Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ?

Dokładnie niemal 7 lat temu, bo wczesną wiosną 2010 roku stowarzyszenie Wierni Polsce Suwerennej zwróciło się do ambasady Republiki Białoruś w Polsce z pytaniem, czy ekipa niezależnych realizatorów filmowych z naszego środowiska mogłaby udać się na Białoruś, aby zapoznać się z warunkami politycznymi i społecznymi funkcjonowania mniejszości polskiej na Białorusi ( władze Białorusi raczej nie używają tego określenia i stosują określenie „obywatele Białorusi narodowości polskiej”, a prezydent A.Łukaszenka użył nawet w swoim czasie określenia ” moi Polacy”).

Nasza prośba wywołała początkowo pewne zdziwienie  pracowników ambasady, zwłaszcza, że jak zadeklarowaliśmy : chcielibyśmy nakręcić prawdziwy reportaż i dociec w czym leży sedno konfliktu w ramach Związku Polaków na Białorusi ( ZPB). Przyznaliśmy także, że ciekawi nas prawdziwe oblicze społeczeństwa i gospodarki współczesnej Białorusi, gdyż ten, przedstawiany w tzw. oficjalnych mediach w Polsce, nawet dla nieprofesjonalisty pachnie propagandą i kłamstwem.

O dziwo, po kilku dniach zaproszono nas do ambasady i nie narzucając żadnych warunków wstępnych ani jakichkolwiek ograniczeń tematycznych zaproponowano termin naszej „podróży na Wschód”, który zbiegał się z  organizowanym co dwa lata w Grodnie  Festiwalem Kultur Narodowych. Zaskoczono nas także przyjacielskim gestem w postaci bezpłatnych wiz dziennikarskich. Reszta kosztów była już po naszej stronie.

W ten właściwie sposób powstało studio filmowe WPS Production, którego pierwszymi realizacjami w formie obszerniejszych reportaży były filmy poświęcone właśnie Białorusi i kontaktom polsko-białoruskich:  ” Polacy na Białorusi ” oraz  ” Druga Japonia”. Oba filmy zrealizowaliśmy przy współpracy z panem Edwardem Maciejczykiem, któremu tą drogą raz jeszcze dziękuję.

W dalszej kolejności zaczęły powstawać audycje radiowe studia WPS Production, którego „logo” w postaci „socjalistycznego” radioodbiornika zaproponował Andrzej Skorski , nasz kamerzysta, realizator dźwięku i montażysta w jednej osobie- po prostu człowiek orkiestra, któremu tą drogą serdecznie dziękuję za jego profesjonalizm, pasję, niezawodność i bezinteresowność. Niestety ze względu na  zawsze skromny. niemal zerowy budżet naszych przedsięwzięć ( niemal czysty wolontariat i „prywata” tzn. realizacja z prywatnych zasobów realizatorów :))) – praca Andrzeja, to w czystej postaci służba narodowa. Piszę specjalnie o Andrzeju, bo jego nigdy nie widać i niemal nigdy nie słychać, a wykonywał i wykonuje tytaniczną pracę.

Darkowi Kosiurowi i innym, także tym bardziej  incydentalnym współpracownikom  tą drogą również dziękuję.  Dziękuję także wszystkim przyjaciołom tak w Polsce, jak i na Białorusi, wszystkim tym wspaniałym ludziom, których poznaliśmy przy okazji.

Nie zapominamy także o przeciwnikach oraz naszych wrogach – jawnych i utajonych, których istnienia i działań mamy świadomość,  a nawet odczuwalne ślady. Liczyliśmy się i liczymy z tym, ale potwierdza to jedynie sens i rangę naszej działalności.

Tak pojmujemy nasze polskie obowiązki.

PZ

 

 

 

P.S. W nagranym materiałach przedstawianych wyżej dostrzegliśmy dwa błędy, które niniejszym korygujemy przepraszając osobę i organizację, których to dotyczy.

 1. Poprawne nazwisko Pana prezesa Grupy Atlas S.A. brzmi: Henryk Siodmok
HENRYK SIODMOK – prezes zarządu
(ur. 1965), doktor nauk ekonomicznych, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunek Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów MBA INSEAD w Fontainebleau. Pracę doktorską, dotyczącą zarządzania relacjami z klientami w organizacjach sieciowych, obronił w SGH w 2004 roku. 1989-1990 analityk operacyjny w Pasco Company 1991-1995 konsultant w firmie doradczej Bain & Co 1996-1997 dyrektor rozwoju na Europę Wschodnią oraz prezes Tenneco Automotive Polska 1997-2000 prezes FLiD Drumet S.A. 2000-2003 prezes zarządu Carman Polska sp. z o.o. 2003-2004 wiceprezes ds. sprzedaży, finansów, kadr, informatyki, rozwoju i administracji w US Pharmacia sp. z o.o., wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS SA. od 2006 roku – w Grupie ATLAS, najpierw jako członek zarządu, obecnie prezes zarządu. za: http://www.atlas.com.pl/pl/strona/Zarzad/59

 

 2. Prawidłowa nazwa partii białoruskiej , której przedstawiciel brał udział w konferencji w Warszawie, to Liberalno-Demokratyczna Partia Białorusi . Na temat partii:    http://ldp.by/ru/

Zapisz

Zapisz

Reklamy

30 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

30 responses to “Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ?

 1. Pingback: Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ? | 7777777blog

 2. To jest bardzo fajne i niezwykle pożyteczne, co robicie w związku z pokazywaniem Białorusi w sposób normalny, a nie jak w me(n)diach głównego ścieku przez koszerne okulary. Jednakowoż ostatnio dzieje się na Białorusi coś dziwnego, w moim odczuciu niedobrego.
  A tak przy okazji to bardzo ciekawie (z punktu widzenia matematycznej [nie koszernej] statystyki) pisze o Białorusi pan Badura na Prawica.net.
  „Wolna” Polin w liczbach wypada baaaardzo blado na tle „zniewolonej” przez „tyrana” Baćkę Białorusi…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Pingback: Białoruś – Korona Rzeczypospolitej | hubalblog

 4. Leon

  Historia lotników pochowanych na cmentarzu Rosyjskim

  Polubienie

 5. Leon

  Jabłonowski o roli Polaków i Ukraińców w środkowej Europie

  Polubienie

 6. Leon

  W interesie Polski, Krym powinien być Rosyjski

  Polubione przez 1 osoba

 7. ninanonimowa

  Ostatnio rozmawiałam z Białorusinką . Zapytałam o żydów , w odpowiedzi usłyszałam -WSZĘDZIE JEWREJE . W TV , gazetach itd. Jak poradzi sobie Prezydent Łukaszenko z nimi ?.

  Polubione przez 1 osoba

  • Fredo

   O garbatych nosach w białoruskiej kulturze a konkretnie w mediach TV czy radio napisałem spory wpis pół roku temu na WPS.
   Wymieniłem nawet nazwiska wszystkich jewrejów , którzy kierują białoruskimi mediami .
   Wypowiedz Łukaszenki autentyczna . Przytaczałem ją już zresztą i proszę nie zarzucać mi kłamstwa :
   ” Oni działają w interesie Białorusi i są moimi przyjaciółmi ” . Tak powiedział Łukaszenka o pejsatych w białoruskich mediach .

   Polubienie

  • Głos rozsądku. Niezwykle rzadki w III Rzeczpospolitej.

   Mówiąc o młodych Polakach, którzy nie znajdują już nic godnego w katolicyzmie, powinien powiedzieć, że ci Polacy powinni powrócić do swoich korzeni słowiańskich, przynajmniej kulturowych, jeżeli nie religijnych. Sądzę jednak, że nie trudno byłoby dostosować stare pogańskie wierzenia słowiańskie do nowoczesnej etyki opartej na respekcie do natury i innych form życia na naszej planecie. Zielona technologia, np., ma znakomitą przyszłość. Tak czy inaczej, byłoby kolejną tragedia narodową gdyby młodzi Polacy dali się masowo wciągnąć w kolejną obcą pułapkę religijną, jaką jest islam.

   Polubienie

 8. Franz

  Rosjanie o Polakach:

  Polubienie

 9. zydozerca

  Israeli Media Blames Putin For Syria’s Decision to Defend Itself Against Israeli Airstrikes
  This takes the „blame Russia” cake. With a S-200 on top.
  Rudy Panko Fri, Mar 17, 2017
  Russia Insider
  Poor Israeli jets being attacked while bombing Syria. What is this world coming to?
  „The serious exchange of missile fire between Israel and Syria early Friday morning reflects the Assad regime’s attempts to change the unofficial rules of the game.”
  So begins a column published in Israel’s Haaretz.
  Russia has summoned the Israeli ambassador to Moscow for clarification after Israeli warplanes violated the Syrian airspace and conducted a number of airstrikes on the Arab country’s territory.
  Israeli media said Gary Koren was summoned by the Russian Foreign Ministry on Friday, a day after the Israeli envoy presented his credentials to Russian President Vladimir Putin.
  Earlier on Friday, the Syrian army announced in a statement that Israeli fighter jets “penetrated” Syrian airspace via Lebanese territory and “hit a military target on the way to Palmyra” overnight. ……….

  Polubienie

 10. ninanonimowa

  —— Wspaniały wykład Prof Wolniewicza -JEDWABNE –

  Polubienie

 11. ninanonimowa

  ——BARDZO WAŻNE !!!

  Polubienie

 12. grzanek

  Współpraca chińsko-rosyjska nabiera rumieńców. Chińczyki inwestują już nie tylko w osławiony Nowy Jedwabny Szlak (One Belt, One Road, OBOR), ale również w rozbudowę infrastruktury kolejowej i portowej na dalekiej północy Rosji, w Arktyce. Więcej u Billa Engdahla;
  http://journal-neo.org/2017/03/21/strategic-china-russia-arctic-cooperation/

  Polubienie

 13. paziem

  Powyższy film jest ciekawy, bo mówi o rzeczywistych działaniach prewencyjnych syjonistów zdających sobie sprawę z wielce prawdopodobnych, nadchodzących rozruchach antyżydowskich w Europie.

  Jednak mimowolnie, albo w sposób świadomy autor filmiku uprawia dezinformację, gdyż Żydzi nie tyle boją się muzułmanów ( choć ich także), co ruchów autentycznych, rdzennych narodów, m.in. – Polaków w Polsce.
  Pisaliśmy już kiedyś na WPS, że tzw. agencje ochrony w Polsce ( i zapewne w wielu innych państwach UE), to tak naprawdę zamaskowane para- armie będące na usługach ich żydowskich właścicieli, albo wprost paramilitarne formacje samoobrony żydowskiej. Obawiam się, że w tym samym kierunku może iść nabór ( na pewno jeśli chodzi o dowódców) i szkolenie tzw. Obrony Terytorialnej.
  Muzułmanie są jedynie pretekstem, a nie rzeczywistym powodem do obawy syjonistów.
  Formacje samoobrony żydowskiej oraz specjalnie prowokowane przez Żydów – zarówno exodus muzułmanów ( wśród nich zapewne także żołnierzy specsłużb żydowskich ), jak i zamachy na instytucje i społeczność żydowską – są znanymi z przeszłości ( formowanie państwa Izrael) sposobami do tworzenia atmosfery zagrożenia wśród Zydóww i skłonności do jeszcze większej solidarności i spójności środowiskowej.

  Zaletą filmu jest ważna konkluzja, że Polacy w swej naiwności, lenistwie intelektualnym i organizacyjnym niedowładzie bagatelizują proces powstawania struktur siłowych równoległego państwa syjonistycznego na terenie Polski ( na Ukrainie analogiczny proces jest dużo bardziej zaawansowany). Istnienie tych struktur ma na celu nie tylko „samoobronę zagrożonych środowisk żydowskich”, a bardziej pacyfikowanie działań Polaków dążących do odzyskania Polski z rak okupantów żydowskich.

  Formacje tzw. ” samoobrony żydowskiej” , to w razie potrzeby formacje do prowadzenia wojny hybrydowej na obszarze planowanej, i de facto realizowanej – Neochazarii, mającej być utworzonej na części obszaru Polski, Ukrainy i terenów państw ościennych.

  Makiaweliczny plan syjonistyczny jest taki żeby sprowokować chaos w Europie i obarczyć winą za to zarówno muzułmanów, jak i ” muzułmanów”, W atmosferze sprowokowanego i kontrolowanego przez syjonistów zagrożenia ” demokracji, wolności i tak modnych standardów europejskich (cokolwiek znaczą te puste słowa) utworzyć wspólny front solidarności żydowsko-europejskiej do walki z ksenofobią i fundamentalizmem narodowym i religijnym – początkowo islamskim, a następnie np. polskim, ukraińskim, czy w ogóle słowiańskim.

  Polubienie

 14. konik

  Protesty anarchistów na Białorusi to szczyt kretynizmu i debilizmu. Agentura bezmyślnej, perfidnej oraz mimowolnej zdrady.
  Jednak Prezydent Aleksandr Łukaszenka po raz kolejny wykazał się jako godny gospodarz swojego kraju. Rzecz jasna chodzi o rozbicie i zatrzymanie zorganizowanej szajki anarchistów, lewaków i różnych innych reprezentantów dziwacznych oraz ekstremalnych ideologii. Ludzi, którzy w swej głupocie realizowali interes poszerzającego się wpływu euroatlantyzmu. Anarchiści „protestujący” przeciwko „podatkowi od pasożytnictwa” są tylko tanim elementem prowokacji „postępowego zachodu”… Elementem, który walczy o otwarte drzwi dla zachodniego kapitału na Białorusi. Nic więc dziwnego, że Milicja zareagowała zatrzymaniami.
  Trzeba pamiętać o tym, że takie samie śmieszki z polskich, podziemnych grup anarchistycznych, trockistowskich itp. Itd. – tak samo walczyły z „totalitarną komuną PRL” – destabilizując realny socjalizm. Historia lubi się powtarzać. Po tak zwanym „euromajdanie” czas na „euroMińsk” albo jakieś inne gówno. Tym są właśnie w istocie te wszystkie lewicę „wolnościowe” i „antytotalitarne”.

  dalej … https://www.facebook.com/PolskiFrontPracy/posts/1686515528315714

  Polubienie

 15. grzanek

  I kolejny raz nieopatrznie załadowali Panowie audycję jako „niepubliczną” (niewidoczna na YT kanale WPS):

  Polubienie

 16. grzanek

  Dlaczego się nie wyświetla?

  Polubienie

 17. grzanek

  No nic, muszę wkleić link: http://i.imgur.com/ePeuOry.jpg

  Polubienie

 18. paziem

  III RP na rozdrożu Białorusi i Ukrainy

  W publicznej debacie dotyczącej „integracji europejskiej”, łotewska euro deputowana Tatiana Zdanoka[i] próbowała wyjaśnić Ukraińcom, mającym nadzieję na rozwiązanie wszystkich swych problemów za pomocą wstąpienia do UE, że autentyczne cele unijne są diametralnie różne od tych na które mają oni nadzieję.

  Rzeczywisty cel „integracji” post-komunistycznych państw w ramach Unii, wynikał z imperatywu likwidacji ich potencjalnie konkurencyjnych gospodarek, wytransferowania całej siły roboczej i przechwycenia opustoszałych terytoriów. Euro deputowana wspomniała, że przedstawiła taki właśnie obraz „integracji” wizytującemu ją brytyjskiemu koledze, który beznamiętnie zgodził się z jej oceną.

  Jak sam wielokrotnie podkreślałem[ii], że zachodni „politycy” to w istocie aktorzy odgrywający przed wyborcami przedstawienie pod tytułem „demokracja parlamentarna”. Z tego też względu nie mogą mieć oni złudzeń, ani co do prawdziwego charakteru tej „demokracji”, ani też ukrytych celów przyświecających ich pryncypałom – globalnym oligarchom. Ze zrozumiałych względów trzymają oni te rewelacje w tajemnicy przed elektoratem.

  Jeśli na Łotwie jest jedna przedstawicielka „elity”, która zdobyła się na powyższe denuncjacje, to wśród „polskich parlamentarzystów” powinno znaleźć się przynajmniej kilku autentycznych patriotów, którzy winni odchylić rąbka tajemnicy. Niestety nie widać takowych na horyzoncie.

  Moje niekończące się próby ukazania realnej rzeczywistości, nie mogą wywoływać większego oddziaływania. Nie ma mnie „w telewizorze”, nie piastuję żadnych „ważnych stanowisk’, nie wożą mnie limuzynami po polskich bezdrożach, więc jestem „nikim” w oczach „rozumnych” obywateli.. Gdyby jednak na słowa prawdy zdobyło się kilku „parlamentarzystów”, czy innych „dygnitarzy”, to efekt tego mógłby skatalizować opinię publiczną. Niestety i w tej dziedzinie żelazna zasada „porozumienia ponad podziałami”, działa beż zarzutu. Rezultatem tego jest kolonialne społeczeństwo białych murzynów, którzy nie są w stanie rozumować kategoriami wolnego człowieka.

  W niedawnej rozmowie usłyszałem z ust pewnego polskojęzycznego „europejczyka” słowa zachwytu w odniesieniu do „społecznego awansu” obywateli III RP w UE. Ukończywszy eskapadę na wycieczkowym statku, skonstatował on mianowicie, że najniższe stanowiska obsługi obsadzane są tam obecnie przez Bułgarów, a Polacy „awansowali” na bardziej eksponowane lokajskie pozycje!

  Wyrafinowani obywatele III RP analizują sytuację geopolityczną III RP i nieodmienne dochodzą do konkluzji, że położenie naszego kraju uniemożliwia suwerenną jego egzystencję. Mamy do wyboru być pond niemieckim, unijnym, rosyjskim, lub amerykańskim butem i należy jedynie wybrać, który jest dla nas najwygodniejszy.

  Swego czasu pogląd taki streszczał się ironicznym sloganem: „Unia albo Białoruś”.

  Ten nowopowstały po rozpadzie ZSRR kraik, pozbawiony tradycji państwowych i narodowych, którego poziom cywilizacyjny, kulturowy i gospodarczy dzieliła od PRLu przepaść w 1989 roku, pod rządami prymitywnego byłego dyrektora PGRu, zachował suwerenność, własną gospodarkę i ludność. Potrafił skutecznie rozgrywać Rosję i Unię, oraz prowadzić niezależną politykę nawet w stosunku do tak odległych mocarstw jak Chiny. Przyczyna tego fenomenu jest jedna. Prezydentowi Łukaszence przyświecał zawsze, w przeciwieństwie do jego „polskich” odpowiedników, interes własnego społeczeństwa.

  Nawet jeśli dla kogoś Białoruś nie jest modelem do naśladowania, to musi przyznać, że po 30 latach funkcjonowania w najlepszym systemie gospodarczym i politycznym, dwudziestu latach członkowstwa w „ekskluzywnym klubie bogatych” UE i ponad 70 latach od ostatniego konfliktu zbrojnego, III RP osiągnęła dno. Nie jest ona nawet w stanie zapewnić swym obywatelom godziwej pracy, zamieniając tym samym jej mieszkańców w wędrownych wyrobników, a mieszkanki w globalne prostytutki.

  I to wszystko pod przywództwem „wybitnych patriotów”, „aktywistów” z Solidarności i pod „duchowym przywództwem” „największego z rodu Słowian”, oraz jemu podobnych osób z grona hierarchii Kościoła Katolickiego.
  Jak mniemam, komentarz jest tu zbyteczny!

  [i]http://www.europarl.europa.eu/meps/en/28619/TATJANA_ZDANOKA_home.html
  [ii] http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/137469

  za:http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/137633,iii-rp-na-rozdrozu-bialorusi-i-ukrainy

  Polubione przez 1 osoba

 19. paziem

  Przedstawiamy relację z pierwszej części tytułowej konferencji w Warszawie.

  Dwie sprawy warto zauważyć:

  1) mętne i w rzeczywistości rusofobiczne i w duchu atlantyckiej ” demokratycznej krucjaty na Wschód” wypowiedzi Kornela Morawieckiego
  oraz
  2) bezczelnie probanderowską wypowiedź młodego człowieka ( przedstawiającego się chyba jeśli dobrze zrozumiałem jako korespondent „Polskiego Radia dla zagranicy ?” ( patrz: 1:31:55 i dalej )

  Polubienie

 20. paziem

  ANDŻELIKA BORYS CHCE PONOWNIE DOSTAĆ SIĘ DO POLITYKI?
  http://polaki.org/?p=3584

  BORYS BRONI „BIEŁSAT” CZY SWOJĄ NAJLEPSZĄ PRZYJACIÓŁKĘ?
  http://polaki.org/?p=3604

  ANDŻELIKA PONOWNIE DOPROWADZI DO ROZŁAMU ORGANIZACJI
  http://polaki.org/?p=3592

  EUROPA POMOŻE NAM?
  http://polaki.org/?p=3625

  BORYS ZBIERA MATERIAŁY PRZECIWKO „KRESOWII”
  http://polaki.org/?p=3645

  KTO NAPRAWDĘ WYBRAL ANDŻELIKĘ BORYS?
  http://polaki.org/?p=3616

  ANDŻELIKA BORYS: „NIE WIDZĘ POWODU BY JEDNOCZYĆ SIĘ Z KIMŚ”
  http://polaki.org/?p=3613

  Polubienie

 21. Fredo

  Pan prezes jest tu widoczny .
  Mnie zastanawia tylko jedno po co tam było iść i tracić czas wśród tych starych dziadków wiedząc jakie mają poglądy . Przecież co mógł innego powiedzieć Morawiecki i po co tracić czas na jego słuchanie .
  Był tez Głogoczowski ale on też jajca sobie z Putina raczej robi .
  Panie prezesie było wziąść żonę na obiad do luksusowej restauracji albo do kina więcej by pan skorzystał niż słuchanie starych dziadów których wszyscy wiemy jakie mają poglądy .:

  Polubienie

 22. paziem

  25 marca 2017 w Mińsku odbył się IX Zjazd Związku Polaków na Białorusi. Przybyło ponad 100 delegatów ze wszystkich oddziałów ZPB. Miłym akcentem, był udział (po raz pierwszy od wielu lat) przedstawicieli dyplomacji polskiej z placówki konsularnej RP w Mińsku. Jak powiedzieli mi działacze ZPB: „ z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że po wielu latach inicjatywy z naszej strony gdy na ważne dla nas wydarzenia, w tym uroczystości zapraszamy i trafiamy na mur obojętności, nareszcie doczekaliśmy się pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie. Odbieramy ten fakt z niekłamaną radością, jako zapowiedź początku końca ignorowania i marginalizowania naszej organizacji (która skupia przecież prawie 7tys. Członków) przez władze Polski. Mamy nadzieję, że kontakty z przedstawicielami polskiego rządu w osobach polskich dyplomatów wkraczają od dzisiejszego dnia na nową, lepszą, drogę. To dla nas bardzo ważne, że nas zauważono.”
  W Zjeździe uczestniczyli też przedstawiciele ministerstwa ds. religii i mniejszości narodowych Białorusi, osobiście swoją obecnością zaszczycił obrady pełnomocnik rządu ds. religii i mniejszości narodowych Leonid Gulaka.
  Od poprzedniego Zjazdu minęły 4lata, było więc o czym rozmawiać. Prezesi oddziałów obwodowych złożyli sprawozdania z pracy oddziałów ZPB w swoich strukturach. Była okazja opowiedzieć o tym co cieszy, ale i o tym co boli. Padło też trochę gorzkich słów o tym, że strona polska nie dość iż nie pomaga w żaden sposób to wręcz wypacza i zakłamuje rzeczywistość odmawiając społeczeństwu w Polsce informacji o tym co dobrego , służącego krzewieniu polskości dzieje się wśród Polaków zrzeszonych w ZPB kierowanym przez Mieczysława Łysego, któremu zresztą funkcję Prezesa powierzono na Zjeździe na kolejne 4lata. Jak powiedział prezes jednego z oddziałów : „Mam nadzieję, że Zjazd nasz otworzy nam na kolejne 4 lata nowe wyzwania i cele, które będą jednoczyć Polaków żyjących na terytorium Białorusi ale też pomoże wypracować drogi nawiązywania więzi między nami Polakami z Białorusi i Polakami w Polsce. Dla nas Polaków żyjących na Białorusi jest sprawą bardzo ważną znajomość języka polskiego i zrozumienie naszej historii. Jest w dzisiejszej złożonej rzeczywistości bardzo poważnym zadaniem przeciwdziałanie przejawom szowinizmu, utrudniającym porozumienie między obywatelami Białorusi i Polakami, ale też między samymi nami czyli Polakami. „
  Mam nadzieję, że do uszu polskiego konsula dotarły też te słowa: „
  „My działacze bardzo cenimy i szanujemy polskość i jej służymy, ważne są dla nas także opinie obserwatorów, gości, ich osobiste interpretacje wydarzeń.
  Wiemy, od naszych przyjaciół z Polski, że oficjalnej informacji o naszej pracy nikt w Polsce nie opublikuje. To oczywiści smutne i przykre, że istnieje podział, że o nas w Polsce albo się mówi źle, albo w ogóle. A przecież organizacja nasza żyje, pracuje, ma wystarczającą zdolność organizacyjną ,ogromny potencjał do kontynuowania działań w kierunku zachowania, utrzymania i rozwoju kultury polskiej.”
  I mi Polce z Polski przykro było słyszeć, że tak prężna organizacja, której działalność znam, w działalności której czynnie uczestniczę musi prosić, sama otwarta na pielęgnowanie więzi z Polską , by Polska otworzyła się wreszcie na nią.
  IX Zjazd ZPB był obsługiwany przez środki masowego przekazu Białorusi. I tylko ja pojąć nie mogę dlaczego prasa, radio, tv białoruska zainteresowała się opowiedzieć społeczeństwu Białorusi o Związku Polaków, a najgłośniej upominająca się o sprawy Polskości na Białorusi opłacana przez polskiego podatnika telewizja Biełsat (która nadąża za wszystkim i obecna jest ku mojemu zdziwieniu w każdym miejscu i o każdej porze gdy coś się dzieje (jakby ustawką to było) Zjazdowi Polaków, problemom Polaków, radościom Polaków zainteresowania nie udzieliła. Dlaczego?
  To pytanie oczywiście retoryczne. A pytanie właściwe po co komu taka telewizja skoro nie spełnia swojej misji? A może spełnia, a może właśnie to jest odpowiedź na pytanie jakim sprawom i jakiej misji ta telewizja służy ?

  Bożena Gaworska-Aleksandrowicz

  za: https://www.facebook.com/methik.methik?fref=ts

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s