27 grudnia 1918 r. – Powstanie Wielkopolskie.

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie wielkopolskie - zdjęcia

 

Jakie to smutne, że dziś tak mało się o nim mówi, pielęgnując bez ograniczeń pamięć klęsk.

 

za: http://www.jednodniowka.pl/readarticle.php?article_id=18

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie wielkopolskie - zdjęcia

Afisz (1920–1939) wydany z okazji rocznicy powstania (zbiory Archiwum Państwowego w Poznaniu)

 

Pod koniec I wojny światowej Polaków z zaboru pruskiego, a więc głównie z Wielkopolski i Pomorza, ogarnęło wrzenie. Wszyscy czuli zbliżającą się wolność i bliskość połączenie po ciemnych latach zaborów z Macierzą. Jednocześnie zdawano sobie sprawę z potęgi niemieckiego zaborcy, który wprawdzie został pokonany na Zachodzie, ale jednak na Wschodzie jeszcze nie tak dawno rozdawał polityczne karty i dysponował ogromną siłą wojskową. Przewrót rewolucyjny w Berlinie w listopadzie 1918 r. nie zmienił sytuacji ziem polskich, ani Polaków. Rząd rewolucyjny nie zmienił żadnych rozporządzeń dotyczących Polaków. Rewolucyjny porządek objawiał się jednak także tworzeniem rad robotniczych i żołnierskich i tutaj Polacy ujrzeli swoją szansę. Polscy rekruci w niemieckiej armii, polscy robotnicy także zaczęli tworzyć rady i zdobywać w nich przewagę. Jednocześnie rozpoczęto gromadzenie broni i wszelkiego rodzaju zapasów wojskowych.

.
Podobny obrazZebrał się sejm dzielnicowy, który wyłonił rząd dzielnicowy pod nazwą Naczelnej Rady ludowej, w której prym wiedli narodowcy (m.in. Wojciech Korfanty ). Rada zamierzała odzyskać dla Polski dzielnice zabrane przez Niemcy drogą działań politycznych, obawiając się polityki faktów dokonanych, w której to Niemcy mieli znacznie więcej atutów. Tymczasem do Polski przez Gdańsk powrócił Ignacy Jan Paderewski. Miał jechać prosto do Warszawy, ale zażądał aby zawieziono go do Poznania. Zjawił się tam 27 grudnia 1918 r. i swoją obecnością wywołał tak wielki entuzjazm, że stał się katalizatorem wybuchu powstania przeciw Niemcom. W tej sytuacji Naczelna Rada Ludowa stanęła na czele powstania i natychmiast podjęła kroki w celu zapewnienia mu powodzenia. Armia powstańcza została organizacyjnie usystematyzowana, a oprócz zaciągu ochotniczego, Rada zarządziła pobór przymusowy łącznie dziesięciu roczników mężczyzn. Liczebność armii poznańskiej rosła lawinowo. W pierwszym dniu powstania walczyło 2 tys. żołnierzy, w styczniu 1919 r. było ich już 26 tys., a w lutym około 70 tys.

Kiedy 1 września 1919 r. armia poznańska została włączona do odrodzonego Wojska Polskiego liczyła 93 686 żołnierzy, 13 338 koni, 1015 ckm, 207 dział piechoty, 146 dział polowych, 219 dział ciężkich, 38 samolotów, 214 miotaczy min i 3 pociągi pancerne. Było to wszystko uzbrojenie zdobyczne. 16 stycznia 1919 r. wodzem naczelnym poznańskiej armii powstańczej został mianowany gen. Józef Dowbór – Muśnicki, który okazał się znakomitym dowódcą i organizatorem, tak że później wojska poznańskie cieszyły się w Wojsku polskim sławą najlepszych oddziałów słynnych ze swej walki w obronie Lwowa w 1919 r. i Warszawy w 1920 r. Armia powstańcza od początku musiała toczyć walki z regularną armią niemiecką.

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie wielkopolskie - zdjęcia

Powstanie szybko ogarnęło całą niemal Wielkopolskę, stoczono dziesiątki bitew i potyczek, z których największym starciem była zwycięska dla Polaków bitwa pod Szubinem 11 stycznia 1919 r., w której poległo 1715 powstańców a 600 odniosło rany.Niemcy zgromadzili na Pomorzu Zachodnim i na Dolnym Śląsku ogromne siły, które zapewne w ostatecznym rozrachunku pokonałyby polską powstańczą armię. Jednak Polska nie była już wówczas tak słaba politycznie jak podczas powstań XIX wiecznych. Trwała konferencja w Wersalu, na której wielką rolę odgrywała delegacja Polska z Romanem Dmowskim na czele, poza tym zachodni alianci , zwłaszcza Francuzi nie mogli dopuścić do sukcesu Niemiec na froncie wielkopolskim. W sukurs powstaniu przyszedł francuski marszałek Ferdynand Foch. Rozejm w Compiegne, na podstawie którego zaprzestano działań wojennych w I w. św. właśnie wygasł i wówczas marsz. Foch zażądał od Niemiec jego przedłużenia i objęcia nim także i Wielkopolski . Niemcy musieli się na to zgodzić i 16 lutego 1919 r. podpisano rozejm w Trewirze, który kończył także walki w powstaniu wielkopolskim. Wyznaczono linię demarkacyjną, której nie wolno było przekraczać wojskom niemieckim. Sukces powstańczy dopomógł również Pomorzu Gdańskiemu stać na powrót częścią Polski. Ostatecznie decyzją konferencji wersalskiej Wielkopolska i Pomorze stały się częścią niepodległej Rzeczypospolitej.

Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego, polityczne i militarne, jest przykładem umiejętnego połączenia zdolności politycznych, wojskowych i organizacyjnych Narodu Polskiego. Powstanie to posiada wszystkie cechy, których zabrakło powstaniom XIX wiecznym, jak i Powstaniu Warszawskiemu – zdolne kierownictwo cywilne i wojskowe, stosunkowo dobrze wyposażoną i bitną armię oraz, fundamentalne dla jego powodzenia, realne poparcie u tak potężnego sojusznika, jakim była w 1919 r. Francja. Brak któregokolwiek z tych czynników decydował o niepowodzeniach naszych klęskowych powstań. Jest też Powstanie Wielkopolskie przejawem przewrotu, który w polskim myśleniu wywołała klęska Powstania Styczniowego, tego przewrotu, który siłą woli wybitnych jednostek mających oparcie w masach nowoczesnego polskiego ruchu narodowego, skierował polską politykę na zapomniane od trzech stuleci tory realizmu, wyciągania wniosków i podejmowania logicznych decyzji.

Jakie to smutne, że dziś tak mało się o nim mówi, pielęgnując bez ograniczeń pamięć klęsk.

Adam Śmiech

ilustracje: reakcja WPS

Reklamy

17 Komentarzy

Filed under Polityka

17 responses to “27 grudnia 1918 r. – Powstanie Wielkopolskie.

 1. hubalblog

  Czy w polskojęzycznych mediach o tym wspomniano?
  Czy Polaków będą karmić tylko przegranymi zrywami narodowymi?
  Komuś bardzo zależy żeby Polacy nie byli dumni ze swojej wspaniałej historii…

  Polubienie

 2. Pingback: Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie | hubalblog

 3. Nie pielęgnuje się pamięci bohaterskich poznaniaków, bo to kłóci się z pamięcią litwaka Piłsudskiego, agenta niemieckiego. Ten sprzedawczyk nawet nie chciał słyszeć o powstaniu w Wielkopolsce, więc na pomoc Powstańcom nie wysłał ani jednego żołnierza. To samo było z Powstaniami Śląskimi. Dlatego podczas wojny, żołnierze niemieccy trzymali wartę na Wawelu przy grobie tego bandziora.

  Polubienie

 4. Pingback: Powstanie Wielkopolskie 1918-19 – blog polski

 5. Cezary Tarkowski ma rację – ignorowanie Powstania Wielkopolskiego przez okupanta związane jest z tym, że przybłęda litewski też to powstanie zignorował. Ale chodzi jeszcze i o to, abyśmy nie uczyli się na przykładzie Powstania Wielkopolskiego, jak mamy powstania organizować, aby je wygrywać. No i jeśli czcić będziemy tylko przegrane powstania, to niejeden dojdzie do wniosku, że nie warto robić powstań, bo zawsze je przegrywamy.

  Polubione przez 2 ludzi

 6. stycznik

  Oprogramowanie Galileo

  Polubienie

 7. zydozerca

  KULT ZASTRZELONEGO W BERLINIE KIEROWCY Z PL ŁUKASZA B. – PRZESTAŃ SIĘ OŚMIESZAĆ ŻYDOWSKA CH..J ..ZO,BANDO ODMÓŻDŻONYCH PROSTYTUT I ZBIERAĆ FORSĘ NA WSPARCIE RODZINY – ZEBRANO JUŻ TYLE,ŻE MOGĄ PRZESTAĆ PRACOWAĆ ,DEBILE !!!
  BOHATER NARODOWY !!! SIĘ ZNALAZŁ !

  OKUPACJA SEJMU :
  któż tkwi na posterunku od świąt ?
  rafał grupiński- prawa ręka tuska,mąż przew.rady warszawy
  iwona śledzińska-katarasińska – wieloletnia przew.komisji kultury rodem z Głosu Robotniczego,obrończyni żydokoryta,stara obleśna zdzi..a
  jolanta wielgus-nowoczesna k..rwa partyjna
  itd.
  SKASOWAĆ ŚCIERWA PRZED NOWYM ROKIEM FUNDUJĄC ARESZT Z DŁUGIM WYROKIEM !

  Polubienie

 8. zydozerca

  Demograf specjalizująca się w migracjach Polaków, zwłaszcza na Wyspy Brytyjskie, opowiada mi taką anegdotę: podczas pewnego spotkania naukowego podszedł do niej Wietnamczyk, który od bodaj 20 lat pracuje w Polsce. I z ubolewaniem w głosie, ściskając jej dłonie, oznajmił: „Źle się dzieje w pańśtwie polśkim. Wśyścy wyjechali, zośtali tylko emeryci”. A teraz się okazuje, że emeryci także spakowali już – albo pakują – swoje walizki. W dodatku trudno ich policzyć, a może nikomu się nie chce tego robić, bo i po co.
  ZŁODZIEJE Z ZUS SZYKUJĄ KOLEJNY SKOK NA KASĘ POLAKÓW –
  CHCĄ OZUSOWAĆ UMOWY O DZIEŁO !!!!

  MIMO,ŻE FIRMY MASOWO PRZENOSZĄ SIĘ ZA GRANICĘ,,A ZA CHWILĘ INDYWIDUALNI PODATNICY /PRACOWNICY TAM SIĘ ZACZNĄ REJESTROWAĆ .
  PIS -BANDO NIEKOMPETENTNYCH IDIOTÓW – KASUJ PRZYWILEJE !!!
  STO LAT ZA MURZYNAMI,RUMUNAMI,WĘGRAMI -POLSKA LEŻY W RUINIE POD ŻYDO-PISu RZĄDAMI !

  Polubienie

 9. paziem

  Jeszce raz ponawiam prośbę o pisanie na temat, także w komentarzach. Dodatkowa praca z wyrzucaniem „śmieci”, chyba, że piszącemu o zaśmiecanie chodzi ???

  Polubienie

 10. Slav

  Opisane wspomnienia powstania wielkopolskiego można przeczytać w lekturze gońca.net „Wspomnienia z mojego życia” Stanisław Zaborowski.

  Polubienie

 11. zydozerca

  Kowalsky – 4 Września, 2013 – 22:42
  Wielki biznes III RP ma rodowód służb specjalnych PRL
  Blogpublika.com
  Oligarchowie z Czerwonym Rodowodem
  Listopad 23, 2013 Klaudiusz Wesołek
  Oligarchia a gruba kreska
  Przejęcie gospodarki dało ogromną władzę oligarchii. To daje solidne podstawy do politycznego panowania nad krajem. Trzeba też kontrolować układy i powiązania partyjne i ponadpartyjne, kontrolować instytucje. Pełną władzę oligarchia uzyskała, dzięki zachowaniu swoich wpływów w polityce, w urzędach, w sądownictwie, w służbach specjalnych…po prostu wszędzie. Szczególny prezent zrobił im rząd Tadeusza Mazowieckiego, ogłaszając „grubą kreskę”. To oznaczało, że stare układy pozostają we wszystkich instytucjach. Przychodzą nowi ministrowie, niekiedy dyrektorzy departamentów, ale średni szczebel administracji pozostaje ten sam. Pozostają też te same instytucje. Niektóre z nich trzeba co prawda zreformować, ale też pod kontrolą oligarchii. Okrągłostołowa transformacja dała oligarchom przejęcie majątku narodowego na własność i monopol na kapitał. Brak lustracji dawał im możliwość kontrolowania polityki poprzez nieujawnionych agentów. „Gruba kreska” gwarantowała im zachowanie kontroli nad administracją i sądownictwem. Władza oligarchii stała się niemal absolutna. Pewnie wtedy otwierali okna i patrząc w dal mówili do siebie: „Ten kraj jest nasz!”
  Obawiam się, że niektórzy z biskupów pełnią rolę mediatorów pomiędzy oligarchami. To daje im jeszcze silniejszą pozycje.
  Współczesnych polskich oligarchów można podzielić na „panujących” i „sterujących”. Kiedyś byli też oligarchowie-politycy, bezpośrednio zajmujący się polityką, ale to już u nas przeszłość. Tacy dominują w krajach na wschód od naszej granicy, choć i tam są w odwrocie. Nowocześni oligarchowie pilnują swojego kraju dyskretnie, jakby z tylnego siedzenia.
  Oligarchowie „panujący” rzadko ingerują w politykę. Oni raczej decydują, czego politykom nie wolno robić, niż dyktują co mają robić. Taki oligarchiczny sprzeciw, silniejszy niż veto prezydenckie, senackie oraz orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego razem wzięte.

  Polubienie

 12. zydozerca

  Agent mafii politycznej w Pałacu Prezydenckim
  Kazimierz on 16 Październik 2015 -strona wzzw.wordpress
  W Tygodniku „Gazeta Polska” red. Piotr Lisiewicz opublikował PORAŻAJĄCY artykuł o tym jak gangsterzy popierają Ewę Kopacz oraz całą formację PO. Ten tekst mnie zmroził, a przecież redaktor Lisiewicz zaledwie dotyka wierzchołka góry lodowej. Ciarki przechodzą przez plecy. Znane bowiem są głosowania w więzieniach, gdzie regularnie wygrywa PO. No cóż – bez komentarza!
  Powiększanie mafii
  Żeby w sposób realny zrealizować swoje wszystkie plany i zamierzenia biznesowe, a także zaspokoić ambicje zdobycia palmy pierwszeństwa na salonach politycznych po śp. Janie Kulczyku potrzebna jest prawdziwa armia polityków.
  Czas wyborów bardzo sprzyja polowaniu na kolejne dusze. Teraz jest to najłatwiejsze i najtańsze. Kampania wyborcza to głównie pieniądze, a Sołowow ma pieniądze. Kupowanie polityków odbywa się obecnie za cenę 250 tys. zł na głowę. Tyle dostanie każdy kandydat do Sejmu i Senatu, który zgodzi się wejść do gry w „mafii”
  Jak widzimy w stosunku do kupowania samorządowców z roku 2014 Sołowow przy Sejmie jest hojniejszy. Samorządowcy dostawali od 50 do 100 tysięcy złotych na kampanię, a parlamentarzyści po 250 tysięcy. No ale wiadomo, jest tak wiele konfitur przy sejmowym stole.

  Polubienie

 13. zydozerca

  PAP Kraj
  2016-12-29 12:14
  2,5 roku więzienia bez zawieszenia – to wyrok dla Marka Falenty, głównego oskarżonego o podsłuchy w restauracjach. Kelner Konrad Lassota i Krzysztof Rybka skazani na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Sąd odstąpił od ukarania kelnera Łukasza N. – musi on wpłacić 50 tys. zł. na cel społeczny.
  Taki wyrok wydał w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie w głośnej sprawie podsłuchów w warszawskich restauracjach. Można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Żaden z podsądnych nie stawił się na ogłoszeniu wyroku.
  J..BAĆ SK..NÓW I SK..CÓRY Z MAFII PRAWNICZEJ ,ŻYDOWSKIE K..RWY I C..ELI ,MAFIJNE PROST..TY !!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s