Definicja kompozytora „polskiego” według PiS

Powiem tu o pewnym słudze, który był premierem w rządzie cieni a jest cieniem w Rządzie… I tu powinno być napisane premiera, ale nie mamy premiera w Polsce od dwu Rządów.

Premiera natomiast się odbyła zza szyb kuloodpornych. Przemówił szef wielkiego kraju zza Atlantyku i powiedział słowa „piszemy symfonie”, i to wyróżnia naszą kulturę czy wspólnotę narodów. I że biurokracja jest wrogiem tej cywilizacji, której jesteśmy przedstawicielami. A jak to wygląda w wydaniu Polski?

Mamy tu przed sobą wydruk dokumentu programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nazwie „Zamówienie kompozytorskie”. I w tym dokumencie czytamy w §3:

„O dofinansowanie w ramach programu ubiegać się mogą następujące podmioty prawa polskiego:

1) państwowe instytucje kultury;

2) samorządowe instytucje kultury;

3) organizacje pozarządowe;

4) kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;

5) uczelnie artystyczne;

6) publiczne szkoły artystyczne;

7) niepubliczne szkoły artystyczne;

8) podmioty prowadzące działalność gospodarczą.”.

Pomińmy milczeniem to, że samorząd stanowi część Państwa, zatem samorządowe instytucje są niejako instytucjami państwowymi, choć na tę chorą różnicę powołuje się każdy biurokrata samorządowy, gdy chce się wykręcić od odpowiedzialności za bodaj najmniejsze działanie. Coś nie widać tu tytułowego kompozytora, choć może zamówienie kompozytorskie mają realizować inne podmioty, a kompozytor, o zgrozo, zwykle jest osobą fizyczną. W każdym bądź razie, jak dotąd nie słyszałem a już zupełnie nie miałem okazji poznać osobiście, żadnego kompozytora, który był podmiotem prawnym – na przykład spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rozwiejmy jednak wszelkie wątpliwości prawne, bo dalej czytamy w tych cudownych dokumentach:

„Kompozytorzy indywidualnie i zespoły nie posiadający osobowości prawnej nie mogą składać wniosków w tym programie.”.

Cóż za polszczyzna i cóż dodać lub ująć? Nie składałem żadnego wniosku w tym programie, bo dla mnie jako dla kompozytora miejsca tam nie ma, gdyż, jak napisałem wcześniej, prawnie jestem osobą fizyczną.

A pan prezydent Ameryki wykrzykuje: „piszemy symfonie”. Cóż to znaczy w ustach przedstawiciela najpotężniejszego kraju Świata? Cóż to znaczy w ustach kłócącego się i gestykulując ręką w pierwszym rzędzie tej premiery a nawet prapremiery sługi firmującego ten program zamówienia kompozytorskiego? Instytucje albo związki wyznaniowe – na przykład żydowska gmina wyznaniowa – mogą wystąpić o dofinansowanie na zamówienie kompozytorskie. Podzielą się ze swoimi oficjelami i kompozytor na końcu, choć i to nie jest pewne, bo nie ma w zapisie, że kompozytor i jego istnienie w programie to wymóg formalny, dostanie jakiś ochłap. I wszyscy będą zadowoleni. Czyż nie pięknie? Polska objawiła swój geniusz kompozytorski i skomponowała nowe symfonie rękami i nogami swoich urzędników i swej rozpasanej do granic możliwości ciemnej biurokracji.

A co w tym wszystkim robi kompozytor? Program ma służyć do (to cytat nie mój wymysł) „popularyzowania muzyki współczesnej w kręgach odbiorców niezawodowych, w tym wśród dzieci i młodzieży, stworzenia możliwości kontaktu z kompozytorem, poznania procesu twórczego – od pomysłu, przez etap pisania dzieła, do jego wykonania…”. I tak dalej i w ten deseń. Kompozytor ma odegrać rolę małpy na drucie wyskakującej z pudełka. Ot, takiego koleżki do poklepywania i pokazywania paluchem z komentarzem w rodzaju „O, to kompozytor.”.

Doprawdy nie wiem, co to ma być za spektakl ciemnych sił. I jak w tym wszystkim mamy uratować naszą kulturę i cywilizację? Jaką rolę przeznaczono tu osobie fizycznej – kompozytorowi? Ciągle jest to pytanie a nie stwierdzenie. Prezydent Ameryki natomiast odleciał i nikt symfonii jakoś nie napisał.

Andrzej Marek Hendzel

Koszalin, 07. 07. 2017 r.

 

Posłowie,

dla wytchnienia i w nawiązaniu do tytułowej ilustracji.

Reklamy

10 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

10 responses to “Definicja kompozytora „polskiego” według PiS

 1. grzanek

  Premiera natomiast się odbyła zza szyb kuloodpornych.

  Ciekawe jaka część Polaków doznała dysonansu poznawczego, oglądając we wczorajszym wydaniu Faktów „Bolka” bredzącego o miłości Polaków do Trumpa z jednocześnie widocznym w tle nagraniem z przemówienia Trumpa, osłoniętego ze wszystkich 4 stron klatką z pancernego szkła…

  Polubienie

 2. konik

  Jak przeklęci z banderowcami się bratali i mordowali.

  Polubienie

 3. jasieniek

  Panie Kosiur ostrzegam przyjaźnie, Lotna z neon to zwyczajny pejsaty nick troll który tam pracuje na parcharni i wkleja co mu podeślą i ma też inne nicki.

  Proszę myśleć bo ten sam troll który teraz udaje ujwieco jutro zaatakuje.

  Polubienie

 4. jasieniek

  ALARM Poważne oszustwo z tłumaczeniem gościa z USA w TV IdźPodPrąd

  Min. 26:07 Gość z USA: Udokumentowaliśmy to wiele razy w naszym magazynie The New American, że ISIS i właściwie prawie wszystkie grupy terroru islamskiego powstały z pomocą rządu USA — i to jest bardzo źle.

  Tłumacz zacina się przed USA, pochyla do Gościa pytając You said Russia? (Powiedział Pan Rosja?). Zasugerowany przedtem dziwną dlań opinią w IPP, że terroryzmowi islamskiemu winna byłaby Rosja, Gość odpowiada: Russia and United States (Rosja i USA). Tłumacz kończy swe tłumaczenie do mikrofonu: stoi Rosja [za WSZYSTKIMI grupami terroru islamskiego].

  Tak to z wypowiedzi Gościa o wyłącznej odpowiedzialności rządu USA za niemal wszystkie grupy terroru islamskiego, tłumacz zrobił winę ROSJI za WSZYSTKIE grupy terroru islamskiego!!!

  Możnaby dociekać, czy tłumacz zrobił to z sekciarskiego antyruskiego fanatyzmu w IPP, czy jak?

  …Czy Chojecki z Kowalskim sprostują?

  https://grypa666.wordpress.com/2017/07/07/wizyta-przelozonych-trampka-w-jewrosojuzie/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s