We Wrocławiu (Kowalach) powstaje świątynia słowiańska

watra_swiatyniaChoć w tym roku obchodzimy 1050-lecie chrztu Polski, okazuje się, że ruch rodzimowierców, a więc osób kultywujących starosłowiańskie wierzenia i tradycje ma się całkiem dobrze.

W samym Wrocławiu i okolicy jest ich około trzystu. Działają w oparciu o Fundację na rzecz kultury słowiańskiej Watra. – Od piętnastu lat organizujemy słowiańskie święta. Teraz przyszła pora na własne miejsce, gdzie będziemy mogli to robić, bo do tej pory spotykaliśmy się tam, gdzie udało się wynająć jakąś salę – mówi Rafał Merski, prezes fundacji i zarazem jeden z żerców, czyli kapłanów. Świątynia zbudowana zostanie na Kowalach, w pobliżu Mostów Jagiellońskich nieopodal siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przy al. Jana Kochanowskiego. To właśnie od RZGW fundacja wydzierżawiła 800-metrową działkę. Jak informuje Paweł Banasik, radca prawny RZGW, działka została wydzierżawiona na 3 lata. Fundacja za rok wynajmu zapłaci jedynie 258 zł.

Według wstępnych planów budynek świątyni będzie miał ok. 150 mkw i 6 metrów wysokości. Aby powstał, fundacja potrzebuje pieniędzy. – Pieniądze zbieramy od około miesiąca. Wyliczyliśmy, że potrzeba nam ok. 70 tys. zł. W tej chwili mamy 20 procent tej kwoty. Będzie to nieduży drewniany budynek stylizowany na świątynie dawnych Słowian. Informacje o tym jak powinien wyglądać czerpiemy choćby z wykopalisk na terenie Wrocławia, Szczecina czy słowiańszczyzny połabskiej – opowiada Rafał Merski. – Chcemy rozpocząć prace już wiosną. Marzeniem jest oddanie świątyni do użytku przed przyszłorocznymi Szczodrymi Godami (22 grudnia) – dodaje. Budynek nie będzie jednak wyłącznie miejscem kultu. Stanie się on również Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym będzie można na żywo zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. – Od kilku lat organizujemy spotkania, na których przybliżamy kulturę Słowian, uczymy tradycji, zwyczajów, pieśni. Pomagają nam w tym także grupy rekonstrukcyjne. Żywa historia najbardziej trafia do dzieci. Widzą jak to wyglądało i nie muszą sobie tego wyobrażać na podstawie opisów i książek – tłumaczy Merski. – Nie przejmujemy się głosami krytyki. Pielęgnujemy i utrzymujemy te tradycje przy życiu, bo wierzymy, że świadomość naszych korzeni buduje naszą tożsamość – dodaje.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/kowale-stana-sie-centrum-poganskiego-kultu-nad-odra-powstanie-poganska-swiatynia,11630719/

 

Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na budowę Swiątyni Słowiańskiej, która oprócz funkcji sakralnych, będzie służyła również edukacji i kulturze. Tym samym miejsce to stanie się Centrum Kultury Słowiańskiej. Chcemy edukować o naszym dziedzictwie, prowadzić warsztaty pieśni i podejmować wiele ciekawych przedsięwzięć. Prosimy Was o wsparcie, każda wpłata przybliża nas do zrealizowania tego projektu, każda kwota jest ważna.

https://watranews.wordpress.com/wsparcie-dla-watry/

7 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

7 responses to “We Wrocławiu (Kowalach) powstaje świątynia słowiańska

 1. ninanonimowa

  —- dobrze się składa , że o Słowianach . Powstał bardzo zajmujący tekst traktujący o naszej słowiańskiej dalekiej przeszłości. Ziarnko do ziarnka iii ?? WIEDZA CZYNI WOLNYM .
  http://innemedium.pl/wiadomosc/odkrywanie-prawdy-5-kult-dziewic-slowianska-madonna-i-legendy-polskie

  Polubienie

 2. Choć osobiście wolę święte gaje i święte drzewa niż chramy, pomysł Watry z całego serca popieram. Jest on o tyle ważny, bo wreszcie na polskiej, słowiańskiej ziemi stanie po 900-latach absencji (na Pomorzu, skatoliczonym dopiero przez Krzywoustego, pogaństwo i chramy przetrwały do XII wieku) pogański, słowiański chram, nie uwieńczony rzymską szubienicą.
  Obawiam się tylko, że sam chram jak i teren dzierżawiony przez Watrę będzie atakowany i dewastowany przez katolickich fanatyków. Ich nawet monitoring nie wystraszy, dewastować będą teren i chram w kominiarkach.

  Niemniej jest to niezwykle ważna dla kultury i tożsamości słowiańskiej inicjatywa.

  Brawo Watra! Tak trzymać!

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Polak-Słowianin

  Opolczyku,

  A odsłonięcie Świętowita w Czarnowie widziałeś?
  Na stronie Fundacji One Way są piękne zdjęcia.
  Odbyło się to w maju tego roku.

  ps. ktos tu wczesniej w zwiazku ze Swiątynią Słowiańską wspomniał o rzekomych ofiarach z ludzi u pogańskich Słowian (nawet jesli kiedykolwiek coś takiego miało miejsce to nie można zrzucać tego na całą Słowiańszczyznę.
  Krystowierczy Helmold z Bosau w „Kronice Słowian” w opisie świętego gaju u Obodrzyców wspomniał:

  „Wejście na dziedziniec było zakazane wszystkim z wyjątkiem kapłana i tych, którzy zamierzali złożyć ofiary lub którym zagrażało bezpośrednio niebezpieczeństwo śmierci. Takim bowiem nigdy nie odmawiano azylu. Albowiem Słowianie okazują taką cześć swoim miejscom świętym, że obejścia świątyni nie pozwalają splamić nawet krwią wroga.”

  Czyli też nawet zwierząt.

  Polubienie

 4. Polak Słowianin

  Odsłonięcie Świętowita w Czarnkowie widziałem. Dobrze że zrobili kamienny posąg. Bo drewniany pewnie by już spłonął.

  Wielokrotnie demaskowałem brednie katolickiej propagandy o rzekomych ofiarach z ludzi składanych przez Słowian. To ich gusła bazują na krwawej ofierze na rzymskiej szubienicy, jaką złożył sobie z Joszue nieskończenie miłosierny Jahwe. Stąd nazywają Joszue ofiarnym „barankiem bożym”.

  Nawiązując wszak do budowy świątyni przez Watrę – fanatyczne katolactfo już nawołuje do jej spalenia:

  „OD REDAKCJI TENETE TRADITIONES: Wszystko co pogańskie należy unicestwić! Tylko jedna, prawdziwa, Święta Wiara Rzymsko-Katolicka może przynieść tej ziemi pokój, a nasze dusze doprowadzić do wiecznego zbawienia. DEUS VULT !!!
  Jak tylko powstanie – spalić!!!”

  Akurat dzisiaj o tym pisałem:
  https://opolczykpl.wordpress.com/2017/01/01/brawo-watra-pomysl-budowy-poganskiej-swiatyni-jest-swietny-ale-fanatycy-rzymskiej-szubienicy-juz-nawoluja-do-jej-spalenia/

  Polubienie

  • Polak-Słowianin

   Opolczyku,

   „Wielokrotnie demaskowałem brednie katolickiej propagandy o rzekomych ofiarach z ludzi składanych przez Słowian.”

   Ano właśnie, badacze potrafią wyciągąć zbyt dalego idące wnioski, to co równie dobrze potrafio być uzasadnioną egzekucją (zawierającą elementy rytuału) biorą za ofiarę z ludzi dla „bożków”. Jak uczciwie ostrzegano np. jakiegoś namolnego jahwistę przed próbami nawracania a ten dalej swoje raz, drugi, trzeci, to trudno żeby był traktowany jako normalny człowiek a nie jakiś opętaniec, wobec takiego stosowano jeszcze dodatkowo rytuał, jak robiono to np. przeciwko wąpierzowi, czy upiorowi.

   „Jak tylko powstanie – spalić!!!”

   Normalni to oni nie są.
   Jak się ostrzega innych przed fanatyzmem jaki potrafią sobą reprezentować powyzszego rodzaju typy, to jest to brane przez tych typów za atak na żydo-krystowierstwo. A tu już Rodzimowiercy nie mogą mieć nawet swojego miejsca. Wysiłek poprzednich pokoleń światlejszych ludzi spowodował, że żydo-krystowierstwo nie ma teraz swojej pierwotnej formy, ale co niektórzy, jak widać, wyrywają się już do przodu.

   Polubienie

 5. Bardzo dobrze to są nasze korzenie i należy znać wlasną historię a że kk to się nie podoba to trudć eli bedziemy je pielęgnowazno myslę ze korzenie naszego narodui tradycja przetrwają je

  Polubienie

 6. Bardzo dobra inicjatywa z tą świątynią słowiańską, oby tylko krzyżowcy znad jordanu nie puścili jej z dymem jak to mają w swoim odwiecznym zwyczaju…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s