację bazy systemów antyrakietowych w rumuńskim Deveselu i rezygnację z budowy podobnej instalacji w Redzikowie.

Ad (3) uznanie de facto, że Krym jest częścią Rosji, a reszta Ukrainy i innych państw poradzieckich (zapewne z wyjątkiem państw bałtyckich) jest strefą wpływów Rosji, zaś środkowoeuropejscy członkowie NATO, w tym Polska, są strefę buforową wewnątrz Sojuszu o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, który będzie musiał być  uzgodniony z Rosją.

Ad (4) (5) zaniechanie wywierania presji politycznej i ekonomicznej na Rosję w formie sankcji i uznanie tej polityki za błędną.

Powstaje zatem pytanie: dlaczego trzeźwa dotychczas, ostrożna i dalekowzroczna Rosja, mająca wielkie doświadczenie i doskonałe przygotowanie dyplomatyczne stawia przeciwnikowi aż tak karkołomne warunki? Trudno mi znaleźć lepsze wytłumaczenie tego posunięcia, niż dramatyczną i pilną potrzebę interwencji w kampanię wyborczą w USA na miesiąc przed głosowaniem (8 listopada). Taki krok Kremla, który jest zresztą kolejnym w ciągu zdarzeń z obydwu stron świadczących o pogarszaniu się stosunków rosyjsko-amerykańskich, ma zademonstrować jałowość i daremność antyrosyjskich działań USA, w tym zwłaszcza najnowszych prób Waszyngtonu wywarcia politycznej presji na Moskwę w sprawie Syrii. Chodzi tu o wyraźne obarczenie ustępującej administracji Obamy (a więc i kandydującej na prezydenta byłej sekretarz stanu Hillary Clinton), odpowiedzialnością za zły stan stosunków rosyjsko-amerykańskich. To właśnie twierdzi także Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, którego Rosja de facto popiera.

Warunki te można zresztą traktować jako listę strategicznych rosyjskich interesów z celowo zawyżonym pułapem żądań, stanowiących punkt wyjścia dla przyszłego strategicznego przetargu z nową administracją USA (od 20 stycznia 2017 roku), na który liczy Moskwa w razie zwycięstwa Donalda Trumpa. Przy tej okazji – badając reakcje obozu republikanów – Moskwa zapewne chce przetestować już teraz gotowość Trumpa do takiego przetargu. Kreml sugeruje tym samym, że realizacja przynajmniej części przedstawionych warunków mogłaby doprowadzić do normalizacji stosunków rosyjsko-amerykańskich, a w perspektywie nawet ustanowienia między nimi ograniczonego partnerstwa. Rosja spodziewa się zapewne, że na taką ofertę jest branie w USA.

Bez wątpienia w rosyjskim ultimatum jest także silny wątek wewnętrzny. Poprzez rzucenie takiego wyzwania globalnemu rywalowi chodzi tu o demonstrację mocarstwowej asertywności ze strony Moskwy. W ten sposób Putin wykorzystuje antyamerykańskie resentymenty obecne w znacznej części rosyjskiego społeczeństwa dla wzmocnienia poparcia dla siebie i Kremla oraz dla dodatkowej legitymizacji swej władzy, potrzebnej zwłaszcza w warunkach pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Rosji.

W polityce zagranicznej prezydenta Putina jest sporo nagłych, zaskakujących i radykalnych działań, które jak dotąd zwykle prowadzą do korzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji. Tym razem jednak tak pokerowe ultimatum może się wiązać z dużym politycznym ryzykiem. Jest w nim jednocześnie niekonstruktywność, agresywna postawa i zawyżone ambicje geostrategiczne, co może zostać wykorzystane zarówno w USA, jak i w Europie przez zwolenników twardszego kursu wobec Rosji. Nawet Trump może zhardzieć. To, iż prezydent Putin zdecydował się na takie ryzyko, świadczy z jednej strony o tym, jak wielką stawką z punktu widzenia Moskwy są wybory prezydenckie w USA, a z drugiej, że sytuacja jest rzeczywiście poważna, ale jej rosyjska ocena sugeruje mimo wszystko szanse powodzenia takiej polityki. Oj, Ławrow będzie teraz miał co robić!   (BJ)

__________________________________

Od redakcji WPS

Shaker_Rosja_vs_USA

To nie jest ultimatum. Ultimatum to bezwarunkowe przedstawienie żądań pod groźbą wojny. A tutaj mamy ogłoszenie wstrzymania wykonania obustronnie podjętego zobowiązania przez jedno z państw. Powrót do realizacji zobowiązania jest uzależniony od spełnienia przedstawionych drugiej stronie warunków.

Prawdopodobny rezultat rosyjskich propozycji będzie taki, że USA nie spełnią rosyjskich warunków. Tym samym Rosja będzie rozbudowywała swój arsenał jądrowy. Będzie mogła również publicznie oskarżyć USA, że nie są zainteresowane działaniami na rzecz pokoju, a wręcz przeciwnie intensyfikują od dawna agresywną politykę wojenną nie tylko wobec Rosji, co jest coraz powszechniejszą opinią świadomej części społeczeństw.

Jedynym ryzykiem, jakie Rosja podejmuje odstępując od obustronnie podjętego zobowiązania jest to, że USA nie spełnią przedstawionych warunków.

Rosja posiada wszelkie siły i środki, żeby bez najmniejszego ryzyka (z wyjątkiem wspomnianego wcześniej) wyżej wspomniane warunki dla USA przedstawić.

Oczywiście nie można wykluczyć, że rosyjska akcja polityczna jest próbą wywarcia pewnego nacisku na środowiska żydowskiej finansjery, od których zależy wybór prezydenta USA. Dla światowego pokoju lepszy będzie kandydat tej opcji żydowskiej, która trzeźwiej ocenia sytuację międzynarodową i ograniczy wojenną, zbrodniczą politykę USA.

Reklamy

22 Komentarze

Filed under Polityka

22 responses to “Pokerowe ultimatum Putina

 1. stycznik

  https://m.youtube.com/watch?v=NyRNmazI_Ms#
  – judeopolonia, pod tym linkiem był zamieszczony ten że film.
  Ale zostal zdjety ze strony You Tube.
  Proszę panow o ponowne jego wyslanie na YT.

  Polubione przez 1 osoba

  • Crucesignatus

   re Dariusz Kosiur
   kłamiesz Pan jak zawsze międzynarodowy Żyd kontroluje każde państwo na świecie w tym reżim na kremlu a wywołanie wojny światowej to jest ich krok w stronę globalnej dyktatury.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Crucesignatus

    re Dariusz Kosiur
    tak było w 1914 i 1939r tak będzie i teraz ze względu na to że żaden naród nie zgodzi się nigdy na pokojowe zaakceptowanie nowego porządku świata wobec tego muszą przeprowadzić depopulację a później wystapić w roli rozjemcy.

    Polubione przez 2 ludzi

   • paziem

    Forma pańskiego „dialogu” wskazuje, że naruszane są przez pana reguły merytoryczności i gościnności ( ” kłamiesz Pan jak zawsze”). Na naszym portalu obowiązuje rzeczowość, a zatem ostrzeżenie pod pana adresem żeby nie szedł pan śladami licznych trollujących poprzedników.

    Czym innym jest udokumentowany fakt inspirowania przez środowiska syjonistyczne wybuchu I i II wojny światowej oraz obecne próby wywołania konfliktu światowego, a czy zgoła innym są tego skutki oraz wnioski dla współczesności. Z pana wywodu, jak podobnych inspirowanych przez środowiska syjonistyczne, wypływa sugestia, że międzynarodowy Żyd jest wszechmocny, a zatem niepotrzebny i bezskuteczny jest opór suwerennych państw lub patriotyczno-suwerenistycznych środowisk narodowych. Pana rzekoma „obiektywność” i „historyczność” tak naprawdę wpisuje się w nurt poplecznictwa syjonizmu i anglosaskiego, ludobójczego cynizmu politycznego.

    Polubione przez 1 osoba

   • Słowianin

    Swoja drogą panie prezesie ciekawe kim jest ten adm , który go tak plusuje . Akcja Chasbara działa pełna parą .

    Polubione przez 1 osoba

   • jpnz

    re: paziem,

    Bolszewicki i komunistyczny bydlaku z Lodzi….
    WPS to TUBA PROPAGANDOWA ZYDOW ROSYJSKICH (Putin, Miedwiediew, Lawrow etc).

    USUNIETE KOMENTARZE

    jpnz 6 Pazdziernik 2016 o 06:22
    re: Crusader,
    WPS to tuba propagandowa zydow rosyjskich.
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/10/04/pokerowe-ultimatum-putina/comment-page-1/#comment-19802

    jpnz 6 Pazdziernik 2016 o 06:25
    re: AP,
    Niemieckie zydy mieli sie dobrze, poniewaz emigrowali do Palestyny na mocy tajnego porozumienia pomiedzy syjonistami i nazistami, zawartego w 1933r. Poza tym duza czesc niemieckich zydow znalazla sie w aparacie wladzy III Rzeszy niemieckiej oraz zasilila armie niemiecka.
    Natomiast do Brzezinki k/Oswiecimia trafiali wschodnio-europejskie zydy, czyli przyslowiowa zydo-komuna.
    Toronto, Kanada
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/10/04/pokerowe-ultimatum-putina/comment-page-1/#comment-19803

    Polubione przez 1 osoba

   • Słowianin

    Toronto otyły prosiaku anglosasko – syjonistyczny dalej wchodzisz na WPS . Po co ? . Panie Maciejczyk po co trzymasz u siebie tego syjonistycznego prosiaka w jakim celu ? . Panie Maciejczyk ośmieszać swoje forum robiąc za sierść psią dla takich syjonistycznych pcheł .

    Polubione przez 1 osoba

  • Panie Dariuszu,
   (mala poprawka) W Syrii zostal zainstalowany system S-300. (jesli juz 3 dni temu jak podaje http://whatreallyhappened.com
   I http://plsputnik.pl

   jasiek z Toronto
   http://polskawalczaca.com

   Polubione przez 1 osoba

 2. Crucesignatus

  Żyd amerykański i rosyjski będzie się bił do ostatniego goja

  Polubione przez 3 ludzi

 3. AP

  A co z zydem niemieckim uczynia ?
  Znowu Oswiecim ???

  Polubienie

 4. Słowianin

  Serdecznie dziękuję za usunięcie wpisów idioty Toronto . to właściwy sposób działania z wysłannikami Syjonu . Niech wraca do p. Maciejczyka i dalej pierdzieli swoje herezje .

  Polubienie

  • jpnz

   Sam jestes idiota bolszewicko-komunistyczna gnido i lizydupie rosyjskich zydow (Putin, Miedwiediew, Lawrow etc).

   Polubienie

   • Słowianin

    Toronto otyły prosiaku anglosasko – syjonistyczny dalej wchodzisz na WPS . Po co ? . Panie Maciejczyk po co trzymasz u siebie tego syjonistycznego prosiaka w jakim celu ? . Panie Maciejczyk ośmieszać swoje forum robiąc za sierść psią dla takich syjonistycznych pcheł .

    Polubienie

   • jpnz

    IZRAELSKI RABIN WYJAŚNIŁ PRZYCZYNĘ NIEZWYCIĘŻONOŚCI CHABAD-u W FEDERACJI ROSYJSKIEJ.

    CHABAD w Rosji cieszy się osobistym patronatem prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina i dlatego wszelkie machinacje antysemitów nie zdołają przeszkodzić tej żydowskiej, religijno-społecznej organizacji w realizacji swoich planów w każdym mieście TEGO kraju.

    O tym fakcie powiedział w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym izraelskiej agencji informacyjnej „Kursor” szef jednego z religijnych oddziałów CHABAD-u południowego okręgu Izraela, rabin Moshe Ze’ev Pizem – cytat:

    „Putin jest wielkim przyjacielem żydów rosyjskich, zwłaszcza CHABADU.
    I dlatego, dopóki jest on przy władzy, gminom żydowskim nic nie grozi i wszystkie ich projekty będą zrealizowane” – powiedział rabin Pizem.

    Polubienie

 5. „Słowianin
  6 Październik 2016 o 10:49

  Swoja drogą panie prezesie ciekawe kim jest ten adm , który go tak plusuje . Akcja Chasbara działa pełna parą .”

  Pisze się „hasbara”, to po pierwsze, a po drugie, „lajkuję” ludzi rozsądnych, którzy nie robią za podcieraczy kremlowskich żydów. Ty „Słowianinie”, niestety jesteś żydowskim podcieraczem dlatego nie dostajesz i nie dostaniesz ode mnie lajków. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy podcieraniem kremlowskich żydów a podcieraniem żydów z USA. Globalna żydowska synarchia – wbij sobie te pojęcie w ten pusty łeb ponieważ w tych trzech słowach jest przedstawiony obraz świata na jakim żyjemy.

  Polubienie

  • Słowianin

   Po pierwsze szanowny panie wolałbym się z menelem przespać jak dostać lajk od ciebie.

   Polubienie

   • Słowianin

    Po drugie po tym poznasz Słowianina takiego prawdziwego , że robi błędy w trudnych wyrazach niepolskiego pochodzenia pełny łbie głupizny pejsatej , a żydkom to może ty zasrany rowek liżesz , bo na pewno nie moja osoba ani Pan Kosiur czy prezes Ziemiński , chociaż jak coś mi się nie podoba skrytykuję też Putina , bo to tylko człowiek a nie jakiś Bożek .

    Polubienie

 6. antysemita

  Dopoki w Rosji nie zostanie przeprowadzona renacjonalizacja, tzn odebrane ruskiemu zydowi i ruskiemu worowi tego, co od rozpadu ZSRR nakradli narodowi rosyjskiemu , to wielkie gowno, czyli ruchy robaczkowe frajera Putina trwac beda dalej, az zyd ponadruski Putina od wladzy pogoni.
  W cwiczeniu pazernosci kompromisow nie ma a narod za zloto dla Putina bil sie nie bedzie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s