Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ?

Dokładnie niemal 7 lat temu, bo wczesną wiosną 2010 roku stowarzyszenie Wierni Polsce Suwerennej zwróciło się do ambasady Republiki Białoruś w Polsce z pytaniem, czy ekipa niezależnych realizatorów filmowych z naszego środowiska mogłaby udać się na Białoruś, aby zapoznać się z warunkami politycznymi i społecznymi funkcjonowania mniejszości polskiej na Białorusi ( władze Białorusi raczej nie używają tego określenia i stosują określenie „obywatele Białorusi narodowości polskiej”, a prezydent A.Łukaszenka użył nawet w swoim czasie określenia ” moi Polacy”).

Nasza prośba wywołała początkowo pewne zdziwienie  pracowników ambasady, zwłaszcza, że jak zadeklarowaliśmy : chcielibyśmy nakręcić prawdziwy reportaż i dociec w czym leży sedno konfliktu w ramach Związku Polaków na Białorusi ( ZPB). Przyznaliśmy także, że ciekawi nas prawdziwe oblicze społeczeństwa i gospodarki współczesnej Białorusi, gdyż ten, przedstawiany w tzw. oficjalnych mediach w Polsce, nawet dla nieprofesjonalisty pachnie propagandą i kłamstwem.

O dziwo, po kilku dniach zaproszono nas do ambasady i nie narzucając żadnych warunków wstępnych ani jakichkolwiek ograniczeń tematycznych zaproponowano termin naszej „podróży na Wschód”, który zbiegał się z  organizowanym co dwa lata w Grodnie  Festiwalem Kultur Narodowych. Zaskoczono nas także przyjacielskim gestem w postaci bezpłatnych wiz dziennikarskich. Reszta kosztów była już po naszej stronie.

W ten właściwie sposób powstało studio filmowe WPS Production, którego pierwszymi realizacjami w formie obszerniejszych reportaży były filmy poświęcone właśnie Białorusi i kontaktom polsko-białoruskich:  ” Polacy na Białorusi ” oraz  ” Druga Japonia”. Oba filmy zrealizowaliśmy przy współpracy z panem Edwardem Maciejczykiem, któremu tą drogą raz jeszcze dziękuję.

W dalszej kolejności zaczęły powstawać audycje radiowe studia WPS Production, którego „logo” w postaci „socjalistycznego” radioodbiornika zaproponował Andrzej Skorski , nasz kamerzysta, realizator dźwięku i montażysta w jednej osobie- po prostu człowiek orkiestra, któremu tą drogą serdecznie dziękuję za jego profesjonalizm, pasję, niezawodność i bezinteresowność. Niestety ze względu na  zawsze skromny. niemal zerowy budżet naszych przedsięwzięć ( niemal czysty wolontariat i „prywata” tzn. realizacja z prywatnych zasobów realizatorów :))) – praca Andrzeja, to w czystej postaci służba narodowa. Piszę specjalnie o Andrzeju, bo jego nigdy nie widać i niemal nigdy nie słychać, a wykonywał i wykonuje tytaniczną pracę.

Darkowi Kosiurowi i innym, także tym bardziej  incydentalnym współpracownikom  tą drogą również dziękuję.  Dziękuję także wszystkim przyjaciołom tak w Polsce, jak i na Białorusi, wszystkim tym wspaniałym ludziom, których poznaliśmy przy okazji.

Nie zapominamy także o przeciwnikach oraz naszych wrogach – jawnych i utajonych, których istnienia i działań mamy świadomość,  a nawet odczuwalne ślady. Liczyliśmy się i liczymy z tym, ale potwierdza to jedynie sens i rangę naszej działalności.

Tak pojmujemy nasze polskie obowiązki.

PZ

 

 

 

P.S. W nagranym materiałach przedstawianych wyżej dostrzegliśmy dwa błędy, które niniejszym korygujemy przepraszając osobę i organizację, których to dotyczy.

 1. Poprawne nazwisko Pana prezesa Grupy Atlas S.A. brzmi: Henryk Siodmok
HENRYK SIODMOK – prezes zarządu
(ur. 1965), doktor nauk ekonomicznych, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunek Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów MBA INSEAD w Fontainebleau. Pracę doktorską, dotyczącą zarządzania relacjami z klientami w organizacjach sieciowych, obronił w SGH w 2004 roku. 1989-1990 analityk operacyjny w Pasco Company 1991-1995 konsultant w firmie doradczej Bain & Co 1996-1997 dyrektor rozwoju na Europę Wschodnią oraz prezes Tenneco Automotive Polska 1997-2000 prezes FLiD Drumet S.A. 2000-2003 prezes zarządu Carman Polska sp. z o.o. 2003-2004 wiceprezes ds. sprzedaży, finansów, kadr, informatyki, rozwoju i administracji w US Pharmacia sp. z o.o., wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS SA. od 2006 roku – w Grupie ATLAS, najpierw jako członek zarządu, obecnie prezes zarządu. za: http://www.atlas.com.pl/pl/strona/Zarzad/59

 

 2. Prawidłowa nazwa partii białoruskiej , której przedstawiciel brał udział w konferencji w Warszawie, to Liberalno-Demokratyczna Partia Białorusi . Na temat partii:    http://ldp.by/ru/

Zapisz

Zapisz

Advertisements

21 komentarzy

Filed under Bez kategorii

21 responses to “Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ?

 1. Pingback: Polska -Białoruś: wspólne dziedzictwo! wspólne wyzwania ? | 7777777blog

 2. To jest bardzo fajne i niezwykle pożyteczne, co robicie w związku z pokazywaniem Białorusi w sposób normalny, a nie jak w me(n)diach głównego ścieku przez koszerne okulary. Jednakowoż ostatnio dzieje się na Białorusi coś dziwnego, w moim odczuciu niedobrego.
  A tak przy okazji to bardzo ciekawie (z punktu widzenia matematycznej [nie koszernej] statystyki) pisze o Białorusi pan Badura na Prawica.net.
  „Wolna” Polin w liczbach wypada baaaardzo blado na tle „zniewolonej” przez „tyrana” Baćkę Białorusi…

  Liked by 1 osoba

 3. Pingback: Białoruś – Korona Rzeczypospolitej | hubalblog

 4. Leon

  Historia lotników pochowanych na cmentarzu Rosyjskim

  Lubię

 5. Leon

  Jabłonowski o roli Polaków i Ukraińców w środkowej Europie

  Lubię

 6. Leon

  W interesie Polski, Krym powinien być Rosyjski

  Liked by 1 osoba

 7. ninanonimowa

  Ostatnio rozmawiałam z Białorusinką . Zapytałam o żydów , w odpowiedzi usłyszałam -WSZĘDZIE JEWREJE . W TV , gazetach itd. Jak poradzi sobie Prezydent Łukaszenko z nimi ?.

  Liked by 1 osoba

  • Fredo

   O garbatych nosach w białoruskiej kulturze a konkretnie w mediach TV czy radio napisałem spory wpis pół roku temu na WPS.
   Wymieniłem nawet nazwiska wszystkich jewrejów , którzy kierują białoruskimi mediami .
   Wypowiedz Łukaszenki autentyczna . Przytaczałem ją już zresztą i proszę nie zarzucać mi kłamstwa :
   ” Oni działają w interesie Białorusi i są moimi przyjaciółmi ” . Tak powiedział Łukaszenka o pejsatych w białoruskich mediach .

   Lubię

 8. Franz

  Rosjanie o Polakach:

  Lubię

 9. zydozerca

  Israeli Media Blames Putin For Syria’s Decision to Defend Itself Against Israeli Airstrikes
  This takes the „blame Russia” cake. With a S-200 on top.
  Rudy Panko Fri, Mar 17, 2017
  Russia Insider
  Poor Israeli jets being attacked while bombing Syria. What is this world coming to?
  „The serious exchange of missile fire between Israel and Syria early Friday morning reflects the Assad regime’s attempts to change the unofficial rules of the game.”
  So begins a column published in Israel’s Haaretz.
  Russia has summoned the Israeli ambassador to Moscow for clarification after Israeli warplanes violated the Syrian airspace and conducted a number of airstrikes on the Arab country’s territory.
  Israeli media said Gary Koren was summoned by the Russian Foreign Ministry on Friday, a day after the Israeli envoy presented his credentials to Russian President Vladimir Putin.
  Earlier on Friday, the Syrian army announced in a statement that Israeli fighter jets “penetrated” Syrian airspace via Lebanese territory and “hit a military target on the way to Palmyra” overnight. ……….

  Lubię

 10. ninanonimowa

  —— Wspaniały wykład Prof Wolniewicza -JEDWABNE –

  Lubię

 11. ninanonimowa

  ——BARDZO WAŻNE !!!

  Lubię

 12. grzanek

  Współpraca chińsko-rosyjska nabiera rumieńców. Chińczyki inwestują już nie tylko w osławiony Nowy Jedwabny Szlak (One Belt, One Road, OBOR), ale również w rozbudowę infrastruktury kolejowej i portowej na dalekiej północy Rosji, w Arktyce. Więcej u Billa Engdahla;
  http://journal-neo.org/2017/03/21/strategic-china-russia-arctic-cooperation/

  Lubię

 13. paziem

  Powyższy film jest ciekawy, bo mówi o rzeczywistych działaniach prewencyjnych syjonistów zdających sobie sprawę z wielce prawdopodobnych, nadchodzących rozruchach antyżydowskich w Europie.

  Jednak mimowolnie, albo w sposób świadomy autor filmiku uprawia dezinformację, gdyż Żydzi nie tyle boją się muzułmanów ( choć ich także), co ruchów autentycznych, rdzennych narodów, m.in. – Polaków w Polsce.
  Pisaliśmy już kiedyś na WPS, że tzw. agencje ochrony w Polsce ( i zapewne w wielu innych państwach UE), to tak naprawdę zamaskowane para- armie będące na usługach ich żydowskich właścicieli, albo wprost paramilitarne formacje samoobrony żydowskiej. Obawiam się, że w tym samym kierunku może iść nabór ( na pewno jeśli chodzi o dowódców) i szkolenie tzw. Obrony Terytorialnej.
  Muzułmanie są jedynie pretekstem, a nie rzeczywistym powodem do obawy syjonistów.
  Formacje samoobrony żydowskiej oraz specjalnie prowokowane przez Żydów – zarówno exodus muzułmanów ( wśród nich zapewne także żołnierzy specsłużb żydowskich ), jak i zamachy na instytucje i społeczność żydowską – są znanymi z przeszłości ( formowanie państwa Izrael) sposobami do tworzenia atmosfery zagrożenia wśród Zydóww i skłonności do jeszcze większej solidarności i spójności środowiskowej.

  Zaletą filmu jest ważna konkluzja, że Polacy w swej naiwności, lenistwie intelektualnym i organizacyjnym niedowładzie bagatelizują proces powstawania struktur siłowych równoległego państwa syjonistycznego na terenie Polski ( na Ukrainie analogiczny proces jest dużo bardziej zaawansowany). Istnienie tych struktur ma na celu nie tylko „samoobronę zagrożonych środowisk żydowskich”, a bardziej pacyfikowanie działań Polaków dążących do odzyskania Polski z rak okupantów żydowskich.

  Formacje tzw. ” samoobrony żydowskiej” , to w razie potrzeby formacje do prowadzenia wojny hybrydowej na obszarze planowanej, i de facto realizowanej – Neochazarii, mającej być utworzonej na części obszaru Polski, Ukrainy i terenów państw ościennych.

  Makiaweliczny plan syjonistyczny jest taki żeby sprowokować chaos w Europie i obarczyć winą za to zarówno muzułmanów, jak i ” muzułmanów”, W atmosferze sprowokowanego i kontrolowanego przez syjonistów zagrożenia ” demokracji, wolności i tak modnych standardów europejskich (cokolwiek znaczą te puste słowa) utworzyć wspólny front solidarności żydowsko-europejskiej do walki z ksenofobią i fundamentalizmem narodowym i religijnym – początkowo islamskim, a następnie np. polskim, ukraińskim, czy w ogóle słowiańskim.

  Lubię

 14. konik

  Protesty anarchistów na Białorusi to szczyt kretynizmu i debilizmu. Agentura bezmyślnej, perfidnej oraz mimowolnej zdrady.
  Jednak Prezydent Aleksandr Łukaszenka po raz kolejny wykazał się jako godny gospodarz swojego kraju. Rzecz jasna chodzi o rozbicie i zatrzymanie zorganizowanej szajki anarchistów, lewaków i różnych innych reprezentantów dziwacznych oraz ekstremalnych ideologii. Ludzi, którzy w swej głupocie realizowali interes poszerzającego się wpływu euroatlantyzmu. Anarchiści „protestujący” przeciwko „podatkowi od pasożytnictwa” są tylko tanim elementem prowokacji „postępowego zachodu”… Elementem, który walczy o otwarte drzwi dla zachodniego kapitału na Białorusi. Nic więc dziwnego, że Milicja zareagowała zatrzymaniami.
  Trzeba pamiętać o tym, że takie samie śmieszki z polskich, podziemnych grup anarchistycznych, trockistowskich itp. Itd. – tak samo walczyły z „totalitarną komuną PRL” – destabilizując realny socjalizm. Historia lubi się powtarzać. Po tak zwanym „euromajdanie” czas na „euroMińsk” albo jakieś inne gówno. Tym są właśnie w istocie te wszystkie lewicę „wolnościowe” i „antytotalitarne”.

  dalej … https://www.facebook.com/PolskiFrontPracy/posts/1686515528315714

  Lubię

 15. grzanek

  I kolejny raz nieopatrznie załadowali Panowie audycję jako „niepubliczną” (niewidoczna na YT kanale WPS):

  Lubię

 16. grzanek

  Dlaczego się nie wyświetla?

  Lubię

 17. grzanek

  No nic, muszę wkleić link: http://i.imgur.com/ePeuOry.jpg

  Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s