Nie żyje Alojzy Szablewski, zasłużony działacz Pierwszy przewodniczący i legenda „Solidarności”

W wieku 91 zmarł Alojzy Szablewski, uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej w 1970 i 1980 r., przewodniczący stoczniowej „S” w 1981 r. oraz szef komitetu strajkowego w SG w maju i sierpniu 1988 r.

O śmierci zasłużonego działacza „S” poinformował na jednym z portali społecznościowych wiceprzewodniczący „S” w Stoczni Gdańskiej, Karol Guzikiewicz. Szablewski zmarł wczoraj.
Urodził się 4 lipca 1925 r. w Tczewie. W 1944 r. jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w powstaniu warszawskim. Z wykształcenia inżynier, ukończył Wydział Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W latach 1952–1990 pracował jako projektant w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
W grudniu 1970, w czerwcu 1976 i w sierpniu 1980 r. był uczestnikiem protestów w Stoczni Gdańskiej. Od września 1980 roku w „Solidarności”; był członkiem prezydium Komitetu Zakładowego. Od listopada 1981 r. był przewodniczącym Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej.
Po wybuchu stanu wojennego stanął na czele strajku w stoczni. Aresztowany 15 grudnia 1981 r. W maju 1982 r. skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku na dwa lata więzienia w zawieszeniu, po ogłoszeniu wyroku zwolniony.
W następnych latach współzałożyciel i szef Tajnej Komisji Zakładowej Solidarności w Stoczni Gdańskiej, współorganizował m.in. pomoc dla rodzin osób oraz wydawanie podziemnych wydawnictw.
W maju i sierpniu 1988 roku Szablewski był przewodniczącym komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej.
W 1991–1995 był członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a w latach 1996–2000 Ruchu Odbudowy Polski. W 1991–1993 poseł na Sejm z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. Zasiadał m.in. w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych Godność w Gdańsku.
Odznaczony m.in. w 2006 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zapisz

Reklamy

10 Komentarzy

Filed under Polityka

10 responses to “Nie żyje Alojzy Szablewski, zasłużony działacz Pierwszy przewodniczący i legenda „Solidarności”

 1. paziem

  Alojzy Szablewski był jednym z moich pierwszych współpracowników podczas realizacji filmów o odkrywaniu historii Żydów mordujących Polaków podczas i po drugiej wojnie.
  Nagrałem z nim 73,5 godzin filmu relacji z okresu walki o Suwerenną Polskę od czasów Pizduckiego aż do chwili obecnej.
  Cześć jego pamięci

  Edward Maciejczyk

  Polubienie

 2. ninanonimowa

  —-hm ..cóż powiedzieć ! . PRZECIEŻ MIAŁ WIEDZĘ ! o co więc walczył ?. Inżynier przewiduje , przynajmniej powinien. Zapewne KATOLIK i jak my wszyscy ŚLEPY BYŁ !.
  http://kochanezdrowie.blogspot.com/2017/05/kto-zarabia-na-sprzedazy-polskich.html

  Polubienie

  • Czesław

   Działacze solidarności byli ślepi i tak sterowali że skierowano nich do niszczenia Polaków w obozie przeciwnika. Tak jak to Bolek z Kiszczakiem i międzynarodowym sanhedrynem ustalili.

   Polubienie

 3. Czesław

  Instytut Pamięci Niemieckiej

  Polubienie

 4. Czesław

  Demaskator Artur H ujawnia szczegóły stosowania nielegalnej broni psychotronicznej na Polakach przez polski wymiar sprawiedliwości wspólnie z policją niemiecką

  Polubienie

 5. ninanonimowa

  ——————–AFERA nad AFERAMI !!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s