Bańka deweloperska 06.2019 r. i wielkie „dojenie” frajerów!

Korzystając ze swego pobytu we Wrocławiu zapoznałem się z ofertą tutejszych deweloperów czego rezultatem jest poniższe „dziełko”. Wielkie „dojenie” frajerów-czyli jak się robi mega kasę raz na dekadę w kraju nad Wisłą. Zapraszam!

Dla przypomnienia wobec młodszej generacji czytelników zwracam uwagę, że Polska po 1989 r. stała się częścią „wielkiej rodziny” krajów o gospodarce wolnorynkowej ( w domyśle spekulacyjnej!). Stałym elementem takiego Systemu są cykliczne-koniunkturalne kryzysy ekonomiczne, które można porównać do „koła” i kalendarzowych pór roku. Można je obliczyć wręcz z dokładnością matematyczną zakładając pewne „haczyki” na rozpoczęcie danego „trendu-pory roku” z okresem 1-3 lat. Mechanizm odzwierciedla zachowania konsumentów ( popytu ) oraz producentów dóbr-rzeczy ( podaży ). Sztuczne społeczeństwo konsumentów manipulowane przez tzw. wolny rynek kupuje coraz więcej skuszone wizją krociowych zysków np. mieszkań-windując ceny do fantastycznych rozmiarów co daje ogromne zyski deweloperom i wtajemniczonym inwestorom ( prywatnym i instytucjonalnym ). Wspólną sprężyną pychiczną  kupujących i produkujących okazuje się chciwość i mania posiadania coraz więcej bogactw-rzeczy.Aktualny r. 2019 jest analogicznym okresem r. 2009 gdzie Inwestorzy Wtajemniczni i Instytucjonalni realizowali/realizują swoje zyski poczynione-rozpoczęte przed! gwałtowną fazą wzrostową ( cen w nieruchomościach ) a mające swoje miejsce w przysłowiowym „dołku” obejmującego lata 2013-2015 i analogicznego okresu r. 2005. Starą zasadą w ekonomii co jeszcze pamiętam z wykładów swego wychowawcy licealnego a doradcy J. Buzka jest, że „Kupuje się gdy jest tanio a sprzedaje gdy jest drogo!”. Cykl trwa ok. 10 lat czyli dekade. Ceny mieszkań wyrażone za m. kw. wynosiły i są zblizone za lata 2005 i 2015 w wysokości ok. 5 800 zł w dużych aglomeracjach. Cena zaś r. 2009 i odpowiadającego mu 2019 wynosi/wyniosła juz aż ok. 7 800 zł za m kw. Zysk netto po odtrąceniu podatku PCC wynosi nawet 100 000 zł w ciągu 3-ch lat lub więcej! Zadna lokata bankowa tego nam nie zaoferuje. Pokusa szybkiego zysku jest więc spora ale świadomosć tego typu mechanizmów jaki w skrócie przedstawiam jest znikoma ( i o to w tym wszystkim chodzi ). Poniżej przedstawiam wykres obrazujący opis trendu-cyklu koniunkturalnego ( t.j. koło-pory roku ).

 

Na uwagę, zasługuje Schemat bańki spekulacyjnej (patrz na obrazek wprowadzający niniejszego artykułu) autorstwa Rafała Zaorskiego opisany i zastosowany pozytywnie w realu na podstawie jego książki. Każdy powinien zapoznać się obowiązkowo z całym mechanizmem, którego niniejszy post jest jedynie zarysem. Opis doświadczenia mozna przeczytać pod tym linkiem:

https://www.fxmag.pl/artykul/schemat-banki-spekulacyjnej

 

Próbując w prosty sposób wytypować najważniejsze fazy każdej Bańki Spekulacyjnej należy wymienić:

 Fazę Podstępu/Wtajemniczenia—-Fazę Budowania Pajęczyny jak Pająk—-Faza Chiwości/Manii—

-NowyParadygmat (100% wiary w kreację stałego wzrostu) / Jednoczesna Realizacja Zysków Inwestorów

 Wtajemniczonych/Instytucjonalnych—-Tytyłowe Dojenie Frajerów (Inw. Indywidualnych)—-Dekoniunktura

W całym procesie Bańki Spekulacyjnej ważną rolę odgrywa „WIARA” ( Moja uwaga: ludzie religijni oddający się praktykom religijnym na zewnątrz-pokazowo  „Boga-Prawdy-Miłośći” nie pojmują co otwiera drogę i podatność na różnego rodzaje bóstwa np. Mamone ), że trend wzrostowy jest stały i ze taniej już nigdy nie będzie!Wytwarza się strach-lęk a zarazem pojawia się chciwość i mania pewnego nienasycenia ( człowiek chce więcej i więcej ). Owczy pęd czy też swoisty wyścig szczurów kupujących, który po drugiej stronie ma b. utalentowany zespół tzw. doradców klientów ds. nieruchomości, który Autor określił jako „sprzedawców marzeń” ( Serdeczne pozdrowienia w tym miejscu przesyłam dla owej dzielnej grupy z Wrocławia ) sprowadza na manowce-czyni z ludzi przysłowiowych frajerów.Należy wspomnieć, że inwestorzy indywidualni złapani w „sieć pajaka” cyklów koniunkturalnych oprócz Bańki Spekulacyjnej w nieruchomosciach mogą się spodziewać: kryzysu walutowego np. frankowicze r. 2008, wzrostu odsetek od zaciągniętego kredytu-WIBORU (r. 1999 wynosił ok.24% a dziś w 2019 1,5%więc istnieje przestrzeń do podwyżek!!!). „Jaskółką” zwiastującą nadchodzącą dekoniunkturę są także najwieksze spadki koniunktury w budowlance od 2012 r.( spadek o 22,1pkt. ) wg. wskaźnika IRGCON, który wyniósł II kwartale 2019 r.  24,4 pkt., co oznacza spadek o 6,2 pkt. rok do roku. Wcześniejsze większe osłabienie nastąpiło w 2009 r. i wynosiło 28,7 pkt.! ( Analogia jest wręcz oczywista ). Oczekując powtórki kryzysu z 2009 r. co w przeciągu paru miesięcy powinno zostać walnie ogłoszone słyszymy nieśmiałe echa dawnych nauk Karola Marksa, które docierają do nas z za naszej zachodniej granicy. Przypomne tylko, że bez I Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotniczego założonego w 1864 r. przez K.M.  II RP w 1918 r. by nigdy nie powstała tak jak i nas dzisiaj mówiących i piszących po polsku by nie było. Tyle z historii…Jeśli ktoś zapyta co robić w aktualnej sytuacji jaka ma miejsce na rynku to odpowiem że NIC! Najlepiej poczekać. Jeśli zaś ktoś zapyta „JAKĄ DROGĄ PODAŻAĆ” by przemienić system wyzysku-ucisku kapitalistycznego dla zmyłki nazwanej tzw. „wolnym rynkiem” to odpowiem słowami filozofa-alpinisty blogera tego portalu Berkeley72, które cytuje:  „TĄ KTÓRĄ PORZUCONO DOKŁADNIE 30 LAT TEMU”  

A teraz czas na SYMBOL POTĘGI I CHWAŁY , minionego BLASKU, który wystarczy za 1000 słów:

 

 

 

Pozdrawiam,

Tomasz Maksymilian Wandala

13.07.2019 r. Wrocław ( który dopiero po 610 latach wrócił na stałe do Polski w 1945 r. )

 

 

Źródła:

1. https://forsal.pl/artykuly/1268709,husiew-frankowicze-po-10-latach-splaty-z-kredytu-260-tys-zl-zrobilo-sie-397-tys-to-rozboj-w-bialy-dzien-wywiad.html  Frankowicze

2. https://www.marxists.org/polski/lenin/1914/07/karol_marks.htm Dla ambitnych

3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/A-co-jesli-Wibor-wzrosnie-do-15-7296213.html WIBOR i koszty kredytu

4. https://www.fxmag.pl/artykul/schemat-banki-spekulacyjnej  Schemat Bańki Spekulacyjnej Rafała Zaorskiego

5. https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/historia-kryzysu-kalendarium/ Kryzys 2007-2009

6. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-styczen-2015-7230936.html Raport z rynku     mieszkań w 2015 r.

7. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-czerwiec-2019-Raport-Bankier-pl-7691030.html  Raport z cen mieszkań w 2019 r.

8. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy-wierza-ze-ceny-mieszkan-nigdy-nie,177,0,2422449.html „WIARA” Polaków, że ceny mieszkań nigdy nie spadną wg. badań zleconych przez ING z 27.11.2018 r.( część składowa Bańki Spekulacyjnej-Nowy Paradygmat i zbliżająca się dekoniunktura ).

9. https://www.pb.pl/terapia-szokowa-leszka-balcerowicza-816912 L.Balcerowicz i terapia szokowa.

10. https://www.youtube.com/watch?v=IyrhoHtSkzg Karol Marx w BBC w j.angielskim

11. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemie_Odzyskane Ziemie Odzyskane

12. //historiawgdzieci.pl/podkast/historia-wroclawia Historia Wrocławia w pigułce.

13. https://forsal.pl/artykuly/1237969,ceny-mieszkan-jeszcze-dynamicznie-rosna-sa-najwyzsze-od-10-lat.html Wykres cen mieszkań od 12.2007 do 04.2018 r.( wykres koloru niebieskiego w artykule ).

14. https://dzieje.pl/aktualnosci/35-lat-temu-usa-wprowadzily-sankcje-gospodarcze-wobec-prl Embargo USA na Polskę w 12.1981 r.

15. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/574833,usa-nakladaja-kolejne-sankcje-na-wenezuele.html Embargo USA na Wenezuele w 2018 r.

16. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1604985,1,kuba-dluga-historia-embarga.read Kuba: Długa historia embarga.

17. https://amnesty.org.pl/serbia-bezkarno%C5%9B%C4%87-dla-nato-w-dziesi%C4%99%C4%87-lat-po-operacji-si%C5%82-sprzymierzonych/ Bombowce NATO (USA) w Belgradzie 23.12.1999 r.

18. https://www.newsweek.pl/polska/rosnie-wskaznik-liczby-samobojstw-prof-loza-dla-newsweek-wywiady/4nfvtft Samobójstwa i depresja po 1990 r.

19. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dzanie_strachem Zarządzanie strachem.

20. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koniunktura-w-budownictwie-ii-kw-2019-spadek/s1mebvn Spadek koniunktury w polskiej budowlance największy od 2012 r.

za: http://reemigrant1331.neon24.pl/post/149694,banka-deweloperska-06-2019-r-i-wielkie-dojenie-frajerow

3 Komentarze

Filed under Bez kategorii

3 responses to “Bańka deweloperska 06.2019 r. i wielkie „dojenie” frajerów!

 1. pytuś

  Mieszkania troszeczkę większe od psiej budy – w sam raz dla ,,bogatego” goja.

  Wrocław: 13-metrowe mieszkania. Kto to kupuje?

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wroclaw-13-metrowe-mieszkania-Kto-to-kupuje-7226867.html

  Nie ma szału z „Mieszkaniem plus”. Buduje się mniej o połowę, koszty wysokie, chętni nie walą oknami

  https://oko.press/nie-ma-szalu-z-mieszkaniem-plus-buduje-sie-mniej-o-polowe-koszty-wysokie-chetni-nie-wala-oknami/

  Polubienie

 2. husarz33

  Szanowny Panie Józefie. DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH.!

  Dobrze, że Pan podaje program wyborczy KWW „SUwZi” do konsultacji.

  Skoro tak, to mam zamiar wywiązać się z tej roli konsultanta. husarz

  Być może niektóre elementy Pańskiego PROGRAMU nadają się do dalszej obróbki konsultacyjnej (?) tego nie wiem do końca.

  Wynotowałem sobie jednak, niektóre elementy z Pańskiego Programu, do których odniosę się poniżej. Oto one.:

  – Pieniądz suwerenny i posługiwanie się nim.

  – „głód monetarny” – kontra niewidzialna ręka rynku – jest u Pana be.

  – Wyborco – jak możesz sobie pomóc.? opcjonalnie KW „SUZ”.?

  – Prawo do głosowania nad ustawami. opcjonalnie REFERENDUM.

  – Uwłaszczenie na pieniądzu suwerennym…..?

  Po kolei zajmę stanowisko w obliczu PROGRAMU Kraj. Ruchu Polaków.

  – To nie pieniądz ma być suwerenny, tylko MY Naród (obywatele) – czysta sprzeczność z Pańskim programem Panie Józefie.

  – „Głód monetarny” wynika z totalnego lichwiarskiego oszustwa, które pustoszy rynek. LICHWA ZABIJA. Casus Francois de Siebenthal – były (pewnie już zabity przez mafię) szwajcarski bankier.

  – WYBORCO – jak możesz sobie pomóc? Głosując na PROGRAM KRP, który jest jedno-punktowym programem przywracającym Narodowi Polskiemu status SUWERENNOŚCI finansowej i każdej innej.!!!

  – Prawo do głosowania nad ustawami – REFERENDUM obligatoryjne zatwierdzające – dla wszystkich bez wyjątku Ustaw opracowanych i przyjętych – przez Sejm, Senat i podpisanych przez Prezydenta.

  Ostatni akapit – uwłaszczenie na pieniądzu „suwerennym”.

  Nad tym ostatnim akapitem rozwinę PROGRAM Kraj. Ruchu Polaków, który daje rozwiązanie wszystkich dręczących Naród Polski i nie tylko istniejących dziś, tu i teraz problemów.

  1. By być suwerenem jako naród, musimy sami dla siebie czerpać pieniądze bez długów wobec oligarchii finansowej, której działalność się przestarzała i nie nadaje się do kontynuowania, a Pan – Panie Józefie tego nie widzi w swoim programie i bredzi o pieniądzu suwerennym.??? Co to takiego.?

  2. Do rzeczy – skąd mamy czerpać pieniądze? – Biblijne odkrycie Ernesta Golca mówi, że z naszego własnego Kodu Genetycznego, w którym sam Stwórca zdeponował na całe nasze życie od ur. do śmierci.

  3. By czerpać pieniądze – potrzeba powołać Centralny Bank Kodów Genetycznych Finansowych, który będzie rejestrował obywateli, nadawał obywatelom Kod Genetyczny, uruchamiał do nich dostęp i deponował te pieniądze na indywidualnym koncie oraz prowadził usługi obywatelskie, co do obrotu gospodarczego – pieniężno/towarowego.

  4. Tu się należy wyjaśnienie co do natury pieniądza pochodzącego z Kodów Genetycznych; do tego wyjaśnienia natury nowego pieniądza, należy się posłużyć metodą; jaka jest dziś praktykowana przez bankierów jako twórców pieniądza z niczego, co udowodnił – też bankier (były szwajcarski F d S), że oni tworzą pieniądz z niczego – tak ja Jezus pod Górą Tabor, który tworzył (rozmnażał) CHLEB.! FAKT hist.

  A więc to taka sama „zabawa” z pieniądzem.

  Karta bankomatowa (pieniądz wirtualny) lub gotówka. obie wzajemnie w obie strony wymienne. Czy to nie cud mniemany – bankierski.???

  Różnica dopiero polega na tym, że pieniądz tworzony na podstawie (nie z niczego) tylko odkryć biblijnych (nowych i aktualnych) nie jest długiem u kogokolwiek, a tworzony przez bankierów jest długiem wobec banku, co jest operacją dokładnie odwrotną do potrzeb społecznych (oszustwem lichwiarskim – %) i sprzecznością jeśli chodzi o prawa naturalne, czyli kłamstwem w którym kredyt rodzi depozyt – jak powiada F d S – a nie odwrotnie.!!!

  Czyli złamaniem praw natury, przez działający dziś obecnie i teraz, krwiopijczy system bankowy.

  Lichwa zabija na raty.

  Rozwijając procedurę pobierania pieniędzy z własnego Kodu Genetycznego Finansowego można powiedzieć, że wtedy znikną wszelkie zadłużenie na świecie, bo każdy ma w swym kodzie zdeponowane tyle pieniędzy, że mu wystarczy na CHLEB i na całe jego życie. W dalszym ciągu tego rozumowania wynika, że nie będzie potrzeby pobierania kredytów od kogokolwiek, zbierania pieniędzy jako Charytatywność, wszelkie braki pieniądza na wszystko (dzisiejsza rzeczywistość) przestaną istnieć oraz nie będzie potrzeby zabierania „bogatym” (podatki), by dać biednym.

  Jednym słowem – jeśli to zastosujemy, to czeka nas DOBROBYT.

  W przeciwnym razie lichwiarski system nas zje, tak jak rewolucje pożerają swoje dzieci. Fakt historyczny, a z faktami się nie dyskutuje.

  Tyle jest słów „ewangelii na dzień dzisiejszy” – A.D. 13.07.2019. sobota.

  husarz

  ===========================================

  Polubienie

 3. pytuś

  @husarz33

  – Pieniądz suwerenny i posługiwanie się nim.

  Panie husarz33, do czego Panu są potrzebne żydowskie pieniądze? Czy chcesz Pan naśladować w każdym calu ,,sprzedajnego” gudłaja?

  Pieniądz pierwotny

  ,,W kulturach pierwotnych pojęcie pieniądza jako osobnego środka płatniczego nie istniało. Podstawowym sposobem nabywania dóbr był barter, czyli wymiany na zasadzie przedmiot za przedmiot. Jeden towar wymieniano za inny o niekoniecznie takich samych właściwościach.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C4%85dz

  Żyd zawsze się zajmował handełesem i to jemu są potrzebne pieniądze do szczęścia. Przy okazji wmawia wszystkim gojom, że tak zawsze było.

  http://www.cyberlab.com.pl/pieniadz-pierwotny.htm

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.