„A czyjeż to imię…”

Znalezione obrazy dla zapytania szarża pod somosierrą

Kolejna rocznica szarży szwoleżerskiej pod Somosierrą daje pretekst do szybkiego rzutu okiem na legendę napoleońską i wciąż występujące polskie do niej nabożeństwo.

 

za: http://chart.neon24.pl/

Otóż problem nie polega na tym, że wzięliśmy udział w nieudanej próbie budowy Europy bonapartystowskiej – tylko żeśmy w porę (tj. ok 1810 r.) cesarza nie porzucili).

 

Po epoce samoukoronowanej rewolucji, zwanej Cesarstwem – mamy swój hymn (będący mimo ładnej melodii trochę jednak piosenką o d… Maryni) z bezpośrednim przywołaniem osoby  Napoleona, było nie było obcego władcy – co jest jednak przypadkiem bezprzykładnym w państwowych pieśniach różnych narodów. Przede wszystkim jednak empire przyniósł nam i wzmocnił liberalną tradycję prawno-państwową, przemieszaną ze skłonnością do rządów pół-amatorskiej soldateski (nieprzypadkowo kult Napoleona podhodowała w Polsce sanacja). Legenda napoleońska wpisuje się też w polską zaślepioną i nieodwzajemnioną miłość do Zachodu, jego opieki i gwarancji. Wreszcie – w swojej wersji poetyckiej odpowiada polskiemu infantylizmowi, estetyzmowi, tym opowieściom o „honorze”, amarantom, ułanom, mazurom.

 

Zachodnia Europa jest geopolitycznie martwa

 

Ustrojowo i ideologicznie Europa napoleońska jest nie do obrony. Mimo pseudomonarchistycznej formy – była to tylko nieudana próba dyktatorskiego utrwalenia programu rewolucji antyfrancuskiej w jej liberalnym – czyli w istocie pierwotnie celowym kształcie. Z punktu widzenia dowolnego społeczeństwa europejskiego (także polskiego) – była (i jest) to ideologia zabójcza, w dodatku oddająca władzę polityczną grupom i kręgom destrukcyjnym dla tradycyjnego ładu.

 

Równolegle zaś – Europa Napoleona była od początku do końca projektem utopijnym. Niektórzy jej współcześni obrońcy – jak choćby nieodmiennie najciekawszy w swych przemyśleniach kol.  Ronald Lasecki  – zdają się odczuwać wyraźny sentyment do antybrytyjskiej polityki Bonapartego, ponadto zaś anachronicznie popierając bonapartyzm jako ostatnie (przedostatnie, jeśli licząc faszyzm) przebudzenie geopolityczne Europy Zachodniej w wersji nie-oceanicznej. Tak oto wychodząc z rozsądnych przesłanek, w oparciu o błędy obserwacyjne, można dojść do zupełnie nieuzasadnionych wniosków.

 

Po pierwsze – Ronald i „anty-atlantyccy” bonapartyści nie chcą zauważać, że geopolityczny pomysł Napoleona sprowadzał się do ciągłego dążenia do powrotu do pokoju w Amiens. Podobnie jak  Wilhelm II Hitler – Cesarz wojował z Anglią tylko po to, by zawrzeć z nią pokój. Czyli, podobnie jak swoi pseudo-kontynentalni następcy – kompletnie nie rozumiał swojej sytuacji geopolitycznej, ani o co toczy się gra! Nadto, ideologia którą reprezentował skutecznie uniemożliwiła mu (znowu jak Hitlerowi) dojście do jedynego możliwego uzupełnienia swojego programu, czyli kondominialnego porozumienia z Rosją (bliskiego za  Pawła I, niemal już niemożliwego za jego syna).

 

I w tym momencie dochodzimy właśnie do punktu, w którym udające rozsądne, ale i tak błędne podejście do bonapartyzmu – styka się z klasycznym polskim zauroczeniem romantycznym. Cezurą, nogawkami spodni czasu, w których Napoleon stracił swoje szanse na bycie czymś więcej niż historycznym celebrytą, zaś Polacy możliwość wzięcia udziału w prawdziwej grze geopolitycznej – był Erfurt.

 

Honor to nie jest pojęcie polityczne

 

W 1810 r. Napoleon zdawał sobie sprawę z niezdolności swojego imperium do utrzymania samodzielnej kontroli nad całym obszarem i Europy Zachodniej, i Środkowej. Wyjście widział w kondominium z udziałem Rosji, której zaproponował m.in. oddanie kontroli nad Księstwem Warszawskim. Rosyjska dyplomacja o wszystkim skwapliwie powiadomiła Polaków, proponując dobrowolną zmianę strony. Głównie właśnie decyzją księcia  Józefa Poniatowskiego  – Warszawa odmówiła i zawiadomiła z kolei Francuzów, dając pokaz niedojrzałości dyplomatycznej i politycznej.

 

Kolejna okazja zmiany niekorzystnego dla Polski układu sił, spowodowanego zbyt długim i kurczowym trzymaniem się poły cesarskiego surduta, jest bardziej znana – to słynna noc księcia Józefa w Krakowie, po odwrocie spod Moskwy, kiedy łapał za pistolet nie wiedząc czy wycofać się z wojskami do Napoleona, czy wracać do Warszawy, co suflowali Rosjanie. Jak wiadomo, Pepi wybrał najgorsze rozwiązanie, bo nawet gdyby sobie „honorowo” strzelił w łeb – szkoda dla Polski byłaby mniejsza.

 

Mówimy bowiem o niemal pewnej szansie utrzymania integralności terytorialnej Księstwa (a więc bez odpadnięcia Krakowa i Poznania), ze znacznie większymi niż w realu możliwościami dalszego rozwoju i rozszerzenia w unii z Rosją. Wszystko to zostało zaprzepaszczono – bo Pepi faktycznie BĘDĄC politykiem, w konkretnych sytuacjach niemal dyktatorem ziem polskich – udawał zarazem, że nim nie jest, popełniał rażące błędy, których w żaden sposób nie może usprawiedliwić odwołanie się do „honoru”. Powtórzmy: sanacyjny Bóg zastępczy, „honor” – to nie jest pojęcie polityczne! Może być elementem propagandy, ew. (ale bardzo ostrożnie!) procesu wychowawczego – ale na pewno nie polityki na poważnie, polityki odpowiedzialnej i opartej o rację stanu!  „Honorowy” to może być podporucznik ułanów, a nie głównodowodzący.

 

Już w 1792 r. podczas tej fatalnej, a im dłużej trwającej, tym gorszej dla Polski wojny – Pepi nie słuchając swego stryja udowodnił, że nie nadaje się na przywódcę narodowego, nie nadaje się nawet na dowódcę (nie rozumiejąc po co i o co walczy). Okazał się po prostu szkodnikiem, co swym dalszym życiem tylko potwierdził (jedna nierozstrzygnięta bitwa raszyńskiego i kampania 1809 r. niczego w tym obrazie nie zmieniają, bo gdyby Poniatowskiego nie było – z równym lub większym powodzeniem dowodziłby Polakami inny generał). Innymi słowy – Pepi był w historii Polski postacią zbędną.

 

Epizod napoleoński dowiódł, że po czasach  Ludwika XIV  – Europa Zachodnia utraciła zdolność do innej niż oceaniczna formy podległości i organizacji geopolitycznej, a więc jakiekolwiek wiązanie nadziei z jakimś jej wybiciem się na samodzielność, wyzwoleniem i powrotem do roli globalnej – jest anachronizmem i naiwnością. A zatem – nie było i nie ma sensu wiązać losów Polski z żadnymi projektami podsuwanymi, czy nawet wymyślanymi przez grupy polityczne zachodniej części naszego kontynentu. A szarża pod Somosierrą, od której zaczęliśmy – mogłaby nas chyba po ponad 200 latach w końcu oduczyć także myślenia o polityce w kategoriach właściwych dla spadającego wciąż z konia kawalerzysty.

 

Konrad Rękas

___________________________________

O tym niestety milczy pisana pod żydowskie i kościelne wymogi historia Polski, ale dwukrotnie więcej Polaków walczyło przeciw Napoleonowi po stronie Rosji, niż z Napoleonem przeciw Rosji.

Czy słowiańskie geny – bo nie polityczny racjonalizm – niestety -, są równie silne w Polakach dzisiaj, jak wtedy?

D.Kosiur

Reklamy

19 Komentarzy

Filed under Polityka

19 responses to “„A czyjeż to imię…”

 1. zydozerca

  Może ktoś coś doda o wystąpieniu Napoleona przed żydowskim sanhedrynem ?

  Polubienie

 2. zydozerca

  HOŁDY LENNE /w ciągu tygodnia / XI’2016
  połowa rządu PiS po dyspozycje w Izraelu
  połowa rządu PiS po dyspozycje w Wlk Brytanii
  A.Duda w Szwecji -ludobójca i podżegacz wojenny Carl Bildt +rząd pedofili
  na 2 grudnia A.Duda zaprasza do Polski żydowskiego zbrodniarza /oligarchę P.Poroszenko
  PIS-OWSKA KOLONIA ŻYDOWSKA NIE JEST W STANIE PROWADZIĆ SAMODZIELNEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ –
  MARIONETKI IZRAELSKO-UKRAIŃSKIE KICAJĄ JAK ZAJĄCE OD KIJA Z MARCHEWKĄ DO KIJA Z POLEWKĄ

  Polubienie

 3. julius

  W 16 wieku doszedł do władzy Iwan Groźny.
  Podczas swojego panowania w Rosji wprowadził wiele nowoczesnych rozwiązań:

  * sądy przysięgłych
  * Bezpłatne szkolnictwo podstawowe (przy cerkwiach)
  * Kwarantanna medyczna na granicach kraju
  * Lokalny samorząd wybierany (zamiast gubernatora)
  * Regularna armia (i pierwsze na świecie mundury wojskowe – w oddziałach łuczników)
  * Zatrzymanie najazdów tatarskich
  * Ustanowienie równości między wszystkimi grupami społecznymi (chłop był tylko zmuszony siedzieć na ziemi aż do momentu zapłaty za jej dzierżawę – i nic więcej, jego dzieci są uważane za wolne od urodzenia!).
  * Zakazanie niewolniczej pracy
  * Ustanowienie państwowego monopolu na handel futrami
  * Obszar kraju zwiększył się 30 razy!
  * Emigracja ludzi z Europy przekroczyła 30 000 rodzin (tym, którzy osiedlali się wzdłuż linii obrony wypłacano 5 rubli na rodzinę.
  * Wzrost dobrobytu ludności (i wpłacanych podatków)wyniósł kilka tysięcy procent (!).
  * Za cały okres panowania nikt nie został stracony bez wyroku sądu, całkowita liczba „represjonowanych” wynosiła od trzech do czterech tysięcy. (A czasy były burzliwe – pamiętajcie nie tylko o nocy świętego Bartłomieja).
  http://wowavostok.livejournal.com/3996215.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. slawek

  Song Hongbing, chiński ekonomista: Polacy powinni budować polską, narodową gospodarkę

  Nie ma w historii przykładu, żeby państwo zbudowało swoją potęgę gospodarczą i silną pozycję na arenie międzynarodowej dzięki inwestycjom zagranicznym. Nikt nie da drugiemu państwu bogactwa i potęgi ekonomicznej. Trzeba je samemu wypracować. To jest jedyna droga, która doprowadzi Polskę do sukcesu gospodarczego – uważa znany chiński ekonomista, Song Hongbing.

  Czytaj http://www.kresy.pl/wydarzenia,azja-pacyfik?zobacz/song-hongbing-chinski-ekonomista-polacy-powinni-budowac-polska-narodowa-gospodarke

  Polubione przez 1 osoba

 5. stycznik

  Obecny rzad to typowe marionetki bez wlasnego zdania.
  Sa tak puści że musza jezdzic po wskazowki do izraela i anglii.
  Jednym slowem Żenada.

  Polubienie

  • No i po wizycie rządu w Izraelu telewizornia podała, że już jest gotowy zastęp kilkudziesięciu cyberfachowców do walki z cyberprzestępcami…
   Cyberprzestępcy to oczywiście ci co posługują się – ‚mową nenawiści’…oczywiście nie chodzi tu o mowę nienawiści w stosunku do Putina czy Rosji….wiadomo – o kogo chodzi…chodzi o wiecznie prześladowanych i gnębionych żydów…
   Tak więc polowanie ‚na czarownice’ czas zacząć…Skąd my to znamy?

   Polubienie

 6. slawek

  Dziennikarskie Biuro Śledcze przedstawia film z kazania Ksiądza Piotra Natanka, podczas którego ujawnia on prawdę o zamordowaniu Muammara Kadafiego – przywódcy Libii. Został on zabity podobnie, jak Saddam Husajn w Iraku – na zlecenie Kartelu Bankowego, po wywołaniu rewolucji

  Polubione przez 1 osoba

 7. slawek

  Przyczynę dla której „Zachod” (po słowacku ‚sracz’) chciał koniecznie zlikwidować Kadafiego i jego Socjalistyczną Republikę najlepiej przedstawia ten filmik. Dowiecie się z niego dlaczego Libia została krajem przeznaczonym do likwidacji.

  Polsko-języczna wersja zielonej księgi „Kadafiego”:
  http://web.archive.org/web/20121102015616/trzeciswiat.files.wordpress.com/2011/12/muammar-al-kaddafi-zielona-ksiazka.pdf

  Polubione przez 1 osoba

 8. antek.wariat

  Panie Kosiur komu pan tak 5* śle ?
  Parchu astra zawsze będzie tym samym, uny tam tylko nicki zmieniają ,rebeliantka czy astra to to samo widziałem osobiście jak jej się nicki pomyliły 🙂 i robiła krektę wpisów ale miała inny nick

  teraz parchastej zmieniono nick na „parch-Astra – A. Słupianek” a przecież to jest nie możliwe tak na parch neonie powiadają admini którzy tam wszystkich zbanowali a odbanować już nie potrafią.

  Tymczasem Rebeliantka pisze po Intronizacji, :
  „Tak, że wszystko jest OK.
  Jestem dumna, że jako Polacy mamy katolickiego prezydenta.”
  http://rebeliantka.neon24.pl/post/135159,zawodowstwo-mainstreamu#comment_1346602

  Na moje krytyczne uwagi odpowiada:
  „Nie wszystkie działania prezydenta popieram.
  Cieszę się natomiast, że jest katolikiem i ufa Bogu.
  W ten sposób błędy może z czasem naprawić”.
  http://rebeliantka.neon24.pl/post/135159,zawodowstwo-mainstreamu#comment_1347761

  Polubienie

 9. zydozerca

  2 grudnia c.el rezydent zdaje raport P.Poroszence nt. ustaleń żydorządu w Izraelu i GB odnośnie wsparcia dla UPAdliny oraz swoich zobowiązań wobec rządu Szwecji na czele z Carlem Bildtem -etatowym podżegaczem wojennym, ludobójcą i inicjatorem Majdanu oraz wojny w Syrii.
  Po czynach /ćwiczenia z użyciem rakiet na Krymie/już widać,że szykują się do wzmożonych prowokacji wobec Rosji .
  Za zdradę Polski – kara śmierci,parszywy skurwiony śmieciu na posyłki !

  Polubienie

 10. slawek

  To tak, jak w opowieściach o duchach – wszystkim świadkom nagle pada bateria, przestają działać kamery, dlatego trzeba wierzyć na słowo. Na przykład w istnienie „ośmiornic Putina”.

  Putin tworzy szczególnie niebezpieczną broń w Antarktyce, przekonuje brytyjska gazeta Daily Express. Według publikacji głęboko pod lodami Antarktydy w jeziorze Wostok naukowcy rzekomo odkryli ośmiornicę z 14 mackami. Przerazili się, nazwali ją Organism 46-B i wysunęli według nich oczywisty wniosek: jest to tajna broń Putina. Oczywiście! I co jeszcze? Inne opcje nawet nie przychodzą do głowy. Jednak w tym przypadku trzeba uwzględnić, że naukowcy pięć dni spędzili w jeziorze pod wielometrową warstwą lodu — każdy w takich warunkach może stracić rozum.

  Szok był najwyraźniej tak silny, że nikt nie mógł zrobić normalnego zdjęcia — tabloid prezentuje zaniepokojonym czytelnikom tylko jeden zamazany obraz, na którym można zobaczyć nie więcej niż cztery macki. To tak jak w opowieściach o duchach — wszystkim świadkom nagle pada bateria, przestają działać kamery, dlatego oczywiście trzeba wierzyć na słowo.

  Oczywiście nie można nie wierzyć tym, którzy mówią, że to wszystko to niby dzieło rąk Kremla. Co więcej, niejacy rosyjscy naukowcy rzekomo powiedzieli gazecie, że jedną z superzdolności potwora jest wyłączanie radiostacji tych, którzy go znaleźli. Wszystko jest przemyślane. A jeszcze gazeta przekonuje, że ta szalona ośmiornica opanowała umiejętności hipnozy. Dlatego naukowcy niczego nie mogli zrobić, kiedy ona oderwała głowę jednemu z ich towarzyszy i wsunęła sobie do gęby. Nie mogli podobno nawet poruszyć się, aby pomóc. Potem oczywiście odrąbali macki, ale one nadal zabijały: kawałek ośmiornicy czołgał się po lodzie do innego ich kolegi i udusił go. Brrr …

  Potem, jak mówią, kiedy wreszcie pokonali głowonoga, rosyjscy anonimowi urzędnicy zabronili im o tym mówić, a naukowcy musieli uciekać z kraju, aby powiedzieć ludziom prawdę o tym, że wkrótce krwiożercze ośmiornice zaleją Amerykę na rozkaz „zimnego jak lód” Putina.

  Cześć i chwała takim bojownikom za sprawiedliwość, chciałoby się powiedzieć po przeczytaniu przepełnionego horrorem artykułu w ….

  Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201612014333331-Organism-46-b/

  Polubienie

 11. slawek

  macierewicz 🙂

  […]zamiast 24 śmigłowców uderzeniowych MON kupi tylko 3 i to dopiero za 2 lata, a liczba dronów których miało być tysiące wyniesie 20-30.[…]

  […] Dodam, że w między czasie okazało się także skąd się wziął ten sławny już ruski dron, który w czasie szczytu NATO w Warszawie krążył sobie po niebie. Wtedy to szef MON Antoni Macierewicz mówił o „próbie penetracji”– nie dodając jak zwykle żadnych innych szczegółów, a więc: czego penetracji?

  A więc niedawno okazało się, że ten wrogi dla naszego bezpieczeństwa, i oczywiście świata również, bo jak wiadomo w Warszawie pojawili się wówczas przywódcy najważniejszych krajów Zachodu, na czele z hegemonem oraz głową kraju, z którym mamy podobno zawarte jakieś strategiczne partnerstwo, tj, samoistnej Ukrainy, był dronem znajdującym się pod kontrolą MON (!).

  Przypomnę, że informację o tym niecnym incydencie z dronem podał sam osobiście Antoni Macierewicz, sobie osobiście przypisując jego unieszkodliwienie.[…]

  https://adnovumteam.wordpress.com/2016/12/02/wojna-domowa-na-ukrainie-2-12-2016r-646-dzien-od-nowego-rozejmu/

  Polubienie

 12. konik

  „Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka.”
  -Henryk Goryszewski
  .
  „…przyjmując za właściwe stanowisko, iż najpierw jesteśmy katolikami, a później Polakami, gdyż naszą pierwszą ojczyzną jest Kościół katolicki…”
  -Redakcja monarchistów w „Od Redakcji” pod jednym z tekstów
  .
  „Jako katolik rzymski Polskę mogę poświęcić, bowiem narodowość jest kwestią incydentalną, ale na rozrzedzenie katolicyzmu rzymskiego mojej zgody być nie może.”
  -Adam Wielomski
  .
  “Cóżby ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić”
  -Ks. Kazimierz Lutosławski w książce „Czuj duch” dla harcerzy

  czytaj dalej… https://opolczykpl.wordpress.com/2016/12/01/zydogenny-katolicyzm-a-polska-racja-stanu/

  Polubienie

 13. PRLowiec

  Zdaniem sądu rejonowego w Poznaniu Pinior ( można podawać nazwisko – zgodził się ) i jego dwóch koleżków nie muszą siedzieć w kiciu .
  Prokurator domagał się wiezienia – możliwość matactwa .
  Sąd zdania prokuratora nie podzielił , a więc Pinior i dwóch koleżków na wolności .
  Za Piniora poręczyło wielu wpływowych pejsatych polityków .
  Gdyby to pan Dariusz Kosiur był na miejscu Piniora dostałby kulkę w łep od razu , ale w żydostanie są równiejsi .
  Mnie jedno zastanawia . Do ku….. nędzy : czy ten kraj będzie kiedykolwiek normalny ? . Ludzie do cholery zróbmy coś . Nie wiem cokolwiek . Dlaczego większość z nas głosuje i akceptuję szkodników u żłoba . Czemu tak jest ? Skąd ta obojętność na krzywdę szefa Zmiany .
  Proszę zorganizować jakąś potężny protest przeciwko aresztowaniu tego człowieka a pakuję się i jadę nawet tam gdzie diabeł mówi dobranoc .
  Żeby było kiedyś normalnie , ale kiedy .?

  Polubienie

 14. PRLowiec

  Może ktoś szerzej odpowie : kto to jest ten Pinior . Wydaje mi się , że to jakiś działacz dawny solidurności – bez złodziejstwa nie ma wolności .Takie nowe hasło .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s