Rozbieżność stanowisk Rosji i NATO odnośnie Ukrainy

usa-ukraina-syria-irak-iran

Posiedzenie Rady NATO – Rosja pokazało istnienie głębokich różnic w stanowiskach Rosji i Sojuszu Północnoatlantyckiego odnośnie sytuacji na Ukrainie, oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

W poniedziałek w siedzibie NATO w Brukseli odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Rady NATO — Rosja na szczeblu stałych przedstawicieli.

— Pierwsze zagadnienie, które omawialiśmy — to kryzys wewnątrz i wokół Ukrainy. Stanowiska członków sojuszu i Rosji odnośnie tego kryzyzu bardzo się różnią — głosi oświadczenie Stoltenberga, opublikowane po zakończeniu posiedzenia. — Sytuacja na wschodzie Ukrainy także w dalszym ciągu wzbudza głęboki niepokój. Łamanie porozumienia o wstrzymaniu ognia w ostatnich mieisącach osiągnęło rekordowy poziom. Ciężkie uzbrojenie nie zostało wycofane, a obserwatorzy OBWE w dalszym ciągu są celem (ataków) — oświadczył Stoltenberg. Sekretarz generalny podkreślił przy tym, że „członkowie sojuszu wezwali Rosję do wykorzystania swojego znaczącego oddziaływania na powstańców, aby ci w pełni spełnili swoje zobowiązania”.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201612194459302-posiedzenie-rosja-nato-ukraina/

 

Atak na Debalcewo: są ofiary

ukraina_donieck

Przy niedzielnej próbie ofensywy na Donbas Siły Zbrojne Ukrainy mogły stracić dziesiątki osób. Taką informację przekazał ukraiński wolontariusz Semion Kabakajew.

„Nie mamy dokładnych danych na temat strat. Sztab udzielił niepełnej informacji. Straty są, i obawiam się, że wynoszą one kilkadziesiąt osób, a nie ponad sześć” — napisał na Facebooku Kabakajew.

W niedzielę oficer prasowy operacji antyterrorystycznej (ATO) Leonid Matiuchin przekazał informację o pięciu poległych ukraińskich żołnierzach. Wcześniej tego samego dnia zastępca dowódcy sztabu operacyjnego proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin poinformował, że przy próbie przerwania pozycji powstańców pod Dobalcewem ukraińskie wojsko straciło 10 osób. 20 ukraińskich żołnierzy zostało rannych. Według informacji powstańców, ukraińska armia straciła także dwa bojowe wozy piechoty.
Ukraińskie Siły Zbrojne i powstańcy nie przestrzegają porozumienia o rozłączeniu stron konfliktu. Dane porozumienie zostało podpisane przez trójstronną grupę kontaktową do spraw uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy. Grupa składa się z przedstawicieli Moskwy, Kijowa i OBWE. W pracach grupy biorą także udział delegaci z DRL i ŁRL.

W lutym 2015 roku liderzy państw „normandzkiej czwórki” (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina) podpisali w Mińsku „Kompleks działań w sprawie realizacji porozumień z Mińska”. Dokument przewiduje m.in. zawieszenie broni, przeprowadzenie wyborów w Donbasie i nadanie szczególnego statusu regionowi. Jednak Kijów odmawia pod wszelkim pretekstem realizacji politycznej części porozumień.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201612194454554-Debalcewo-ofensywa/

ukraina_debalcewo

 

Starcia zbrojne między pododdziałami Milicji Ludowej proklamowanej w trybie jednostronnym Ługańskiej Republiki Ludowej i ukraińskimi siłami zbrojnymi toczą się wzdłuż całej linii frontu na kierunku debalcewskim – oznajmił w wywiadzie dla RIA Novosti rzecznik resortu obrony ŁRL Andriej Maroczko.

„Milicja ludowa ŁRL nie pozwala przeciwnikowi na zbliżenie się do zamieszkałych miejscowości” — dodał.

Według słów Maroczki ukraińskie siły zbrojne wykorzystują 152 i 122-milimetrową artylerię, moździerze i ciężki sprzęt.

Wcześniej Milicja Ludowa podkreśliła, że całkowicie kontroluje sytuację na kierunku debalcewskim. W niedzielę ukraińskie siły zbrojne spróbowały przerwać linię obrony na kierunku debalcewskim, lecz pododdziały Milicji Ludowej odrzuciły je. Według danych resortu obrony republiki Siły Zbrojne Ukrainy straciły około 10 osób, ponad 20 zostało rannych. Dwie osoby z pododdziałów ŁRL zostały ranne, a dwie zaginęły. Dzisiaj ŁRL poinformowała, że siły zbrojne kontynuują próby przerwania obrony powstańców. Jednocześnie Kijów obarczył powstańców całą odpowiedzialnością za eskalację sytuacji.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201612194457800-LRL-Debalcewo-walka/

 

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Bez kategorii

4 responses to “Rozbieżność stanowisk Rosji i NATO odnośnie Ukrainy

 1. konik

  Wielcy cały czas są wśród nas!

  Polubienie

 2. konik

  Z ostatniej chwili – Rosyjski ambasador w Turcji postrzelony

  Jak podaje portal największego tureckiego dziennika „Hurriyet” ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow został postrzelony w Ankarze.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/z-ostatniej-chwili-rosyjski-ambasador-w-turcji-postrzelony

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s