Roman Dmowski, narodowiec – film dokumentalny

Polska bez polskiej władzy – to nie jest niepodległość

Biografia Romana Dmowskiego, współtwórcy niepodległej Polski, polityka, publicysty i ministra spraw zagranicznych. Film TVP Historia z roku 1994.

_____________________________________________

Dlaczego endecja nie próbowała przejąć władzy w 1919 r.?

Roman Dmowski:
„Niezadowoleni z rządów Piłsudskiego /…/ żądali od nas wzięcia władzy. Byli nawet tacy, co mówili i mówią : niech Dmowski przyjedzie i stworzy rząd silny. Otóż na pewno, gdybyśmy rząd stworzyli – przypuśćmy ze mną na czele – bylibyśmy Polskę porządnie zarżnęli. ;

1. Nie zapominajcie, ze żyjemy w czasach rewolucyjnych, które jeszcze krócej lub dłużej potrwają. My rewolucjonistami nie jesteśmy /…/.

2. Jesteśmy znienawidzeni przez wszystkie żywioły rewolucyjne, które przeciw nam mocniej by się zmobilizowały i zacieklejszą prowadziłyby walkę niż przeciw rządom, istniejącym pod Piłsudskim. ;

3. Żydzi wszyscy murem przeciw nam by stanęli.

4. Niemcy przeciw naszym rządom, zwłaszcza gdyby mnie widzieli na czele, rozwinęliby sto razy silniejsza podziemną robotę przez swoich agentów niż to robią.

5. Dla bolszewików moskiewskich bylibyśmy potęgą reakcyjną, którą za wszelka cenę trzeba obalić, nam by pewnie pokoju nie proponowali.

6. W krajach alianckich Twój przyjaciel (Dmowski – przyp. mój) jest znienawidzony przez bardzo wpływowe żywioły. /…/ wszystko by one robiły żeby moje rządy obalić i waliłyby, ma się rozumieć w Polskę. /…/ moglibyśmy np. ani grosza kredytu u aliantów nie dostać. ; Słowem , mielibyśmy walkę na wszystkie strony. Czy my przy obecnym stanie organizacyjnym sił naszych moglibyśmy walkę taką wytrzymać. Przegralibyśmy ją z kretesem, a z nami Polska by przegrała.”.

na podst: Andrzej Micewski „Roman Dmowski” Wydawnictwo „Verum” Warszawa 1971. r. List z roku 1920 do Z. Wasilewskiego  i list  do J. Zdanowskiego z roku 1922 są zamieszczone na stronie 280- 285

____________________

Można i należy polemizować z powyższą wypowiedzią R.Dmowskiego.
Z jednej strony przedstawiony punkt widzenia Dmowskiego wynikał z racjonalnych przesłanek, z drugiej jednak nie zawierał wszystkich niezbędnych politycznych przemyśleń.
My dzisiaj, znając historię, z łatwością te brakujące niezbędne przemyślenia możemy uzupełnić.

Ostateczny efekt rządów Piłsudskiego oraz żydo-sanacji był właśnie taki, jakiego obawiał się Dmowski w 1919r., godząc się na udział Piłsudskiego w polityce. A trzeba było go zwyczajnie odstrzelić – Żydzi w podobnej sytuacji nie mieliby najmniejszych skrupułów.
Znakomitą okazję ku temu stwarzała złożona na ręce Witosa dymisja Piłsudskiego przed bitwą warszawską – można więc było potraktować Piłsudskiego jako dezertera i nawet oficjalnie, za zdradę, skazać na rozstrzelanie.

W każdym razie obóz narodowy popełnił poważny błąd pozwalając na niekontrolowaną przez siebie działalność antypolskich, antynarodowych i antypaństwowych, żydo-sanacyjnych (żydo-masońskich i żydowskich) elementów poczynając od 1919r., za co Endecy, a przede wszystkim Polska i Polacy, zapłacili już w 1926r. w wyniku zamachu majowego Piłsudskiego – zamachu inspirowanego przez żydowską finansjerę Wlk.Brytanii i USA (te same siły zniewoliły Polskę po 1990r.).

Ten sam błąd powtórzyli później Gomułka i Gierek mimo, że mieli za sobą poparcie ZSRR, jego siły politycznej i militarnej (dziwi także, że nie rozwiązano dostatecznie tego problemu w samym ZSRR – miejmy nadzieję, że uda się to, choćby częściowo, we współczesnej Rosji -?).

Za te tragiczne błędy Obozu Narodowego, potem polskich socjalistów, Gomułki i Gierka, płacimy dzisiaj ogromną cenę – i nie mamy dostatecznej pewności, czy zdołamy odzyskać Polskę dla Polaków.

Od 27 lat dajemy przecież przyzwolenie na władzę rządom żydowskich i filosemickich bandytów – bandytów, którzy popierają zbrodnicze wojny USA, którzy niszczą podstawy bytu Polaków i budują nienawiść wśród Słowian. A wszystkie kolejne rządy bandytów otrzymywały błogosławieństwo hierarchów Kościoła – błogosławieni więc są bandyci i ich bandytyzm. Kościół w Polsce przeklina tylko polski nacjonalizm.

Kim więc są kato-nacjonaliści? I czy brak politycznej świadomości może być naszym usprawiedliwieniem?

Dariusz Kosiur

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

19 Komentarzy

Filed under Polityka

19 responses to “Roman Dmowski, narodowiec – film dokumentalny

 1. konik

  15 metrowy krzyż z bambusa i pieczona koszerna świnia.
  http://prezydent.neon24.pl/post/134998,piknik-patriotyczny-w-warszawie-pod-pomnikiem-dmowskiego

  Jedną świnię już w całości wpierdolili (ponoć ma być dróga), sam koszerny prosiak Sendecki zżarł połowę.

  Koszerna parodia , obraz nędzy i rozpaczy.

  Polubienie

 2. Chłopie to nie ta epoka, zabieraj habit, krzyże, różańce, święte pismo i wracaj do średniowiecza ze swoimi banialukami, bo tu nikt poważnie cię nie traktuje.

  Polubione przez 1 osoba

  • Crucesignatus.

   re: przemex
   Bredzisz od rzeczy Roman Dmowski na którego autorytet się rzekomo powołujecie w ciągu swojego życia doszedł do innego wniosku:

   „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” – Roman Dmowski Źródło: Kościół, naród i państwo, 1927

   .. każdy kto atakuje Kościół Chrystusowy promując przy tym świecki ustrój państwowy wolność sumienia jest zwyczajnym żydowskim szkodnikiem

   Polubienie

   • paziem

    Sergiuszu, stwierdzam,że potwierdzasz regułę, że jak zjawi się jakiś „agzorcysta”, to rozmowa z nim jest jak z kiwającym się przed ścianą płaczu. A zatem żegnam. Do krucjat pełno jest miejsc w blogosferze . Zacznij od GW, RM, Niezależna,Republika, PiSmedia -cała gama oraz „antysystemowe szopki” typu Chojecki&Kowalski

    Polubienie

  • julius

   „Wystąpienia Dmowskiego w broszurze „Kościół, Naród i Państwo” nie należy przeceniać. Ostatecznie bowiem jest to tylko jedna broszura, na którą mogą się powoływać funkcjonariusze międzynarodówki watykańskiej. A przecież jest to o wiele za mało, gdy zważymy, że spod pióra Dmowskiego wyszło 10 dzieł polityczno-społecznych, 2 powieści, 16 broszur i kilkaset artykułów, które – razem wziąwszy – katolicyzmowi niezbyt pochlebne wystawiają świadectwo.”

   Polubienie

  • paziem

   Sergiusz, nie przeginaj, nie zabawiaj się w kolejnego „ewangelizatora” na tym portalu.

   Polubienie

 3. Ten pan na wielkim ekranie w wybudowanej, za pieniądze Polaków nie wierzących i innych wyznań, Świątyni Opatrzności (raczej: Opaczności) nazywa się W.Polak i jest prymasem IIIŻydo-RP (bo chyba nie Polski). To on głosi, że nacjonalizm polski jest herezją.

  Polubienie

 4. Swiatynia opacznosci Lucyfera,inaczej nie mozna tego nazwac.
  Z kazda nowa inwestycja sakralna,zwieksza sie majatek
  watykanskiej korporacji w Polsce.A,od czasu osadzenia JP2,najwiecej
  inwestycji/pomnikow budowanych jest na czesc jego.
  Moze,ktos z moich rodakow Polakow-Slowian wie,dlaczego od biskupa
  w gore wszyscy nosza JARMULKI. Z tego co dotychczas zaobserwowalam,to takowe nakrycia uzywaja tylko Zydzi.

  Polubione przez 1 osoba

 5. julius

  „Żydzi mają do chrześcijaństwa takie samo prawo jak każdy inny naród. A i naszym obowiązkiem jest dopomagać żydom do nawrócenia się, jak pomagamy innym narodom niewiernym. Trzeba tylko o to dbać, by to nawrócenie się było szczere, rzeczywiste. Dla każdego żyda szczerze nawracającego się powinniśmy mieć szacunek, dla neofity obłudnego, z interesu – pogardę. Faktem jest, że choć większość nawróceń się żydowskich jest podejrzana, trafiają się jednostki szczerze nawrócone i prawdziwie katolickie. Te jednostki powinniśmy przyjąć po bratersku do społeczności chrześcijańskiej…”

  „Ale i nieochrzczone żydy, tudzież inne międzynarodówki, dziwnym trafem głoszą hasła bliźniaczo podobne do tych, jakie ukazały się w ostatniej enuncjacji „Wodza Narodu Polskiego” z siedzibą w Rzymie. Zwalczają równie mocno nacjonalizm i psują robotę kosmopolitycznych nacjonalistów nad Wisłą.
  Wszystko dotychczas jest nam zrozumiałe. Dziwacznie! Potwornie dziwacznie wyglądają te nieszczęśliwe kompozycje „katolickie, a więc powszechne, kosmopolityczne państwo narodu polskiego”. „…chrześcijański nacjonalizm” i wiele takich określeń. Panowie z obozów „narodowych” nie potrafią absolutnie, albo boją się odróżnić nacjonalizm od katolicyzmu.”

  pnp zadruga 1938 r.

  Polubione przez 1 osoba

 6. konik

  Nawet już w usraelu durne społecieństwo się pokapowało że cownęni się do feudalizmu

  Sondaż: Ponad 75 proc. Amerykanów chce lidera, który odzyska kraj z rąk feudalnych bogaczy
  http://forsal.pl/artykuly/991183,sondaz-75-proc-amerykanow-chce-lidera-ktory-odzyska-kraj-z-rak-bogatych.html

  Polubienie

 7. Lawina: 11.11.2016 Komentarz do Dnia Niepodleglosci – Szkoła Myślenia

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s