ONR, MW, RN: „Chrześcijański kształt patriotyzmu” – stanowisko liderów organizacji narodowych w sprawie dokumentu

Warszawa, 28 kwietnia 2017 r.

Stanowisko liderów organizacji narodowych w sprawie dokumentu „Chrześcijański kształt patriotyzmu”

Z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody – na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w „Odrodzeniu idealizmu politycznego”, zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wśród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. „Ład w miłowaniu – ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką” („Homo oeconomicus”, II kazanie świętokrzyskie).

W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski.

Robert Winnicki – Prezes Ruchu Narodowego, poseł na Sejm RP

Bartosz Berk – Prezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej

Aleksander Krejckant – Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego

https://kierunki.info.pl/2017/04/onr-mw-rn-chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-stanowisko-liderow-organizacji-narodowych-sprawie-dokumentu/

za: http://onrlodz.com.pl/14-publicystyka/628-onr-mw-rn-chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-stanowisko-liderow-organizacji-narodowych-w-sprawie-dokumentu

Zapisz

Reklamy

18 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

18 responses to “ONR, MW, RN: „Chrześcijański kształt patriotyzmu” – stanowisko liderów organizacji narodowych w sprawie dokumentu

 1. paziem

  Gronkiewicz-Waltz chce delegalizacji ONR. Narodowcy odpowiadają. Inni internauci też nie oszczędzają HGW

  za:http://wmeritum.pl/gronkiewicz-waltz-chce-delegalizacji-onr-narodowcy-odpowiadaja-inni-internauci-tez-oszczedzaja-hgw/182572

  Polubienie

 2. Trudno oprzeć się wrażeniu, że żydowscy liderzy organizacji narodowych nie przeczytali „posłania” żydo-katolickich biskupów.

  Daje się zauważyć pewna zdumiewająca cecha wspólna dla żydowskich organizacji: żydo-katolicka hierarchia Kościoła nie posiada mandatu wiernych, żydo-reżimowa władza nie posiada mandatu społeczeństwa, żydowskich przywódców narodowych organizacji także nie wiadomo kto wybrał.

  Polubione przez 1 osoba

 3. pytuś

  Mówią, że ,,NAJLEPSZĄ OBRONĄ JEST ATAK”. Może to już czas ,,zaatakować” Jasną Górę? Pomysł niezły, na razie w formie żartu ale kto to wie, co będzie jutro!

  Jasna Góra do zwrotu? Związek Pogan RP chce odzyskać od Kościoła ,,nielegalnie przejęte tereny”

  http://aszdziennik.pl/114717,jasna-gora-do-zwrotu-zwiazek-pogan-rp-domaga-sie-od-kosciola-zwrotu-nielegalnie-przejetych-terenow

  Polubione przez 1 osoba

 4. Meena

  Wetransfer was ok before but sucks now. But, I prefer Binfer when I have to send a huge file to someone. See Direct File Transfers

  Polubienie

 5. Pochwała dokumentu żydo-katolickiego Episkopatu w żydowskiej gadzinówce:
  Ks. prof. Alfred Wierzbicki: Czas przypomnieć o patriotyzmie europejskim – http://wyborcza.pl/7,75248,21754384,ks-prof-alfred-wierzbicki-czas-przypomniec-o-patriotyzmie.html

  Polubienie

 6. W całej tej żydowskiej i żydo-katolickiej hucpie z „dokumentem” ważne są trzy fakty:
  1. stworzenie tego dokumentu przez władze Kościoła,
  2. przyjęcie go z aplauzem przez żydowskie kierownictwo narodowych organizacji,
  3. pochwała dokumentu w żydowskich mediach

  Polubienie

 7. Młody Żyd, K.Bosak usiłuje być elastyczny – jest „katolikiem”, a jako jeden z przywódców RN uznaje katolicyzm i jego etykę jako bazową, jako jeden z głównych czynników budujących RN, ale jednocześnie ma wątpliwości do „dokumentu” tam gdzie mowa o nacjonalizmie jako szowinizmie. Jednak wniosków z tego nie wyciąga żadnych.

  Polubienie

 8. Ewik

  paziem
  1 maja 2017 o 15:45, cz. 2 .

  No panowie, to co powiedzieliście w części drugiej, to z wieloma rzeczami mogę się zgodzić, a z tym co się nie zgadzam, to raczej dlatego, że są niedopowiedzenia (ale rozumiem że trudno o wszystkim dokładnie powiedzieć). np. nie zgadzam sie że obrona złotego nie ma sensu ponieważ sa jakieś zapisy w konstytucji, uważam że należy bronić złotego pomimo tych zapisów, bo są tez inne względy nadal ważne. I wcale złoty nie jest bezpieczny bo są zapisy w Konstytucji.

  Panie Kosiur, nawet ciesze się że pan rozumie istniejące rozróżnienie – katolicka etyka i katolicka moralność ‚tak’, ale ‚nie’ dla Kościoła w polityce.

  Chociaż należy powiedzieć ‚tak’ dla wszystkich ktrórzy mają coś do powiedzenia zgodnego z interesem Polski, i powiedziec ‚nie’ dla wrogów. A nie wyrzucać Kościół katolicki tylko dlatego, że Kościół jest katolicki i akurat apb Gądecki nagina do złych traktatów. Kościół to 2000 letnia instytucja ze swoja nauką i nie o takie czy inne traktaty w niej chodzi. Co nie zmienia faktu konieczności obrony przed uwikłanymi lub bezmyślymi ksiezmi i ich polityką.

  I jak wiecie jestem katolikiem, co wcale nie przeszkadza mi zgodzić się z wami. Bo tu nie Kościół katolicki jest problemem, jak to często i błędnie podajecie.

  Polubienie

  • Fredo

   Ewiczku największym problemem są pasibrzuchy żyjące NA KOSZT INNYCH i mające potężną nadwagę od szyneczek , mielonych , słoninki z cebulką i innych frykasów vide lektyka z pewnym ministrem środowiska i potężnie gruby wyższy duchowny .
   EWICZKU ZA PARE DNI ROCZNICA SŁOŃCA TAŃCZĄCEGO LAMBADĘ .KUPIŁEŚ JUŻ BROWARKI ? SZAMPAN KRYMSKI ? .BĘDZIESZ ŚWIĘTOWAŁ ?

   Polubienie

 9. julius

  Czy wy nadjordańscy poprańcy nie możecie przestać krzewić swoje żydowskie ideologie obce aryjskości ludów północy. Czy na prawdę tak ciężko jest zrozumieć, że aryjska północ świata chce pozbyć się żydowskiej ideologii. Nie dociera to do was, czy potrzebne jest zniszczenie biologiczne tej zarazy, pewnie tak.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s