Syryjskie władze i uzbrojona opozycja osiągnęły porozumienie.

syria_rozejm2016

Rosyjski prezydent poinformował o porozumieniu między władzami Syrii i uzbrojoną syryjską opozycją.

Syryjskie władze i uzbrojona opozycja osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni na terytorium Syrii – poinformował rosyjski prezydent Władimir Putin. — Dopiero co otrzymaliśmy informację o tym, że kilka godzin temu doszło do wydarzenia, na które nie tylko od dawna czekaliśmy, ale też pracowaliśmy nad tym, by jak najszybciej nadeszło. Podpisane zostały trzy dokumenty. Pierwszy pomiędzy syryjskim rządem i uzbrojoną opozycją w sprawie wstrzymania ognia na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej. Drugi dokument przedstawia sobą zespół działań mających za zadanie monitorowania przestrzegania rozejmu. Trzeci dokument to oświadczenie, w którym strony wyrażają gotowość rozpoczęcia rozmów pokojowych ws. uregulowania syryjskiego konfliktu — powiedział Putin w czasie spotkania z szefami resortów spraw zagranicznych i resortów obrony. Zawieszenie broni w Syrii zacznie obowiązywać od północy 30 grudnia — powiedział Siergiej Szojgu podczas spotkania z Władimirem Putinem. Dowództwo syryjskiej armii potwierdziło, że 30 grudnia o północy zacznie w Syrii obowiązywać całkowite zawieszenie broni. — Porozumienia w zakresie uregulowania konfliktu w Syrii są kruche, i wymagają szczególnej uwagi i cierpliwości – dodał Władimir Putin.

Czytaj więcej: https://pl.sputniknews.com/swiat/201612294528366-porozumienie-w-syrii/

 

Aneks  (oficjalny komentarz w Polsce):

O północy czasu lokalnego w nocy z czwartku na piątek wszedł w życie rozejm w Syrii między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada a zbrojną opozycją zawarty dzięki mediacji Rosji, Turcji i Iranu.

O podpisaniu porozumienia poinformował w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin. Podkreślił, że „nie tylko my od dawna na to (porozumienie) czekaliśmy, ale także włożyliśmy dużo pracy, by się do niego przybliżyć”.

Moskwa i Ankara mają być gwarantami przestrzegania rozejmu. Obserwatorzy podkreślają, że kluczowym pytaniem jest obecnie to czy rozejm będzie rzeczywiście przestrzegany.

Przestrzeganie rozejmu – wypracowanego przy mediacji Rosji, Turcji i Iranu – zadeklarowały zarówno siły syryjskiej armii rządowej, jak i przedstawiciele opozycji. Armia w opublikowanym przez agencję SANA komunikacie zapowiedziała „całkowite wstrzymanie działań wojskowych”. Podkreślono jednocześnie, że zawieszenie broni nie obejmuje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) oraz ruchu Dżabhat Fatah al-Szam (dawnego Frontu al-Nusra).


O poparciu dla porozumienia ze strony opozycji poinformował rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej, głównej formacji opozycji na uchodźstwie, Ahmad Ramadan, wzywając strony konfliktu do przestrzegania zawieszenia broni. Ramadan powiedział, że rozejm dotyczy też wpływowych grup opozycyjnych Ahrar al-Szam i Dżaisz al-Islam. Informację tę potwierdziła agencja TASS, przekazując opublikowaną przez ministerstwo obrony listę ugrupowań rebelianckich, które podpisały porozumienie.

Rzecznik Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) Osama Abu Zaid zapewnił, że opozycja będzie przestrzegać postanowień rozejmu i weźmie udział w kolejnych rozmowach pokojowych. Zastrzegł przy tym, że polityczne rozwiązanie konfliktu syryjskiego będzie wdrażane zgodnie z ustaleniami przyjętymi podczas negocjacji pokojowych prowadzonych w Genewie, a prezydent Syrii Baszar el-Asad nie będzie mógł decydować o przyszłości kraju.

Od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku Rosja i USA wielokrotnie uzgadniały zawieszenie broni w terenie, jednak żadne z nich faktycznie nie utrzymało się dłużej niż kilka dni.


W wyniku trwającej już blisko 6 lat wojny w Syrii śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a miliony Syryjczyków zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. (PAP)

oprac. Adam Styczek

za:http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Syria-rozejm-miedzy-silami-rezimu-a-zbrojna-opozycja,wid,18657109,wiadomosc.html?ticaid=1185a1

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Bez kategorii

4 responses to “Syryjskie władze i uzbrojona opozycja osiągnęły porozumienie.

 1. zydozerca

  Kto wie,dlaczego Rosja ma problemy z wydalaniem amerykańskich dyplomatów i woli nadstawiać policzek do bicia podczas „agonii antyrosyjskich sankcji „?

  Polubienie

 2. zorbaG22

  Zachciało się parchom „ruchów dyplomatycznych„ to mają.
  Rosja zaprasza dzieci dyplomatów USA na choinkę na Kremlu stawiając całe tałatajstwo w wybitnie niezręcznej sytuacji. Za 20 dni śladu po nich w Rosji nie będzie a w USA mogą liczyć na trzeciorzędne posady na dnie administracji Trumpa więc to ostatni, upokarzający posiłek skazańca.
  W tej sytuacji większość z nich wołałaby nogę złamać niż dotrzeć na Kreml na to zaproszenie. Domyślam się że po wszystkim rosyjskie media popastwią się jeszcze nad nimi fotkami ze spotkania z Putinem, taki pocałunek śmierci.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s