Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi w Soczi

W Soczi odbyły się w piątek rozmowy rosyjsko-białoruskie z udziałem Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. W spotkaniu uczestniczyli także premierzy obu krajów: Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, jak i wicepremierzy.Białoruski prezydent powiedział po spotkaniu, że rozmowy z Władimirem Putinem w Soczi były trudne, ale efektywne. – Główna część rozmów odbyła się w cztery oczy. Spotkanie trwało 6 godzin. Szczerze mówiąc, były to trudne, ale efektywne negocjacje – ocenił Łukaszenka.

Jak dodał, w formacje jeden na jeden omawiano kwestie polityczne, współpracę Rosji i Białorusi w ramach EAEU, WNP i ODKB oraz dalszą budowę Państwa Związkowego. Prezydenci zahaczyli również o sytuację na Ukrainie.

Łukaszenka powiedział też, że Mińsk i Moskwa uzgodniły, iż w ciągu tygodnia opracują plan wzajemnych dostaw produktów rolnych.

Jednocześnie zauważył, że strona rosyjska nie odrzuciła kwestii refinansowania długu w wysokości miliarda dolarów w ramach dwustronnej współpracy. Białoruski prezydent zapewnił, że już niedługo jego kraj otrzyma szóstą transzę kredytu w wysokości 200 mln dolarów za pośrednictwem Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju.

Łukaszenka mówił też, że znaleziono rozwiązanie kwestii w zakresie energetyki, m.in. dostaw produktów naftowych. Ponadto rozmawiano o przedłużeniu okresu spłaty kredytu na budowę białoruskiej elektrowni jądrowej i obniżenia stopy procentowej.

za:https://pl.sputniknews.com/polityka/201809228830831-sputnik-bialorus-rosja-putin-lukaszenka-soczi-rozmowy/

więcej: http://www.belta.by/president/view/lukashenko-belorussko-rossijskie-peregovory-v-sochi-byli-tjazhelye-no-rezultativnye-318816-2018/

 

Aleksander Łukaszenka wspomniał, że przewidywana jest kontynuacja rozmów  w najbliższym czasie na spotkaniach w Duszanbe i Mohylewie.

PZ

 

 

1 komentarz

Filed under Bez kategorii

One response to “Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi w Soczi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s