Stosunki polsko-rosyjskie – w stronę wojny czy resetu?

 

17 września 2018 r. odbyła się publiczna prezentacja książki dr Leszka Sykulskiego.

W dyskusji panelowej wzięli udział: prof. Piotr Eberhardt, dr Michał Siudak, prof. Julian Skrzyp, gen. Waldemar Skrzypczak, dr Leszek Sykulski, prof;. Andrzej Zapałowski, prof. Ryszard Zięba. Prowadzenie: Andrzej Wlusek (Historykon.pl).

Niżej filmowy zapis spotkania.

Transmisja zaczyna się ok. 9:40

17 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

17 responses to “Stosunki polsko-rosyjskie – w stronę wojny czy resetu?

 1. julius

  10 października 1733 Ludwik XV wypowiedział wojnę cesarzowi Austrii Karolowi VI. Rozpoczęła się wojna o polski tron. W tej wojnie Rosja i Austria stały za kandydatem Saksonii na koronę Polski, podczas gdy Francuzi przedstawili własnego.
  Wojska rosyjskie w tym czasie działały już w Polsce. Ta wojna, teraz zapomniana, była wielkim sukcesem politycznym dla Rosji, która występowała podczas tej wojny w sojuszu z Austrią i Saksonią.
  Podczas tej wojny wojska rosyjskie po raz pierwszy spotkały się w bitwie z Francuzami i pobiwszy ich, dotarły do ​​Renu. Wraz z tą wojną rozpoczyna się stały i rosnący wpływ Rosji w Polsce, która stanie się protektoratem Rosji ze względu na fakt, że korona polska należała do elektorów saskich, ale siły Saksonii nie wystarczały, by utrzymać Polskę. W rzeczywistości poprzez Saksonię Rosja wkroczyła do Europy.
  Ale w późniejszych latach Katarzyna II uczyni krok geopolityczny niezwykle nieopłacalny dla Rosji – by podzielić Polskę z Prusami i Austrią, ulegając interesom pruskim. Podział Polski przede wszystkim zwiększy głodne na ziemię a administracyjnie skuteczniejsze niż Polska Prusy. Rosji stworzy to problemy w Europie Środkowej aż w końcu Imperium Rosyjskie przestanie istnieć.
  https://zen.yandex.ru/media/riamore/voina-za-polskoe-nasledstvo-popytka-ustanovit-protektorat-rossii-nad-polshei–5bbf2d05b0191600ab6668ac?&from=feed

  Polubienie

 2. Maks

  „Rosja zgodziła się na pierwszy rozbiór pod grozą sojuszu turecko-austriackiego i szantażu ze strony Prus,które oferując rozbiór,mogły jednocześnie, w razie odmowy,grozić przystąpieniem do bloku antyrosyjskiego.Akcja przeciwpolska była cementem łączącym oba mocarstwa,cementem poszukiwanym skrzętnie przez słabsze z tych dwu mocarstw.Polityka polska nie zdołała nigdy zupełnie jasno sformułować sobie zadania rozbicia tego cementu drogą ścisłego porozumienia z mocniejszym,a więc nie poszukującym,mocarstwem. Może najjaśniej wyraził to Stanisław August.Potem Czartoryski,Lubecki i Wielkopolski,wreszcie Dmowski,szukali rozbicia sojuszu rosyjsko-niemieckiego,dokonanego na podstawie akcji antypolskiej przez oparcie się o Rosję,Piłsudski–przez oparcie o Prusy lub Austrię.Ale z wyjątkiem epoki Dmowskiego,olbrzymia większość oświeconego społeczeństwa polskiego nie tylko nie popierała tych zamierzeń,ale kwalifikowała je jako zbrodnię i zdradę.Utarło się,że nie wolno inaczej walczyć o odbudowę państwa,jak tylko ze wszystkimi zaborcami jednocześnie.Hasło to wyraził i sformułował Kościuszko w 1800 roku,potem powtarza się stale przy wszystkich akcjach powstańczych do 1846 roku,kiedy to w Krakowie oddział złożony z sześciuset ludzi wypowiedział jednocześnie wojnę Rosji,Prusom i Austrii-ówczesnym trzem największym mocarstwom świata.”

  Aleksander Bocheński.Dzieje głupoty w Polsce,Wydawnictwo Świat Książki, s. 14-15 .

  „Komu wydaje się ryzykowne twierdzenie,jakoby umiejętności polityczne były u nas w tym stadium,w jakim były fizyczne,gdy ludzkość sądziła,że to nie ogień parzy,lecz zły duch ukryty w drzewie-kto ma zamiar temu zaprzeczyć,niech najpierw zechce przypomnieć sobie trzydziestoletni okres naszych dziejów 1832-1864, w którym elita umysłowa Polski była przekonana ,że cierpi niewolę nie z powodu nierozsądnej polityki,lecz dla odkupienia win całego świata,że jest Chrystusem narodów!”

  Ibidem, s.66.

  Polubienie

 3. Maks

  „..Niestety, Polska nie chciała bić się będąc silną i dlatego musiała potem bić się, będąc już bardzo słabą”.
  Bocheński uważa za wielce istotną sytuację geopolityczną naszych sąsiadów, która powinna być uwzględniana przy podejmowaniu wiążących decyzji dla Polski. Pisząc o sytuacji przedrozbiorowej u naszych sąsiadów stwierdza (s. 14):
  „…Rosja zgodziła się na pierwszy rozbiór pod grozą sojuszu turecko – austriackiego i szantażu ze strony Prus, które oferując rozbiór, mogły jednocześnie, w razie odmowy, grozić przystąpieniem do bloku antyrosyjskiego. Akcja przeciwpolska była cementem łączącym oba mocarstwa….”
  Ha, ha, jak to historia się powtarza!! (por. Pakt Ribbentrop-Mołotow czy obecny bałtycki rurociąg). Autor, we wstępie, tłumaczy, że przedstawiając nam zbiór niezależnych pamfletów, nie jest w stanie uniknąć wielokrotnego powtarzania się. Oczywiście, to przekłada się na bałagan w moich uwagach. I tak już na stronie 17 mamy pierwszą podsumowującą refleksję, którą chętniej ujrzałbym we wnioskach na końcu książki:
  „…Przeciętny Polak przez 150 lat dałby się zabić za to, że to konfederacja barska, Sejm Czteroletni i Kościuszko ratowali, a Stanisław August i późniejsi ugodowcy ja zgubili, ergo, że naśladując tych „patriotów” barskich, działało się na korzyść Polski, a naśladując mądrego króla, na jej szkodę. Tak to nas historia była ‚vitae magistra’….”
  Poprawka, po 221 latach nasilają się tendencje do tworzenia „jedynej słusznej, patriotycznej, bogoojczyźnianej” historii Polski.
  Przed następnym cytatem proponuję Państwu króciutką przerwę na zastanowienie się co wiecie o wybuchu Powstania Listopadowego ? Bo ja ze szkoły zapamiętałem haniebną postawę Lelewela, który wypuścił rozentuzjazmowaną młodzież w maliny, a z czasów pozaszkolnych list Zamojskiej do męża, o zadymie garstki pijanych wyrostków, którzy nawet browaru podpalić nie potrafili. No to teraz cytat z Bocheńskiego… (s. 20):
  „..W roku 1815 koncepcja polsko – rosyjska znajduje swoje znakomite jakościowo, choć nie terenowo, rozwiązanie. Na podstawie unii personalnej z Rosja powstaje Królestwo Polskie, teoretycznie niezależne od Rosji. Po pierwszych latach bezładu Lubecki odbudowuję gospodarkę. Samo istnienie Królestwa jest poręką nieprzyjaźni Rosji z Prusami i Austrią, jest wieczna groźba oderwania od tych państw germańskich reszty ziem polskich, może i reszty ziem słowiańskich. Jest to drogi sen carów rosyjskich. Niestety, w przeddzień niemal jego urzeczywistnienia kilku młodych ludzi powodując się zadrażnieniami, a więcej jeszcze irracjonalną ambicją narodową, ogłasza powstanie. Reszta naród idzie za hasłem kilku podchorążych. Wszystkie szanse są znowu przez nas samych przekreślone… ..Królestwo Polskie przestaje istnieć, staje się prowincją rosyjską, zachowując ledwie ślady odrębności….”
  Przy propagowanej w Polsce rusofobii i ekstremalnej nienawiści do naszego wschodniego słowiańskiego sąsiada zdrowie przeciętnego czytelnika nadszarpnąłem, ale to małe piwo przed śniadaniem, które teraz nastąpi (s. 20):
  (po upadku powstania) …”..zaczyna się najzupełniej umykający analizie rozumowej i logicznej fenomen. Psychologia polska.. ..zaczyna oddalać się od wszelkiego myślenia, pada łupem psychozy zbiorowej, którą nazwano ‚mesjanizmem’. Polacy wierzą głęboko, ze ich naród jest Chrystusem narodów, że cierpi niewinnie za inne ludy, że im więcej cierpi, tym lepiej, że zmartwychwstanie w danej chwili za sprawą cudu Bożego i ogólnej rewolucji. Najwięksi polscy poeci: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński hołdują częściowo tej aberracji…”
  Lata mijają, mesjanizm i aberracja mają się dobrze.
  Do zareklamowania tych parę słów starczy, a ja chcę wytrwałym czytelnikom pragnę polecić z całego serca, starszego brata autora, o. Józefa Marię Bocheńskiego, najwybitniejszego specjalistę od „homo sovieticus”

  Źródło:http://wgwg1943.blogspot.com/2016/03/aleksander-bochenski-dzieje-gupoty-w.html

  Polubienie

 4. paziem

  Panie Pytuś, wybaczy pan, ale dla zaśmiecania nie znajduję uzasadnienia.

  Polubienie

 5. paziem

  Krótko o wyżej zaprezentowanej debacie, do czego tutejsi komentatorzy w ogóle się nie ustosunkowują!( ciekawe swoją drogą czemu?)
  Wiele poglądów debaty bardzo dyskusyjnych. Zdumiewające – całkowite pominięcie wpływu globalnego, potężnego lobby lichwiarsko-wojskowego ( syjonistyczno-anglosaskiego ) na geopolitykę ?! Determinanty polityki chińskiej (jej mocne i słabe strony) bardzo słabo zaznaczone. Omawianie polityki zagranicznej Polski jako samodzielne j- koncepcyjnie i wykonawczo – też zdumiewa?! Prawie zupełnie pominięto rolę kościołów i organizacji religijnych ( poruszono w zasadzie jedynie nieco relacje wewnątrz kościoła prawosławnego, pominięto zupełnie politykę Watykanu, islam oraz wpływ religijnych organizacji żydowskich?! ). U komentatorów na you tube jak widzę też moda na tzw. politologa Bartosika ( opcja globalistyczno- anglosasko-syjonistyczna) oraz na poczucie, że Polska decyduje i wybiera sobie partnerów politycznych :))) Francuzi niestety mają rację myląc nas z Rosjanami, a Rosjanie „myląc naszych polityków” z Amerykanami !? 

  Polubienie

 6. Więzienie za prorosyjskość

  Na stronie internetowej duńskiego parlamentu opublikowano projekt ustawy, według której obywatele królestwa staną przed odpowiedzialnością karną za „prorosyjskie” stanowisko – podaje duńska gazeta „Berlingske”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201810138979442-media-dania-sputnik/

  W IIIŻydo-RP/Polin już wsadzają

  Polubienie

 7. Nie wiem po co wogóle na WPS porusza się temat tego pseudorusifila a zajadłego amerykanofila, liberała możliwe że też stjonistę Sykulskiego który pracował u Lecha Kaczora a potem kandydował z list Nowoczesnej.Cała ta kadra naukowa i wojskowa tu wymieniona od Zapałowskiego przez Skrzypka do Eberharta, to zajadli antyrosjanie którzy bardziej lub mniej to okazują a oni antyrosyjskość ale wszyscy oni to amerykanofile bardzo to okazujący a ogromna część to syjoniści i liberałowie.Twierdzę i mam na to tytanowe dowody że żaden obywatel Rosji nie podejmie dyskusji z nadwiślańskimi amerykanofilami,syjonistami i liberałami nie podejmą dyskusji a o współpracy niema nawet co mówić.Panowie uważam że ci obywatele FR co planują nawet dialog a o współpracy nie wspominając z nadwiślańskimi amerykanofilami, syjonistami i liberałami to również amerykanofile,syjiniści i liberałowie w najlepszym przypadku chorzy psychicznie i uważam że my nie powiniśmy się z tą pierwszą grypą zadawać bo pierwszą grupą bo drugą trzeba leczyć.Do przyjaciół Polski w FR należą:Oleg Smolin,Walery Raszkin,Jurij Afonin,Sergiej Głazjew,Walentin Kastanow,Jurij Skuratow,Leonid Iwaszow,Nikołaj Ryżkow,Żores Afriłow,Władimir Fiszman,Elena Rochlina,Władimir Kwaczkow,Wiktor Samsonow i wielu innych wymieniłem tylko żyjacych.Ci ludzie nie chodzą na spotkania z wymienionym przezemnie towarzychem z nad wisły.

  Polubienie

 8. grzanek

  Odpowiadam do wątku Izrael. Przepowiednia… (z niewiadomych przyczyn nie można tam zamieszczać komentarzy).
  Podpisuję się pod wypowiedzią przedmówcy.
  Przed wydawaniem pochopnych sądów proponuję poczytać i zastanowić się, jakie implikacje dla Polski niesie za sobą uznanie za kolebkę współczesnych tzw. Aszkenazyjczyków terenów Europy środkowo-wschodniej (dla ułatwienia: proszę spojrzeć na los Palestyny).
  https://prawda2.info/viewtopic.php?p=313691#313691
  https://prawda2.info/viewtopic.php?p=286601#286601
  https://prawda2.info/viewtopic.php?p=333728#333728

  Polubienie

 9. grzanek

  Odpowiadam do wątku Izrael. Przepowiednia… (z niewiadomych przyczyn nie można tam zamieszczać komentarzy).
  Podpisuję się pod wypowiedzią przedmówcy.
  Przed wydawaniem pochopnych sądów proponuję poczytać i zastanowić się, jakie implikacje dla Polski niesie za sobą uznanie za kolebkę współczesnych tzw. Aszkenazyjczyków terenów Europy środkowo-wschodniej (dla ułatwienia: proszę spojrzeć na los Palestyny).
  https://prawda2.info/viewtopic.php?p=313691#313691
  https://prawda2.info/viewtopic.php?p=286601#286601

  Polubienie

 10. grzanek

  Co o hipotezie chazrskiej etnogenezy Aszkenazyjczyków sądzą sami zainteresowani:

  Polubienie

 11. Panie doktorze Ziemiński coś zdaje mi się że nie lubi mnie.Nie musi Pan ale, ,,Zdrowe ryby płyną gdzie mają cel chore z prądem i kończą jako padlina która jedzą raki”.Ja uważam się za zdroeą rybkę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s