Relacja (1) z jubileuszowego Zjazdu Wszechsłowiańskiego

W dniach od 26 maja do 3 czerwca  2017 roku odbywał się Jubileuszowy Wszechsłowiański Zjazd (Sobór), w którym wziąłem udział, w międzynarodowym gronie ponad 220 uczestników z wszystkich krajów słowiańskich, w tym kilku osób z Polski.

Najliczniej reprezentowani byli oczywiście gospodarze, czyli Rosjanie, na czele z przewodniczącym prezydium Związku Wszechsłowiańskiego prof. Olegiem A. Płatonowem, kierownikiem Instytutu Ruskiej Cywilizacji i redaktorem naczelnym gazety „Ruskij Wiestnik”. Spośród innych osobistości politycznych i naukowych z Rosji należy wymienić chociażby gen. płk Leonida G. Iwaszowa ( prezydenta Akademii Geopolitycznej, więcej: http://general-ivashov.ucoz.ru/), prof. Sergieja N. Baburina ( jednego z liderów opozycji antyjelcynowskiej, 3 krotnego deputowanego Dumy Państwowej, więcej : http://baburin.ru/), czy prof. Walentina J. Katasonowa (  eksperta w dziedzinie finansów międzynarodowych, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. S.F. Szarapowa,  więcej: http://ruskline.ru/author/k/katasonov_valentin_yurevich/).

Jeśli chodzi o delegację polską, to obecni byli zarówno przedstawiciele Polskiego Komitetu Słowiańskiego – pod nieobecność przewodniczącego B.Tejkowskiego, delegacji przewodziła pani Barbara Krygier, jak i tzw. „ wolni strzelcy” , m.in. dr M.Głogoczowski, Krzysztof Wojciechowski ( reżyser i scenarzysta filmowy), Aleksander Nawrocki (poeta, prozaik i eseista, krytyk, wydawca, tłumacz) oraz ja, Paweł Ziemiński, prezes stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej i zarazem członek prezydium Związku Wszechsłowiańskiego.

Jubileuszowy Zjazd Wszechsłowiański rozpoczął się od uroczystego plenarnego posiedzenia w sali konferencyjnej Rosyjskiej Biblioteki Państwowej nieopodal Kremla , w trakcie którego  dokonano oficjalnego otwarcia i przypomnienia historii odbytego, również w Moskwie, w roku 1867 Zjazdu Słowiańskiego, któremu patronował ówczesny car Rosji,  Aleksander II.

 

Po wystąpieniu Olega A. Płatonowa miały miejsce wystąpienia kilku członków prezydium Związku Wszechsłowiańskiego, m.in. Sergieja N. Baburina, Leonida G.Iwaszowa , po czym głos zabrali przewodniczący delegacji zagranicznych, w tym również przewodniczący delegacji Donieckiej Republiki Narodowej – Aleksandr W. Smiekalin i Ługańskiej Republiki Narodowej –  Roman W. Razum.

W dwóch turach wystąpień , przedpołudniowej i poobiedniej głos zabrało kilkadziesiąt osób. Obrady były filmowane zarówno przez telewizje rosyjskie, jak i przez ekipy filmowe zaproszonych delegacji. Nie muszę dodawać, że dokumentację fotograficzną wykonywali także indywidualnie uczestnicy Zjazdu.

Całość relacji filmowej z pierwszego dnia Zjazdu Wszechsłowiańskiego :

Od razu na wstępie trzeba zauważyć, że w sensie ceremonialnym oprócz oprawy słowiańskiej, czego wyrazem była obecność flag wszystkich państwa słowiańskich  – Zjazd jubileuszowy miał zdecydowanie religijny stygmat wyrażający się symboliką prawosławną, obecnością wśród uczestników duchownych prawosławnych z Rosji, Serbii i Czarnogóry. Wyraźną intencją organizatorów było powiązanie idei słowiańskiej z duchowością prawosławną  i  wymiarem religijnym. Dawało temu wyraz w swych wystąpieniach wielu delegatów, ale oczywiście nie wszyscy. Sama trasa podróży statkiem, który od  27.05  do 3.06.2017 był  naszym domem  i  zarazem pływającą salą konferencyjną” ( a w zasadzie kilkoma, gdyż dyskutowano w trzech głównych przestrzeniach obrad) świadczyła o tym, że płyniemy trasą kluczowych miejsc nie tylko dla państwowości rosyjskiej, ale może głównie dla prawosławnej  duchowości i religijnej tożsamości rosyjskiej.

Wypłynęliśmy z portu rzecznego położonego w północnej części Moskwy, Trasa wiodła kanałem Moskwa – Wołga ( budowany w latach 1932-1937 przez więźniów specjalnie stworzonego łagru i noszący do 1947 roku imię Józefa Stalina, a następnie nazwany Kanałem imienia Moskwy ) , następnie kanałem  Wołżańsko-Bałtyckim , poprzez jeziora Onega i Ładoga, z zawinięciem do miast i miejscowości:  Uglicz(http://bgm.org.ru/   oraz http://www.ugli4.narod.ru/ ), Jarosław, Gorice(http://www.nortfort.ru/kbm/ ), Kiżi, Swirstroj(Monaster Trójcy Świętej Aleksandra Świrskiego), Wałaam ( wyspa na jeziorze Ładoga z monastyrem, patrz: https://valaam.ru/en/   ) i kończyła się w  porcie rzecznym w St.Petersburgu (http://lavra.spb.ru/ ).

 

Filmowy skrót z przebiegu podróży:

https://www.facebook.com/slavjanskiuniverzitet/videos/1618335644843842/

 

W trakcie podróży statkiem przebiegała zasadnicza cześć merytoryczna  jubileuszowego Zjazdu Wszechsłowiańskiego. Prace zorganizowano w formie 14 konferencji i okrągłych stołów. Uczestnicy tych posiedzeń przedstawili ponad 300 wykładów, wystąpień, oświadczeń i prezentacji zgrupowanych w następujących blokach zagadnień:

1. Konferencja ” Cywilizacja słowiańska i własciwości słowiańskiej ideologii”

2. Konferencja” Słowiańska oświata”

3. Konferencja ” Aktualne problemy słowiańskiej historii”

4. Konferencja ” Słowiańskie państwo, prawo i geopolityka”

5. Konferencja ” Słowiańszczyzna i Zachód”

6. Konferencja ” Droga do słowiańskiej jedności i porozumienia.Słowiańska federacja. Ruś zjednoczona”

7. Okrągły stół ” Słowiańska gospodarka i stosunki ekonomiczne”

8. Konferencja ” Słowiańska literatura i dziennikarstwo”

9.  Okrągły stół ” Słowiańskie malarstwo, rzeźba i architektura”

10. Konferencja ” Słowiańska  muzyka, teatr i kino”

11. Okrągły stół ” Słowiańska młodzież”

12. Okrągły stół ” Niszczycielskie siły w historii Słowiańszczyzny”

13. Okrągły stół ” Słowiańska encyklopedia”

14. Konferencja ” Organizacja ruchu słowiańskiego”

 

Omówieniu części konferencyjnej Zjazdu poświęcę następny odcinek relacji.

Paweł Ziemiński

Reklamy

30 Komentarzy

Filed under Polityka

30 responses to “Relacja (1) z jubileuszowego Zjazdu Wszechsłowiańskiego

 1. Metro

  No właśnie. Na Zjeździe były obecne akcenty religijne, co jest zapewne skutkiem decyzji o przywróceniu chrześcijańskiej ideologii jako elementu państwotwórczego w Rosji, na Białorusi i w innych krajach słowiańskich.

  Wcześniej napisałem że ocenianie chrześcijaństwa z perspektywy rzymskiego katolicyzmu jest poważnym błędem. Religia pochodząca z Konstantynopola pełni funkcję państwotwórczą, przedstawia pozaracjonalne uzasadnienie istnienia organizacji politycznej i nie jest uzależniona od zewnętrznego ośrodka decyzyjnego. Przypuszczam że to jest właśnie istota dramatycznej różnicy pomiędzy prawosławiem a rzymskim katolicyzmem.

  Chrześcijaństwo jako religia państwowa eksploatuje ciemnotę ludu. Tak to działa od czasów świętego Konstantyna. Ale chrześcijaństwo prawosławne wspiera państwo.

  Rzymski katolicyzm pewne od zawsze był wrogi ludom słowiańskim, dążył do ich podbicia i zniszczenia. Nic się w tej dziedzinie nie zmieniło. Kościół prawosławny od zawsze używa języka starobułgarskiego jako języka liturgicznego (oprócz arabskiego, koptyjskiego, starogreckiego i hebrajskiego) i jest „SWÓJ”, przyjął do swej obrzędowości sporo pogańskich zwyczajów. Duchowość prawosławna jest bardzo odmienna od rzymskiej, zwłaszcza od rzymskiej po ostatnim soborze.

  Obawiam się że w świetle strategicznego wyboru dokonanego na Kremlu (sojusz z prawosławiem), nie da się budować jakiegokolwiek ruchu słowiańskiego na fundamentach antychrześcijańskich. Nie da się. Dla Rosjan, Białorusinów, Serbów, byłoby to niezrozumiałe. Ruchy rodzimowiercze to tylko niszowy folklor i nic nie wskazuje, aby wyszły poza tą skalę.

  Czym innym od doktrynalnej walki z chrześcijaństwem byłoby demaskowanie zdradzieckiej polityki kurii rzymskiej, akcentowanie różnic pomiędzy prawosławiem i rzymskim katolicyzmem oraz edukowanie publiczności o całkowicie innej polityce cerkwi prawosławnej. Dla chrześcijaństwa jako religii spajającej państwo, póki co, nie ma alternatywy. Dostrzeżono to na Kremlu i w innych miejscach.

  Tutaj jakaś wskazówka: http://zygumntbalas.neon24.pl/post/135882,the-saker-antyczne-zrodla-rusofobii-23-12-2016
  Ostrzegam tylko że autor deklaruje się jako głęboko wierzący prawosławny chrześcijanin o rysyjskich korzeniach i ma teologiczne wykształcenie.

  Polubione przez 1 osoba

  • Klemens

   Rosyjska żandarmeria wojskowa w Aleppo wspiera wojsko syryjskie w dzianiach takich jak ochrona ludności, dróg, szpitali, miejsc religijnych wszystkich wyznań oraz innych strategicznych obiektów.

   Polubienie

 2. Pytek

  Doczytałem do nazwiska Tejkowski.

  Polubienie

 3. paziem

  Zastanów się, czy w ogóle czytanie, to czynność „godna CIEBIE”?!

  Polubienie

  • Klemens

   Odrzućcie sekciarstwo. Potrzeba przewagi norm poznawczych nad normami ideologicznymi. To czego chcą nasi przeciwnicy, to byśmy byli takimi orkami jak ISIS na bliskim wschodzie.

   Irak – Mosul – czerwiec 2017 – samochody pułapki wahhabitów

   Polubienie

 4. tyle w temacie

  Wojtyła taki swięty a spuscił Polaka i Polskę na rzecz zyda.

  Polubienie

 5. paziem

  Ewika ( tę, czy tego) proszę o nie zaśmiecanie więcej portalu WPS . Do dyspozycji jest cała gama PiSowsko- Radiomaryjnych klonów oraz tzw. „narodowo-katolickich” stron. O to samo proszę Fredo ( Zygę, czy jak tam się nazywa szanowny pan). Ostatnio, tj. przez ponad 3 tygodnie byłem mocno zajęty innymi sprawami ( m.in. przygotowaniem i uczestnictwem w Zjeździe Wszechsłowiańskim), ale nie dawniej jak wczoraj nadesłano mi „dyskusję” prowadzoną przez wydawałoby się poważnych blogerów.

  https://przemex.wordpress.com/2017/06/01/kolejny-zlot-grupy-bilderberg-i-xiii-tzw-sobor-slowianski/comment-page-1/#comment-2204

  Przyznam, że wolałbym czegoś takiego więcej nie czytać. Wyedukowani, świadomi ponad przeciętność w stosunku do ” szarych mas internetowych” blogerzy przerodzili się w grono babek kościelnych, czy bab w maglu, które plotkują z braku zajęć, albo z natury, o Maciejczyku, Kosiurze i Ziemińskim. Mam przed oczami emerytów zbierających się w łódzkim Parku Sledzia ( teren dawnego osadnictwa żydowskiego w Łodzi, a potem teren getta łódzkiego) wokół stolików, na których rozgrywane są partie damki, a nieraz szachów. Wianuszek gapiów obserwuje i komentuje grę siedzących przy stole i robi różne uwagi. Ale jak można na temat szachów rozmawiać z kimś, kto zna się tylko na zasadach gry w warcaby ? Czegoś więcej spodziewałem się po panach, ale cóż. Czas pieprzenia przy klawiaturze mija i po co gadać o ” niszowym portalu” kiedy samemu redaguje się lub jedynie komentuje jeszcze bardziej niszowy? Jak można rozwodzić się na temat geopolityki i posunięć Putina, jak nie czyta się po rosyjsku, nie bywa się w Rosji i nie rozmawia się z Rosjanami ( a tam jak w Polsce jest wiele opcji, wiele zamętu, wiele indoktrynacji, wiele dezinformacji, wiele przyziemnych interesów, wiele konformizmu, wiele głupoty, bardzo wiele wyrafinowanych działań wrogów Rosji i Słowiańszczyzny itd). Zamiast wspierać się wzajemnie w gronie nielicznych świadomych Polaków( co nie znaczy bezgrzesznych i krystalicznie czystych „Słowian”) grzebiecie się w duperelach i sprawdzacie, czy Maciejczyk lub Ziemiński, co dzień zmieniają bieliznę i czy przypadkiem nie popełnili „słowiańskiego grzechu” kontaktu z chrześcijanami. Doprawdy zabawne :))) Zapalczywość i fundamentalizm rodzimowierny, panteistyczny, czy agnostyczny jest taką samą zarazą jak katolicki, prawosławny, żydowski, muzułmański, czy buddystyczny. Normalność, to ład moralny, pierwszeństwo duchowości nad prymitywnym materializmem oraz prawo narodów do suwerennego bytu państwowego i współodpowiedzialności za życie we wspólnocie, którą kształtujemy w oparciu o dobro wspólne słuchając głosu i rad najmądrzejszych we wspólnocie oraz broniąc nawet za cenę swego życia swoich niezbywalnych praw.

  Polubienie

  • Panie Pawle, z całym szacunkiem, ale tu są poważne uzasadnione zarzuty: https://piotrbein.wordpress.com/2016/05/20/edward-maciejczyk-pielgrzymkowy-geszefciarz/

   Tak samo trudno zbagatelizować przywłaszczenie 50 tys. U$ Pani Otylii Zigman przez Tejkowskiego:
   https://piotrbein.wordpress.com/2015/05/19/polska-bedzie-wolna-silna-sprawiedliwa-bogata-bez-nato-i-ue-w-sojuszu-z-rosja-ze-slowianszczyzna/

   Albo afiszowanie się Słowiańszczyzną przez dra Marka Głogoczowskiego, który obraża działaczy i profesjonalistów walczących z genocydem szczepionkowym: http://wp.me/pzHyp-6Bx

   Polubienie

   • paziem

    Panie Piotrze,

    odpowiem krótko: 1) E.Maciejczyk jest dorosłym mężczyzna i działa na własny rachunek, choć od czasu do czasu współpracujemy ze sobą. Jego pielgrzymkowe działania nie mają żadnego związku z WPS; 2) Co WPS ma wspólnego z p. Tejkowskim oprócz tego, że się znamy, i że byliśmy zaproszeni na tę samą imprezę przez organizatorów ? 3) Z markiem Głogoczowskim jesteśmy znajomymi od lat, ale nie współpracujemy ze sobą organizacyjnie, ani nawet programowo. Cenie kilka jego wystąpień, ale z wieloma się nie zgadzam.

    Polubienie

  • Koment Opolczyka (Andrzej Szubert) u Przemexa, rozeźlił, bo na marginesie wymienia WPS? Faktem jest, że WPS dał się wpuścić w maliny oszustowi spod ciemnej gwiazdy, Maciejczykowi.
   Podczas gdy Dr Ziemiński zajmuje się wznosłymi tematami jak ideologia, ktoś musi pilnować, by narodowcom niewłazili w szpary dranie, dezinformatorzy i manipulatorzy.
   Wielka chwała z pracy na szczycie słowiańskim z pozycji Pana Ziemińskiego, a dla obnażycieli ożydzanie i zelżenie przez Mciejczyka i przydupasów: http://wp.me/pzHyp-6Bx

   Wg samego Maciejczyka, pojechał on na Zjazd z dość podejrzaną misją, więc jako notoryczny oszust wzbudza podejrzenia… co próbują wyjaśnić „niszowcy”. Jeśli to przeszkadza Jaśnie Państwu Niszowemu WPS, to niech niedziwią się z poparcia jakiego nie mają. Rzadko który Słowianin dołączy do grupy, gdzie kryje się złodzieja Tejkowskiego, oszusta i ożydzacza Maciejczyka czy ożydzacza i złodzieja Głogoczowskiego.

   Akurat co do expertyzy krytykowanych niszowych blogów to Paziem przypomina …Paziema :)) Ma na tacy pod nos podane, kto jest jaki w środowisku, a mówi że deszcz pada…
   Od słów „Zamiast wspierać się…” Paziem pokazuje kompletne niezrozumienie kwestii:
   „czy przypadkiem nie popełnili „słowiańskiego grzechu” kontaktu z chrześcijanami” — wcale nie o to chodzi w komencie Opolczyka, tylko o oszustny cyznizm Maciejczyka wobec chrześcijan! Pan Paweł zje własne słowa: „Normalność, to ład moralny, pierwszeństwo duchowości nad prymitywnym materializmem”.

   Polubienie

   • paziem

    Zmuszacie mnie panowie, Szubert i Bein, abym wypowiedział się w kwestii tzw. ” fundamentalizmu słowiańskiego”, co wkrótce uczynię.Najzabawniejsze jest to, że całą tę dyskusję o Zjeździe Wszechsłowiańskim prowadzicie w oparciu o domysły, dedukcję ze złych przesłanek i niewybaczalne uproszczenia. Doszło do tego, o czym pisałem, że zeszliście do poziomu plotek i „piśmiennictwa” na poziomie Zygi, Fredo i innych pajaców.Nie da się weryfikować rzeczywistości w oparciu o własne chciejstwo i dane z Wikipedii.To póki co na tyle i prosiłbym o nie przekomarzanie się ze mną aż do czasu, gdy napiszę na wspomniany wyżej temat” fundamentalizmu słowiańskiego”, co obiecuję uczynić moźliwie szybko.

    Polubienie

   • grzanek

    Zmuszacie mnie panowie, Szubert i Bein, abym wypowiedział się w kwestii tzw. ” fundamentalizmu słowiańskiego”, co wkrótce uczynię

    Czy ta wypowiedź została już popełniona pod jakimś innym wątkiem? Nie mogę się doszukać.

    Polubienie

 6. paziem

  Dla złagodzenia nastrojów proszę posłuchać jak śpiewa Irina Leonova, która uprzyjemniała podróż po Wołdze i uspokajała burzę myśli w głowie, w czasie rejsu:

  Polubienie

 7. paziem

  Ale na statku była okazja posłuchać i takich rdzennych i ” nie chrzescijańskich” piesni. Zespół „Biały Kamień” , jak go nazywaja prawosławni : „bezbożny” i ” pogański”

  Polubienie

 8. paziem

  Ale żebyśmy nie zapominali w jakim żyjemy świcie, to przypominał nam o tym Roman Razum z Ługańska:

  Polubienie

 9. PISKORZ

  PO PRZECZYTANIU JEGO B. CIEKAWEJ KSIĄŻKI,…powiem,że dobrze byłoby, żeby on tam był..I NIE MA CO SIĘ DO NIEGO PRZYPIEPRZAĆ..TYTUŁU KSIĄŻKI SPECJALNIE NIE PODAJĘ…radzę samemu sobie poszukać..to energia pójdzie w dobrym kierunku!!

  Polubienie

 10. paziem

  Osobom wykorzystującym każdą okazję do zaśmiecania portalu WPS wstęp wzbroniony.

  Polubienie

 11. Ciekawy artykuł, chciałbym pod nim zamieścić link do sprawdzonej firmy!
  Jesteśmy BESTWORD – Najlepsze biuro tłumaczeń w Wielkiej Brytanii! Szybka wycena, rzetelność! Sprawdź opinie 🙂
  tłumacz londyn
  tłumacz przysięgły uk

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s