Dziady – Zaduszki

zaduszkiW Polsce wszystko zaczęło się od Dziadów – przedchrześcijańskiego zwyczaju ludowego kultywowanego przez Słowian i Bałtów.

 (przypomnienie)

Zasadniczym celem tych obrzędów było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności.

dziadyDziady obchodzono dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Wiosenne święto zmarłych przypadało w okolicach 2 V (wedle faz księżyca). Jesienią Dziady obchodzono w noc z 31 X na 1 XI, którą zwano także Nocą Zaduszkową. Była ona jednocześnie przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 XI (wedle faz księżyca).

Obrzędy z okazji Dziadów odbywały się za czasów chrześcijańskich w miejscach związanych archetypowo (a często również i lokalizacyjnie) z dawnymi ośrodkami kultu – na wzgórzach, wzniesieniach, pod świętymi drzewami, w miejscach uważanych za święte (czasem rzeczywiście przy kaplicach, które często były budowane na dawnych miejscach kultu pogańskiego). Z racji swojego charakteru Dziady często odbywały się również przy grobach przodków, na cmentarzyskach. Mickiewiczowskie nawiązania do terminów takich jak „czyściec” i „zbawienie” są natomiast wynikiem nałożenia i przemieszania prastarych zwyczajów żywych od wieków wśród ludu oraz narzuconego chrześcijaństwa.

Chrześcijaństwo wypowiedziało wojnę starym zwyczajom. W związku z jego ekspansją lokalne, miejscowe zwyczaje tzw. pogańskiego pochodzenia, były sukcesywnie zakazywane, a ludzie, którzy z nich nie rezygnowali, musieli liczyć się z groźbą poważnych konsekwencji. Stare wierzenia i zwyczaje były jednak bardzo silne – trudno je wykorzenić przemocą. Kościół postąpił zatem pragmatycznie. To, czego nie udało się wyprzeć nawet surowymi zakazami, zaadaptował lub zastąpił znanymi dziś formami obrzędów – współczesnym odpowiednikiem Dziadów są Zaduszki. Podobnie jak wiele innych chrześcijańskich świąt, i te także opierają się na zaadaptowanych, pogańskich zwyczajach, odzianych w nowe dekoracje.

za: http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/1283-dziady-zaduszki-czyli-nasze-polskie-halloween

Zapisz

14 Komentarzy

Filed under Polityka

14 responses to “Dziady – Zaduszki

 1. jakipodpis

  @ RZECZPOSPOLITA: przeczytałem od hu, hu, ha, zima zła, wiele ksiąg i publikacji w tym temacie, przekazując tychże treści ludziom z najbliższego otoczenia, z których strony nie znalazłem zrozumienia, lecz, najdelikatniej rzecz ujmując, wyśmiewanie. W związku z tym, zapodaję: https://youtu.be/qGyPuey-1Jw pytając: co robić?

  Polubienie

  • antychemtrails

   Ano widzisz, nie tylko Ty zostałeś niezrozumiany. To tak jak z pogodą..klimat ochładzają ale nikt nie chce wierzyć mimo kilkuletniego czytania, fotografowania i niemal codziennego śledzenia nieba /smugi chemiczne/.Też wyśmiewają lub odsyłają do szkoły. Wiem o czym mówisz i problem rozumiem. Pewnie wszechwiedząca technika, pieniądz ,dupa odpowie „naukowo” bo orientuje się w każdym temacie.

   Polubienie

   • antychemtrails

    Nawiązując do tematu „jakipodpis” Jest to jakby Nowy Rok. To magiczny dzień nowego początku.To nie tylko Święto Zmarłych ale silne powiązanie z bogami pogańskimi. Bóg schodzi do podziemi, aby wiosną spotkać się znowu z Boginią, zakochać się i narodzić się/ Wielkanoc?./ Jest to naturalny i logiczny cykl La Samha /okres dokładnie pół roku ciemności i Beltine odnowienie, słońce. Ważne palenie światełek -nawigacja dla zmarłych ale i wokół domu jako ochrona przed zmarłymi bo czasem mogą zaszkodzić. Niestety dokładne pół roku jest właśnie zakłócone / wpis jw./ i dlatego nic już nie będzie takie same ..przez ingerencję bandytów w przyrodę.

    Polubienie

   • jakipodpis

    @antychemtrails o chemtrails dowiedziałem się ca, about pół roku temu od pewnej kobiety, której dałem wiarę, gdyż mówiła też o innych, nie mniej aktualnych rzeczach z gatunku „nie do wiary”, w tym m. in. jak leczyć się samemu bez tzw. szkolnej medycyny (koncernów), którym to „dałem wiarę”.[proszę nie kojarzyć tego „nie do wiary” z programem, który kiedyś tam był (chyba na przełomie minionego stulecia) w telawizji]. A propos Tpd ano zobaczymy.

    Polubienie

  • Idzie się do tych, którzy rozumieją, na ludzi nie ogarniających umysłowo pewnych kwestii lub przynajmniej nie wykazujących takiej chęci, nie sprawiających nawet takiego wrażenia, szkoda czasu.

   Polubienie

   • jakipodpis

    @Przemex Racja, nie łatwo temu zaprzeczyć. A co by Pan powiedział, gdybym wyznał, że nie ma i nigdy nie było i nie będzie żadnych bogów, bożyc, bogiń [no chyba za wyjątkiem tych eSeMeckich:)], boginek oraz, że całe to towarzystwo zostało wykreowane przez cwaniaczków, by się im lepiej żyło, zarządzając [sorki za wyrazorki:)] tłuszczą wedle swoich potrzeb?

    Polubienie

 2. paziem

  Generał Włodzimierz Ostoja -Zagórski, ofiara skrytobójczych siepaczy sanacyjnych
  grób nieznany

  https://www.google.pl/search?q=Genera%C5%82+zag%C3%B3rski+gr%C3%B3b+foto&rlz=1C1AOHY_plPL708PL708&oq=Genera%C5%82+zag%C3%B3rski+gr%C3%B3b+foto&aqs=chrome..69i57.9952j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

  Polubienie

 3. paziem

  Jan „Stoigniew” Stachniuk, twórca filozoficznego i politycznego nurtu „Zadruga”

  https://www.google.pl/search?rlz=1C1AOHY_plPL708PL708&tbm=isch&sa=1&ei=XTn6WdyjL-GS6AShh7L4Dg&q=stanis%C5%82aw+stachniuk+gr%C3%B3b+foto&oq=stanis%C5%82aw+stachniuk+gr%C3%B3b+foto&gs_l=psy-ab.3…18122.25440.0.27882.2.2.0.0.0.0.69.127.2.2.0….0…1.1.64.psy-ab..0.0.0….0.6ba8nmxFxJc#imgrc=RQ3QAmQ_0hAiIM:

  Polubienie

 4. paziem

  Jerzy Zdziechowski, ekonomista, poseł na Sejm i minister skarbu II RP

  gób : cmentarz Stare Powązki
  https://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=6025

  Polubienie

 5. paziem

  Także poza Polską sa ludzie warci wspomnienia, a których dzieło światowa banksterka chce zatrzeć. Jeden z nich:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Newman%27s_energy_machine

  Polubienie

 6. jakipodpis

  @paziem zaiste, wiele tu treści „unbelievable” i taki „wariaciuńcio” i jeszcze z takimi z długimi włosami:). Jak można mu dać wiarę:) Lecz „seeing’s believing”, nieprawdaż? A co sądzi Pan o Nikola Tesla?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.