„Mało religijne” uwagi na temat XIII Wszechslowiańskiego Zjazdu w Rosji, od Moskwy do Piotrogrodu

W Piotrogrodzie (d. Leningrad) zakończył się Jubileuszowy Zjazd Wszechsłowiański w którym uczestniczyło prawie 300 delegatów ze wszystkich słowiańskich krajów.
.
.
.
.
autor: dr Marek Głogoczowski
.
W trakcie całotygodniowej wycieczki wielkim, turystycznym statkiem na trasie Moskwa – St. Petersburg, poprzez system kanałów im. Józefa Stalina, zbudowanych w latach 1933-1937, zostało wygłoszonych bardzo wiele referatów, w tym i moje 15 minutowe wystąpienie na temat „chrześcijańskich korzeni” współczesnego globalizmu. Globalizmu zagrażającego samemu dalszemu istnieniu narodów słowiańskich. Mnie udało się doczytać mój wykład „Słowiańskie nostalgie i imperatyw globalizacji” (patrz poniżej) tylko do momentu, w którym zauważyłem, że „Milcząca tyrania kretynów i idiotów”, inspirowana chrześcijaństwem typu „P” („prawowitym”) doprowadziła do „atlantyckiego” programu wyniszczenia na ziemi nie tylko wszystkich ludzi rozumnych, ale także całych narodów, nie służących „bogu T-P-D” (to znaczy Technice-Pieniądzu-Dupie). Ku mojemu zdumieniu, przemawiający przede mną pop Protojerij Jovan Płamenac z Czarnogóry, entuzjastycznie skomentował moje wystąpienie jako rozwinięcie jego własnych myśli.
.
Делегаты собираются
Spotkanie delegatów XIII Wszechsłowiańskiego Zjazdu
.
Skąd u mnie takie „mało chrześcijańskie” idee? Rozpoczynając me wystąpienie uprzedziłem zebranych, ze pochodzę z bardzo katolickiej rodziny w Krakowie, blisko związаnej z papieżem Janem Pawłem II. Pół wieku temu ukończyłem fizykę na UJ w Krakowie, potem jeszcze geofizykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley USA, pracowałem w domenie genetyki populacji i nauk o ewolucji w Genewie i Paryżu, współpracowałem ze Szkołą Epistemologii Genetycznej Jeanа Piagetа w Genewie – by na koniec zostać doktorem filozofii politycznej w Polsce.
.
Corocznie uczestniczę także w kongresach „Mut zur Ethik” organizowanych przez grupę psychologów oraz nauczycieli z niemieckiej Szwajcarii. I w tygodniku „Zeit Fragen” tej organizacji już ponad 15 lat temu czytałem, że „renesans religijny” we Wschodniej Europie, pod koniec XX wieku, został w sposób sztuczny wygenerowany przez globalistyczne władze (nazwane „Bogiem” przez uczestniczącego w naszych kongresach filozofa John Rao z Nowego Jorku).
.
Po prostu, waszyngtońscy planiści Nowego Światowego Porządku dobrze zrozumieli marksistowską obserwację, że „religia to opium ludu” – i cynicznie używają tej „trucizny duszy” dla wprowadzenia narodów w sytuację, kiedy to „nie będzie już ani Greka, ani Żyda, ani Słowianina … i będzie tylko jedno stado i tylko jeden pasterz„, pasterz oczywiście z „wyjątkowego narodu”.
.
Ciśnienie tego „biblijnegо рrоjеktu globalizacji” moi znajomi ze Szwajcarii bardzo dobrze odczuwają, w tygodniku „Horisons et débats” (wersja „Zeit Fragen” we francuskim języku) z 4 maja 2017 roku, który przywiozłem ze sobą do Moskwy, Willy Wimmer w artykule „Trzeba się uwolnić od anglosaskich elit władzy” napisał dokładnie to:
Mamy u nas to, co nazywamy dekapitacją (odrąbaniem głowy) narodów – jest to model, który świat anglosaski systematycznie wykorzystuje i to nie tylko w Kontynentalnej Europie, ale także poza nią.
Z tego powodu wydało mi się być dziwnym, gdy w wystąpieniach na Zjeździe głównego jego organizatora Władymira Jurewicza Sadkowa, aż dwukrotnie usłyszałem, że „wróg słowiaństwa  to kultura germańsko-romańska”. Publicznie tę tezę oprotestował członek naszej polskiej delegacji Paweł Ziemiński, twierdząc, że współczesna antysłowiańska globalizacja to forma SYJONIZMU, nie mająca źródła ani w romańskiej ani germańskiej  kulturze Kontynentalnej Europy. Jego uwaga została przyjęta oklaskami przez zebranych, a ja po cichutku zacząłem sobie myśleć, że strach elit Wielkiej Nowochrześcijańskiej Rosji, przed „bogiem Izraela z Waszyngtonu”, jest większy niż analogiczny strach zmarginalizowanych obecnie elit maleńkiej „ateistycznej” Szwajcarii. I jest to PODSTAWOWY PROBLEM, który stoi przed ruchem słowiańskim w Rosji.
 .
.
Co robić z antypedagogicznym kultem sztucznego „Chrystusa Zbawiciela”… zwykłego kryminału?
.
W „czytaniu na luksusowym statku” ja nie doszedłem do cytatów z mego wystąpienia na Światowym Publicznym Forum na wyspie Rodos w 2003 roku. Ja w nim otwarcie powiedziałem, że „Ukrzyżowany Chrystus” stał się narzędziem (instrumentem, bezrozumnym „barankiem bożym”, względnie „gadżetem”, by użyć amerykańskiego popularnego określenia) który, chcąc nie chcąc, stał się kolaborantem specyficznego Syndykatu Zbrodni z „miasta na wzgórzu Jeruzalem” – ktory to Syndykat Sług Bożych Jezus z Nazaretu określił jako „Zbójców Jaskinię”. I ten Syndykat Zbrodni, istniejący obecnie w formie TRÓJCY miast Waszyngton D.C. – Watykan – londyńskie City, prowadzi nie tylko ludzkość – ale i całą Planetę – w OTCHŁAŃ TOTALNEGO BEZROZUMU. W jakim bowiem kierunku my idziemy, z naszym Ruchem Słowiańskim, pod sztandarami z obrazami głupkowatych apostołów „ukrzyżowanego Chrystusa”, sztandarami rozwieszonymi także w sali konferencyjnej wycieczkowego statku „Księżna Anastazja”?
.
Otóż po pierwsze, wiara w „zbawienie tylko poprzez wiarę”, to całkowicie ANTYPEDAGOGICZNY WIRUS, po wielokroć wmontowany w rękopisy „Listów” św. Pawła. Ja już o tym mówiłem  na spotkaniu Komitetu Wszechsłowiańskiego w Mariańskich Łaźniach, w Czechach w roku ubiegłym: wybaczanie przestępstw „za wiarę tylko” (sola fide) automatycznie pobudza do kontynuacji, wzmagających się z wiekiem ludzkich występków, ułatwionych nadzieją, ze one będą wybaczone „ukrzyżowanym Chrystuswm”. Logika mych argumentów była zrozumiała dla wszystkich kilkunastu „ateistycznych” uczestników tego spotkania, tylko jeden prawosławny czeski mnich robił wszystko, abym szerzej nie omawiał tego CIEMNEGO ASPEKTU KOŚCIELNEJ EDUKACJI. (A trzeba nam przypomnieć, że ten CIEMNY ASPEKT WIARY stanął u podstaw dwutysiącletniej „Kryminalnej Historii Chrześcijanstwa” – by zacytować tytuł 10 tomowego dzieła Kriminalgeschichte des Christentums Karlheinz Deschnera; tylko 2 tomy tej pracy opublikowano w Rosji, w Polsce 5, a w języku angielskim nie ma tej pracy żadnego śladu).
.
Po drugie, zrobienie „minimalnego człowieka” „światłem Boga na Ziemi” (patrz artykuł Nataszy Polony poniżej)  w sposób automatyczny doprowadziło do heroicznych wysiłków, mających na celu ulatwienie życia wszystkich maleńkich, biologicznie dopiero protoczłowieczych istot. Stąd te wspaniale „Prawa Czlowieka” – w zrozumieniu chrześcijan te prawa stosują się także w sytuacji gdy my żyjemy jeszcze jako embriony, w łonach naszych matek. Już 25 lat temu, w okresie gdy pracowałem w Szwajcarii przy badaniach sejsmicznych tamtejszych Alp, napisałem na ten temat, po angielsku, krótką satyrkę pod tytułem „Deklaracja Praw Człowieka Embrionalnego„. Jest to bowiem banalny  рrоgrаm bezrozumnego rozwoju Świata dzisiaj:
 .

Deklaracja Praw Czlowieka Embrionalnego

 .
Po trzecie. „Ludzie embrionalni” nie posiadają jeszcze wystarczajaco rozwiniętej kory mózgowej, aby zauważyć, że wszystkie wiadomości od „boga Izraela”  otrzymaliśmy za pośrednictwem rękopisów starożytnych STWÓRCÓW tego Sztucznego boga-Chimery o nazwie „Jestem który Jestem”. A jak BÓG JEST SZTUCZNY, tak i ofiara z jego Syna na Krzyżu tez jest SZTUCZNA i SZTUCZNYM jest Duch Święty, który wiedzie zatrutych nim ludzi do SZTUCZNEGO RAJU JUDEOCHRZEŚCIJAŃSKIEJ CYWILIZACJI. I tego RAKA PLANETARNEGO my, filozofowie żyjący LOGOSEM BIOLOGICZNYM naszych greko-słowiańsko-indoeuropejsko-chińskich itd. przodków, WINNIŚMY ZADUSIĆ – i to dla OBIEKTYWNEGO DOBRA całej Planety, dewastowanej poczynaniami bezrozumnych judaistów, post-judaistów, neojudaistów i ich durnych imitatorów.

 .

dr Mareg Glogoczowski

Гданьск, 5.06.2017
a oto rzeczony artykuł:
.

Словянске ностальгие и императив глобализацйи

dr Marek Głogoczowski, Zakopane, Polska

http://markglogg.eu/?p=1856и

Текст подгатовлен на Юбилейный Всесловянский Собор в Москве в конце майа 2017

_______________________________

.

Inny tekst tego autora: „Dokąd prowadzi nas Cywilizacja Krzyża?” – https://wiernipolsce.wordpress.com/2016/07/25/krzyz-jako-symbol-sekty-wrogow-nauk-z-nazaretu-jezusa/

61 Komentarzy

Filed under Polityka

61 responses to “„Mało religijne” uwagi na temat XIII Wszechslowiańskiego Zjazdu w Rosji, od Moskwy do Piotrogrodu

 1. smutno mi czytać na wiernipolsce1.wordpress.com teksty z wiernipolsce.wordpress.com 😦 czyżby plucie na chrześcijaństwo stało się priorytetem?

  Polubienie

  • Plucie – ?
   Obnażanie zła, które występuje przeciw narodowi, przeciw człowiekowi, przeciw państwu narodowemu, jest pluciem?
   Sytuowanie antypolskiej, antynarodowej, obcej i narzuconej żydowskiej religii ponad narodem i jego państwem jest zgubnym priorytetem. Taka postawa skutkuje likwidacją narodu i państwa – co dzisiaj staje się już ewidentnie widoczne.

   Polubienie

   • a co złego uczynił Jezus?

    różni uzurpatorzy chrześcijaństwa jak np. katolicy, oni tylko podszywają się pod chrześcijan, a w rzeczywistości są wrogami prawdy i wrogami istoty człowieczeństwa – oto próbka jednego z przedstawicieli ultrakatolików – gajowego Maruchy: http://marucha.wordpress.com/2017/06/07/kara-smierci-przerwac-milczenie/#comment-681312 – gołym okiem widać, że ten osobnik nie nic z chrześcijanina

    Głogoczowski pisze m.in. takie „prawdy” jak np., że wystawianie ludzi na promieniowanie jonizujące „jest zdrowe”, taki to pisacz „prawdy”
    to co robi Głogoczowski to nie jest żadne obnażanie prawdy, to jest plucie na chrześcijaństwo

    od początku katolicy zabijali chrześcijan i walka z prawdziwym chrześcijaństwem to cel masonerii…

    Polubienie

   • A katolik to przypadkiem nie chrześcijanin?

    Polubienie

   • fredo

    Nie truj dupy człowieku bo ty tu ciągle dupę trujesz . Panie Dariuszu nie polemizuj bo się nie odczepi pana.
    Kochasz Jezusa ?
    Masz tyle portali o Jezusie to sobie wystukaj jakąś stronę i medytuj Nie pasuje Głogoczowski nie czytaj proste .

    Polubienie

 2. tak, katolik to nie chrześcijanin
  katolik to wyznawca papieskich doktryn, dogmatów i katolickich tradycji, a nie wartości jakich uczył Jezus

  Polubienie

 3. Metro

  Się wtrącę bo kiedyś to studiowałem.

  Twórcą chrześcijaństwa jako religii nie jest żaden Jezus, palestyński cieśla, tylko święty Szaweł, który użył postaci Jezusa do stworzenia zupełnie nowej religii, z nową doktryną opartą na judaizmie, z żydowskim bogiem, jego synem i dalszym cyrkiem.

  Samo nauczanie Jezusa z Nazaretu jest często sprzeczne z późniejszymi naukami świętego Szawła. Dlatego nauczanie Jezusa jako doktryna nazywane bywało „chrystianizmem” w odróżnieniu od „chrześcijaństwa”. Zgrubsza da się ono streścić w Kazaniu na Górze, Mt 5-7: http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=248
  Głupie to nie jest ale trudno na tym zbudować jakąś organizację polityczną.

  Niewątpliwie dowcipny cytat z Gajowego Maruchy dowodzi że ten osobnik z pewnością jest katolikiem, nawet gorliwym czy wręcz fanatycznym, ale trudno go uznać za chrześcijanina.

  Twórcą chrześcijaństwa jako religii panującej i doktryny politycznej jest święty Konstantyn, cesarz rzymski. Kościół chrześcijański od czasów Konstantyna stał się ideologiczną podporą władzy politycznej. Ten Kościół to, w dzisiejszym języku, Cerkiew prawosławna, cztery starożytne patriarchaty z Aleksandrii, Antiochii, Jerozolimy i Konstantynopola. To oryginalne, najmniej skażone późniejszymi błędami, chrześcijaństwo.

  Kościół rzymski powstał w wyniku przejęcia piątego patriarchatu – Rzymu, przez Franków, którzy potrzebowali ideologicznego uzasadnienia dla swojego państwa, podobnie jak wcześniej Konstantyn. Rzymski biskup ogłosił Karola Wielkiego cesarzem rzymskim i dzięki temu stał się zwierzchnikiem nowej religii. Formalnie była to uzurpacja, cesarz rzymski ciągle panował w Konstantynopolu. Ale Karol Wielki miał już swoją religię i swoje małpki, które go koronowały i przedstawiały boskie uzasadnienie jego władzy politycznej.

  Wielka schizma zachodnia z 1054 roku była tylko konsekwencją koronowania uzurpatora Karola Wielkiego na cesarza.

  Kościół rzymski (zgrubsza: niemiecki) tradycyjnie nienawidzi Cerkiew prawosławną i dąży do jej zniszczenia wszelkimi dostępnymi środkami. Terenem walki tych religii jest również Polska, która zapłaciła za to sporą cenę

  W 1242 roku na zamarzniętym Jeziorze Pejpus Aleksander Newski rozgromił wojska niemieckich zakonników, którzy wybrali się na Ruś w ramach wyprawy krzyżowej. Wówczas Rusini mieli w Rzymie oficjalny status „niewiernych”. Chyba do 1926 roku w centrum Warszawy pracowicie burzono cerkiew pod wezwaniem tego właśnie Aleksandra Newskiego. Nie pozostał kamień na kamieniu.

  To naprawdę jest WOJNA!

  Tutaj interesująca opinia inteligentnego człowieka: https://www.youtube.com/watch?v=8180IssOz1s

  Polubienie

  • wielu ludzi myli chrześcijaństwo z religią…

   Polubienie

  • Metro

   Moim zdaniem chodzi o to, że termin „chrześcijaństwo” ma bardzo różne znaczenia.
   Pierwsze to nauczanie Jezusa z Nazaretu.
   Drugi to religia opracowana przez świętego Szawła.
   Trzeci to doktryna polityczna opracowana pod nadzorem świętego Konstantyna, w Polsce zmodyfikowana później przez rzymskich politruków. Być może jest więcej znaczeń, nie będę wnikał.

   Marucha jest chrześcijaninem w trzecim, politycznym znaczeniu. Nauczanie zamęczonego palestyńskiego cieśli nie ma wiele wspólnego z jego poglądami czy zachowaniem, co wyraźnie widać.

   Jezus nauczał (Mt 6:43-45): „Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.”

   Wiązanka, którą wysłał podsztokholmski burak, jest kompromitacją chrześcijaństwa i chrześcijan (w pierwszym znaczeniu). Ale Marucha to katolik, judeokatolik.

   Przytoczę myśl z przydługiego cytatu z Józefa Goebbelsa. Cytatu nie pamiętam ale chodziło o to, że człowiek, którego nie krytykują żydzi, najprawdopodobniej jest bezużyteczny gdyż nie robi nic wartościowego. Dopiero atak żydów wskazuje, że osoba będąca obiektem ataku najprawdopodobniej jest wartościowym człowiekiem. W dzisiejszych czasach za „żyd” można podstawić również „judeokatolik”.

   Chrześcijaństwo (w trzecim znaczeniu) jest używane jako broń ideologiczna w „wojnie cywilizacji”, u nas w wojnie przeciw Moskwie. Gajowy Marucha to taki sam przedstawiciel politycznego katolicyzmu jak ksiądz(?) Międlar, Piotr Rybak, Aleksander Jabłonowski, ojciec Rydzyk i prymas Polak (!!!).

   To nie nasza walka.

   Polubione przez 1 osoba

   • Ewik

    Metro, masz tak dobre trucie, że wszystkie szczury możesz wytruć.
    O co wam chodzi marginesie intelektualny? Odrzucacie katolicyzm, wyzywacie go od najgorszych i chcielibyście w stosunku do siebie zachowań katolickich?
    A chrzani wam się we łbach.

    Polubienie

   • Chrześcijaństwo (w trzecim znaczeniu) jest używane jako broń ideologiczna w „wojnie cywilizacji”, u nas w wojnie przeciw Moskwie. Gajowy Marucha to taki sam przedstawiciel politycznego katolicyzmu jak ksiądz(?) Międlar, Piotr
    Rybak, Aleksander Jabłonowski,!!!!!??? ojciec Rydzyk i prymas Polak.

    ja uwazam ze Aleksander jablonowski zawsze i oficjalnie wyrazal sie bardzo cieplo o sojuszu ze Slowianska Rosja .Natomiast Ksiadz Medlar to oczywiscie krzykacz jezuicki i tym samym demogag ktory zmierza abysmy My slowianie dalej byli cwiczeni w : darowaniu ,zapominaniu ,przebaczaniu a przedewszystki …milowaniu !! zbrodnarzom z poda zanaku krzyza wszystkich zbrodni dokananych na Slowianach od 2 tysiacleci

    Polubienie

   • Metro

    @ Ewik

    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/06/08/malo-religijne-uwagi-na-temat-xiii-wszechslowianskiego-zjazdu-w-rosji-od-moskwy-do-piotrogrodu/comment-page-1/#comment-30819

    Z niechęcią używam terminu „katolicyzm” bo uważam, że to zdegenerowana forma chrześcijaństwa. Przyznaję że odrzucam katolicyzm jako ideologię legitymizującą władzę polityczną. Odrzucam katolicyzm nie z zasady, tylko z konkretnego powodu. Chodzi o to, że kuria rzymska, która tą ideologię kontroluje, wysługuje się bardzo ciemnym interesom sprzecznym z interesami Polski. Ostatnie 40 lat, chociażby od początku kadencji śniętego Wojtyły, to doskonały przykład tego zjawiska.

    Nie oczekuję od żadnego katolika zachowań chrześcijańskich, ale znam nauczanie Jezusa i potrafię przytoczyć odpowiednie fragmenty (http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=248):

    38 Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb!
    39 A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!

    43 Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.
    44 A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują;

    Można więcej, ale po co? Chrześcijański bóg narzuca tutaj konkretne zachowanie, które nie jest warunkowane postawą drugiej osoby. Bardzo łatwo zdemaskować większość katolików jako zakłamanych hipokrytów.

    Polubienie

   • grzanek

    Varg Vikernes w swojej krytyce chrystianizmu idzie dalej niż przeciętni polemiści widzący problem jedynie w Starym Testamencie (kult wybraństwa, apologia czy wręcz boski nakaz ludobójstwa sąsiednich ludów, itd.), on dostrzega luki moralne w naukach Jezusa:

    Polubienie

   • Ewik

    Metro

    Jeśli się wtrącasz, bo studiowałeś to, to chyba coś ci ciężko szło.

    Jeśli jakiś katolik po przeczytaniu twoich wypocin powie „stul pysk”, to nie znaczy, ze zaczął cię nienawidzić i przestał miłować. Więc zanim zaczniesz memłać o hipokryzmie , to najpierw dowiedz się , że Kościół od 2000 lat przestrzega przed wyrywaniem z kontekstu cytatów z Pisma św bo grozi to niezrozumieniem treści i gadaniem głupot.
    Na szczęście katolicyzm nie zależy od twojego uważania. I czas już najwyższy, aby studenci ‚tego’ zaczęli odróżniać 2000 letnia naukę katolicką od polityki kurii. No był kiedyś Jelcyn , i co z tego? Rosję należy unicestwić z tego powodu?

    PS. o św Pawle tez bzdury memłasz i nie tylko o nim. I nie wrogowie katolicyzmu będa okreslać jak katolicy mają postępować i co wynika z Pisma św.

    Polubienie

   • Ewik

    A tu macie informacje ciekawą, abyście nieco spojrzeli na swą ‚wiedze’
    http://fsspx.news/en/news-events/news/relics-st-nicolas-myra-visit-moscow-30176

    Zaznaczyć muszę, dla zachowania uczciwości, ze tę informację trzeba potwierdzić z innego źródła, czy nie ma tam jakiegoś błędu.

    „Klątwa” to inscenizacja dramatu Wyspiańskiego, klasyka polskiej literatury.

    – Metro napisał, oczywiscie bład, bo ten rezyser chorwat sam powiedził że to tylko na kanwie i z inspiracji , a nie żadna inscenizacja dramatu Wyspańskigo.
    Co co byli na klątwie mówili że to byle jaka publicystyka. Takie same odchyłki masz Metro i z katolicyzmem.

    Polubienie

   • Metro

    @ Ewik

    Nie powinienem się odzywać bo sprawa jest troszkę żenująca. Ale odezwę się bo mam dzisiaj więcej czasu, choć zdaję sobie sprawę że dyskusja z obrońcą kościoła śniętego jest całkowicie kontrproduktywna.

    Zwracam uwagę że Ewik nie potrafi użyć żadnych argumentów merytorycznych, jedynie odwołuje się do posłuszeństwa duszpastuchom, którzy jakoby znają pismo śnięte. Dzisiaj pismo śnięte nie znajduje się już na indeksie i każdy może je przeczytać, między innymi autor tych słów. Tylko że duszpastuchy ciągle mają monopol na jego wykładnię, albowiem znają tajemniczy kontekst słów użytych w piśmie śniętym, który poznali zapewne w zakamarkach pomieszczeń socjalnych w seminarium w trakcie zbiorowych erotycznych uniesień.

    To jedna interpretacja. Inna interpretacja wskazuje, że cała celebra religijna to sposób na manipulację ogłupionymi duszyczkami prostolinijnych owieczek i baranów, które oczadzone kadzidełkami i dzwoneczkami gotowe są przyznać operatorom owych jasełek nadludzkie kompetencje, między innymi do nieomylnej interpretacji pisma śniętego.

    Ewik przytacza argument o posłuszeństwie operatorom jasełek, czym daje świadectwo że należy do tej właśnie grupy.

    Różne szacunki wskazują że 80-90% zwykłej populacji nie jest zdolna do samodzielnego krytycznego myślenia, potrzebuje do tego wskazówek od, między innymi – światłych duszpastuchów. To właśnie bezmyślność i gotowość poddania się manipulacji są spoiwem zorganizowanego społeczeństwa. Ewik narzuca tutaj przyjęcie konwencji ciemnego posłusznego chłopa. Życzę powodzenia.
    ___________________

    Co do Klątwy, to potwierdzam co napisałem, zwłaszcza w pkt 2 oraz pkt 3.

    Polubienie

   • Metro

    Nie sądzę abym był w tym odosobniony, uważam że Ewik jest wysłannikiem Judenratu i jego opinie to przesłanie, które wysyła nam Judenrat.

    Jeśli chodzi o religię, katolicyzm, to dzisiaj nie pozostaje im nic poza narzucaniem Polakom ślepego posłuszeństwa judeokatolickiej biurokracji religijnej, coś na podobieństwo podległości PiSdewotów rebe Rydzykowi i jego huwejbinom oraz podległości postępowców rebe Michnikowi i jego huwejbinom.

    Polubienie

   • Ewik

    Metro

    Również uważam że nie powinieneś się odzywać i szkoda że masz czas pisać od rzeczy. Pismo św nigdy nie było na indexie. Oczywiste jest , że wyrwanie z kontekstu całości treści jest ze stratą dla zrozumienia tekstu, dotyczy to każdego tekstu. Jesteś Metro innego zdania i to widać.

    Jesteś jakiś nieczuły na odbiór argumentów.
    Twierdzę, że osoby które same odrzucają katolicyzm i jego naukę nie powinny wymagać od innych jej uwzględniania. Równiez nie mają prawa narzucać swoich oczekiwań odnośnie zachowań i komentarzy katolików, posługując się zwłaszcza wyrwanymi z kontekstu cytatami z Pasma św i z kazdego innego tekstu.
    To nie tacy jak ty będą mówić co jest napisane w Piśmie sw i co z tego ma wynikać dla katolików. Jakoś nie możesz pojąc i wypisujesz bzdety.
    Nie masz tez prawa memłać o hipokryźmie i zakładać że katolik nienawidzi i nie kocha, bo tak ci sie ubzdurało.

    Pismo sw jest własnością Kościoła katolickiego i to on je stworzył, więc oczywiste jest ze też interpretuje i wyjasnia. Bierze sie to głównie z trudności tłumaczenia i zrozumienia języków i tekstów starożytnych. Oczywiste jest też, że sprzeciwia się wypaczaniu tego co Kościł głosi i naucza ze strony ludzi , którzy odrzucili katolicyzm i swoją wypaczoną interpretacją wykrzywiją to, co Kościół uważa lub nie uważa. Na tym skończe bo i tak masz trudności w przyswajaniu. Ale mozesz liczyc na więcej.

    Nic nie pisałem o posłuszeństwie operatorom jasełek. Bzdecisz. Równiez po raz kolejny mogę napisac kim jestem i gdzie należę. Nie musisz się wysilać w tym wyciaganiem wniosków, bo i tak słabo ci to idzie.

    „Ewik narzuca tutaj przyjęcie konwencji ciemnego posłusznego chłopa. Życzę powodzenia.”
    – jakis tereotyp ciemnego chłopa, zachęcam do myślenia i samodzielności. Ale myślenia w oparciu o fakty a nie swe fantazje i wyobrażenia.

    ————————-
    Co do „klątwy” to możesz mieć swoje zdanie i nim żyć, ale sam reżyser powiedział , że z Klatwy Wyspańskiego wziął w zasadzie tylko tytuł.

    „Nie sądzę abym był w tym odosobniony, uważam że Ewik jest wysłannikiem Judenratu i jego opinie to przesłanie, które wysyła nam Judenrat.”
    – sądzę że się przeceniasz, raczej Jedenrat ma cie w dupie głębiej niz sądzisz. Uważaj lepiej abys o własne nogi i przypuszczeia sie nie potknął. A nie tyle majaczył jaki jesteś wazny.

    „Jeśli chodzi o religię, katolicyzm, to dzisiaj nie pozostaje im nic poza narzucaniem Polakom ślepego posłuszeństwa judeokatolickiej biurokracji religijnej, coś na podobieństwo podległości PiSdewotów rebe Rydzykowi i jego huwejbinom oraz podległości postępowców rebe Michnikowi i jego huwejbinom.”
    – bredzisz po raz kolejny. Potrafisz sobie przyswoić – nie bądż posłuszny i nawet nie słuchaj „judeokatolickiej biurokracji religijnej PiSdewotów rebe Rydzykowi i jego huwejbinom oraz podległości postępowców rebe Michnikowi i jego huwejbinom.”.
    Zachęcam do tego i nie wmawiaj sobie, że ja lub katolicyzm to ci narzuca. Paniał ?

    Polubienie

   • fredo

    Ewik już przestań pierd…. debilu jeden .Zobacz siódma rano masz kolejkę przy konfesjonałach – idż księciuniu spowiadać albo zamelduj wyższemu pasibrzuchowi że ” panie prezesie zadanie wykonałem pierd…. na WPS . „

    Polubienie

   • fredo

    Gdzie Kosiur ? gdzie Ziemiński że tolerują tutaj pojebów nadjordańskich pierd….w kółko to samo bez opamiętania .Do groma czy oni nie mają swoich forów nawiedzonych aby tam pier…. swoje idiotyzmy . Mają całe mnóstwo tylko nie wiadomo po jakie śmierdzące swoje zapierdziane gacie wpełzają na WPS . Akysz Ewik bo smrodzisz powietrze twoimi idiotyzmami

    Polubienie

   • Ewik

    Fredo, masz spocony pysk i chuchasz smrodem.
    Poziom jaki reprezentujesz w wypowiedziach i zrozumieniu jest tak niski, że nadajesz się tylko na wycieraczke.
    Przerzuć sie prostaku na inne forum, takie dla spoconych prostaków i nie będziesz miał tyle problemów.

    Ja bym cie tu nie trzymał bo tylko osmieszasz.

    Polubienie

   • Metro

    Mt 22

    34 Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem,
    35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę:
    36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»
    37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem.
    38 To jest największe i pierwsze przykazanie.
    39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.
    40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

    Nie sądzę aby akurat czytelnicy tej strony potrzebowali dodatkowego przeszkolenia w zakresie rozpoznawania zakłamanych papistów, ale myślę że można podziękować Ewikowi za powyższą demonstrację katolickiej hipokryzji.

    Osobiście mogę zadeklarować to jest jeden z powodów, dla których tą religię mam w pogardzie.

    Polubienie

   • Ewik

    A skąd wiesz że stul pysk nie było z miłością?
    Na razie to masz problem nawet z Klątwą.

    JPII był wbrany na papieża w 1978r. Kiedy zmarł Wyspiański i co robi w Klątwie tego chorwata postać JPII?
    A bierzesz się za sprawy kóre nie rozumiesz.

    Polubienie

   • Ewik

    A do tego sądze , że błędnie interpretujesz. Tyle co błedów masz w komentarzach , to nadziei nie ma.

    Polubienie

  • grzanek

   Ostatnio pewien młody Polak zaprzyjaźniony z kanałem Varga Vikernesa wrzucił na swój YT nagranie stanowiące bardzo wymowną impresję – do opustoszałej katedry wchodzi jeleń. Znak czasów? Czy Europa powróci do swoich pogańskich korzeni? Post-chrześcijański nihilizm nie jest już w stanie zapełnić aksjologicznej pustki powstałej w wyniku upadku posoborowego, „ekumenicznego” Kościoła Rzymskiego. Coraz więcej ludzi odrzuca judeo-chrześcijaństwo. Co je zastąpi? Rodzimowierstwo? Asatru? A. Szubert i Waldek Pastuszka pewnie nie mają takich rozterek, ale ich propozycje to póki co margines.

   Polubione przez 1 osoba

   • grzanek

    Z drugiej strony – skądinąd wiadomo, że starzy nudni patriarchowie NWO (nomenklatura Billa Engdahla) są zagorzałymi fetyszystami przyrody (patrz np. sustainable development – dziś już nieomal religijny dogmat ‚zrównoważonego rozwoju’), no może z pominięciem GMO. Agenda 21, „stonehange” z Georgii (Georgia Guidestones) – to wszystko przejawy kultu Gai. Wiemy, że globalistyczni psychopaci, dyktatura naukowa – ponad człowieka stawiają „dobro Planety”. Stąd ustawiczne lobbowanie za redukcją populacji. Tak się zastanawiam – czy forsowanie (neo)pogaństwa względnie obŻydzanie chrystianizmu nie ma czasem na celu realizacji tych planów. W jakim świetle stawiałoby to osoby takie jak Vikernes (jak celnie zauważono, do głupich nie należy, czy zatem możliwe jest, że gra do bramki antyglobalistów bezwiednie?)?

    Polubienie

   • Grzanek,
    Ty naprawdę myślisz, że architektom NWO zależy na Matce Naturze? 😉 Oni ją mają w dupie, tak samo jak zdecydowaną większość gatunku homo sapiens, oczywiście oprócz siebie samych, w tym samym czasie w którym ględzą o „ochronie przyrody” podległe im rządy, korporacje, banki, rzekomo „dbające” o przyrodę niszczą ją, zaśmiecają i eksploatują ile się da na całym globie… Powrót do życia zgodnego z rytmami przyrody nie ma nic wspólnego z forsowanymi przez światową sitwę planami, jest rzeczą oczywistą, że bez kontaktu z przyrodą, ani bez niej nie przetrwamy. Jeżeli ją zniszczymy, zniszczymy w ten sposób samych siebie i żadna technologia, ani cokolwiek innego nam nie pomoże. Wtedy nawet globaliści zdechną i żadne NWO czy ichni jahwe ich nie uratuje. Tak naprawdę Natura sobie sama bez nas poradzi, jak sobie przez miliardy lat radziła, to człowiek ma przejebane. Przy czym człowiek nie jest, ani panem przyrody, ani jej wrogiem, tylko jej częścią o czym najwyraźniej zapomniał. A globaliści w moim odczuciu chcą po prostu ukierunkować nadchodzące przemiany po swojej myśli, tak by to oni wyszli na tym najkorzystniej i zachowali przy tym władzę. Więc mówią, dobrze „ochronimy przyrodę”, ale musicie się zgodzić na pełne ubezwłasnowolnienie w ramach NWO, zagonienie do betonowych, ogrodzonych i ściśle strzeżonych miast państw i depopulację oraz likwidację państw narodowych. Tylko, że to nie będzie miało nic wspólnego z pogaństwem i życiem zgodnym z naturą, będzie to nowa odsłona tego samego niewolniczego systemu.

    Polubienie

   • grzanek

    Re: Przemex

    Ty naprawdę myślisz, że architektom NWO zależy na Matce Naturze?

    Takie jest w każdym razie oficjalne wytłumaczenie polityki zrównoważonego rozwoju. Czy zależy im na przyrodzie? To zależy 😉 Na ile pamiętam głupkowate alarmistyczne filmy paradokumentalne typu Zeitgeist czy Esoteric Agenda, gdzie jakoś starano się przybliżyć szczegóły plany Agenda 21 i polityki zrównoważonego rozwoju, to tam donosili, że docelowo globaliści chcą zapędzić resztki ludzkości — po tym jak dokonają sukcesywnie dyskretnej depopulacji, ostro promując aborcję, dewiacje seksualne i ‚planowanie rodziny’ [eufemizm] na wzór chiński, zasłaniając się dogmatami typu antropogeniczne globalne ocieplenie, przeludnienie itp., generalnie lansując teorię, że sam fakt istnienia 7 miliardów ludzi odpowiada za dewastację przyrody — do supermiast-molochów dla czerni karmionej paszą GMO, podczas gdy sami będą cieszyć się wspaniałą nienaruszoną przyrodą, zakąszając oczywiście najlepszej jakości żywnością nie zmodyfikowaną genetycznie. Myślę, że w tym sense – tak, zależy im na Matce Naturze 🙂

    Polubienie

   • grzanek

    Od 45:00, bo widzę, że opcja ‚kopiuj adres URL od bieżącego momentu’ z niewiadomych względów nie działa na WordPress.

    Polubienie

   • grzanek

    ‚Troska’ (albo troska) od dobro przyrody (dla nich) przebija choćby z prac Bertranda Russela: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/04/18/wiedza-to-wladza-czynienia-zla-jak-i-dobra/

    Polubienie

   • Myślę, że im zależy tak naprawdę i przedewszystkim na samych sobie. Matkę Naturę i jej zasoby chcą mieć na wyłączność, jako własne narzędzie, dane im rzekomo przez boga Izraela na własność. Nie chca się nią dzielić, więc chcą zlikwidować a właściwie ograniczyć populację ludzką do niezbędnego minimum, odciąć od dostępu do natury i spędzić do miejskich obozów koncentracyjnych. W tym czasie oni będą sobie żyli pełnią życia na łonie natury. Gdzieś słyszałem na przykład o planach całkowitej likwidacji populacji Afryki i zamienieniu jej w jeden wielki park narodowy, stworzony dla odpoczynku czy polowań dla elit, gdzie człowiek, po za nimi oczywiście, nie miałby wstępu. To tłumaczy dlaczego ów kontynent jest jednym z najbardziej niszczonych na Ziemi.

    Polubienie

   • grzanek

    Gdzieś słyszałem na przykład o planach całkowitej likwidacji populacji Afryki i zamienieniu jej w jeden wielki park narodowy, stworzony dla odpoczynku czy polowań dla elit, gdzie człowiek, po za nimi oczywiście, nie miałby wstępu. To tłumaczy dlaczego ów kontynent jest jednym z najbardziej niszczonych na Ziemi

    Też mi się coś obiło o uszy. Nie wiem tylko, co Przemex rozumie pod pojęciem „najbardziej niszczony”, bo ja co rusz natykam się na informacje, jakiż to Afryka ma nieruszony potencjał i ile w niej untapped resources (zwłaszcza chyba ropa, chociaż to jest tak wielki kontynent, że mają pewnie całą tablicę Mendelejewa). Jeśli mówimy o środowisku, to myślę, że Afryki jeszcze nie zniszczyli.

    Polubienie

   • grzanek

    Z pytaniem postawionym w pierwszym poście mierzy sięReinhard Wolf z Red Ice Radio, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi:

    Polubienie

   • Bardziej chodziło mi tutaj o niszczenie Afryki poprzez wojny, rewolucję, zamachy stanu, przewroty, interwencje militarne, wojny domowe, grabież majątku narodowego i poszerzanie obszarow biedy, głód, brak dostępu do wody pitnej, migracje, a wcześniej epokę kolonialna, czyli właściwie niszczenie afrykańskiej populacji.
    A odnośnie współczesnej „ochrony srodowiska” mam zdanie takie jak Carlin:

    Ludzie powinni po prostu przestać się arogancko wtrącać w naturę, dość złego już narobili, przyroda nie potrzebuje naszej „pomocy”, ani tym bardziej „pomocy” globalistow…

    Polubienie

 4. Klemens

  Katolicki głos polskiej arystokracji o bluźnierczym spektaklu Klątwa

  Polubienie

  • Metro

   Wysłuchałem do połowy. Kilka refleksji:

   1. Panowie skończyli się w 1945 roku. Dzięki bogom a bezpośrednio dzięki Józefowi Stalinowi i jego nadwiślańskiemu żydowskiemu desantowi. Nie będę się na to skarżył. Arystokracji NIE MA, NIE ISTNIEJE.

   2. „Klątwa” to inscenizacja dramatu Wyspiańskiego, klasyka polskiej literatury. Teatralne żydki pewnie podkręciły antyklerykalną wymowę ale średnio mnie to obchodzi. Wyspiański był Polakiem i sam atakował biurokrację religijną tym dramatem, inscenizacja tej sztuki także ma ten efekt, nic dziwnego.

   3. Spory pomiędzy nihilistycznymi żydami a judeokatolikami to nie mój problem. Jest takie, nieco wulgarne w formie, powiedzonko: „kurwa kurwie łba nie urwie”. Najlepiej dla Polski byłoby, gdyby obie sobie łby urwały. Kibicuję więc obu stronom soru pod Powszechnym.

   Niech sobie urwą łby!

   Polubione przez 1 osoba

 5. dziobak

  Obywatele zbyt głęboko w tę sprawę wchodzicie.
  Zjazd Słowiański w Rosji ma na celu zjednoczenie sił wschodu słowiańskiego. Aby tego dokonać, należy posłużyć się masami ludowymi.
  Mowa o masach polskich, czeskich,ruskich, ukraińskich, rumuńskich itd.
  A masy te są z natury GŁUPIE.
  Żyjemy w zasadzie na planecie MAŁP.
  Małpa musi mieć wiarę, jakiegoś boga. Obojętne jakiego, idzie o to żeby małpa się do niego modliła i miała jakieś nadzieje. Dzięki temu,ona (małpa) nie robi buntów, nie zarzyna jeden drugiego.
  I ma ona na tym obszarze boga i się modli. Szkoda , że to akurat Jahwe lub (ostatnio) Jezus który go całkiem zastępuje…
  { ciekawa dyskusja była na innym forum–uczennica pisała::—” nie rozumiem, mówią że Bóg nie miał początku i nie ma końca, a on przecież urodził się w Betlejem i umarł, czyli miał je wyraźnie !!?!!}
  Dla młodego pokolenia bogiem jest Chrystus !!!!! On jest OJCEM. I do niego tylko się modlą–innego boga nie ma–oto co narozrabiał nasz kościół w ciągu 50 ostatnich lat ucząc od 30 lat religii w szkole !

  Skoro taka istnieje głupota małp, TO NIE MA SZANSY NA TO ABYŚMY STWORZYLI JEDNOŚĆ SŁOWIAN BEZ TEGO BOGA.
  Religia chrześcijańska MUSI BYĆ FUNDAMENTEM wielkiej przemiany jaką jest zjednoczenie Słowian !!!!!

  Trudno ! Zmienimy sobie boga za jakieś 300 lat po zjednoczeniu .
  A teraz WARA GŁUPOLE od zmiany religii, nawet gdy ona jest bez sensu.
  Zostawcie chamom cel modlitwy !! Taki cel, do jakiego chamy są przyzwyczajone !

  Rozumie to cerkiew rosyjska która w Rosji idzie ręka w rękę z władzą narodową dzisiejszej Rosji. Być może, po zjednoczeniu Słowian będziemy musieli przejść na prawosławie–to możliwe jest !

  A wy tutaj snujecie rozważania, jakby ich adresat miał doktorat z filozofii.
  Masy są głupie !
  Masy to małpy !
  Muszą się zjednoczyć i iść na zachód z karabinem !
  Więc—-o czym wy tu pierniczycie, naiwna zgrajo teoretyków. !

  Polubienie

  • Jak marzysz o zostaniu na stare lata Napoleonem Bonaparte i zostać bohaterem na stosach trupów naiwnej młodzieży, to Cię muszę rozczarować. Po za może skinheadami lubujacymi się w napierdalaniu po ryjach, zbyt wielu chętnych do karabinów raczej nie znajdziesz, są na zmywaku w Anglii i nie mają ochoty zdychac.
   A chytrus dawno już nie jest bogiem młodego pokolenia, po za nieliczna mniejszością. Katolictwo gnije i nie ma już nic do zaoferowania młodemu pokoleniu, toteż masowo ono od krystowierstwa odchodzi. Tego procesu nie da się zatrzymać, będzie on postępować bez względu na jeczenie różnych starych pierdzieli.

   Polubienie

  • Ktoś

   „Zjazd Słowiański w Rosji ma na celu zjednoczenie sił wschodu słowiańskiego.”

   – a nie tawariszcz Dugin i „na razie” „POKOJOWE” realizowanie jego „planu” eksterminacji Polaków w „kremlolubną masę” ?

   „słowiański zjazd” BEZ SŁOWIAŃSKIEGO BOGA o jakim wiadomo iż żyje na ziemi od 1970 roku jest jakiś taki O KANT MENORY ROZBIĆ…..

   Rosja ma w planach mutacje w KRAJ jewrejopejskich RAD od Gibraltaru po…. więc tez potrzebuje FRAJERÓW tfu… oddanych ich „wizji” „sojuszników” by im oni podbili zachodnią Europę.

   Takie zjazdy są właśnie po to….. ŁOWAMI….. bo mapa Gomberga sama się nie narysuje na polach…. a wschodni murzyni tfu Europejczycy powinni przecież NIENAWIDZIĆ swoich „zachodnich braci” za pozostawienie ich za „żelazną kurtyną” w biedzie…. I na tym się opiera obecna PROPAGANDA. Łowienie frajerów na bycie PRZEDMURZEM dla obu stron… na bycie ZIEMIĄ na jakiej się odbędzie KONFLIKT zwany WOJNA….

   Polubienie

 6. grzanek

  :D:D:D

  Polubienie

 7. grzanek

  Prof. Hudson i jego obrzezani ziomkowie (a może to autentyczni ‚sprawiedliwi wśród Żydów świata’? – kto):

  Polubienie

 8. mati

  Mateusz Piskoeski

  Wiedzcie o tym że w Polsce nie ma polskich służb specjalnych !!!

  to nie są służby polskie, pamiętajcie o tym że ABW wypełnia polecenia sb upadliny i usraela , dowody na ten temat ujawnię..

  Polubienie

 9. dziobak

  Jak widać z treści wypowiedzi kol. PRZEMEX, spotkania w ramach Zjazdu Słowiańskiego, są tylko po to aby wspólnie z innymi Słowianami napić się piwa.
  Tematem tego wątku jest zjazd i wypowiedzi jego uczestników.
  Przypominam, że niejaki GŁOGOCZOWSKI(post początkowy) kilka lat twierdził, że polska szlachta i żydzi to jedno i to samo dlatego, że żyli wspólnie nad brzegami Morza Czarnego.
  W dyskusjach tych dochodzimy do kompletnego zidiocenia i wzmianka o Benny Hillu czyli o kupie śmiechu jaką mają inwigilatorzy tych wpisów w ramach cenzury–była trafna poprzednio.
  Przypomnieć też trzeba, że problem z religią w aspekcie losu kraju–miał już Hitler. Uważał on, że najpierw należy podbić debilnych Słowian aby mieć ich ziemię, a potem zmienić religię na całości terenu na starogermańską, bo katolicka jest szkodliwa.
  Tak więc–panowie macie już sprawę jasną i można dać spokój z dyskusjami.
  Najpierw zwycięstwo w walce–potem likwidacja kościoła, w tej kolejności.
  Z tym,że u nas teraz nie będzie walki, wobec czego proponuję zwycięstwo w piciu piwa w ramach współpracy i rywalizacji słowiańskiej.

  Polubienie

  • „Jak widać z treści wypowiedzi kol. PRZEMEX, spotkania w ramach Zjazdu Słowiańskiego, są tylko po to aby wspólnie z innymi Słowianami napić się piwa.” – dokładnie, tego typu spotkania i tak nie mają realnego przełożenia na politykę. tak jak dyskusje na tym czy innym blogu. Wprawdzie pokazują, że Słowianie mimo wzajemnego napuszczania na siebie starają się dyskutować i jakoś tam współpracować, pomimo czasem znacznej różnicy zdań, ale to za mało. A walka… to zależy jaką walkę masz na myśli, bo jeżeli zbrojną to wątpię abyś chętnych znalazł. Krzykaczy pełno, ale chętnych do zdychania mało(pomijając fakt, że większość nie wie co to karabin) i wcale się nie dziwię, wojnom osobiście sam serdecznie dziękuję a Polacy tych wojen przeżyli aż za dużo. Zresztą zanim by do niej doszło, musiało by być spełnione szereg warunków o których nawet nie wspominam. Inna sprawa, że zachód(USA) tylko oczekuje kiedy Rosja i przyjaciele pójdzie na zachód, chodzi zniszczenie/osłabienie Europy i podtrzymanie zadłużonej i upadającej gospodarki USA kontraktami zbrojeniowymi i kredytami na odbudowę.

   Polubienie

   • A już całkiem inną sprawą jest, czy Rosja ma w ogóle ochotę maszerować ponownie na Berlin i odwalać brudną robotę za kogokolwiek swoim kosztem. Bo osobiście nie sądzę, aby miała w tym interes. Rosja zajmuje się przede wszystkim sobą a reszta Słowian jak zaprzepaściła swoją szansę to trudno. Zresztą nawet gdyby Rosjanie byli tacy „dobrzy”, to rzeczą oczywistą jest, że kiedy tu wkroczą to nie za darmo i przynajmniej częściowo będą chcieli zaprowadzić tu swoje porządki. A wtedy znów będą jęki, że to okupacja i po lasach będzie biegała gówniarzeria z karabinkami strzelająca do „sowietów”. Więc może lepiej będzie kiedy to sami się weźmiemy za robotę a nie będziemy liczyć na interwencję z zewnątrz.

    Polubienie

 10. paziem

  Szanowni dyskutanci, proszę o kilka dni cierpliwości, a jako bezpośredni uczestnil opublikuję swoje refleksje z przebiegu Jubileuszowego Zjazdu Wszechsłowiańskiego ( w 1867 odbył się w Moskwie Zjazd Słowiański

  Polubienie

 11. paziem

  W kilku punktach zgadzam się z Markiem Głogoczowskim, ale jego oceny są zbyt pospiesznym, i zbyt jednowymiarowym uogólnieniem. Obserwujemy religijne ożywienie Rosjan, ale prawosławie to jednak nie katolicyzm.

  Polubienie

 12. paziem

  Odbyty Zjazd, to jak sądzę pewnego rodzaju sonda i laboratorium spoleczne. Poza tym nie do przecenien są kontakty interpersonalne, które były wielce kształcące i jak sądzę zaowocują w przyszłości…i to niezbyt odległej.

  Polubienie

 13. paziem

  Marek Głogoczowski napisał swoje refleksje przepuszczne przez własną, od lat prezentowaną, wizję ” historiozoficzną”, a np.Andrzej Szubert ” odpowiedział” po swojemu.

  Polubienie

 14. paziem

  Oba stanowiska i obie metodologie uważam za niezupełnie realistyczne.

  Polubienie

 15. Metro

  Z niecierpliwością czekam na relację paziema. W międzyczasie parę uwag do tekstu i do komentarzy.

  1. Termin „pop” jest uznawany za obraźliwy, oznacza on mniej więcej tyle co „klecha”. Jako neutralnego należy używać terminu „ksiądz prawosławny” lub jakiegoś innego odpowiednika.

  2. Władymir Jurewicz Sadkow twierdzi że „wróg słowiaństwa to kultura germańsko-romańska”. Tak jest w istocie. W innym komentarzu przypomniałem bitwę na jeziorze Pejpus z 1226 roku, w której wojska pod wodzą Aleksandra Newskiego spuściły manto niemieckim rycerzom-zakonnikom, między innymi spod znaku Najświętszej Panienki. Wyprawa ta otrzymała w Rzymie status krucjaty. Ruś znajdowała się wówczas w nieciekawej stuacji, w kleszczach pomiędzy niemieckimi zakonnikami a mongolskimi koczownikami. Newski wybrał sojusz z Mongołami przeciwko Niemcom. Sadkow na pewno zna historię i dobrze rozumie takie sprawy.

  3. Paziem ma rację twierdząc że współczesna globalizacja to forma syjonizmu. Ale walka ta jest o wiele starsza. Przykład wyżej.

  4. Paziem w komentarzu wyżej zauważa że „prawosławie to jednak nie katolicyzm”. No właśnie. Bardzo dużo osób popełnia ten błąd, utożsamiając katolicyzm z chrześcijaństwem. To wynik naszej zakłamanej, okcydentalnej edukacji.

  Jest dokładnie przeciwnie. Prawdziwe chrześcijaństwo to kościoły prawosławne, kontynuacja religii państwowej zainicjowanej przez cesarza rzymskiego Konstantyna. Cesarz założył tą religię po to, aby otrzymać nadnaturalną legitymizację władzy politycznej, stara religia już się zgrała i przestała spełniać tą rolę.

  W prawosławiu istnieje bardzo silna tradycja wspierania władzy politycznej. Władza polityczna pochodzi od chrześcijańskiego boga. Chodzi o to, że człowiek, jako jednostka społeczna, jest beneficjentem porządku społecznego zapewnianego przez władzę polityczną. Stąd religijny nakaz posłuszeństwa władzy.

  Katolicyzm ma zupełnie inne tradycje wynikające z konkurencji pomiędzy „globalną” władzą religijną w Rzymie a lokalnymi organizacjami politycznymi. Dlatego nie rozumiemy tego, że organizacja państwowa otrzymuje od chrześcijańskiego boga i jego biurokracji błogosławieństwo. Wynika ono z prawosławnej doktryny. Opiekunem rosyjskiego chrześcijaństwa był Józef Stalin jak i sułtanowie Konstantynopola.

  5. Po upadku komunistycznej ideologii, która dostarczała autonomicznej legitymizacji władzy, chyba wszyscy władcy upadłego ZSRR powrócili do poprzedniej ideologii. Pamiętam że baćko Łukaszenka, który też zaczął wygłupiać się w cerkwi, został spytany kiedyś przez dociekliwego dziennikarza o wyznanie. Baćko odpowiedział: – jestem ateistą, ale prawosławnym!

  To ma głęboki sens. Komunizm jako ideologia dostarczał NADRZECZYWISTOŚCI – wyjaśnienia sensu życia i trwania państwa. Po upadku tej religii nastąpiła pustka, którą zapełniła tradycyjna religia. Ona również dostarcza NADRZECZYWISTOŚĆ – wyjaśnienie sensu istnienia. Zachodnia kultura nie dostarcza żadnego wyjaśnienia sensu istnienia, chodzi tam tylko o dążenie do przyjemności, więcej seksu, kupowania zakupów, wakacji i czci dla „ofiar holokaustu”. Klasyczna religia ciągle jest potrzebna, o ile nie chcemy ulec całkowitej degeneracji.

  Uważam że błędem jest doktrynalne odrzucanie chrześcijaństwa. Ta religia (niestety?) ciągle żyje i powinna być tylko zreformowana (np. w Szwecji pewnie jest inaczej). Stworzenie nowej religii jest bardzo trudne i bywa nieprzyjemne. Narzucenie chrześcijaństwa Europie trwało setki lat i bywało bardzo okrutne, po co przechodzić to jeszcze raz?

  Religia powinna wspierać władzę polityczną i prawosławie jest zorganizowane w ten sposób, aby to zadanie realizować (autokefalia). Z drugiej strony – podporządkowanie biurokracji religijnej władzy państwowej może bardzo szybko skompromitować każdą religię. To jest doświadczenie kościołów protestanckich. Trzeba tu znaleźć jakiś złoty środek i Rosjanie znają historię, są tego świadomi.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.