100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę… Twórzmy Narodowy Komitet Obchodów

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego mają zaszczyt zaprosić na konferencję inaugurującą we Wrocławiu obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbędzie się w Zaklad Narodowy im. Ossolinskich we Wrocławiu.

Nie pozwólmy sobie odbierać pamięci – uczestnictwo, to obowiązek !!!

Gdyby wzięła górę obojętność i brak działania – Niepodległa Polska w wyniku rozstrzygnięć I WŚ i postanowień Traktatu Wersalskiego, nigdy by nie powstała.

To dojrzałość i długofalowość programu Narodowej Demokracji, wyobraźnia polityczna jej działaczy z Komitetu Narodowego Polskiego z Romanem Dmowskim na czele; to wszechstronna aktywność międzynarodowa, której drzwi otwierał patriotyzmem i personalnymi kontaktami  w elitach politycznych ówczesnego świata Ignacy J. Paderewski; to   zdolność do pozyskania sojuszników w środowiskach Ruchu Ludowego pod przywództwem samorodnego przywódcy – Wincentego Witosa,  to zdolność znalezienie sojuszników w środowiskach chrześcijańsko-demokratycznych z ich wielkim przywódcą Wojciechem Korfantym na czele – złożyły się na odzyskanie Niepodległej Polski w roku 1918.

Wszystkie działania polityczne okazałyby się w końcu niewystarczające, gdyby nie zostały poparte determinacją, ofiarnością i męstwem polskiego żołnierza i wybitnych dowódców stojących na czele polskiej armii formowanej na Zachodzie ( gen. Józef Haller) głównie wysiłkiem polskiego żywiołu emigracyjnego w Stanach Zjednoczonych i jego wybitnych działaczy polonijnych ( Jana Smulskiego, Franciszka Fronczaka, Kazimierza Żychlińskiego, Nikodema Piotrowskiego, Aleksandra Znamięckiego, ks. Wł. Zapaly, ks. biskupa Piotra P. Rhode, prof. St. Zwierzchowskiego, prof. Henryka Arctowskiego ). Ale także Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie , w Rosji ( gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, gen. Eugeniusza de Henning Michaelisa. Nie możemy nigdy zapomnieć, że frontowe męstwo to nie wszystko, że nieprzecenionym był zbrojny, zwycięski czyn Powstania Wielkopolskiego, a także heroizm, męstwo i miłość Ojczyzny okazane przez powstańców śląskich.

Trzeba koniecznie pamiętać, że cała wielka polityka polska i polskie działania zbrojne nie miałyby szans zaistnieć, gdyby nie bezprzykładna energia i zdolność do samoorganizacji oraz wielka ofiarność materialna i samopomocowa licznych środowisk polskich za oceanem, ale i także na terenie ówczesnej Rosji, gdyby nie  godne największego szacunku osobiste, majątkowe, zaangażowanie Maurycego hr. Zamoyskiego.

Pamiętajmy o tym, co wyżej tylko naszkicowałem. Nie pozwólmy prawdy przykryć zafałszowaną ” martyrologią” tzw. czynu legionowego i jego „wodza”, a w istocie wielkiego szkodnika sprawy polskiej – Józefa Piłsudskiego.

 

PZ

Celem spotkania będzie ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana będzie w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji, która odbędzie się w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. WSTĘP WOLNY.

Zwieńczeniem dnia będzie okolicznościowy koncert w Narodowe Forum Muzyki, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. utwory z repertuaru J. I. Paderewskiego – męża stanu zasłużonego dla polskiej niepodległości oraz wybitnego kompozytora i pianisty koncertującego w latach 1891 oraz 1901 również i we wrocławskiej Nowej Giełdzie. Wstęp na koncert jest biletowany.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Program konferencji:

10:00 – 10:30 | otwarcie konferencji

10:30 – 12:30 |

prof. Marek Marian Drozdowski, „Ignacy Jan Paderewski – budowniczy II Rzeczpospolitej, orędownik chrześcijańskiego etosu życia publicznego, inspirator powstania wielkopolskiego”

prof. Jan Żaryn, „Generał Józef Haller na czele walk społeczeństwa pomorskiego o odzyskanie niepodległości”

prof. Teresa Kulak, „Wojciech Korfanty wobec niepodległościowych aspiracji i politycznych dążeń Górnego Śląska w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku”

12:30 – 12:45 | przerwa

12:45 – 14:15 |

prof. Krzysztof Kawalec, „Rola Komitetu Narodowego w Paryżu w procesie formowania granic II RP” ( WPS poleca)

prof. Grzegorz Nowik, „Rola i myśli marszałka Józefa Piłsudskiego w pierwszych latach niepodległości”

14:15 – 14:30 | przerwa

14:30 – 15:30 |

Tomasz Łęcki (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości) „W Poznaniu budujemy nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”

Krzysztof Niewiadomski, (Muzeum Historii Polski), „Prezentacja koncepcji wystawy stałej Muzeum Historii Polski”

– podsumowanie konferencji

 

za:  https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/410518/wroclaw-polsce-swobodny-dac-swit-100-lecie-odzyskania

15 Komentarzy

Filed under Polityka

15 responses to “100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę… Twórzmy Narodowy Komitet Obchodów

 1. Pimpuś

  Ciekawy jestem wykładu prof. Nowika ciekawe co będzie miał do powiedzenia o Selmanie ? Przecież to łyżka dziegciu w beczce miodu ! Powiedzenie prawdy publicznie o tym Selmanie to śmierć zawodowa taka jaką doświadczył dr Ratajczak.

  Polubienie

 2. Kuraś

  Człowiek jest taką konstrukcją że lubi wygodne życie co się łączy z luksusową willą kilkoma drogimi autami i super basenem gdzie można dzień w dzień pobzykać sobie fajne laseczki dlatego jest taką podłą zakłamaną mendą . Znam takich wielu .
  Co trzeba żeby to osiągnąć naprawdę niewiele jedynie kłamstwo i moralność na poziomie dziwki .
  Jeżeli znajdzie się ktoś kto opluwa wszystkie te bogactwa i mówi prawdę kończy prędzej czy póżniej jak dr Ratajczak w wymyślonym przez obrzezane kutasy niebie . To jest cała zagadka tej cywilizacji .

  Polubienie

  • Kuraś

   Prawda o Selmanie . Kto ma mózg zamiast obrzezanego kutasa tą prawdę dawno już zna kwestią jest tylko aby poznali ją Polacy co przy obecnej polityce historycznej i opanowaniu Polski przez pejsaty syf będzie bardzo trudne .Miejmy jednak nadzieję że prawda zwycięży prędzej czy póżniej.

   Polubienie

  • jakipodpis

   @ Kuraś 17 stycznia 2018 o 12:14 „Masz Pan kupę racji w tym ustępie!” Nie łatwo zaprzeczyć, co smutkiem mnie napawa.

   Polubienie

 3. pytuś

  Czy 11 listopada 1918 r. jest prawdziwą datą uzyskania przez Polskę niepodległości? A może bezwiednie ,,świętujemy” zakończenie pierwszej imperialistycznej wojny światowej, wywołanej przez carów i króli ówczesnej Europy, za którą nie ponieśli żadnych konsekwencji prawnych i moralnych?

  11.XI.1918 r. – zakończenie I wojny światowej

  16 stycznia 1919 r.

  ,,Powołany zostaje rząd Ignacego Paderewskiego popierany przez szerokie spektrum polskiej sceny politycznej. Rząd uznany zostaje również przez Komitet Narodowy Polski, a za nim przez państwa zachodnie. W opinii międzynarodowej Polska zaczyna istnieć.”

  https://histmag.org/Droga-do-niepodleglosci-kalendarium-6090/7

  Polubienie

 4. bedzie tego

  Nie zamierzam Was obrazac ale nie ziejcie dalej niefektywna pustota. Ponownie pokadzita se samym sobie i na tym sie skoczy,. Jaki moze byc stosunek do falszywego, zakompleksionego i z tego zakompleksienia niezmiernie msciwego karakana, ktoremu okupat warte honorowa trzymal?
  Jaka sposcizna po po nim? Przegrana wojna, przeogromne ziszczenia i w koncu Magdalenka. Teraz jest gorzej anizeli bylo w 1919, bo Polak pogoniony.

  Polubione przez 1 osoba

 5. julius

  Scenariusz dla Słowian bardzo dobrze opracował Jan Stachniuk.

  Końcowy fragment

  Polska jako młot dziejowej realizacji Sławii
  Gdy zwracamy się myślą ku realizacji mitu zadrużnego, uwaga nasza skupia się na Polsce. Naród polski jest tym, który pod ciężarem antymitu judochrześcijańskiego upadł najgłębiej i najbardziej dramatycznie. W nim też zduszone moce tworzycielskie najwcześniej o sobie dają znać w zrodzeniu się świadomości zadrużnej. Stąd też naród polski w naszym pragnieniu jest tym, który potrafi pierwszy przełamać upiorny ciąg bezdziejów i dokonać niezmierzonej w swych konsekwencjach rewolucji sławskiej. Zapewne będzie się musiało dokonać syntezy z autonomicznym dorobkiem narodu rosyjskiego. Lecz to kwestia, dziś jeszcze nie dająca się ująć w ramy przewidywań.
  W łonie narodu polskiego rozegra się najpierw doniosła walka o oparcie życia na nowych zasadach. Od wyniku tej walki zależy, czy Polska jako naród stanie się młotem zadrużnym Sławii. Gdy patrzymy na Sławię, jasnym jest, iż tylko w Polsce lub Rosji może powstać ognisko nowego życia. Wierzymy, że będzie ono udziałem naszym.
  Ognisko zadrużnej kultury, której nosicielem będzie naród polski, otwiera następną fazę w życiu Sławii. Rozpocznie się nowy rozdział historii: inwazja zadrużnej kultury z Polski na resztę Sławii. Procesy historyczno-kulturalne, wynikające z roli Polski jako młota zadrużnego, przejdą następujące etapy:
  1. Wypełnienie obszaru wewnętrznego
  2. Rewolucja zadrużna
  3. Przetworzenie narodu polskiego w myśl zadrużnego ideału
  4. Polska jako młot zadrużny dziejowej realizacji
  5. Imperium sławskie jako wynik inwazji zadrużnej kultury na całość ludów sławskich
  6. Spełnienie limitów rozwojowych mitu zadrużnego.
  Oto mamy kolejność etapów historycznych. One stanowią linię generalną mitu zadrużnego. Linia generalna musi być zasadniczym mianownikiem wszelkich poczynań. Względy taktyczne, konieczne kompromisy, zawsze i wszędzie muszą mieć za podstawę orientowanie się na linię generalną. Podstawowym zagadnieniem dla nas staje się wytyczenie drogi prowadzącej do rewolucji zadrużnej w Polsce. Mamy rozbudować własne siły w ten sposób, by w odpowiedniej chwili móc przystąpić do rozgrywki o władzę. Stoją przed nami ogromne prace do wykonania. W niezmordowanym trudzie, wypełniającym każdą chwilę naszego życia, winniśmy te prace z natężeniem forsować. Nie należy mieć złudzeń, iż praca nasza będzie czymś przyjemnym sama w sobie. Ogromne zakresy tej pracy są zajęciami najbardziej szarymi i pospolitymi. Dopiero w powiązaniu z ogólnym, dalekim celem wyobraźnia zdolna jest dostrzec wokół nich aureolę wspaniałego piękna.
  W mozole codziennym będziemy wydzierali z oślizgłego błota ciągu harmonicznego na pół skaleczone, nadziane schorzeniami dusze. W upartym wysiłku będziemy je przetwarzali na kruszec zadrużny. Nieraz wątpliwości będą gryzły serce, gdy nawet po długiej pracy wyjdą naraz na jaw głębokie ropienie bezdziejowe w indywiduach, uważanych za całkowicie zadrużne. Niesamowita mordęga czeka nas, nim potrafimy stworzyć embrion zadrużny zdolny do samoistnego życia, wytwarzający własną atmosferę, wolną od miazmatów ciągu harmonicznego. A potem – produktywizm kulturowy, roztrawianie bezdziejów, mozolne organizowanie wyrwanych z upadku, zachwaszczonych emocji twórczych, w tkniętych jadem polakatolickim jednostkach.
  Jednostki, zespoły jednostek, wyłuskane z ciągu harmonicznego, z momentem opuszczenia jego szeregów winny się stać żołnierzami mitu zadrużnego. Muszą być natychmiast włączani w aparaturę idei zadrużnej, swoim potencjałem ją potęgować.
  Przeistoczenie się Polski w młot zadrużny Słowiańszczyzny otworzy nową epokę. Krok za krokiem będziemy odtąd jako ognisko Imperium Sławskiego usuwać sklerozę bezdziejów z Czech, Ukrainy, Serbii, Rosji. Będzie to epoka uwalniania z nawarstwionego balastu upadku dziejowego. Czy zawsze się to będzie ziszczało na drodze ulegania czarowi bujnej kultury sławskiej? Zapewne nie! Męki porodowe duszy sławskiej u poszczególnych narodów ułatwić musi zdecydowane cięcie. Nie wolno sie przed nim cofać, gdy napór bezdziejów na to tylko czyha. Po stokroć straszniejsze jest niepostrzegalne marnowanie pokoleń w nędzy i wegetatywnym bezruchu. W dążeniu do wyzwolenia duszy sławskiej, tj. realizacji mitu zadrużnego wszelkie ofiary są dopuszczalne i moralnie uzasadnione.
  Mamy więc nareszcie pogląd na problem Sławii, tak, jak on dziś musi być stawiany. Jakże daleko jesteśmy od tanich marzeń, zrodzonych w wyniku procesów gnilnych a zawierających się w okrzyku bezsiły i bezradnego strachu: „Słowianie, kochajmy się!” – lub „Słowianie, zbierajcie się do kupy!”
  Oderwaliśmy się od dżungli pojęć obiegowych, i ukazał się nam wspaniały, nowy świat. Odkryliśmy nowe kontynenty duchowe, wśród których znajduje się tworzycielska, odradzająca się Sławia.
  Ku temu odległemu, gdzieś za siedmiu morzami utajonemu kontynentowi, przez niezmierzone przestrzenie godzin, dni i lat, które nastąpią, chcemy żeglować, zwalczając po drodze upiory wrogie w sobie i poza sobą.
  Zewrzyjmy się wewnętrznie, nastawmy wolę na zwalczanie burz, które jutro na szlaku dziejowej realizacji stale w nas godzić będą.

  Jan Stachniuk
  Mit słowiański

  Mit Słowiański powstał w roku 1941, w okupowanej Warszawie. Stachniuk miał już za sobą wydane w 1939 roku Dzieje bez dziejów, w której to pracy wyłożył swoją, rewolucyjną teorię rozwoju wewnętrznego Polski.
  http://toporzel.pl/teksty/mitslf.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Pimpuś

   Jak może być suwerenny gdy syjoniści umieścili paragraf 220 ust 2 w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej !!! Jak ??? Jeżeli jakikolwiek ekonomista i polityk ( tfu !!) mówi lub usiłuje mówić o suwerenności finansowej jest pierdolonym kłamcą !!!!

   Polubienie

   • Kuraś

    Przecież dobrze wiesz że za mówienie kłamstw w Polin zarabia się duże pieniądze . Za mówienie prawdy możesz jedynie dostać czapę albo siedzieć jak Piskorski bo cię oskarżą że jesteś agentem Chin , Rosji , Peru itp .

    Polubienie

  • stycznik400v

   Gadowski ględzi jak stary kawaler.
   Jego informacje są bezużyteczne.
   Aktor wystawiony dla tłumu przez karakana i spółkę.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s