Armia i narodowa obrona terytorialna według A.Łukaszenki

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podczas podróży na poligon wojskowy w obwodzie brzeskim powiedział, że w razie wojny wszyscy mieszkańcy republiki otrzymają broń, poinformowano w reportażu „Stołecznej telewizji”.

„Nie żartowałem, jeśli będziemy mieli wystarczająco broni strzeleckiej — karabiny, pistolety, karabiny maszynowe i amunicję do nich — w przypadku wojny rozdamy każdej rodzinie. I będziemy bronić naszego terytorium wspólnymi siłami… Wyprowadzimy dzieci” — powiedział szef państwa.

Starsi ludzie, a nawet kobiety: siedem milionów ludzi — siedem milionów dostanie broń, aby mogli się bronić — dodał.

Podczas tej samej podróży Łukaszenka zaznaczył, że republika potrzebuje tylko broni defensywnej, nadającej się do wyrządzania szkód tym, którzy chcą prowadzić wojnę z Białorusią. „Jest to bardzo precyzyjna broń rakietowa o zasięgu do 300-350 kilometrów. Mamy to wszystko” — podsumował prezydent.

za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201810088942219-sputnik-bialorus-lukaszenka/

 

 

także: http://www.belta.by/president/view/eto-ne-piarovschina-lukashenko-objjasnil-potrebnost-belarusi-v-sovremennom-otechestvennom-vooruzhenii-320445-2018/

„И даже на Россию мы не можем на 100 процентов положиться. Хорошо, сегодня Путин и прочие, он понимает нас, я понимаю его. Мы вместе как-то действуем (и то не всегда). А что будет завтра? Поэтому надо иметь самое необходимое свое оружие(…)” 

 

„Армия есть армия. Это дело серьезное, дело нешуточное. Поэтому все должны понимать, что Родину должны защищать от мала до велика, и не только в армии. Но армия – дело серьезное, и там все может быть”.
za : http://www.belta.by/president/view/lukashenko-otkrovenno-vyskazalsja-o-situatsii-v-armii-i-faktah-dedovschiny-320489-2018/

 

Dodatek: Spotkanie prezydenta A.Łukaszenki z byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko

więcej: http://www.belta.by/president/view/lukashenko-vstretilsja-s-eks-prezidentom-ukrainy-viktorom-juschenko-320687-2018/

9 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

9 responses to “Armia i narodowa obrona terytorialna według A.Łukaszenki

 1. julius

  W Kijowie brzmią na alarm po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Rezultatem długich negocjacji w Soczi był wzrost cen skroplonego gazu na Ukrainie, teraz kraj czeka na katastrofę energetyczną, a mianowicie skok cen paliwa do samochodów, a nawet jego możliwy niedobór, ostrzega ukraińska gazeta Zerkalo Nedeli.

  Autorzy publikacji wyjaśniają, że Rosja już w sierpniu zaczęła ograniczać dostawy swoich węglowodorów na Białoruś, które „oficjalnie Mińsk sprzedawał po prostu głównie na Ukrainę”.

  „Według statystyk białoruskie dostawy odpowiadają za 45% ukraińskiego rynku benzyny i 35% oleju napędowego, a łącznie 40,31% paliwa silnikowego dla Ukrainy pochodzi z Białorusi lub przechodzi przez Białoruś” – mówią dziennikarze z Kijowa.

  Ponadto autorzy byli zaniepokojeni rozmową Putina i Łukaszenki o rozmieszczeniu rosyjskiej bazy wojskowej na Białorusi. Według publikacji obiekt ten może być odpowiedzią na pojawienie się amerykańskiego „Das Fort Drumpf” w Polsce.

  „Dla Ukrainy, taki obiekt w pobliżu jej północnej granicy spowoduje znacznie więcej problemów niż dla Polski” – skarżyła się gazeta.

  Podsumowując, dziennikarze poszli dalej i postanowili w końcu zastraszyć Ukraińców prognozą „pełnej integracji terytorium Białorusi z Rosją z wszystkimi konsekwencjami dla Ukrainy”.
  https://riafan.ru/1107620-v-kieve-byut-trevogu-na-ukraine-ispugalis-energokatastrofy-posle-peregovorov-putina-i-lukashenko?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

  Polubienie

 2. grzanek

  Szczerze mówiąc, po przeczytaniu oświadczenia Baćki mam ambiwalentne odczucia. Z jednej strony wprowadzili rozwiązanie zastosowane w Szwajcarii – kraju raczej bogatym i nie nękanym wojnami – a więc rozwiązanie teoretycznie skuteczne i sprawdzone. Z drugiej jednak – Białorusini chyba zapominają, że głównym straszakiem odstręczającym ew. agresorów od napaści na Confoederatio Helvetica nie są karabiny pochowane w domu każdej szwajcarskiej rodziny, ale ukształtowanie terenu. Białoruś – eufemistycznie mówiąc – raczej Szwajcarii nie przypomina, dlatego Łukaszenka raczej nikomu nie urządziłby „drugiego Afganistanu”. A dając do ręki broń, jak to ujął, dzieciom, starszym ludziom a nawet kobietom, uczyniłby każdego Białorusina celem napastników, bo – nie czarujmy się – w to, że Zachód miałby jakiekolwiek skrupuły przed strzelaniem do (co z tego że uzbrojonych) starców czy dzieci, raczej wątpić niepodobna (czego nieraz już dowiódł strzelając do cywilów nieuzbrojonych).

  Polubione przez 1 osoba

 3. grzanek

  *wierzyć niepodobna

  Polubienie

 4. paziem

  Po zakończeniu oficjalnego pobytu na V Forum Regionów Rosja -Białoruś prezydent A.Łukaszenka zaprosił w. Putina do swojej rodzinnej siedziby

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s