Słowacja większa duchem i rozumem od Polski

Na niedawno odbytej, w końcu lutego 2019 r., w Koszycach naradzie tzw. „bukaresztańskiej dziewiątki” , minister spraw zagranicznych, stosunkowo małej w porównaniu do Polski, Słowacji, Miroslav Lajčak, na kolportowane informacje o ponoć akceptacji przez Słowację amerykańskiej „propozycji” zmodernizowania dwóch baz wojskowy na Słowacji ( pod warunkiem podpisania kolonialnej umowy z USA”), odpowiedział : ” Żadnej  bazy nie będzie, póki sami o to nie poprosimy NATO. Jesteśmy partnerami w sojuszu, a sojusz nie podejmuje decyzji nie konsultując się z nami. Ważne, aby to rozumieć.”

Wcześniej minister M. Lajčak przebywał w USA, aby rozmawiać nt. „umowy z USA” dotyczącej obecności wojsk amerykańskich na Słowacji, zakupów amerykańskiej broni, modernizacji baz lotniczych ( interesujące, że miała to być transakcja wymuszona w stylu amerykańskiej mafii: umowa na nie mniej niż 10 lat, praktycznie obecność żołnierzy amerykańskich na Słowacji po „skończonej modernizacji” baz : Malacky-Kuchyňa Sliač ) itd. Trzeba jednak przypomnieć, że w 2015 r. Bratysława zawarła z USA kontrakt dotyczący zakupu dziewięciu wielozadaniowych śmigłowców H-60M Black Hawk za 261 mln € млн. ( zastępujących jeszcze radzieckie śmigłowce Mi-17 ). Był to największy  zagraniczny zakup wojskowy Słowacji  w okresie po socjalistycznym.

Najciekawsze jednak było stwierdzenie przewodniczącego słowackiego parlamentu ( Rady Narodowej), Andreja Danko,

w przeddzień podpisywania umowy o współpracy wojskowej między USA i Słowacją (Defense Cooperation Agreement, DCA), o niedopuszczalności rozmieszczenia na terenie Słowacji amerykańskich obiektów i żołnierzy. Oświadczenie tej treści przekazało Radio Słowackie ( https://russian.rt.com/world/article/619197-slovakiya-nato-baza-ssha)

Przypomnijmy, że 29 marca 2004 r. Słowacja wstąpiła do NATO. A zatem w 15 lecie tego faktu wielce reprezentatywni przedstawiciele władz Słowacji przekazali nastroje panujące w tym kraju, który w odróżnieniu od Polski nie jest tak ostentacyjnie antyrosyjski, a wręcz odwrotnie, co nie wynika jedynie z surowcowego ( głównie jeżeli chodzi o energetykę)  uzależnienia od dostaw z Rosji, ale odzwierciedla nastroje społeczeństwa Słowacji – przyjazne Rosji, podkreślające słowiański rodowód narodu, a zarazem krytyczne wobec polityki Zachodu, a głównie wobec amerykańskiego imperializmu i neokolonializmu.

PZ

 

Pozdrawiamy Milosa Zverinę i SLAVICE !

więcej: https://www.slavica.sk/

 

 

6 Komentarzy

Filed under Bez kategorii

6 responses to “Słowacja większa duchem i rozumem od Polski

 1. Klemens

  Pedofile z PIS do pięt Słowakom nie dorastają. Polska i Słowacja jest do porównania jak szambo i perfumeria.

  Polubienie

 2. „Żyd jest naszym nieprzyjacielem”

  Kto uczciwy dzisiaj temu zaprzeczy? Słowacki mural z 1938r. wyrażał to, co od dawna wiedzą nie tylko Słowianie, ale i inne ludy, które w swojej historii zetknęły się z żydowskim szowinizmem.

  Polubienie

 3. Dlaczego nie powstają państwa neutralne jak Austria itd bo to by było ludzkie i ewangeliczne, ale diabeł wojen agresji kolonializmu szatanizmu chce inaczej.
  Wpychanie Krajow do układ ów mocarstw pod RU lub USA i Chiny, to tylko przesuwanie pionkami..
  To samo z energią opierania świata na ropie i gazie to uzależnienie lufzibi niszczenie klimatu a Tesla radził już sto lat temu, i dziś transport oparty na Ciężarowych przewozach zamiast pociągami itp. Wożenie z północy ton piwa Bevjs na południe Włoch, to nie lepjej tam piwo wytwarzać?. Jedna ciężarówka dociera w takim samym czasie jak 500 metrów pociąg?..
  Boże dlaczego niszczą to co stworzyłeś?
  Jonas ostrzega

  Polubienie

 4. paziem

  Miloš Zverina

  pon., 8 kwi, 19:15 (17 godzin temu)

  ĎAKUJEM pekne Pawel

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.